Terapia: Akupunktura Sportowa w Medycynie Sportowej Jako Forma Rehabilitacji

Akupunktura sportowa w medycynie sportowej jako forma rehabilitacji

Akupunktura sportowa to coraz bardziej popularna forma rehabilitacji i leczenia bólu w medycynie sportowej. Polega na zastosowaniu igieł akupunkturowych w celu pobudzenia naturalnego procesu leczenia organizmu, zmniejszenia stanu zapalnego i wspierania regeneracji mięśni u sportowców. Udowodniono, że akupunktura zmniejsza ból mięśni, redukuje zmęczenie powysiłkowe i poprawia ogólną wydajność, co sugeruje, że może być skutecznym narzędziem dla sportowców na wszystkich poziomach w optymalizacji ich zdrowia. Akupunkturzyści sportowi zazwyczaj dostosowują plany leczenia do potrzeb każdego sportowca i organizują terapie wokół jego konkretnego sportu lub dyscypliny, aby zmaksymalizować wpływ.

Bycie zawodowym sportowcem niesie za sobą wiele wyrzeczeń i w wielu przypadkach narażenie na utratę zdrowia. Odpowiednia dieta, ciężkie treningi i ogromny wysiłek podczas zawodów. To powoduje, że ciało sportowca może być mocno narażone na kontuzje i obrażenia wewnętrzne. Oczywiście to najgorsze, co może się przytrafić. 

Dochodzi jeszcze zmęczenie organizmu. Istnieją jednak sposoby na to, aby móc odpowiednio się zregenerować i powrócić do pełnej sprawności w każdym z wyżej wymienionych przypadków. Jednym z nich jest medycyna chińska znana jako akupunktura lub często nazywana suchym igłowaniem.

medycyna zintegrowana - medycyna tradycyjny

Co To Jest Akupunktura?

Akupunktura to metoda leczenia ciała człowieka, która pochodzi z Dalekiego Wschodu, konkretnie z Chin. Chodzi tutaj o nakłuwanie ciała pacjenta za pomocą specjalnych igieł. Taki proces ma przynieść ulgę w obszarze nakłuwanym igłami i podczas konkretnego stanu chorobowego.

W przypadku nakłuwania ciała za pomocą igieł poprawia się przepływ krwi, odporność ciała. Ogółem poprawia to funkcjonowanie niemal całego organizmu człowieka, wzmacnia go, poprawia ogólną kondycję.

Badania nad bezpieczeństwem akupunktury

Reakcje organizmu na akupunkturę

Punkty i południki w akupunkturze

Mechanizmy przeciwbólowe w akupunkturze

Porównanie medycyny akademickiej do medycyny tradycyjnej

Dlaczego ludzie odwracają się od medycyny zachodniej?

Pełny zakres naszej pomocy w medycynie sportowej

Jak to Wygląda w Przypadku Sportowców?

Akupunktura sportowa stała się metodą leczenia bardzo chętnie wykorzystywaną w sporcie. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o osoby, które są mocno narażone na kontuzje, różnego rodzaju bóle w przypadku sportów wyczynowych, ekstremalnych, czy sportach walki. Tam może dojść do wielu złamań, obić i bólu w przypadku całego ciała.

Z akupunktury korzystają jednak także osoby, które mają za cel zdobywanie medali, bicie rekordów. Można to odwzorować na konkretnych przykładach. Jednym z takich na pewno jest bokser Anthony Joshua, który z tego typu zabiegów korzysta podczas przygotowań do walk. Tak było na przykład przy okazji walki z Ericiem Moliną, czy później z Władimirem Kliczką. Brytyjczyk zdradził bowiem po jednej z walk swoje metody przygotowań. Nakłuwanie swojego ciała igłami miało na celu poprawę kondycji psychicznej. Chodzi tutaj o walkę ze stresem. Pomagało mu to jednak także po wyczerpujących treningach, czy walkach sparingowych. Celem była jak najszybsza regeneracja, brak bólu.

W przypadku boksera to sprawdziło się znakomicie. W walkach ze wspomnianymi zawodnikami Joshua wyglądał bardzo świeżo i siła jego ciosu była o wiele większa. Potrafił zdominować swoich rywali dzięki niemal jednej skutecznej akcji.

Na pewno w przypadku tego sportowca, a także wielu innych korzystających z tego typu zabiegów to nie tylko one mają tak duży wpływ na dobre wyniki. Samo poświęcenie, chęć stawania się lepszym każdego dnia, odpowiednia dieta i konkretne wyrzeczenia mają swoje odwzorowanie w wynikach. Akupunktura wyraźnie pomaga w regeneracji, nastawieniu, czy walce ze stresem. Codzienne korzystanie z niej jest zdecydowanie dużą przewagą nad innymi sportowcami. Pomaga nie tylko w szybszym powrocie do pełnego stanu zdrowia po kontuzji, drobnym urazie, wyczerpującym treningu. Może to poniekąd działać również jako terapia.

Oczywiście z zabiegów akupunktury można skorzystać również w wielu innych przypadkach. Jest wiele dyscyplin sportowych, gdzie zawodnik musi być odpowiednio przygotowany pod względem sprawności i koordynacji ruchowej. Poza tym poprawia pojemność płuc, a więc w przypadku biegaczy, czy maratończyków poprawiona jest wytrzymałość. Zabiegi medycyny chińskiej pomagają również w walce ze skurczami.

Jak przygotować się do zabiegu akupunktury?

Ile zabiegów potrzeba w leczeniu chorób?

Akupunktura sportowa w medycynie sportowej jako forma rehabilitacji, sporty walki

Leczy Kontuzje

Warto wrócić jeszcze do tego, co jest najważniejsze dla sportowców. Z akupunktury większość sportowców korzysta w przypadku kontuzji. Tych oczywiście jest mnóstwo i mogą dotyczyć wielu części ciała. Ma to pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Jeśli jest ryzyko zakończenia sportowej kariery to taki zabieg również może pomóc w odłożeniu takiej decyzji na przyszłość. Chodzi tutaj zwłaszcza o osoby, które mają problemy narządów ruchu po urazach związanych z kończynami, czy też kręgosłupem.

Oczywiście to, jak będzie wyglądać sam zabieg zależy od samego urazu. Wszak może dojść do nadwyrężenia, zwichnięcia, skręcenia, złamania, czy zerwania ścięgien lub mięśni.

Poza tym przez nadmierny wysiłek, czy też stres istnieje możliwość pojawienia się problemów z układem wewnętrznym. Chodzi tutaj o wątrobę, płuca, serce, nerki, czy też śledzionę. Działa to mniej więcej w ten sposób, że jeden problem może wywołać kolejny, ponieważ wszystkie te układy są ze sobą powiązane. Bóle mogą prowadzić do złego samopoczucia, a to powodować stres i inne problemy.

Akupunktura w tym przypadku poprawia sytuację związaną z samym bólem, a co za tym idzie z samopoczuciem, ogólnym nastawieniem do życia. Bóle niewiadomego pochodzenia, czy takie, które wynikają z urazów mogą zniknąć.

Akupunktura w leczeniu bólów – badania naukowe

Akupunktura w leczeniu rwy kulszowej i barkowej

Jak Wygląda Zabieg Akupunktury w Sporcie?

Akupunktura w przypadku nie tylko sportowców, ale i zwykłych ludzi będzie wyglądać tak samo. Chodzi o nakłuwanie ciała igłami. Zmienić się może tylko sama metoda, rodzaj igieł. To uzależnione jest od problemu, z jakim pacjent przychodzi do fizjoterapeuty.

Warto mieć na uwadze to, że aby doszło do konkretnych efektów potrzebne jest regularne stosowanie zabiegów. Nie kończy się to na jednej wizycie. Może być ich tak naprawdę w okolicach 10, czy nawet 15. Każda wizyta może wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ stan zdrowia, czy stan psychiczny pacjenta może być inny. Lekarz musi zatem być do tego odpowiednio przygotowany. 

Bardzo ważne jest to, aby na samym początku ustalić konkretny plan działania po to, aby wiedzieć, które miejsca należy nakłuwać. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, z jakich igieł skorzystać w przypadku danego pacjenta, w jaki sposób je nakłuwać.

Z perspektywy osoby obserwującej ten zabieg nie wydaje się być skomplikowany. Czymże jest samo wkłucie igły w ciało. Tak naprawdę jest to coś trudnego, ponieważ wymaga to odpowiedniej wiedzy. Taki ruch musi zostać wykonany bardzo precyzyjnie. Same igły można wbijać pod różnym kątem. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu jest ona wbijana. Lekarz musi posiadać odpowiednią wiedzę na ten właśnie temat. Zazwyczaj sama głębokość wbitej igły wynosi kilka milimetrów. Kwestią jest tutaj sam bodziec. Czy ma on być silny, czy też nie.

Akupunktura sportowa w medycynie sportowej jako forma rehabilitacji, sporty walki, akupunktura sportowa

Czy Akupunktura Boli?

Wiele osób, które mają zamiar skorzystać z takiego zabiegu zastanawiają się, czy jest on bolesny. Ból mogą odczuć osoby, których stan fizyczny jest dobry. Inaczej jest w przypadku tych ludzi, którzy przychodzą z bólem. Celem takiej wizyty jest przecież pozbycie się go. Niekoniecznie ból, ale uczucie mrowienia, ciepła i do wielu innych odczuć może dojść w przypadku samego wbijania igieł w ciało. Może czasami być tak, że po samym zabiegu, który trwa zazwyczaj do 25 minut po wyjęciu igieł z ciała pojawiają się niewielkie siniaki w miejscu wkłucia, które jednak znikają bardzo szybko.

Zazwyczaj jednak jest tak, że większość osób nie czuje żadnych dolegliwości bólowych, a sam proces wbijania igieł jest dla nich na tyle przyjemny, że zasypiają podczas zabiegu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym gabinecie?

Rodzaj Igły Wpływa na Stan Zdrowia?

W czasach, kiedy zaczynano korzystać z zabiegu akupunktury nie było oczywiście takich metod, jak dzisiaj. Wówczas były to ostre końcówki roślin, ości ryb. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać. Dzisiaj można zauważyć, że istnieją igły ze złota, srebra, czy też stali. Każda z nich ma swój własny skład. Każda z nich może inaczej działać na organizm człowieka. Dla przykładu igła ze złota może pobudzać organizm, natomiast igła ze srebra może uspokajać. Jednak tym materiałem najczęściej wykorzystywanym w akupunkturze są igły ze stali nierdzewnej.

Igły z konkretnego materiału muszą cechować się również odpowiednią wytrzymałością, nie mogą się tępić, muszą być odpowiednio ostre i twarde.

W przypadku tego typu zabiegów bardzo ważne jest również to, aby igły, a także sam gabinet był odpowiednio sterylny. Każdy komplet igieł musi być przeznaczony na jedną wizytę, na jednego pacjenta. Po ich zastosowaniu są one po prostu do wyrzucenia. Należy z nimi obchodzić się tak samo, jak w przypadku narzędzi wykorzystywanych do operacji, czy zabiegów chirurgicznych. Chodzi przecież o to, aby do wewnątrz ciała nie przedostały się żadne bakterie i wirusy, a sam pacjent nie był narażony na wystąpienie w przyszłości chorób typu HIV. Oczywiście samo ryzyko wystąpienia takich chorób zakaźnych nie jest zbyt duże. Należy jednak odpowiednio sterylizować igły.

Ceny zabiegów akupunktury w Polsce, krajach EU i na Świecie

Czy Ten Zabieg Jest Rzeczywiście Tak Skuteczny?

W przypadku akupunktury warto odnieść się nie tylko do sportu, ale ogółem do życia. Z tego zabiegu korzystano w wielu zakątkach świata przez wiele lat i można udowodnić jego skuteczność. Warto powiedzieć, że akupunktura jakiś czas temu została uznana jako jedna z metod leczenia przez Światową Organizację Zdrowia. Jest to na tyle skuteczny sposób, że może być w pewnych przypadkach zamiennikiem dla środków farmakologicznych. Może leczyć takie schorzenia jak astma, zawroty głowy, problemy ze snem i tym podobne.

Tak naprawdę na ciele człowieka istnieje blisko 2000 punktów, w które możliwe jest wbijanie igieł. Są one rozlokowane niemal na całym ciele. Powoduje to, że możliwa jest walka z każdym schorzeniem i każdym rodzajem bólu niezależnie od tego, gdzie on się znajduje.

Co Daje Regularne Stosowanie Akupunktury Sportowej u Sportowców Zawodowych?

Oto lista zalet akupunktury sportowej w punktach:

Łagodzi ból i redukuje stan zapalny w przypadku urazów.

Poprawia wydajność sportową poprzez poprawienie krążenia krwi, oddychania i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Przyspiesza proces regeneracji po urazach poprzez pobudzenie naturalnych mechanizmów regeneracyjnych organizmu i poprawienie krążenia krwi.

Redukuje poziom stresu i poprawia ogólny stan zdrowia poprzez stymulację punktów akupunktury, co prowadzi do uwolnienia endorfin i zmniejszenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu.

Nie ma skutków ubocznych, w przeciwieństwie do niektórych leków przeciwbólowych.

Jest bezpieczna i nieinwazyjna metoda medyczna, która nie powoduje bólu ani nie powoduje krwawienia.

Może być stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak fizjoterapia czy leki przeciwbólowe, aby uzyskać lepsze wyniki.

Pomaga w poprawie jakości snu, co jest ważne dla sportowców, aby zachować energię i wydajność w czasie treningu i zawodów.

Może pomóc w zwiększeniu elastyczności mięśni i poprawie równowagi, co jest szczególnie ważne dla sportów wymagających dużej precyzji ruchów, takich jak gimnastyka czy łyżwiarstwo.

Stymulacja punktów akupunktury może pomóc w poprawie układu trawiennego, co jest ważne dla sportowców, którzy muszą utrzymać odpowiednią wagę i zapewnić sobie odpowiednią ilość energii.

medycyna zintegrowana
medycyna zintegrowana
medycyna zintegrowana
medycyna zintegrowana
medycyna zintegrowana - akupunktura
medycyna zintegrowana - akupunktura
medycyna zintegrowana
medycyna zintegrowana

Ebook: „Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:
Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia „Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.
Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna
Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna

Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.
Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.
Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna
Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna
B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna
B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

Akupunktura sportowa,Medycyna sportowa,Rehabilitacja sportowa,Terapia akupunkturowa,Urazy sportowe,Regeneracja organizmu,Poprawa funkcji mięśni i stawów,Powrót do pełnej sprawności fizycznej,Delikatne igły akupunkturowe,Skuteczna terapia rehabilitacyjna
B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Umów Wizytę

Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Pin It on Pinterest

Powieleń