Pojęcie Qi
Akupunktura opiera się na krążącej w ciele każdego człowieka energii, sile życiowej zwanej przez Chińczyków Qi. W starych chińskich księgach została opisana jako siła niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i organizmu.
Energia Qi występuje nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt, roślin i zjawisk przyrodniczych. Napędza wszystkimi procesami życiowymi, łączy ciało, umysł i ducha w jeden mechanizm.
Pojęcie Qi | Krążenie Qi
Qi krąży w zdrowym organizmie cyklicznie, płynąc kanałami zwanymi meridianami. Jeden cykl, podczas którego energia wypłynie i powróci do serca, trwa 24 godziny. W tym czasie najwyższa fala Qi przepływa przez wszystkie narządy.
Wysokość fali jest uzależniona od stanu narządu, przez który przepływa. I tak, jeśli dany narząd jest osłabiony chorobą, fala z niego wypływająca będzie niska, a funkcjonowanie narządu osłabione. Zmniejszona fala wpływa negatywnie na wszystkie narządy leżące przed chorym organem.
Zachwianą równowagę osłabionego energetycznie i czynnościowo organu, możemy przywrócić poprzez akupunkturę. Nakłucie wyrównuje poziom energii, poprawia funkcjonowanie, a przez to podwyższa falę płynącą do następnego narządu. Według chińskich źródeł, krążenie Qi pojawia się z biciem serca u płodu, lub, według innych ksiąg, wraz z pierwszym oddechem.
W momencie największego przepływu, narząd wykazuje najwyższą aktywność i podatność na leczenie oraz wszelkiego rodzaju zabiegi. Fala przepływa przez narząd dwie godziny, następnie stopniowo maleje, a narząd staje się słabszy oraz podatniejszy na uszkodzenia. Leczenie w tym momencie jest dużo mniej efektywne niż w chwili najwyższego przepływu fali.
Chińczycy podzielili narządy ze względu na ich aktywność w czasie doby. Narządy dzienne to żołądek, śledziona, serce i jelito cienkie. Najwięcej Qi przepływa przez nie w godzinach między 7 a 15. W dzienno-nocnych znalazły się płuca, jelito grube, pęcherz moczowy i nerki.
Są najbardziej aktywne w godzinach 15 do 19, oraz 3 do 7. Osierdzie, potrójny ogrzewacz, pęcherzyk żółciowy i wątroba należą do narządów nocnych, a najwyższa fala energii przepływa przez nie między 19 a 3.
Pojęcie Qi | Źródła Qi
Każdy z nas posiada swój własny, wrodzony zasób Qi, który wpływa na nasze życie. Ludzie, którzy są zdolni do wielkiego wysiłku i szybko regenerują siły, posiadają duży zasób Qi. Ci, którzy mają jej mniej, są ociężali, brak im wigoru, szybciej słabną i powoli powracają do utraconych sił.
Chińczycy piszą o trzech źródłach energii Qi. Pierwszym, zwanym pierwotnym lub prenatalnym, jest energia przekazywana dziecku przez rodziców podczas poczęcia. Znajdująca się w komórce jajowej i plemniku, energia Guan-Chi, jest określona dla każdego człowieka i nie zależy od wzrostu czy budowy ciała. Człowiek niski i wątły może mieć jej bardzo dużo, a człowiek wysoki i atletycznie zbudowany – mało.
Zasób tej energii zmniejsza się wraz z wiekiem człowieka i nie da się go uzupełnić. Medycyna chińska jasno określa, że ważnym jest, by w chwili poczęcia rodzice byli młodzi, zdrowi i silni. Posiadają wtedy duży zapas Guan-Chi, którą w części przekażą potomstwu. Drugim źródłem Qi są procesy biochemiczne czyli odżywianie i oddychanie (energia Gu-Qi). Ostatnie tkwi w powietrzu i otaczającym kosmosie (Kong-Qi).


Zapasy energii w ciele są ograniczone. Bardzo ważne jest więc uzupełnianie i umiejętne nią gospodarowanie. Niewskazany jest nadludzki wysiłek, który doprowadza do ogromnego zużycia wewnętrznych zapasów energii. Jednak życie niejednokrotnie zmusza człowieka do nadmiernego wysiłku.
W takich wypadkach może skorzystać z innego, niewyczerpanego źródła. Jest nim Ocean Energii Kosmosu, wszechświat, z którego człowiek czerpie powierzchnią skóry. Szczególnie chłonne są biologicznie aktywne punkty akupunktury, łączące narządy z otaczającym światem.
Qi, a nauka
Dla starożytnych filozofów chińskich energia kosmiczna będąca źródłem Qi, tworzyła materię i powodowała jej zmiany. Człowiek był małą cząstką wszechświata, ściśle z nim związaną. Ani teksty starożytne, ani nowożytne nie wyjaśniają jednak czym tak naprawdę jest Qi. Dla współczesnego Chińczyka Qi po prostu istnieje, a wszelkie dyskusje nad jej naturą nie są potrzebne.
Zachód od dłuższego czasu również interesuje się tą energią, nie odpowiada jednak na pytanie czym ona jest. Wiemy za to czym nie jest – energią w ujęciu fizycznym, gdyż nie da się jej ująć w naukowe formy ani matematyczne wzory. Jest zatem pojęciem filozoficznym?
A może energią życiową lub elektromagnetyczną albo polem biologicznym organizmów żywych? Profesor Włodzimierz Sedlak, prekursor polskiej bioelektroniki, stworzył pojęcie bioplazmy, która w kilku elementach przypomina próby opisania Qi przez starożytnych filozofów. W swoich pracach, profesor Sedlak, mówi o fali elektromagnetycznej, emitowanej przez wszystkie organizmy żywe.
Ted Kaptchuk, profesor i znawca medycyny chińskiej z Harvardu, opisał Qi jako materię będącą tuż przed zmienieniem się w energię lub odwrotnie.
Qi pozostaje w dużej mierze dla współczesnej nauki zagadką, jednak wciąż jest badana i zapewne w przyszłości część jej tajemnic zostanie wyjaśniona.
Energia Qi | Pierwsza Wizyta w Gabinecie prof Enji
Wielu z państwa zastanawia się pewnie w jaki sposób mierzy się poziom Qi w organizmie człowieka. W Internecie można spotkać „cudowne urządzenia” których zadaniem jest orientacyjny pomiar tej energii – wszystkie takie pseudo zabawki można jedynie kupić dla żartów.
Pomiar energii qi jest tylko możliwy zgodnie z zasadami TCM poprzez badanie pulsu. Trening taki wymaga wielu lat doświadczenia, a mimo tego nie każdy lekarz posiada tą umiejętność. Wymaga to odpowiedniego wyciszenia osoby badającej, niesamowitego wyczucia ciała w opuszkach palców oraz umiejętności wyczucia i przyporządkowania rodzajów pulsów do określonych schorzeń oraz analizę tych pulsów do wyników badań danego pacjenta. Mimo tego badanie przez puls pomimo, że w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej często stanowi podstawę diagnozy zalecamy wykonywać jedynie jako wspomaganie postawienia konwencjonalnej diagnozy. Nigdy nie należy bazować tylko na badaniu pulsu, a wspomagać się trzeba metodami tradycyjnej – konwencjonalnej medycyny celem potwierdzenia określonych przypuszczeń chorobowych. Często powiem tzw. wahania energii qi łatwo wytłumaczyć w medycynie zachodniej. Dobry specjalista medycyny tradycyjnej wytłumaczy swojemu pacjentowi gdzie leży problem i jak najlepiej zachowywać się aby unikać czynników chorobotwórczych czyli tzw. „inwazji”. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej leczenie człowieka rozpoczynamy od podążania za tzw. czynnikiem chorobotwórczym, który jest powodem wszystkich schorzeń. Następnie identyfikujemy go, właściwie opisujemy oraz planujemy stosowne leczenie poprzez wyeliminowywanie czynników powodujących chorobę.
Podczas Pierwszej Wizyty w naszym Gabinecie zostaną państwo gruntownie przebadani zgodnie z zasadami medycyny konwencjonalnej oraz medycyny tradycyjnej. Nasi specjaliści używają prostych ale zrozumiałych zdań najlepiej obrazujących dany stan pacjenta. W skład pierwszej wizyty wchodzą: analiza stanu zdrowia, analiza dokumentacji medycznej, diagnoza łączona medycyny konwencjonalnej oraz TCM, badanie przez puls (umiejętność lekarzy TCM), irydologia, akupunktura, akupresura, ziołolecznictwo. Pierwsza Wizyta jest kompleksowym badaniem medycyny zintegrowanej wymaganym przed każdym zabiegiem oraz kwalifikacją do zabiegów akupunktury.
Energia Qi | Poważne Przypadki
Tradycyjna Medycyna ™ doskonale tłumaczy wątpliwości medycyny akademickiej i ma wiele do zaoferowania tym pacjentom, gdzie konwencjonalne metody leczenia rozłożyły ręce. Dlatego tak ważne jest trafić do dobrego lekarza medycyny tradycyjnej lub specjalisty – akupunktury zawodowej z doświadczeniem klinicznym w leczeniu różnych dolegliwości i chorób. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że jesteśmy w dobrych rękach i otrzymamy możliwie najlepsze świadczenia.
Bardzo często bowiem jest tak, że ludzie szukając ostatniej deski ratunku trafiają do lekarzy TCM. Niestety tak jak w przypadku ich kolegów po fachu – lekarzy konwencjonalnych leczenie jest zarówno drogie, trudne, a nie zawsze skuteczne. Medycyny Tradycyjna uzyskuje najlepsze efekty lecznicze kiedy stosowana jest regularnie oraz profilaktycznie. Leczenie ciężkich dolegliwości jak nowotwory i choroby złośliwe są w obu medycynach bardzo skomplikowane i wiele zależy od indywidualnej podatności organizmu chorego na terapię.
Dużą zaletą TCM jest to, że doświadczony specjalista podczas krótkiego badania przez puls oraz wywiadzie lekarskim jest z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć choroby zagrażające pacjentowi w przyszłości oraz obecność chorób wewnętrznych bez kosztownych maszyn diagnostycznych. Często jest tak, że samo spojrzenie na pacjenta wystarczy, aby przypuścić określone schorzenie, które następnie potwierdzić należy w badaniach diagnostycznych.
Terapie Medyny Tradycyjnej są bardzo bezpieczne, bezbolesne w większości przypadków oraz skuteczne. Dlatego WHO uznało te metody za naukowe w 2019 roku na równi z medycyna konwencjonalną.
APEL
Nie pozwólcie, żeby zatruwano Wasz organizm, nie dajcie zrobić z siebie lekomanów.
Zaufajcie naturze, to ona zapewniła przetrwanie naszego gatunku i oferuje nam wszelkie niezbędne do życia i zdrowia składniki.
Trzeba tylko po nie sięgnąć, wyłuskać je z tłumu „trucizn współczesnej farmacji”. Medycyna tradycyjna od pradziejów leczy choroby, skutecznie i bez skutków ubocznych.
Dlatego chcemy zaakcentować te wspaniałą, cudotwórczą moc natury oraz ziół. Odrzućcie farmakologię i zaufajcie naturze.
Pamiętajcie, że „gadzinowe sprzedawczyki” w mediach „głównego ścieku” nazywani „ekspertami” to tak naprawdę niewykształcone i upośledzone osobniki zazdroszczące wam wiedzy i otwartych umysłów. Im zależy na tym abyś łykał ich papkę i nabijał oglądalność.
WYŁĄCZ TELEWIZJĘ I WŁĄCZ MYŚLENIE!


Artykuły powiązane:
Ebook: „Akupunktura i Życie”


Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”


POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

Alergie
Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

NA BÓL

PIERWSZA WIZYTA
Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

Klimakterium
Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

DLA DZIECI
Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

BEZPIECZEŃSTWO
Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.
Umów Wizytę
Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin