Ziołolecznictwo (FAQ) – co warto wiedzieć?

Ziołolecznictwo FAQ - Co warto wiedzieć I Gabinet Akupunktury prof Enji

Historia ziołolecznictwa okiem komika

Można by rzec, że medycyna to nauka stara jak ten świat. Jej praktyki zmieniały się wraz z nastającymi po sobie epokami. 

Jej historię nieco satyrycznie można by przedstawić tak:

“Boli mnie gardło”

2000 p.n.e.: Zjedz ten korzeń.
1200 n.e.: Ten korzeń to narzędzie diabła, zmów modlitwę!
1500 n.e.: Ta modlitwa to wymysł, wypij ten eliksir!
1800 n.e.: Ten eliksir to jad węża, weź tę tabletkę.
1900 n.e.: Ta tabletka nie działa, weź ten antybiotyk!
2000 n.e.: Ten antybiotyk to syntetyk, zjedz ten korzeń…

Historia zatacza krąg wskutek czego możemy zaobserwować, że najlepsze leki pochodzą jednak od natury. Potrzeba było aż czterech tysięcy lat, aby ludzie to zrozumieli. Koło cywilizacyjne zatoczyło krąg i wróciliśmy do punktu wyjścia – czyli ziołolecznictwa i podejścia holistycznego. Nie ma nic ponad naturę, ponad źródło!

Czym są zioła?

Z naukowego punktu widzenia ziołami nazywamy botaniczne rośliny zielne, o nietrwałej strukturze, tj. delikatnych częściach naziemnych, miękkich i co najwyżej w niewielkim stopniu zdrewniałych.

Dzielą się one na jednoroczne oraz wieloletnie (tzw. byliny). Tak o ziołach mówią podręczniki, a jak mówią ludzie? Dla nas zioła to lekarstwo na wszelkie bolączki, zaś zielarze są niejednokrotnie postrzegani jako magicy.

Bo mimo tych wszystkich badań i eksperymentów, natura ciągle jest jeszcze dla nas zagadką, potrafi zaskoczyć otaczając nas swymi opiekuńczymi ramionami.

Czy wszystkie zioła mają właściwości lecznicze?

Rośliny mogą tak samo leczyć, jak szkodzić. Tylko wykwalifikowana osoba, lekarz czy zielarz, może je dawkować przepisując jako terapie lecznicze.

Niemniej jednak leczniczych ziół jest ogromna ilość, gdy właściwie się je stosuje – przynoszą oczekiwane rezultaty.

Kto może leczyć ziołami?

Natura potrafi dbać o swoje dzieci, dlatego nawet zwierzęta wiedzą jak wykorzystywać leczniczą moc ziół. Na przykład goryle nizinne, odczuwając jakieś bolączki udają się w miejsca “sanatoria” – podmokłe łąki, pełne kojących roślin, zjadają ziemię bogatą w minerały. Już pradawny człowiek odkrywał cenne działanie roślin. Na początku największą wiedzę w tej dziedzinie posiadali mnisi i kapłani. Oni to bowiem najwięcej czasu poświęcali na poznanie natury, uprawiali zioła w klasztorach, potem w ogrodach i domach.

Obecnie sztuka leczenia ziołami to przywilej lekarzy medycyny naturalnej, zielarzy, który przejęli wiedzę przodków studiując księgi i przekazy ustne. To właśnie im możemy oddać się w opiekę, bez obaw i lęków.

Medycyna naturalna była szeroko praktykowana na wsiach – do dziś w kulturze ludowej żyje wiele znachorów, zajmujących się ziołolecznictwem.

O czym należy pamiętać poddając się kuracji ziołowej?

