/
  • Opinie lekarzy i pacjentów o akupunkturze

  • Orędownikiem i propagatorem akupunktury w Polsce był profesor Zbigniew Garnuszewski, który wskazywał, że akupunktura jest skuteczna przy leczeniu wielu schorzeń, jest tania i niewymagająca wielu drogich narzędzi oraz pomaga pacjentom bez użycia środków farmakologicznych. Garnuszewski chwalił również skuteczność akupunktury w walce z nałogiem papierosowym, alkoholowym oraz narkotykowym. Profesor był prezesem Polskiego Towarzystwa Akupunktury, założył Stołeczne Centrum Akupunktury.

  • Dr n. med. Henryk Operacz w swojej książce Leczenie Akupunkturą podkreślił wartość tej techniki, jako terapii wywodzącej się z medycyny naturalnej, wolnej od chemicznych środków farmakologicznych. Zwrócił również uwagę na istotny walor akupunktury jakim jest pobudzanie organizmu do walki z chorobą oraz wyzwolenie jego naturalnych sił regeneracyjnych.

  • Lek. med. Mieczysław Szcześniewski również propagował tę chińską technikę. W książce Podstawy akupunktury przyznał, że terapia jest niezwykle skuteczna, a jej stosowanie pozwala na zmniejszenie ilości podawanych pacjentom leków. Doktor zaznaczał, że nie da się naukowo wyjaśnić działania wszystkich mechanizmów przeciwbólowych akupunktury, ale mino tego nie można jej ignorować ze względu na jej pozytywny wpływ na pacjentów i przynoszenie cierpiącym niewątpliwej ulgi.

  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie zaaprobowała akupunkturę, uznając ją za skuteczną metodę łagodzącą skutki chemio- i radioterapii, leczącą alergie, kolki; bóle twarzy, głowy, kolan, pleców, szyi, nudności oraz wiele innych. Akupunktirę stosuje się obecnie na całym świecie.

  • Akupunktura przyjęła się również w Polsce i znajduje się na liście Poradni Leczenia Bólu Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Akupunkturzysta Hugh MacPherson, pracujący dla Uniwersytetu w Yorku, przyznaje że istnieją dowody potwierdzające, że akupunktura pomaga w usuwaniu chronicznego bólu oraz przynosi efekty w walce z depresją.

   Gloria Pryor

  • Dr. Andrew J. Vickers z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, opublikował pracę naukową, w której potwierdził, że istnieją dowody na wskazujące, że akupunktura leczy przewlekły ból. Według niego, akupunktura nie tylko polepsza samopoczucie, ale przede wszystkim zmusza organizm do samoleczenia. Badania prowadziło około 40 osób z całego świata.

  • W 2005 roku, w jednym z artykułów zamieszczonych w medycznym czasopiśmie Annals of Internalk Medicine przyznano, że akupunktura efektywnie leczy z chronicznego bólu pleców, choć nie ma dowodów, że jest lepsza od innych, bardziej konwencjonalnych terapii.

  • Do korzystania z zabiegów akupunktury przyznają się największe gwiazdy Hollywoodu i najpopularniejsi celebryci, tacy jak: Jennifer Lopez, Jennifer Aniston, Kim Kardashian, Sandra Bullock, Matt Damon, Robert Downey Jr., Penelope Cruz, Natalie Portman, Mariah Carey czy Sheryl Crow.

  • Po bardzo poważnym wypadku samochodowym doznałem kompletnego paraliżu prawej strony ciała. Lekarze konwencjonalni mówili, że stan będzie się pogarszał i z czasem przestanę chodzić. Zrezygnowany poddałem się kilkunastu seriom akupunktury. W czwartej serii nastąpił cud i powoli zacząłem odczuwać ból tam gdzie występował paraliż. Stan paraliżu cofał się z dnia na dziań, a dziś mogę normalnie funkcjonować. Cieszę się, że są jeszcze wolne media i mogę powiedzieć tutaj swoją historię

   Tommy Lee Sweden (Szwecja)

  • W bazie międzynarodowej pubmed.gov najróżniejszych badań naukowych i przekładów znajduje się obecnie przeszło 200 tyś dowodów na skuteczność akupunktury w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń.