Reakcje organizmu na akupunkturę

Akupunktura jest niezwykle złożoną terapią leczniczą. Składa się na nią wiele sposobów nakłuwania oraz rodzajów igieł, szczegółowa diagnostyka oraz możliwość połączenia z ziołolecznictwem lub akupresurą. Także doświadczenie, wiedza i wprawa lekarza sprawiają, że akupunktura jest alternatywną i coraz bardziej popularną metodą leczenia. Jak jednak działa? Jak dokładnie organizm reaguje na stymulacje igłami?

Reakcje ciała można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą są reakcje miejscowe, które polegają na zwiększeniu ukrwienia, a także temperatury w miejscu ukłucia. Wbicie igły powoduje również wystąpienie zmian chemicznych i bioelektrycznych w pobliżu miejsca stymulacji. W podrażnionej tkance zwiększa się przepustowość naczynek krwionośnych, uwalniają się ponadto czynne związki biochemiczne. Metalowa igła powoduje również zjawiska mikroelektryczne, elektrolizę i elektrofazę. Nakłucia pobudzają również włókna nerwowe.

W przypadku bólu wywołanego chorobą powodującą napięcie i skurcze mięśni, akupunktura pomaga w jego usunięciu poprzez drażnienie skóry co prowadzi do rozluźnienia. Stymulacja skóry nakłuciami może zastopować przepływ impulsów bólu z chorego narządu, a co za tym idzie, doprowadzić do jego wygaśnięcia. Radzenie sobie w taki sposób z bólem to nie tylko rozwiązanie chwilowe. Ciągłe napięcie mięśni wywołane chorobą prowadzi do szeregu innych nieprzyjemnych dolegliwości. Akupunktura trwale rozluźnia mięśnie, zapobiega ich wtórnym skurczom, polepsza ich ukrwienie oraz leczy wszelkie stany zapalne. Łagodne nakłuwanie skóry pomaga w blokowaniu tak zwanej impulsacji nocyceptywnej, odpowiedzialnej za odczuwanie bólu.

Kolejnym rodzajem są reakcje ogólne, które związane są ze sferą psychiczną pacjenta, układem nerwowym i hormonalnym. Impulsy wywołane nakłuwaniem przechodzą przez wzgórze, które łączy i spaja różne rodzaje czucia. Możliwe że akupunktura pobudza wzgórze, które stymuluje układ wegetatywny i sympatyczny.

Reakcje i rola igieł w akupunkturze

Igły aktywują różnego rodzaju receptory, w tym te odpowiedzialne za ból. Podczas nakłuć wysyłają impulsy do mózgu, które mają pomóc człowiekowi w ocenie sytuacji i podjęcia działania. Mają za zadanie wywołanie adekwatnej reakcji na ból, którymi są np. ucieczka czy obrona. W zależności od okoliczności człowiek zareaguje i będzie czuć się inaczej. Towarzyszyć mu będą również odpowiednie emocje. Gdy pacjent godzi się jednak z sytuacją, bo wie że terapia przyniesie mu w ostateczności ulgę, jego próg znoszenia bólu wzrośnie. Nakłucia mogą również odwrócić uwagę pacjenta i zmniejszyć np. jego zdenerwowanie.

Akupunktura działa na psychikę pacjenta podobnie do hipnozy. Lekarz opisuje pacjentowi przebieg zabiegu oraz uczucia jakich może doznać, co pomaga pacjentowi w poddaniu się sugestii. Technika ta wychodzi również naprzeciw choremu. Jej szczegółowa diagnostyka i indywidualne zajęcie się pacjentem jest zaspokojeniem potrzeb współczesnego człowieka, którego często zawodzi zwyczajna służba zdrowia. Akupunktura skupia się również na człowieku w sposób holistyczny, nie odsyłając go do osobnych specjalistów. Jeden lekarz jest wstanie pomóc pacjentowi w przezwyciężeniu każdej dolegliwości. Daje komfort psychiczny, który jest przecież niezwykle ważny w procesie leczenia.

Na podstawie: A. Borzęcki, Akupunktura.

Zobacz zdjęcia z zabiegów akupunktury

Zakres naszej pomocy:

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

Medycyna klasyczna - interna

Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska (TMM)

Wschodnie Tradycyjne Systemy Medyczne (TSM)

Książki prof Enji

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

DzieńGodziny
Poniedziałek9:00 - 19:00
Wtorek9:00 - 19:00
Środa9:00 - 19:00
Czwartek9:00 - 19:00
Piątek9:00 - 19:00
Sobotaumówione wizyty
NiedzielaZamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji

Panel Pacjenta

Bezpieczna strona

Pin It on Pinterest

Powieleń