 • Jest jedna nadrzędna zasada – ZIOŁA TO LEKI, i choć nie są one zamknięte w kapsułkach czy aerozolach i opieczętowane długą etykietką, to absolutnie nie możemy z nimi eksperymentować. Wszelkie takie “zabawy”  mogą się zakończyć poważnym uszczerbkiem na zrowiu a nawet śmiercią.
 • Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, każdy może inaczej zareagować na substancje aktywne obecne w roślinach. Jeżeli chcemy uniknąć zatruć i alergii nie postępujmy pochopnie zażywając zioła.
 • Jak mówi stare przysłowie – co za dużo, to niezdrowo. Tyczy się ono również dawkowania ziół, nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki! Czasami może się zdarzyć nawet tak, że nadmiar ziół wywoła niepożądane skutki uboczne.
 • Nie dobierajmy ziół własnoręcznie, jeżeli nie mamy 100% pewności o ich działaniu.
 • Nie podawajmy ziół dzieciom czy kobietom ciężarnym, jeżeli nie skonsultowaliśmy tego z lekarzem.
 • Nie kupuj ziół z niepewnych miejsc, rób to wyłącznie w aptece lub u lekarza.
 • Jeżeli zbierasz i suszysz zioła sam to nie zbieraj nieznanych roślin, pamiętaj, że domysły i zasłyszana wiedza mogą Ci tylko zaszkodzić.  Doskonałym przykładem jest tutaj roślina – Barszcz Sosnowskiego, który wygląda niepozornie, a jest śmiertelną trucizną, która zapewnia śmierć w wielkim bólu, obrzękach, nie gojących się ranach – a wystarczy  jej tylko DOTKNĄĆ! Niech to będzie przestrogą dla “niedzielnych” zielarzy.
 • Nie przechowuj zasuszonych ziół w pomieszczeniu, w którym śpisz! Przede wszystkim – MYŚL o sobie, swoim zdrowiu, miej wyobraźnię! Chowaj je przed dziećmi!
 • Nie używaj ziół o działaniu narkotycznym lub nasennym – takie zioła można zażywać tylko przy konsultacji z lekarzem specjalistą, ich działanie musi być ściśle kontrolowane.
 • Szanuj płody natury, dobieraj rośliny uważnie, z rozsądkiem. Nie marnuj ich, nie wyrywaj jeżeli ich nie potrzebujesz.
 • Nie wierz w magię, uwierz w naturę.

Pod jaką postacią występują leki ziołowe?

Zioła możemy zażywać pod wieloma postaciami, m.in:

 • jako napary,
 • w postaci suszonych, rozdrobnionych części,
 • spalając je i kadząc się powstałym dymem,
 • jako cięte kłącza, przeznaczone do żucia,
 • w postaci nalewek leczniczych – bardzo popularne i skuteczne,
 • podczas  kąpieli ziołowych,
 • podczas inhalacji,

Jakie choroby można wyleczyć ziołami?

Rośliny są nieodłączną częścią tej planety. To naturalne, że ich różnorodność sprawia, iż zawierają w sobie wszelkie stworzone związki. Dlatego odpowiednio dobrana terapia ziołowa jest w stanie uleczyć każdą chorobę. Właśnie tak radzili sobie nasi przodkowie, poznawali właściwości ziół, by potem wykorzystać je w celach użytkowych, jako leki, pożywienie, materiał do budowy schronienia itp.

Należy jednak pamiętać, że na ziołach trzeba się znać. Niektóre z nich mają podwójną moc, związki które mogą być nie tylko lekiem, ale też mocną trucizną. Tylko wykształcony zielarz jest w stanie pokierować ich działaniem tak, by przynosiły pożądane skutki

Zioła wyleczą choroby:

 • układu krążenia (problemy serca, żylaki, zatory, miażdżyca)
 • układu oddechowego (astma, katar)
 • jelit, układu trawiennego,
 • wątroby, przewodów żółciowych i trzustki
 • układu moczowego (kamienie nerkowe, zapalenia)
 • przemiany materii (zaparcia, biegunki)
 • narządu ruchu (pękanie pięt, owrzodzenia)
 • alergiczne (uczulenia, nietolerancje produktów)
 • kobiece (bóle miesiączkowe, problemy z menopauzą)
 • wieku starczego
 • skóry (egzema, łuszczyca)
 • gardła, nosa, krtani i uszu
 • jamy ustnej (zapalenia, angina, ropne zmiany)
 • oczu (pieczenie, zapalenie spojówek)
 • neurologiczne (nerwice, depresje, stany lękowe, zaburzenia równowagi)

Czym zajmuje się ziołolecznictwo?

