Pierwsza wizyta u lekarza TCM

Podany poniżej opis będzie dotyczył wizyt u takich specjalistów jak lekarze tradycyjnych systemów medycznych, a w szczególności: TCM – Tradycyjna Medycyna Chińska, Tradycyjna Medycyna Tybetańska, Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska, Tradycyjna Medycyna Indyjska i wiele innych.

„Lekarze tradycyjnej medycyny to najlepsi specjaliści od diagnostyki wśród wszystkich specjalizacji lekarskich”… Dlaczego? 

wycinek z wywiadu z prof Enji w roku 2017

– Wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej nigdy nie jest krótka. Dobry specjalista medycyny wschodniej podczas pierwszej wizyty poświęca dużo czasu na obserwację, analizę oraz wnioski do konkretnego przypadku medycznego. Pierwsza wizyta połączona z zabiegami może trwać nawet dwie godziny.

– Pacjent zawsze jest podmiotem i jest najważniejszych w całym procesie leczenia.

– Chorobę zawsze traktuje się jako całość i nie leczy się jedynie objawów ale cały organizm.

– Diagnoza w medycyny tradycyjnej zawsze jest holistyczna. Pacjent ma całkowitą kontrolę nad każdym z etapów leczenia.

– Bardzo dużą uwagę poświęca się naturalnej metodzie profilaktyki zdrowia. Lekarz tradycyjny doskonale łączy medycynę konwencjonalną z naturalną.

Co warto wiedzieć przed wizytą?

Dobrze jak na wizytę umówimy się z odpowiednim zapasem czasu (nie na ostatnią chwilę) tak aby przed wizytą zostawić sobie 10-15 minut wolnego czasu na przygotowanie.

Przed wizytą nie zaleca się:

– spożywania ciężkich posiłków lub picia alkoholu lub palenia papierosów

– przychodzenia na ostatnią chwilę, w pośpiechu

– przychodzenia pod wpływem mocnych leków bo takie środki mogą całkowicie zakłamać ewentualną diagnozę

– pacjent, który przychodzi na pierwszą wizytę powinien nie być na czczo, a czas od ostatniego posiłku powinien wynosić minimum 30 minut.

– nie zaleca się picia tzw. energetyków czy brania odżywek dla sportowców bezpośrednio przed wizytą. Prosimy też o nie spożywanie kawy bo wpływa to na zły obraz języka do diagnostyki.

– higiena – w gabinecie lekarskim jest wymaga od obu stron. Jeśli boli Cię ręka, nie oznacza to, że tylko ona powinna być czysta. Lekarz będzie mógł chcieć Cię osłuchać. Czyste ciało i bielizna oraz schludne ubranie są wyrazami szacunku dla lekarza i zwiększają komfort jego pracy. Ponadto czysta, zadbana osoba, naprawdę nie ma się czego wstydzić.

Biznes leków i preparatów patentowanych w Unii Europejskiej i na Świecie dąży do zakazania naturalnych metod leczniczych, a w szczególności osiągnięć Tradycyjnych Systemów Medycznych. Na celowniku polityków są zioła i ziołolecznictwo. Pod pozorem dbania o dobro publiczne powoli zakazuje się ludziom stosowania bezpiecznych i sprawdzonych metod znanych od wieków. Wszystko to odbywa się kosztem medycyny alternatywnej i pacjentów, którzy często skazani na leczenia paliatywne nie otrzymują jakiejkolwiek pomocy ze strony ludzi, którzy dysponują wielomilionowym sprzętem diagnostycznym, a mimo tego nie są w stanie wyleczyć ich dolegliwości. Nie bez pozoru znany lobbysta amerykański stwierdził „Kto kontroluje żywność i leki kontroluje społeczeństwa”.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u prof Enji?

– dobrze jest przygotować krótki i dokładny opis schorzenia jak i głównych problemów go dotyczących

– dobrze jest zabrać, ze sobą szczegółową dokumentację medyczną jak i badania diagnostyczne, te stare oraz najbardziej aktualne

– dobrze jest zabrać, że sobą listę leków przyjmowanych w ostatnim półroczu jak i szczegółowe ich dawkowanie

– podczas pierwszej wizyty możesz być poproszony o wypełnienie szczegółowej ankiety medycznej, która swoim zakresem obejmuje praktycznie cały okres życia pacjenta wraz z okresem obecnych dolegliwości

– na pierwszą wizytę konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport) lub inny dokument ze zdjęciem. Nie może to być np. legitymacja szkolna lub karta studenta.

– naucz się opisywać swój ból. Znakomite znaczenie ma to, jak precyzyjnie będziesz w stanie przekazać lekarzowi informacje , co mu powiesz. Dlatego sposób prowadzenia rozmowy jest niezmiernie ważny.

– zapoznaj się z naszą stroną www oraz ze stroną www.gabinetakupunktury.warszawa.pl. Znajdziesz tam szereg bardzo interesujących informacji na temat tego jak przebiega wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oraz jak najlepiej komunikować się z twoim specjalistą.

– nie wstydź się – duże grono naszych pacjentów boryka się z problemami natury intymnej. To naturalne, że poza strachem przed wizytą odczuwamy też wstyd. Nie chcemy być oceniani z tego, że na zimę przybrało nam się kilka kilogramów, a przed wakacjami nie udało nam się ich zrzucić. Lekarze przywykli do nagości, widują codziennie więcej nagich pacjentów niż pań na reklamach. Wiedzą jak wygląda ludzkie ciało lepiej niż nikt inny, co oznacza, że zdają sobie sprawę jak bardzo odbiega od wzorca wykreowanego przez media. Twoje ciało podlega ocenie tylko w kategoriach zdrowia i choroby. Ponadto może się też okazać, że nie będzie konieczności całkowitego rozbierania się, a nawet jeśli, lekarz powinien zapewnić Ci warunki intymności.

– nie przeszukuj Internetu w poszukiwaniu remedium na całe zło – Internet nie jest lekarzem, podając mu swoje objawy, nie otrzymasz diagnozy. Ból głowy może być głównym objawem choroby na przykład migreny bądź nie diagnostycznym objawem innego zaburzenia przykładowo depresji, ale i skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Nie przeszukuj Internetu pod kątem czego objawem może być Twoja dolegliwość. Lekarze bardzo długo się uczą diagnozować i leczyć występujące zaburzenia, zatem lepszym rozwiązaniem jest po prostu im zaufać.

Kiedy wiesz co Ci dolega i czytasz o swojej chorobie w internecie, bądź krytyczny wobec zamieszczanych w nim informacji. Niestety ludzie czasami dzielą się wiedzą zasłyszaną w sklepie i źle zrozumianą. Najlepszym źródłem informacji na temat choroby jest Twój lekarz. Oczywiście czasami znajdziesz przydatne informacje w sieci, mamy nadzieję, że część z nich znajduje się na naszej stronie internetowej. Chodzi o to, abyś nauczył się mądrze z niej korzystać i nie wierzył we wszystko, o czym piszą ludzie, bo po prostu mogą się mylić, albo po prostu ich przypadek jest nieco inny od Twojego, dlatego wszystko u nich przebiega inaczej.

Największą zaletą Tradycyjnych Systemów Medycznych nad systemami konwencjonalnej medycyny jest tani, skuteczny i bezpieczny sposób diagnostyki. Lekarz medycyny tradycyjnej spędza dużo czasu na obserwacji różnych aspektów na ciele pacjenta takich jak: oczy, uszy, twarz, skóra i potliwość, a nawet zapach – przez to wszystko wizyta u dobrego terapeuty nie jest krótka. Terapeuta łączy często zdobytą wiedzę lekarza internisty, lekarza medycyny tradycyjnej i praktyka klinicznego w jednej wizycie lekarskiej. Mówimy tutaj o dyplomowanych specjalistach medycyny tradycyjnej i akupunktury jakich wiele praktykuje na Wschodzie łącząc wiedzę medycyny klasycznej z medycyną wschodnią. Takie połączenie daje znakomite efekty w leczeniu, prewencji chorób jak i co najważniejsze w wykrywaniu ognisk przyszłych schorzeń. Jako metoda profilaktyczna medycyna alternatywna ma najwięcej do zaoferowania. Zawsze bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Na jakie rzeczy lekarz tradycyjnej medycyny zwraca uwagę podczas pierwszej wizyty?

OBSERWACJA PACJENTA

– podstawą jest obserwacja pacjenta. Lekarz zwraca uwagę na oczy, skórę, potliwość, zapach, uszy, język, zmiany skórne itp. Bardzo często terapeuta poprosi cię o rozebranie się aby uzyskać dostęp do kręgosłupa, szyi czy brzucha. Kobiety pozostają naturalnie w bieliźnie osobistej. Wizyta u specjalisty TCM nigdy nie jest krótka i z reguły trwa około 60 min.

BADANIE PRZEZ PULS

– częstą metodą wspomagającą diagnozę jest badanie przez puls. Jest to prastara umiejętność lekarzy wschodnich polegająca na analizie poprzez dotyk zmian w pulsie na obu nadgarstkach pacjenta. Dzięki temu sposobowi dobry lekarz medycyny naturalnej jest w stanie z dużą dokładnością podać wszystkie choroby jakie pacjent przeszedł oraz przewidzieć też te mogące wystąpić w przyszłości.

ANALIZA BADAŃ I HISTORII CHOROBY

– badania diagnostyczne oraz historii choroby (badania medycyny konwencjonalnej). Bardzo przydatna cecha lekarza medycyny zintegrowanej, która polega na łączeniu wiedzy medycyny akademickiej z medycyną tradycyjną. Stosuje się i zaleca te czynności, które rzeczywiście mogą pomóc w konkretnym schorzeniu.

DIAGNOSTYKA ZIOŁO-LECZNICZA

– leki, suplementy i zioła – aby dokonać właściwej analizy danego przypadku trzeba też dobrze przeanalizować dotychczas przyjmowane preparaty. Ważnym jest aby określić stan pacjenta bez tzw. wspomagaczy, które mogą zakłamać normalny stan pacjenta. Wszystkie mieszanki ziołowe jedno i wielorodne muszą być ordynowane po całościowej analizie stanu zdrowia pacjenta.

DIAGNOSTYKA AKUPUNKTUROWA

– każdy pacjent naszego gabinetu, który chce wspomagać leczenie swoich dolegliwości przy pomocy akupunktury musi być gruntownie przebadany, aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania i zaplanować najlepszy schemat leczenia do określonych dolegliwości. Nawet jeżeli pacjent ma stwierdzone określone schorzenia u innego lekarza nie jest to dla nas wytyczna i wymagana jest wizyta przed rozpoczęciem zabiegów akupunktury w naszym gabinecie.

BADANIE IRYDOLOGICZNE

– oczy – drugą z ważnych metod wspomagających postawienie właściwej diagnozy jest irydologia. W ostatnim czasie powracająca do łask za pomocą medycyny nuklearnej. Wiele zmian w narządach wewnętrznych jest widoczna w oku. Lekarz tradycyjny potrafi te schematy czytać i analizować.

Jakie postępowanie może zalecić lekarz TCM podczas pierwszej wizyty?

 

Jak już wiemy pierwsza wizyta jest z reguły dość długa uzależniona od skomplikowania przypadku chorobowego. Postawą terapii jest postawienie właściwej diagnozy oraz określenie drogi postępowania do osiągnięcia właściwej homeostazy w organizmie. Na tej podstawie terapeuta może:

– zalecić określone zabiegi terapii manualnej (masaże, akupresura czy akupunktura)

– ograniczyć lub zwiększyć przyjmowanie leków medycyny konwencjonalnej

– polecić przyjmowanie określonych terapii zioło-leczniczych

– lekarz może poprosić o wykonanie dodatkowych badań celem wykluczenia lub potwierdzenia przypuszczeń co do określonego przypadku chorej lub chorego

– skierować do innego lekarza specjalisty celem jak najlepszego przeprowadzenia procesu leczenia (bardzo często jest tak, że pacjent leczony jest przez specjalistę, który tak naprawdę nie powinien się takim pacjentem zajmować bo nie ma dostatecznej wiedzy w danym temacie)

Leczenie lub wspomaganie leczenia różnych dolegliwości metodą zintegrowaną wykorzystującą osiągnięcia akupunktury niemal zawsze jest zaskakujące w swoich pozytywnych skutkach zdrowotnych dla organizmu ludzkiego. Można bowiem lecząc daną dolegliwość pozbyć się też innych, które były z nią powiązane i polepszyć jakość życia. W mojej pracy często miewałam pacjentów co już po 3 czy 4 zabiegu doznawali znaczącego polepszenia i nie potrzebowali dalszych. Akupunktura ma to do siebie, że zastosowana razem z innymi osiągnięciami medycyny tradycyjnej, a nawet klasycznej wspaniale je uzupełnia i działa w efekcie synergii przez co dawki leków normalnie stosowane mogą być ograniczone. Zabiegi igłami działają nawet do 6 miesięcy od ostatniej serii, a efekty oddziaływań są stałe. Na podstawie tysięcy lat obserwacji i badań jest to metoda bardzo bezpieczna i pewna nie posiadająca praktycznie żadnych skutków ubocznych. W rękach doświadczonego lekarza jest potężnym orężem w walce z chorobą, a u zdrowego człowieka znakomitą alternatywą do zachowania zdrowia i naturalnej odporności.

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Zalety wizyty u lekarza medycyny wschodniej?

– lekarz nigdy nie powie pacjentowi, że nie może mu pomóc skazując go np. na leczenie objawowe medycyny paliatywnej. Wiele kierunków lekarskich w Chinach uczy jak osobie można pomóc nawet w przypadku tzw. „pacjentów bez rokowań na polepszenie”.

– pacjent, który przychodzi do terapeuty medycyny wschodniej zawsze będzie ciepło przyjęty. Spotkanie się tutaj z przedmiotowym traktowaniem nie wchodzi w grę.

– po postawieniu diagnozy zlecane są na ogół określone zabiegi medycyny tradycyjnej np. akupunkturę. W tym czasie pacjent ciągle jest obserwowany i analizowany jest jego postęp w leczeniu. Bardzo ważne na co zawsze zwracamy wszystkim uwagę!!! Lekarz który stawiał diagnozę jest zawsze lekarzem prowadzącym zabiegi. Tylko wtedy mamy pewność, że terapeucie i pacjentowi chodzi rzeczywiście o to samo – walkę z chorobą.

– chyba najważniejsza z rzeczy – umiejętność łączenia wiedzy medycyny konwencjonalnej (akademickiej) z wiedzą medycyny tradycyjnej. Nie wszyscy bowiem lekarze konwencjonalni to potrafią, a ich działania kierują się głównie do „tępego wypisywania recept”.

Prawdziwy lekarz medycyny tradycyjnej TCM zwraca szczególną uwagę na swojego pacjenta. W medycynie zachodniej lekarze zwykle leczą objawowo jeżeli występuje dolegliwość. Bardzo często schorzenia przewlekłe są po prostu pozostawiane same sobie bez jakiejkolwiek pomocy. W medycynie chińskiej istnieje możliwość leczenia nawet bardzo skomplikowanych ognisk chorobowych przy wykorzystaniu niskich nakładów środków, a efekty leczenia są trwałe. Bardzo często pacjenci nie muszą już przyjmować drogich leków lub ich dawki mogą ograniczyć do niezbędnego minimum. W swojej pracy wielokrotnie zdiagnozowałam choroby o których pacjent nie wiedział, a lekarze z tytułami doktorskimi nie widzieli już nie chcieli wiedzieć. Czasami zastanawiam się, jak dużo jeszcze musimy się uczyć aby móc pomagać tak jak byśmy chcieli, a nie jak mówią nam tuzy medycyny akademickiej.

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

– relacje z pacjentami. Terapeuci medycyny wschodniej doskonale znają swoich pacjentów. Bardzo często są to znajomości przyjacielskie.

– proces leczenia – zawsze ustawiony jest tak aby klient nigdy nie czekał na przyjęcie. Wszystkie wizyty planowane są tak, aby w przypadku chęci kolejnej wizyty czas oczekiwania wynosił maksymalnie 7-10 dni, a w dużej większości przypadków nawet z dnia na dzień. W ten sposób nie trzeba czekać miesiącami na przyjęcie.

– konsultowanie zaleceń lekarskich w czasie trwania procesu leczenia. Każdy pacjent może konsultować się telefonicznie ze swoim lekarzem prowadzącym. W ten sposób zawsze może dopytać o sprawy, które nie zostały poruszone podczas wizyty.

Zalecenia po pierwszej wizycie u prof Enji

– stosować się do zaleceń lekarza

– skutki akupunktury mogą być odczuwalne do 3 miesięcy po ostatniej serii zabiegów

– w przypadku wystąpienia niepokojących objawów przerwać terapie oraz skontaktować się z lekarzem prowadzącym

– wszystkie zmiany jakie zachodzą podczas terapii należy zapisywać oraz możliwe najdokładniej opisywać podczas kolejnych wizyt

Jakich efektów można się spodziewać po serii zabiegów akupunktury?

– praktycznie żadne efekty (odczucia) nie są dostrzegalne

– mogą występować efekty większej potliwości miejscowej

– może występować zwiększone lub zmniejszone ciśnienie krwi

– mogą występować efekty pobudzenia lub senność organizmu w zależności na co akupunktura była robiona

– może występować lekkie drętwienie miejscowe, szczególnie na meridianach rąk i okolic łokci

– mogą występować lekkie siniaki oraz krwiaki podskórne w miejscu wbicia igiełek (sytuacja bardzo rzadka)

W Europie i w Polsce mieszka i pracuje wielu znakomitych lekarzy medycyny tradycyjnej. Obecnie nie musisz jechać do Chin, Mongolii czy Japonii aby skorzystać z ich usług. Możliwe, że w twojej okolicy znajdziesz specjalistę jakiego szukasz. Czasy kiedy wiedza Tradycyjnej Medycyny była wiedzą przekazywaną z ojca na syna jest już historią. Wiele znakomitych szkół medycznych kształci już lekarzy na kierunkach medycznych w takich specjalizacjach jak: akupunktura kliniczna, tradycyjna medycyna, ziołolecznictwo, masaż wschodni.

Kraj z którego pochodzę Mongolia jest jednym z liderów, gdzie ogromne nakłady finansowe i wsparcie rządowe poszło na promocję naturalnych systemów medycznych. 

prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Zakres naszej pomocy:

Wschodnie Tradycyjne Systemy Medyczne (TSM)

Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska (TMM)

Medycyna internistyczna - klasyczna

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

Książki prof Enji

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Pin It on Pinterest

Powieleń