Pokonałam Migrenę Dzięki Akupunkturze

Pokonałam migrenę dzięki akupunkturze

Mam 23 lata, studiuję architekturę krajobrazu i pracuję dorywczo w pobliskim kinie. Ponad półtora roku trwała moja walka z migreną. Zwykle przychodziła ona nagle, zaskakiwała mnie na wykładach lub dopadała w pracy. Ten ból był nie do zniesienia, czułam jak rozsadza mi czaszkę. Jedynym pocieszeniem było to, że po 5-15 minutach mijał całkowicie.

Ta moja przypadłość nie pozwalała mi normalnie funkcjonować, bo atak mógł przyjść w każdej chwili. Odwiedziłam wielu lekarzy, z których każdy wciskał mi leki na nadciśnienie. Miałam je brać podczas ataku.

No dobrze, pomagały one pokonać atak, skrócić ból, ale ja ciągle miałam te napady potwornej migreny. Nikt nie potrafił mi pomóc na tyle, by je wyleczyć całkowicie.

Przełomowym momentem, w którym powiedziałam sobie „dość – ktoś musi mi pomóc „- był dzień egzaminu, bardzo ważnego dla mnie. Przygotowywałam się do niego przez 2 tygodnie i od niego zależało to, czy dostanę się na wymarzoną specjalizację. Nie zdałam go, ponieważ ból głowy dopadł mnie właśnie podczas pisania. Niestety wykładowca nie był tak wspaniałomyślny i uznał, że symuluję.

Zaczęłam szukać pomocy tam, gdzie wcześniej nawet nie śmiałam o nią spytać. Udałam się do lekarza praktykującego inny system medyczny, bardziej orientalny – mongolski. Bałam się na początku, dziwne wydawały mi się nazwy zabiegów: akupunktura, moksa czy stawianie baniek. Słyszałam tylko, że mogą mi wbijać igły w ciało lub je nagrzewać jakimś ziołowym papierosem.

Dzień Wizyty w Gabinecie Akupunktury prof Enji w Warszawie

Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, przyjęła mnie bardzo ciepła i uśmiechnięta lekarka o  stosunkowo trudnym imieniu i nazwisku: Enkhjargal Dovchin. Opowiedziałam jej o moich problemach ze zdrowiem, pokazałam lek, który biorę.

Zdziwiłam się, gdy doktor Dovchin kazała mi pokazać język a potem położyć luźno nadgarstki by zbadać mój puls. Teraz już wiem, że to jeden z etapów diagnozowania pacjentów właściwy medycynie Wschodu.

Moja wizyta trwała długo, blisko 40 minut siedziałam w gabinecie. Jednak wydawało mi się jakby to było spotkanie z dobrą znajomą. Pani doktor jest nie tylko dobrym lekarzem, ale również znakomitym psychologiem. Od razu poczułam, że dobrze zrobiłam przychodząc tu.

Doktor Enji powiedziała, że mam bardzo złą aurę, moje ciało jest wybite ze stanu równowagi i energia życiowa nie może właściwie krążyć.  A stres pogłębia te dysfunkcje. Dlatego najlepszym wyjściem będą zabiegi akupunktury połączone z moksą i terapią ziołową.

Diagnoza troszkę mnie przestraszyła, bo akupunktura to przecież igły, których tak się bałam idąc tu, ale szybko przekonałam się jak śmieszne i bezpodstawne były moje obawy. Akupunktura wogóle nie boli, a cygaro z moksy przyjemnie ogrzewa ciało.

migrenowy ból głowy

"Walkę z migreną trzeba rozpocząć możliwie najwcześniej, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych stanów chorobowych. Leczenie migreny to dość długi proces, ale jest już wystarczająco dużo dowodów oraz zaleceń WHO do stosowania tych metod."

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Akupunktura na Migrenę i Kilka Punktów od prof Enji

Zaczęłam chodzić na zabiegi popołudniami co trzeci dzień. Bardzo mi to pasowało, bo w dzień miałam zajęcia. Już po tygodniu leczenia czułam się znacznie lepiej, i nie tylko przestały mnie dopadać migrenowe bóle głowy, ale też poprawiała się moja przemiana materii.

Po 30 dniach byłam zdrowa, bóle ustąpiły zupełnie a ja nie musiałam się już faszerować tymi silnymi środkami przeciwbólowymi które wyniszczały moją wątrobę. Jestem zachwycona, bo choć od terapii minęły już 4 miesiące – ból nigdy nie wrócił.

Przy tym wszystkim poprawiła się moja cera, teraz jest nieskazitelna . A dzięki uregulowaniu metabolizmu – moja sylwetka ładnie wyszczuplała. Nie wiem jak mogę wyrazić moją wdzięczność, z całego serca dziękuję! Szczęśliwa Kasia z Warszawy

akupunktura antymigrenowa
punkty akupunktury na migrenę

"Podane powyżej punkty akupunkturowe w nomenklaturze europejskiej są jedynie do masowania czyli akupresury. Należy delikatnie opuszkami palców masować te miejsca nie używając dużej siły. Czas masowania to 2-3 minuty na punkt. Można masować w wolnym czasie nawet 5-6 razy dziennie (w wolnym czasie).

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Medycyna Wschodu - Korzyści Towarzyszące

Migrena – Współczesne Kierunki Leczenia

Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym objawiającym się głównie atakami silnych bólów głowy, z towarzyszącymi nudnościami oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne. Za nadmierną reaktywność neuronów, powodującą bóle migrenowe, odpowiadają czynniki genetyczne, jednak na ostateczną manifestację choroby wpływa również fenotyp. Zapadalność na tę chorobę w okresie roku wynosi około 13% i jest wyższa u kobiet. U pacjentów stwierdza się zwykle dysfunkcję neuropsychologiczną, a czasami dochodzi do wystąpienia przemijających neurologicznych objawów ogniskowych. W ostrej migrenie charakterystyczne objawy kliniczne są bardzo podobne, co jest warunkowane między mechanizmami leżącymi u ich podstawy. Wiele badań wskazuje na nadmierną reaktywność ośrodkowego układu nerwowego. Migrena nie jest chorobą ograniczającą się do samych ataków bólu jako takich. Wielu pacjentów zgłasza także wyczerpanie również między napadami. Skarżą się oni na upośledzenie codziennego funkcjonowania w najważniejszych obszarach życia i oczekują nowych sposobów leczenia. U młodych osób częstość napadów jest większa. Leczenie doraźne ostrego napadu migreny rutynowo powinno składać się z leku przeciwbólowego oraz przeciwwymiotnego. Nie należy wcześnie wprowadzać tryptanów do leczenia ostrego napadu migrenowego bólu głowy. W naturalnym przebiegu choroby zazwyczaj dochodzi do sytuacji, gdy leczenie doraźne napadów migreny staje się niewystarczające. Ważnym zagadnieniem są działania profilaktyczne, zarówno niefarmakologiczne, jak i przy użyciu leków. W bardziej złożonych przypadkach powinno się wdrożyć leczenie skojarzone. Nowe strategie łączenia istniejących leków mogą się niekiedy okazać bardziej efektywne niż próby wprowadzania nowych substancji leczniczych.

Zakres Opieki Zdrowotnej w Migrenie

Migrena jest często niezdiagnozowaną jednostką chorobową, a co za tym idzie — nieodpowiednio lub wcale nieleczoną. W Skandynawii tylko 56% pacjentów z migreną konsultuje się z lekarzem, i jest to niższy wskaźnik niż w Ameryce Północnej. Spora część chorych, która odwiedziła lekarza z powodu dolegliwości związanych z napadem bólu migrenowego, nie została objęta stałą opieką. Tylko co trzecia osoba cierpiąca na migrenę jest pod stała opieką lekarską. Za prawdopodobne przyczyny takiego stanu uważa się brak wiary pacjenta w możliwość zdiagnozowania i efektywnego leczenia jego choroby przez lekarza, niewiara w istnienie skutecznej metody terapii oraz niezadowolenie z wcześniejszych konsultacji czy stosowanego leczenia. W Szwecji co trzecia osoba konsultująca się z lekarzem z powodu migreny oceniła proponowane możliwości terapii jako niewystarczające w stosunku do poziomu swoich dolegliwości. Być może, wielu z chorych nie czuje się na tyle źle, by szukać pomocy lekarskiej, dlatego dane na temat wpływu ich choroby na jakość życia są nieznane. Jednak wielu pacjentów aktywnie poszukuje możliwości radzenia sobie z bólem, co ostatecznie prowadzi do skorzystania z porady lekarskiej. Zatem wzrastanie zainteresowania opieką zdrowotną ze strony chorych na migrenowe bóle głowy jest oczywiste.

Lęk przed nieznanym, czy uzasadniony - ziołolecznictwo Wschodu

Migrena i Ból Głowy Wywołany Lekami Syntetycznymi

Częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może powodować codzienne lub prawie codzienne bóle głowy. Stwarza to problem kliniczny u osób leczonych z powodu migreny — czy dany ból głowy jest spowodowany zastosowanym leczeniem, czy też jest to już następny napad bólu migrenowego. Podejrzenie bólów głowy wywoływanych stosowaniem leków dotyczy tych chorych, u których bóle głowy pojawiają się co najmniej przez 15 dni w miesiącu i u których leczenie przeciwbólowe stosowano co najmniej przez 10 dni w miesiącu. Nieznany jest mechanizm transformacji bólów epizodycznych w codzienne, choć w przypadku tryptanów może się to wiązać z sensytyzacją receptorów 5-HT 1B/1D przez ich długotrwałą stymulację. W przypadku podejrzenia bólów głowy związanych z leczeniem należy ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych do 15 dni w miesiącu, a w przypadku terapii skojarzonej lekiem przeciwbólowym i/lub tryptanami — do 10 dni w miesiącu. Jak wynika z doświadczenia klinicznego, odstawienie leków przeciwbólowych jest leczeniem z wyboru w takich przypadkach. Ograniczenia należy wprowadzać w możliwie najszybszym tempie — takim, na jakie pozwoli stan pacjenta. Ważne jest wspomaganie motywacji pacjenta; w niektórych przypadkach pomocna jest akupunktura. Jeżeli po miesiącu nie stwierdza się spodziewanej poprawy, zaleca się zastosowanie małych dawek amitryptyliny.

Migrena i Profilaktyka Niefarmakologiczna

W przypadku gdy leczenie farmakologiczne zawodzi, jest mało efektywne i nie spełnia oczekiwań wielu pacjentów, należy rozważyć inne możliwości działania. Faktem jest, że pacjenci preferują i doceniają działania niefarmakologiczne, nie — jak się zazwyczaj sądzi — z powodu niechęci do przyjmowania leków, lecz z powodu przekonania o aktywizującym wpływie takich działań na endogenne, pozytywne mechanizmy oraz poczucia, że mogą aktywnie uczestniczyć w terapii i wpływać na swój powrót do zdrowia. W związku z powyższymi obserwacjami zaleca się działania niefarmakologiczne u wszystkich chorych, którzy wymagają profilaktyki, zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z przyjmowaniem leków. Ważnym postępowaniem warunkującym poprawę jest przedyskutowanie z pacjentem wprowadzenia zmian stylu życia, polegających na unikaniu czynników wywołujących napady bólu. W Szwecji najważniejszym postępowaniem w ramach niefarmakologicznej profilaktyki napadów jest unikanie czynników wywołujących oraz odpowiednia ilość snu. Leczenie behawioralne w nawracającej migrenie jest stosowane i opisywane przez ostatnie dekady. Najczęstsze sposoby terapii można podzielić na następujące kategorie: techniki relaksacyjne, terapia kognitywno-behawioralna („zarządzanie stresem”) oraz biofeedback. Istnieją dowody potwierdzające skuteczność powyższych strategii, jednak nie stwierdzono, która z nich jest najbardziej efektywna. Podobnie do skuteczności terapii lekami, w przypadku postępowania niefarmakologicznego indeks bólu głowy (wskaźnik częstości, ciężkości i/lub czasu trwania bólu) zmniejsza się o 50% u 30– –60% pacjentów. W praktyce klinicznej rodzaj zastosowanej interwencji zależy od preferencji i indywidualnego nastawienia pacjenta i terapeuty. Ważnym elementem prowadzonego leczenia jest powtarzanie kilkusekundowych–minutowych sesji ćwiczeń samodzielnie w domu. Część chorych wymaga regularnych wizyt u specjalisty, by móc kontynuować terapię. Uzyskane rezultaty mogą się utrzymywać nawet kilka lat. Starania w zakresie odnalezienia mechanizmów działania technik behawioralnych dały pewne efekty. Do technik relaksacyjnych zalicza się: 1) progresywną relaksację mięśni, na przykład naprzemienne naprężanie i rozluźnianie odrębnych grup mięśniowych; 2) relaksację autogenną, na przykład uzyskiwanie stanu głębokiego rozluźnienia poprzez autoinstrukcje wyobrażenia ciepła i ociężałości w danych partiach ciała; 3) medytację, na przykład osiągnięcie równowagi psychicznej i relaksacji poprzez ciche powtarzanie słowa lub dźwięku. Terapia kognitywno-behawioralna to interwencja psychoterapeutyczna, której podstawowym celem jest uświadomienie pacjentowi roli jego nastawienia w generowaniu odpowiedzi na sytuacje stresowe i powiązania między stresem, natężeniem wysiłku i bólami głowy. Powyższe działania psychologiczne mają szczególną wartość właśnie w migrenie. Wśród dorastających pacjentów z częstymi napadami bólów głowy najlepsze efekty przynosi terapia relaksacyjna pod opieką terapeuty . Biofeedback oznacza wszelkie procedury dostarczające informacji o fizjologicznych procesach organizmu, na przykład temperaturze skóry palca, odbierane zazwyczaj za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. Ma on zastosowanie w wielu specjalistycznych klinikach zajmujących się leczeniem bólów głowy, a w kilku przeprowadzonych badaniach naukowych potwierdzono skuteczność biofeedbacku w leczeniu migreny. Połączenie biofeedbacku z farmakoterapią może zwiększyć efektywność leczenia o 10–20%. Kolejną propozycją wspomagania terapii w migrenie jest regularny i często uprawiany aerobik. W randomizowanym badaniu klinicznym wykazano, że multidyscyplinarne postępowanie zaplanowane przez neurologów i fizykoterapeutów wykazywało znamiennie lepszą efektywność wśród chorych na migrenę niż konwencjonalna terapia proponowana przez lekarzy rodzinnych. Pacjenci uważali za priorytetowe sesje ćwiczeń w grupie oraz porady fizykoterapeutów. Ponieważ nie ma możliwości przeprowadzenia badań metodą podwójnie ślepej próby, w których oceniano by skuteczność ćwiczeń fizycznych w migrenie, nadal jest to kwestia niewyjaśniona. Kolejną, dość często wykorzystywaną, metodą w profilaktyce migreny jest akupunktura. W trakcie przeglądania medycznych baz piśmiennictwa można napotkać wiele publikacji potwierdzających jej skuteczność. W kilku dokładnie zaplanowanych, dobrej jakości badaniach klinicznych porównywano skuteczność standardowej akupunktury z pozorowanym zabiegiem akupunktury lub profilaktyką farmakologiczną. W porównaniu z flunaryzyną czy metoprololem akupunktura wykazuje podobne efekty, ale jest dużo lepiej tolerowana. W przeglądzie systematycznym biblioteki Cochrane uznano tę metodę terapii za skuteczną i znaczącą w leczeniu bólów głowy. Przeprowadzenie metaanalizy nie było możliwe z uwagi na heterogenny charakter doniesień oraz brak wystarczających danych. Prowadzona przez wyszkolonych licencjonowanych terapeutów akupunktura jest bezpieczna. Nie istnieją udowodnione naukowo opisy sposobu umieszczenia igieł ani ich liczby w leczeniu migreny. Jednak, według tradycyjnej koncepcji, w osiągnięciu pozytywnego efektu głębokość i miejsca wkłuć nie mają istotnego znaczenia. Biorąc pod uwagę wyniki badań z zastosowaniem tępych igieł, można stwierdzić, że pozytywny efekt zabiegu zależy od innych mechanizmów niż perforacja tkanki podskórnej. Równie ważny jest efekt rozluźnienia i świadomości bycia pod specjalistyczną opieką. Innymi metodami fizykoterapii wykorzystywanymi u chorych z migreną są masaże, ćwiczenia postawy, ćwiczenia karku, chiropraktyka oraz inne zabiegi manualne dotyczące kręgosłupa. Niewiele jest doniesień na temat skuteczności powyższych metod; zaleca się dokładne rozważenie ich użyteczności u danego pacjenta. Nie zaleca się stosowania intensywnych zabiegów chiropraktycznych z uwagi na możliwość niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. W podsumowaniu, zarówno profilaktyka niefarmakologiczna, jak i farmakologiczna mogą się okazać przydatne u osób cierpiących na migrenę. W bardziej skomplikowanych przypadkach należy rozważyć terapię skojarzoną.

"Migrena to bardzo poważny przeciwnik i najlepsze efekty leczenia uzyskuje się łącząc metody medycyny konwencjonalnej z medycyną tradycyjną. Wszystkie tego typu działania wymagają ustaleń pomiędzy lekarzami oraz ustalenia minimalnych dopuszczalnych dawek leków."

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Ebook: „Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:
Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia „Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.

Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.
Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Umów Wizytę

Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Pin It on Pinterest

Powieleń