To obszerna nauka zajmująca się poznawaniem właściwości roślin z całego świata, ich cech leczniczych. Zioła mogą bowiem leczyć ale też zabijać. Ci, którzy poznali ich moc – wykorzystywali ją, np. Indianie zatruwali strzały, dzięki czemu polowanie przebiegało łatwiej, dawni politycy eliminowali swych wrogów za pomocą trucizn – np. Sokratesa otruto cykutą.

Ziołolecznictwo nie zawsze było pojmowane jako medycyna, w czasach inkwizycji palono na stosie mądre kobiety, zielarki leczące ludzi. Prekursorki medycyny kończyły spalone na stosie bo władza wmawiała prostym ludziom, że moc lecznicza tych “wiedźm” pochodzi od diabła.

Czy to prawda, że istnieją “zioła na miłość”?

Tak, natura stworzyła również rośliny silnie działające na naszą seksualność. Takim legendarnym, owianym sławą ziołem jest lubczyk. Jak mówią zielarze wzmacnia on miłosne uniesienia, działa na potencję. Dawniej kobiety dodawały go do trunków rycerzy, by uzyskać specjalne względy.

No cóż, w każdej legendzie jest ziarenko prawdy, niemniej jednak jak to naprawdę z miłością i ziołami bywa wiedzą już tylko Ci, którzy tej magii zaznali.

faq ziololecznictwo

Czy to prawda, że zioła pochodzące z Dalekiego Wschodu (Mongolii, Japonii, Chin) są cenniejsze dla lecznictwa?

Tak, ponieważ pochodzą z nieskażonych terenów, z kolebki ziołolecznictwa. Występuje tam w warunkach naturalnych wiele unikalnych gatunków, jak np.  żeń-szeń – panaceum na wszelkie dolegliwości.

Jeżeli chcesz kupić najwyższej jakości zioła lecznicze z Dalekiego Wschodu – zapraszamy do zapoznania się z ofertą Gabinetu Medycyny Tybetańsko-Mongolskiej profesor Enkhjargal Dovchin (Enji). Jest to profesor medycyny naturalnej, wybitna zielarka (pobierała nauki u najlepszych mnichów buddyjskich), akupunkturzystka.

Ile gatunków roślin leczniczych odkryto do tej pory?

Różnorodność natury jest przeogromna, na Ziemi występuje bowiem ponad 450 tysięcy roślin wyższych, a tylko około 15% z nich została zbadana. Tym sposobem odkryto już około 20 tysięcy ziół leczniczych, dotyczy co wielu krajów. W księgach opisanych jest niestety zaledwie 1884, z czego w samej Polsce 230 roślin.

Medycyna naturalna Dalekiego Wschodu stosuje nie tylko opisane rośliny, lecz korzysta również z wiedzy mnichów, którzy od pokoleń przekazują sobie wiedzę o ziołolecznictwie nieznaną księgom. Właśnie u mnichów pobierała nauki profesor Dovchin, jej wiedza w tej dziedzinie wykracza zatem poza ramy podręczników.

Chcesz umówić się na wizytę do profesor Enji?

Zadzwoń: 607-489-251 lub kliknij przycisk poniżej, aby automatycznie umówić termin.

Zioła dla urody – jakie?

Już w starożytności możni wykorzystywali zioła by poprawić swą urodę, zadbać o wizerunek, uleczyć mankamenty. W tym celu przyrządzano kąpiele ziołowe, napary do których wykorzystywano liście roślin, kłącza czy suszone płatki kwiatów.

Obecnie znacząca część kosmetyków również opiera się na wyciągach ziołowych, są one po tysiąckroć cenniejsze niż sztuczne odpowiedniki. Zioła sa pomocne przy pielęgnacji każdego rodzaju cery: suszej, przetłuszczającej się czy mieszanej.

Nasze ciało jest częścią natury, my jesteśmy jej owocem – natura wie co dla nas najlepsze.

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji
Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń