• Zadzwoń do nas - +48607489251

 • Sposoby łączenia leków chińskich i mongolsko-tybetańskich

 • medycynie chińskiej stosuje się zwykle dwa sposoby łączenia leków; łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu w celu powiększenia zasięgu leczenia jednej choroby, łączenie leków, które leczą równocześnie pojedyńcze symptomy kilku chorób. W celu dokładnego zrozumienia tej terapii podaję niektóre, testowane klinicznie, sposoby łączenia leków:

 • 1) Lecząc bóle głowy spowodowane wys. gorączką, podaje się: Yin Chio Jie Du Wan w połączeniu z Shu Gan Wan.

  2) Gdy leczymy ból brzuszny i biegunkę spowodowaną utratą ciepła wewnętrz­nego, terapeuta chiński podaje choremu Fu Zi Li Zhong Wan (rozgrzewa żołądek i uśmierza ból brzuszny) w połączeniu z Huo Xiang Zheng Qi Wan (reguluje żołądek i jelita oraz wstrzymuje biegunkę, wymioty i nudności).

  3) Przy występowaniu bólu nóg i pleców, spowodowanych chorobą nerek lub wątroby, Jian Bu Hu Chien Wan może być połączony z Shu Gan Wan.

  4) Gdy leczymy wysypkę skórną, wykwity na skórze, swędzenie skóry, podaje­my Lian Qiao Bai Du Pian (leczy skórne wysypki) w połączeniu z lekiem Fang Feng Tong Shen Wan (lek przeciwgorączkowy).

  5) W leczeniu bólu zęba, gardła z przykrym oddechem i wysoką gorączką — lekarz chiński zapisuje leki przeciwgorączkowe Ching Wei Huang Lian Wan i dodatkowo podaje Niu Huang Jie Du Pian.

 • 6) Gdy leczymy chrypkę, spowodowaną utratą śluzu — suchą, stosujemy lek Qing Yin Wan w połączeniu z lekiem Yang Yin Qing Fei Wan.

  7) Gdy występuje brak miesiączki z hipochondrycznym rozszerzeniem, lekarz chiński podaje Fu Ke Zhong Zi Wan (lek odżywiający krew, regulujący miesiączki i eliminujący zastój krwi) w połączeniu z lekiem Shu Gan Wan.

  8) Przy zaburzeniach miesiączkowania (np. nadmierna utrata krwi) i towarzy­szącym niestrawnościom podajemy Fu Ke Zhen Wan (uzupełnia krew i re­guluje miesiączki), może on być podawany z Xiang Sha Liu Jun Zi Wan (wzmacnia i rozgrzewa żołądek).

  9) Gdy leczymy objawy wzdęć występujące przy kaszlu, podajemy choremu Yin Chiao Jie Du Pian (wydala gazy) w połączeniu z Chuan Bei Jin Pian (lekiem przeciwkaszlowym).

  10) Przy zaburzeniach czynności nerek spowodowanych zaleganiem złogów (w nerce lub drogach moczowych) stosujemy Shi Lin Tong (rozpuszcza piasek oraz kamienie) w połączeniu z lekiem Nourishing Małe (unerwia i wzmac­nia nerki, pobudza siły witalne) w zastosowaniu u mężczyzn lub Nu Bao w zastosowaniu u kobiet (wzmacnia nerki, powoduje wzrost wigoru u ko­biet).

  11) Lecząc poważne choroby spowodowane zarazkami (wirusami), łączymy Yin Chiao Jie Du Wan Bu Zhong Yi Qi Wan.

 • ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I PRZECIWWSKAZANIA W STOSOWANIU LEKÓW CHIŃSKICH I MONGOLSKO-TYBETAŃSKICH

  1) Leki dobrane bez konsultacji z lekarzem, zażywane niewłaściwie i źle przechowywane mogą być szkodliwe dla zdrowia.

  2) Nie należy zażywać leków wykluczających się wzajemnie, szczególnie wte­dy, gdy jesteśmy przeziębieni, chorzy na grypę i gdy organizm został zaatakowany wirusami lub bakteriami powodującymi ostre stany zapalne.

  3) Zaleca się zażywanie leku w oryginalnej postaci. Pokruszony, będzie po prostu gorzki, a rozgryzienie może spowodować, że lek nie zadziała.

  4) Silne środki przeczyszczające, jak również leki, które poprawiają krążenie krwi, nie mogą być zażywane podczas ciąży.

  5) Przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy należy rozważnie i ost­rożnie przyjmować leki przeciwbólowe, gdyż mogą zaostrzyć lub wywołać objawy choroby. Leki te drażnią bezpośrednio śluzówkę żołądka. Leki w formie czopków odbytniczych są bezpieczniejsze.

  6) Silne środki napotne nie mogą być używane w przypadku nadmiernej utraty płynów ustrojowych, wliczając utratę spowodowaną wymiotami, biegunką lub krwawieniem.

  7) Nie łykajmy leków garściami, bowiem wówczas ich działanie nawzajem znosi się lub potęguje działania uboczne. Chińscy lekarze twierdzą, że nie powinno się przyjmować więcej niż 5—6 różnych leków jednocześnie.

  8) Podczas brania środków przeciwgorączkowych należy unikać pożywienia tłustego lub pikantnego.

  9) Nie wolno stosować leków przeterminowanych, bo trują.

  10) Leki stosowane do leczenia dolegliwości żołądkowych nie powinny być bra­ne podczas spożywania zimnych pokarmów i tłustej lub surowej żywności.

 • Specjalistyczny Gabinet Akupunktury i Medycyny Wschodu prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  ul. Czerniakowska 28A

  00-714 WARSZAWA

  Rejestracja: (+48) 607 489 251 lub on-line

 • 11) Lek o silnym działaniu (zawsze tylko zlecony przez lekarza) przyjmujemy przez minimum 5—6 dni. Przy krótszym zażywaniu niezabite jeszcze bakterie wytwarzają oporność i lek nie zadziała. Nie należy, zwłaszcza samowolnie, zamieniać używanego leku na inny. Wskazaniem do zmiany preparatu jest jego niedziałanie po 4—7 dniach.

  12) Pewne dodatki użyte do wzmocnienia nerek i potencji wymagają od chore­go wstrzemięźliwości seksualnej podczas leczenia, przykładem jest NOURI-SHING MAŁE.

  13) Podczas brania środków do leczenia schorzeń nerek i wątroby należy unikać picia kawy i mocnej herbaty. Przykładem jest SHI LIN TONG LIDAN PAISCHI PIAN.

  14) Preparaty, które zawierają kamień żółciowy wołu, gruczoł piżmowy, róg nosorożca lub kryształ Borneolu powinny być zażywane przez krótki okres czasu (nie stosować w przypadku śpiączki następującej po nadmiernym poceniu się, wymiotach i uczuciem zimna w kończynach, albo, gdy chory jest w stanie szoku).

  15) W celu zachowania, jakości leków, przechowujemy je w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu przed dostępem dzieci.

 • SPOSOBY LECZENIA I ZASTOSOWANIA LEKÓW U DZIECI

  Ulotki towarzyszące preparatom ziołowym z przeznaczeniem do leczenia dzieci, nie zawsze są jasne, szczególnie, gdy dotyczą odpowiedniego dawkowa­nia dla dzieci poniżej jednego roku życia — w zasadzie nie są bliżej określane. W związku z tym podaję niezbędne wskazówki, które mogą być użyte do określenia dawkowania i częstotliwości podawania leków dla dzieci.

  Dawka dla dzieci do jednego miesiąca życia powinna być 1/3 tej, którą stosujemy dla dzieci jednorocznych. W przypadku, gdy dany lek przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych, i nie posiada informacji o sposobie dawkowania dla dzieci, w takich przypadkach, praktyczną zasadą jest:

  a) podawać dzieciom powyżej 7 roku życia — połowę dawki dorosłego,

  b) podawać dzieciom od 3 do 7 lat życia — 1/3 połowy dawki dorosłego,

  c) podawać dzieciom poniżej 3 lat życia — połowę 1/3 połowy dawki doros­łego.

 • W dostosowywaniu odpowiednich dawek leku chiński lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia dziecka, wrażliwość na zastosowany lek oraz porę roku. Pora roku w leczeniu pediatrycznych zaburzeń ma duże znaczenie w me­dycynie chińskiej. W lecie lekarz chiński unika częstego używania leków rozgrzewających, a w zimie o działaniu ochładzającym. Leki podawane dzieciom są mieszane z mlekiem, ciepłą wodą, a niekiedy z miodem lub cukrem. Jeżeli dziecko wymiotuje po wzięciu leku, zmniejszamy ilość dawanego leku w każdej dawce, a zwiększamy częstotliwość podawania. Duże pigułki, np. miodowe, podajemy w dawkach podzielonych (pokrojonych).

 • Artykuły powiązane:

 • Tradycyjne i współczesne postacie leków chińskich - TCM

  Chińscy zielarze sporządzają receptury leków w standardowo ustalony spo­sób (w codziennym użyciu jest ich kilka tysięcy), są one stopniowo dostosowy­wane do rodzaju choroby pacjenta, oraz do jego kondycji fizycznej. Recepta taka zawierać może ponad 30 różnych składników. W skład wielu mikstur wchodzą produkty roślinne, również minerały i surowce pochodzenia zwierzęce­go. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej [...]

  Czytaj więcej

  Sposoby łączenia leków chińskich i mongolsko-tybetańskich

  W medycynie chińskiej stosuje się zwykle dwa sposoby łączenia leków; łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu w celu powiększenia zasięgu leczenia jednej choroby, łączenie leków, które leczą równocześnie pojedyńcze symptomy kilku chorób. W celu dokładnego zrozumienia tej terapii podaję niektóre, testowane klinicznie, sposoby łączenia leków:1) Lecząc bóle głowy spowodowane wys. [...]

  Czytaj więcej

  Medycyna chińska i współczesna ochrona zdrowia

  Po powstaniu Nowych Chin rząd poświęcił wiele energii sprawie przygoto­wania personelu medycznego. Założono w całym kraju ogniwa służby zdrowia, dzięki temu ukształtowała się sieć medyczno-sanitarna w mieście i na wsi. W 1988 r. w całych Chinach działało 206 tysięcy jednostek medyczno-sanitar­nych, w których pracowało 3 miliony 724 tysiące osób i było 2 miliony 503 tysiące łóżek w szpitalach. W ostatnich latach w [...]

  Czytaj więcej

  Zakres pomocy

  Medycyna Tradycyjna osiąga dużą skuteczność w leczeniu lub wspomaganiu leczenia następujących dolegliwości: DS - Duża Skuteczność I ŚS - Średnia Skuteczność I NS - Niska SkutecznośćAkupunktura jest systemem medycznym, który posiada bardzo duże bezpieczeństwo oraz zakres stosowania. Efekty lecznicze występują w większym lub mniejszym stopniu w zależności od wielu aspektów: wiek pacjenta, płeć, warunki zdrowotne, przyjmowane leki itp. Kwestią [...]

  Czytaj więcej

 • FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 • Zakres naszej pomocy:

 • Znana od tysiącleci metoda diagnostyczno-lecznicza o dużej skuteczności i jeszcze większym bezpieczeństwie stosowania.

  Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

  Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

  Znana od tysiącleci metoda diagnostyczno-lecznicza o dużej skuteczności i jeszcze większym bezpieczeństwie stosowania.

 • Lekarze praktykujący tą medycynę to najlepsi na świecie praktycy kliniczni wielu dolegliwości i schorzeń szczególnie w aspekcie chorób cywilizacyjnych.

  Tradycyjna Medycyna
  Tybetańsko-Mongolska (TMM)

  Tradycyjna Medycyna
  Tybetańsko-Mongolska (TMM)

  Lekarze praktykujący tą medycynę to najlepsi na świecie praktycy kliniczni wielu dolegliwości i schorzeń szczególnie w aspekcie chorób cywilizacyjnych.

 • Lekarzem prowadzącym jest wysokiej klasy specjalistka prof Enji - lekarz internista oraz profesor kliniczny medycyny tradycyjnej i akupunktury.

  Medycyna klasyczna - interna

  Medycyna klasyczna - interna

  Lekarzem prowadzącym jest wysokiej klasy specjalistka prof Enji - lekarz internista oraz profesor kliniczny medycyny tradycyjnej i akupunktury.

 • W czasie swojej pracy jako lekarz prof Enji poznała większość Tradycyjnych Systemów Medycznych w tym akupunkturę japońską i ziołolecznictwo dalekowschodnie.

  Wschodnie Tradycyjne
  Systemy Medyczne (TSM)

  Wschodnie Tradycyjne
  Systemy Medyczne (TSM)

  W czasie swojej pracy jako lekarz prof Enji poznała większość Tradycyjnych Systemów Medycznych w tym akupunkturę japońską i ziołolecznictwo dalekowschodnie.

 • Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

  Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

 • Książki prof Enji

Pin It on Pinterest

Powieleń