Sposoby łączenia leków chińskich i mongolsko-tybetańskich

medycynie chińskiej stosuje się zwykle dwa sposoby łączenia leków; łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu w celu powiększenia zasięgu leczenia jednej choroby, łączenie leków, które leczą równocześnie pojedyńcze symptomy kilku chorób. W celu dokładnego zrozumienia tej terapii podaję niektóre, testowane klinicznie, sposoby łączenia leków:

1) Lecząc bóle głowy spowodowane wys. gorączką, podaje się: Yin Chio Jie Du Wan w połączeniu z Shu Gan Wan.

2) Gdy leczymy ból brzuszny i biegunkę spowodowaną utratą ciepła wewnętrz­nego, terapeuta chiński podaje choremu Fu Zi Li Zhong Wan (rozgrzewa żołądek i uśmierza ból brzuszny) w połączeniu z Huo Xiang Zheng Qi Wan (reguluje żołądek i jelita oraz wstrzymuje biegunkę, wymioty i nudności).

3) Przy występowaniu bólu nóg i pleców, spowodowanych chorobą nerek lub wątroby, Jian Bu Hu Chien Wan może być połączony z Shu Gan Wan.

4) Gdy leczymy wysypkę skórną, wykwity na skórze, swędzenie skóry, podaje­my Lian Qiao Bai Du Pian (leczy skórne wysypki) w połączeniu z lekiem Fang Feng Tong Shen Wan (lek przeciwgorączkowy).

5) W leczeniu bólu zęba, gardła z przykrym oddechem i wysoką gorączką — lekarz chiński zapisuje leki przeciwgorączkowe Ching Wei Huang Lian Wan i dodatkowo podaje Niu Huang Jie Du Pian.

6) Gdy leczymy chrypkę, spowodowaną utratą śluzu — suchą, stosujemy lek Qing Yin Wan w połączeniu z lekiem Yang Yin Qing Fei Wan.

7) Gdy występuje brak miesiączki z hipochondrycznym rozszerzeniem, lekarz chiński podaje Fu Ke Zhong Zi Wan (lek odżywiający krew, regulujący miesiączki i eliminujący zastój krwi) w połączeniu z lekiem Shu Gan Wan.

8) Przy zaburzeniach miesiączkowania (np. nadmierna utrata krwi) i towarzy­szącym niestrawnościom podajemy Fu Ke Zhen Wan (uzupełnia krew i re­guluje miesiączki), może on być podawany z Xiang Sha Liu Jun Zi Wan (wzmacnia i rozgrzewa żołądek).

9) Gdy leczymy objawy wzdęć występujące przy kaszlu, podajemy choremu Yin Chiao Jie Du Pian (wydala gazy) w połączeniu z Chuan Bei Jin Pian (lekiem przeciwkaszlowym).

10) Przy zaburzeniach czynności nerek spowodowanych zaleganiem złogów (w nerce lub drogach moczowych) stosujemy Shi Lin Tong (rozpuszcza piasek oraz kamienie) w połączeniu z lekiem Nourishing Małe (unerwia i wzmac­nia nerki, pobudza siły witalne) w zastosowaniu u mężczyzn lub Nu Bao w zastosowaniu u kobiet (wzmacnia nerki, powoduje wzrost wigoru u ko­biet).

11) Lecząc poważne choroby spowodowane zarazkami (wirusami), łączymy Yin Chiao Jie Du Wan Bu Zhong Yi Qi Wan.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I PRZECIWWSKAZANIA W STOSOWANIU LEKÓW CHIŃSKICH I MONGOLSKO-TYBETAŃSKICH

1) Leki dobrane bez konsultacji z lekarzem, zażywane niewłaściwie i źle przechowywane mogą być szkodliwe dla zdrowia.

2) Nie należy zażywać leków wykluczających się wzajemnie, szczególnie wte­dy, gdy jesteśmy przeziębieni, chorzy na grypę i gdy organizm został zaatakowany wirusami lub bakteriami powodującymi ostre stany zapalne.

3) Zaleca się zażywanie leku w oryginalnej postaci. Pokruszony, będzie po prostu gorzki, a rozgryzienie może spowodować, że lek nie zadziała.

4) Silne środki przeczyszczające, jak również leki, które poprawiają krążenie krwi, nie mogą być zażywane podczas ciąży.

5) Przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy należy rozważnie i ost­rożnie przyjmować leki przeciwbólowe, gdyż mogą zaostrzyć lub wywołać objawy choroby. Leki te drażnią bezpośrednio śluzówkę żołądka. Leki w formie czopków odbytniczych są bezpieczniejsze.

6) Silne środki napotne nie mogą być używane w przypadku nadmiernej utraty płynów ustrojowych, wliczając utratę spowodowaną wymiotami, biegunką lub krwawieniem.

7) Nie łykajmy leków garściami, bowiem wówczas ich działanie nawzajem znosi się lub potęguje działania uboczne. Chińscy lekarze twierdzą, że nie powinno się przyjmować więcej niż 5—6 różnych leków jednocześnie.

8) Podczas brania środków przeciwgorączkowych należy unikać pożywienia tłustego lub pikantnego.

9) Nie wolno stosować leków przeterminowanych, bo trują.

10) Leki stosowane do leczenia dolegliwości żołądkowych nie powinny być bra­ne podczas spożywania zimnych pokarmów i tłustej lub surowej żywności.

Specjalistyczny Gabinet Akupunktury i Medycyny Wschodu prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

ul. Czerniakowska 28A

00-714 WARSZAWA

Rejestracja: (+48) 607 489 251 lub on-line

11) Lek o silnym działaniu (zawsze tylko zlecony przez lekarza) przyjmujemy przez minimum 5—6 dni. Przy krótszym zażywaniu niezabite jeszcze bakterie wytwarzają oporność i lek nie zadziała. Nie należy, zwłaszcza samowolnie, zamieniać używanego leku na inny. Wskazaniem do zmiany preparatu jest jego niedziałanie po 4—7 dniach.

12) Pewne dodatki użyte do wzmocnienia nerek i potencji wymagają od chore­go wstrzemięźliwości seksualnej podczas leczenia, przykładem jest NOURI-SHING MAŁE.

13) Podczas brania środków do leczenia schorzeń nerek i wątroby należy unikać picia kawy i mocnej herbaty. Przykładem jest SHI LIN TONG LIDAN PAISCHI PIAN.

14) Preparaty, które zawierają kamień żółciowy wołu, gruczoł piżmowy, róg nosorożca lub kryształ Borneolu powinny być zażywane przez krótki okres czasu (nie stosować w przypadku śpiączki następującej po nadmiernym poceniu się, wymiotach i uczuciem zimna w kończynach, albo, gdy chory jest w stanie szoku).

15) W celu zachowania, jakości leków, przechowujemy je w chłodnym, suchym, ciemnym miejscu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu przed dostępem dzieci.

SPOSOBY LECZENIA I ZASTOSOWANIA LEKÓW U DZIECI

Ulotki towarzyszące preparatom ziołowym z przeznaczeniem do leczenia dzieci, nie zawsze są jasne, szczególnie, gdy dotyczą odpowiedniego dawkowa­nia dla dzieci poniżej jednego roku życia — w zasadzie nie są bliżej określane. W związku z tym podaję niezbędne wskazówki, które mogą być użyte do określenia dawkowania i częstotliwości podawania leków dla dzieci.Dawka dla dzieci do jednego miesiąca życia powinna być 1/3 tej, którą stosujemy dla dzieci jednorocznych. W przypadku, gdy dany lek przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych, i nie posiada informacji o sposobie dawkowania dla dzieci, w takich przypadkach, praktyczną zasadą jest:a) podawać dzieciom powyżej 7 roku życia — połowę dawki dorosłego,b) podawać dzieciom od 3 do 7 lat życia — 1/3 połowy dawki dorosłego,c) podawać dzieciom poniżej 3 lat życia — połowę 1/3 połowy dawki doros­łego.

W dostosowywaniu odpowiednich dawek leku chiński lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia dziecka, wrażliwość na zastosowany lek oraz porę roku. Pora roku w leczeniu pediatrycznych zaburzeń ma duże znaczenie w me­dycynie chińskiej. W lecie lekarz chiński unika częstego używania leków rozgrzewających, a w zimie o działaniu ochładzającym. Leki podawane dzieciom są mieszane z mlekiem, ciepłą wodą, a niekiedy z miodem lub cukrem. Jeżeli dziecko wymiotuje po wzięciu leku, zmniejszamy ilość dawanego leku w każdej dawce, a zwiększamy częstotliwość podawania. Duże pigułki, np. miodowe, podajemy w dawkach podzielonych (pokrojonych).

Artykuły powiązane:
Medycyna tradycyjna skuteczna w leczeniu skutków po COVID-19

Medycyna tradycyjna skuteczna w leczeniu skutków po COVID-19

Artykuł „Medycyna tradycyjna skuteczna w leczeniu skutków po COVID-19” zaprasza Cię do odkrycia alternatywnych sposobów radzenia sobie z następstwami tej pandemii. Dowiedz się, jak tradycyjne metody lecznicze mogą wspomóc proces rekonwalescencji po COVID-19. Zbadaj, jak naturalne substancje, zioła, akupunktura i inne terapie mogą pomóc w redukcji objawów, takich jak osłabienie, problemy z oddychaniem czy trudności koncentracyjne. Przygotuj się na poznanie skutecznych praktyk, które mogą wspomóc powrót do pełnego zdrowia po przebytym COVID-19.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Akupunktura

Jest jedną z najskuteczniejszych metod Medycyny Tradycyjnej w walce z chorobą. W rękach dobrego specjalisty – skuteczna bezpieczna i bezbolesna metoda.

Masaż

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Pierwsza Wizyta

Wielu ludzi nie wie jak dobrze przygotować się do wizyty u lekarza. Wizyta u lekarza Tradycyjnej Medycyny wymaga jeszcze lepszego przygotowania. Oto pytania i odpowiedzi na nie, które mogą ocenić się pomocne przez wizytą w naszym gabinecie. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym blogiem, gdzie publikujemy aktualne materiały z zakresu naturalnego zdrowia.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo polega na odpowiednim doborze ziół leczniczych do określonych schorzeń tak, aby nie kolidowały one z dotychczas zaleconą terapią. Dlatego ziołolecznictwo jest wspaniałym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej niwelującej czesto skutki uboczne leków. Ziołolecznictwo TCM znane jest od przeszło 5 tyś lat, a farmakopea chińska zawiera przeszło 100 tyś opisów różnych substancji z ich walorami leczniczymi.

Gua Sha

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Moksa

Moksa jest kombinacją kilku ziół suchych, a jej opary mają lecznicze właściwości udokumentowane naukowo. Dla Japończyków i Chińczyków nazywana jest często cudownym ziołem. Kuracja moksą polega na opalaniu specjalnie przygotowanego cygara nad ciałem pacjenta i w określonych punktach celem osiągnięcia określonego efektu leczenia.

Świecowanie

Jest zabiegiem starożytnych Indian Hopi. Ma na celu głównie relaksację oraz walory lecznicze. Polega na uzyciu niskiego ciśnienia wywołanego poprzez efekt komina ze spalającej się świeczki do świecowania do usuwania nadmiaru woskowiny z ucha. Olejki eteryczne zawarte w otulinie świeczki mają wartości lecznicze i przeciwzapane. Częstym efektem świecowania poza bezpieczeństwem jest polepszenie słuchu i redukcja tzw. szumów w uszach.

TCM

Umiejętność łączenia medycyny konwencjonalnej z medycyną tradycyjną dla dobra pacjenta. Szczególnie polecana w tzw. „beznadziejnych przypadkach” lub przy leczeniu zapobiegawczym medycyny paliatywnej.

Zakres naszej pomocy:

Wschodnie Tradycyjne Systemy Medyczne (TSM)

Medycyna internistyczna - klasyczna

Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska (TMM)

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Książki prof Enji
Medycyna zintegrowana – czym jest i jakie posiada zastosowania?

Medycyna zintegrowana – czym jest i jakie posiada zastosowania?

Artykuł „Medycyna zintegrowana – czym jest i jakie posiada zastosowania?” przedstawia innowacyjne podejście do opieki zdrowotnej, które łączy najlepsze elementy medycyny konwencjonalnej i komplementarnej. Dowiedz się, czym jest medycyna zintegrowana i jakie korzyści może przynieść pacjentom. Odkryj różnorodne metody i terapie, takie jak akupunktura, medytacja, terapia żywieniowa i inne, które są wykorzystywane w ramach tego holistycznego podejścia. Przeanalizuj zastosowania medycyny zintegrowanej w leczeniu chorób przewlekłych, redukcji stresu, poprawie jakości życia i innych obszarach zdrowotnych. Przygotuj się na podróż do nowoczesnego świata kompleksowej opieki zdrowotnej.

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji
Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń