Tradycyjne i współczesne postacie leków chińskich – TCM

Chińscy zielarze sporządzają receptury leków w standardowo ustalony spo­sób (w codziennym użyciu jest ich kilka tysięcy), są one stopniowo dostosowy­wane do rodzaju choroby pacjenta, oraz do jego kondycji fizycznej. Recepta taka zawierać może ponad 30 różnych składników. W skład wielu mikstur wchodzą produkty roślinne, również minerały i surowce pochodzenia zwierzęce­go. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) składniki leków pogrupowane są według ich energii; Yin i Yang. Środki uspokajające symbolizuje Yin, rozgrzewające i wzmac­niające Yang. Surowce lecznicze uzyskuje się z roślin w pełni rozwoju, gdyż wtedy zawierają najwięcej witamin, minerałów i substancji czynnych.

Zioła chińskie i ich różne postacie.

Jakie rodzaje pigułek występują:

Tradycyjne pigułki produkowano z zestawienia środków leczniczych w połącze­niu z wodą, miodem, pastą ryżową lub woskiem, jako środkami wiążącymi i ściągającymi. Substancjom w postaci pasty nadawano kształt podłużny, umie­szczając ją między dwiema wklęsłymi częściami specjalnego przyrządu, a na­stępnie po uformowaniu cięto na drobne małe krążki i pozostawiano do stwar­dnienia.

Obecnie w Chinach produkuje się tabletki ze sproszkowanych ziół lub płynnych wyciągów ziołowych w połączeniu z substancjami ściągającymi w po­staci powlekanej cukrem lub bez powlekania. Zazwyczaj pigułki i stężone tabletki są uważane za najskuteczniejsze z tradycyjnych postaci produkowanych leków. Pigułka-tabletka rozpuszcza się powoli, częstotliwość absorpcji aktyw­nych składników jest wolna, a skutki lecznicze przedłużone.

Dla chorych, którzy przyjmują większe ilości tabletek, skoncentrowane zioła są ułatwieniem, ponieważ stężenie substancji leczniczych jest kilka razy większe niż w naturalnym ziole, ponadto tak uzyskany produkt posiada wszelkie właś­ciwości odżywcze, szybko przenika do strumienia krwi, przyśpieszając działanie lecznicze w przypadku schorzeń.

Pigułki wodne

Do produkcji tradycyjnych pigułek wodnych stosowano gotującą wodę i nad gorącą parą potrząsano, np. bambusową tacą ze sproszkowanym środkiem leczniczym dotąd, aż uzyskano zagęszczoną pastę, z której formowano pigułki o różnej wielkości i poddawano procesowi suszenia. Pigułki wodne rozpusz­czają się szybciej i mają zastosowanie w leczeniu dolegliwości żołądka i jelit. W chwili obecnej pigułki wodne są produkowane przy pomocy nowoczesnych urządzeń.

Pigułki miodowe

Tradycyjne metody produkcji pigułek miodowych w zasadzie nie różnią się od obecnego sposobu produkcji. Tak jak dawniej, tak i dzisiaj, do gotującego miodu wsypuje się sproszkowane substancje lecznicze i po wymieszaniu formuje się odpowiedniej wielkości pigułki. Dawniej wykonywano je ręcznie, obecnie czynność tę wykonują specjalne urządzenia. Miód jest nie tylko składnikiem wiążącym, chociaż zajmuje 50% wagi uformowanej pigułki, ale przyczynia się do podniesienia jej wartości leczniczych. Miodowi przypisuje się nawilżanie płuc, hamowanie kaszlu, nawilżanie jelit i łagodzenie zaparć. Podwyższa rów­nież walory smakowe leku, zapobiega utracie wilgoci i późniejszemu utwar­dzaniu się pigułki podczas dłuższego przechowywania. Obecnie pigułki miodo­we umieszcza się w woskowych łupinkach.

Pigułki wodno-miodowe

Pigułki wodno-miodowe są najpospolitszą postacią pigułek w Chinach. Sposo­by produkcji nie odbiegają od tradycyjnych metod ich sporządzania. Jako składników scalających proszki lecznicze używa się miodu i wody. Pigułki wodno-miodowe suszy się powoli, dzięki czemu są trwalsze niż pigułki sporzą­dzone z samego miodu, charakteryzują się również niską zawartością wilgoci i łatwiej się przechowują.

Pigułki woskowe

Jako środka łączącego używano wosku pszczelego. Używano wtedy, kiedy składnikami leku były substancje toksyczne. Produkowane były w różnych wielkościach. Większe przed użyciem rozpuszczano w ciepłej wodzie lub ciep­łym winie. Mniejsze połykano, popijając ciepłą wodą lub winem. Obecnie pigułki woskowe nie są powszechnie stosowane.

Pigułki ryżowe

Sporządzano z mąki ryżowej, którą mieszano ze sproszkowanymi ziołami i nie­wielką ilością wody. Substancjom w postaci pasty nadawano kształt podłuż­nych „wałeczków”, z których formowano pigułki. Tak uformowane suszono w wysokiej temperaturze. W porównaniu do pigułek woskowych szybciej się rozpuszczają i przyczyniają się do zmniejszenia ewentualnych działań ubocz­nych oraz łagodniejszego trawienia.

Proszki

Otrzymuje się z wysuszonych lub świeżych części roślin poprzez kruszenie lub ucieranie ich, aż uzyska się drobne cząsteczki zioła. Dodaje się je do różnych postaci leków lub są stosowane bezpośrednio. Jest to dobry sposób stopniowe­go wprowadzania leku, dający ustrojowi możliwość przyzwyczajenia się do dawki. Pod postaciami proszków sporządza się również minerały lecznicze oraz surowce pochodzenia zwierzęcego. Obecnie proszki najczęściej umieszcza się w żelatynowych kapsułkach. Przy użyciu zewnętrznym sproszkowane zioła miesza się z alkoholem, octem, olejem sezamkowym, mlekiem lub wodą. Alkohol poprawia krążenie krwi i łagodzi ból. Olej zapobiega wysuszaniu skóry. Ocet /niniejsza wydzielanie śluzu i płynów. Mleko zapobiega wysuszaniu skóry i ma właściwości odżywcze. Niektóre proszki mogą być wdmuchnięte bezpośrednio, np. do ucha, nosa, oczu (podaje się do środka dolnej powieki), oraz można nimi posypywać jedzenie lub sporządzać herbatki lecznicze. Sproszkowane zioła użyte bezpośrednio są często bardziej skuteczne niż zwykłe pigułki.

Wyciągi

Sporządzane są poprzez łączenie — mieszanie środków leczniczych, np. sprosz­kowanych ziół z octem, z czystym alkoholem zbożowym (60%) lub olejem do masowania. Zastosowanie wyciągu alkoholowego wzmacnia efekty lecznicze ziół, poprawia krążenie krwi. Wyciągi ziołowe wciera się w skórę. Stosuje się je do leczenia boli stawów, mięśni i wiązadeł oraz reumatyzmu.

Granulaty

Wygodną formą zażywania są granulaty. Tradycyjnie powstawały ze zmieszania sproszkowanych utartych ziół w połączeniu z pastą ryżową bądź mączną. Po uformowaniu niewielkich brył i wysuszeniu, ponownie kruszono je na drobne cząsteczki. Obecnie do produkcji granulek stosuje się w Chinach nowoczesną technologię z zastosowaniem krochmalu, jako środka wiążącego, dzięki której granulki wykazują wyższą moc leczniczą w stosunku do produkowanych trady­cyjną metodą.

Kapsułki

Produkowane z żelatyny, są również wygodnym sposobem przyjmowania ziół, szczególnie wtedy, gdy są one nieprzyjemne w smaku. Zawierają proszki lub wyciągi płynne sporządzone z substancji leczniczych. W celu ułatwienia po­łknięcia i szybszej absorpcji należy je przyjmować, popijając ciepłą wodą lub herbatą. Stosowane są wówczas, gdy lek wymaga szybkiego działania.

Globulki i czopki

Czopek tradycyjny tworzono z mieszaniny sproszkowanych ziół z dodatkiem ściągającym. Po uformowaniu suszono do momentu osiągnięcia gęstej i zwartej konsystencji. Jako środka wiążącego używano tłuszczy roślinnych lub zwierzę­cych. Po wprowadzeniu do odbytu łatwo rozpuszcza się, wyzwalając substancje lecznicze.

Czopki stosuje się do leczenia hemoroidów, cyst, zaburzeń jelitowych oraz w celu ściągnięcia toksycznych substancji.

Globulki produkuje się w podobny sposób, są stosowane głównie dopochwowo. Leczą stany zapalne, podrażnienia i guzy.

Syropy

Zawierają zwykle stężone odwary ziołowe zmieszane z miodem, syropem cuk­rowym lub alkoholem. Produkowane są jako środki wzmacniające, przeciw-kaszlowe w leczeniu bólu gardła i uzupełniające krew. Syrop jest wygodnym środkiem leczniczym dla dzieci.

Plastry

Tradycyjny plaster produkowany był z kawałka tkaniny lub skóry zwierzęcej, po nałożeniu pasty leczniczej pozostawiano do stwardnienia. Pasty lecznicze sporządzano podobnie jak maści, smażono mieszanki ziołowe w oleju sezamo­wym lub tłuszczu zwierzęcym, po czym filtrowano. Tak wyprodukowany plas­ter, przed użyciem musiał być ogrzany i zmiękczony.

Współczesne plastry są zasadniczo takie same jak ich tradycyjne odpowied­niki. Podniesiono jedynie jakość użytych materiałów do pokrycia pastą lecz­niczą oraz sposób jego produkcji — przed zastosowaniem nie wymagają pod­grzewania. Powierzchnia skóry leczonej powinna być umyta — najlepsza ciepła kąpiel. Plaster działa leczniczo od 4 do 5 dni, w miarę potrzeby można przylepić nowy. Należy przerwać używanie, jeśli wystąpi wyraźne zaczerwienie­nie, swędzenie lub podrażnienie skóry. Wszystkie plastry, zarówno tradycyjne jak i nowoczesne, nie powinny być przykładane na otwarte rany lub powierzch­nie zapalne skóry, a zwłaszcza, gdzie wysięk jest obecny.

Plastry lecznicze stosowane są zwykle do łagodzenia boli mięśni, stawów, ginekologicznych zaburzeń i niektórych chorób skóry oraz w celu utrzymywa­nia ciepła w miejscu chorym.

Maści

Tradycyjnie wytwarzano je poprzez smażenie ziół w oleju lub zmieszanie z tłu­szczem wieprzowym albo woskiem pszczelim. Obecnie stosuje się preparaty wazelinowe wykonane z naturalnych składników, które są stosowane zamiast produktów naftowych. Mieszanki lecznicze doprowadza się do wrzenia w waze­linie, a po wymieszaniu odcedza się. Po schłodzeniu wtłacza się je do słoików i tubek. Stosowane są zwykle do leczenia chorób skóry lub przy urazach, stłuczeniach, zwichnięciach i chorobach reumatycznych.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Akupunktura

Jest jedną z najskuteczniejszych metod Medycyny Tradycyjnej w walce z chorobą. W rękach dobrego specjalisty – skuteczna bezpieczna i bezbolesna metoda.

Masaż

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Pierwsza Wizyta

Wielu ludzi nie wie jak dobrze przygotować się do wizyty u lekarza. Wizyta u lekarza Tradycyjnej Medycyny wymaga jeszcze lepszego przygotowania. Oto pytania i odpowiedzi na nie, które mogą ocenić się pomocne przez wizytą w naszym gabinecie. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym blogiem, gdzie publikujemy aktualne materiały z zakresu naturalnego zdrowia.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo polega na odpowiednim doborze ziół leczniczych do określonych schorzeń tak, aby nie kolidowały one z dotychczas zaleconą terapią. Dlatego ziołolecznictwo jest wspaniałym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej niwelującej czesto skutki uboczne leków. Ziołolecznictwo TCM znane jest od przeszło 5 tyś lat, a farmakopea chińska zawiera przeszło 100 tyś opisów różnych substancji z ich walorami leczniczymi.

Gua Sha

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Moksa

Moksa jest kombinacją kilku ziół suchych, a jej opary mają lecznicze właściwości udokumentowane naukowo. Dla Japończyków i Chińczyków nazywana jest często cudownym ziołem. Kuracja moksą polega na opalaniu specjalnie przygotowanego cygara nad ciałem pacjenta i w określonych punktach celem osiągnięcia określonego efektu leczenia.

Świecowanie

Jest zabiegiem starożytnych Indian Hopi. Ma na celu głównie relaksację oraz walory lecznicze. Polega na uzyciu niskiego ciśnienia wywołanego poprzez efekt komina ze spalającej się świeczki do świecowania do usuwania nadmiaru woskowiny z ucha. Olejki eteryczne zawarte w otulinie świeczki mają wartości lecznicze i przeciwzapane. Częstym efektem świecowania poza bezpieczeństwem jest polepszenie słuchu i redukcja tzw. szumów w uszach.

TCM

Umiejętność łączenia medycyny konwencjonalnej z medycyną tradycyjną dla dobra pacjenta. Szczególnie polecana w tzw. “beznadziejnych przypadkach” lub przy leczeniu zapobiegawczym medycyny paliatywnej.

Zobacz galerię zabiegów akupunktury

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji
Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń