Mongolia – na czym polega odmienność służby zdrowia w tym kraju?

Mongolia - na czym polega odmienność służby zdrowia w tym kraju?

Mongolia jest krajem, który nie był rozpieszczany przez historięMimo wpływów chińskich i rosyjskich zachował on jednak swoją wyjątkowość objawiającą się w ludziach. Mongołowie mają inne podejście do świata i życia, potrafią zachować dystans do wszystkiego osiągając spokój.

Do dziś wielu ludzi w tym kraju żyje jeszcze na ogromnych połaciach stepów w warunkach bardzo prymitywnych tak jak ich przodkowie. Zajmują się hodowlą owiec, polowaniem. Przyroda żywi ich, ubiera oraz leczy.  Samowystarczalność tych ludzi jest najlepszym dowodem rekomendującym zalety natury. Potrafią oni bowiem radzić sobie ze zdobywaniem pożywienia czy z leczeniem chorób dzięki ziołom, minerałom, składnikom zwierzęcym, pracy z ciałem (upuszczanie krwi, stawianie baniek itp.).

Jeżeli spojrzą państwo na dzienniki statystyczne dotyczące Mongolii można z nich dowiedzieć się, że kraj ten jest najrzadziej zaludnionym obszarem na świecie, jest przeszło 5 razy większy od Polski i co ciekawe ma największą ilość wykształconych ludzi w stosunku do ogólnej ilości ludzi oraz większość z nich posługuje się więcej jak dwoma językami obcymi. Nawet rolnicy nie mieszkający w miastach znają dwa języki. Osoby wykształcone mieszkające w miastach średnio władają 3 językami obcymi – język ojczysty (Mongolski – bardzo ciężki dla Polaków do nauczenia), język rosyjski (często lepiej opanowany od mongolskiego) oraz angielski (młode pokolenie Mongołów włada bardzo dobrze tym językiem, gdyż jest to międzynarodowy język handlu).

Mongolia - na czym polega odmienność służby zdrowia w tym kraju?
Mongolia - na czym polega odmienność służby zdrowia w tym kraju?

Tradycyjna Medycyna Mongolska (Traditional Mongolian Medicine – TMM)

Medycyna niekonwencjonalna Dalekiego Wschodu ma ogromną skarbnicę wiedzy, którą zaczęto przekazywać ustnie po czym spisywać już 3 000 lat temu.

W starej kulturze, medyków praktykujących leczenie tymi sposobami, nazywano kapłanami buddyzmu (lamami), gdyż przeważnie poświęcali oni swoje życie zgłębianiu metod leczenia i pomocy chorym.

Do dziś dziedzictwo ich badań jest wykorzystywane przez służbę zdrowia krajów Dalekiego Wschodu. Badanie pacjenta odbywa się w zupełnie inny sposób, niż na Zachodzie. Organizm jest traktowany jako całość, która ma współpracować ze sobą w ścisłej równowadze. Zatem zanim wyda się jakąkolwiek diagnozę, bada się ogólny stan pacjenta, m.in. :

  • puls – mongolska medycyna naturalna rozróżnia wiele rodzajów pulsu, każdy „przemawia” w inny sposób. Głównie wyróżnia się puls męski, żeński oraz neutralny, wszystkie muszą dokładnie przeanalizowane by potrafiły wskazać zaburzenia tzw. Trzech „Humorów” (osobowości, charakterystycznych indywidualnych cech): wiatr, żółć oraz flegma. To badanie ma niezwykle istotne znaczenie, dzięki niemu doświadczony lekarz jest w stanie precyzyjnie ustalić obecny stan pacjenta, jak również choroby przebyte wiele lat wstecz,
  • stan głównych organów – sprawdzany trzema środkowymi palcami jednej dłoni na przedramieniu ręki pacjenta,
  • system nerwowy – badany druga dłonią na przegubie ręki pacjenta,
  • stan moczu – w tej dziedzinie medycyna wschodu osiągnęła najwyższy stopień dokładności i skuteczności, była to bowiem jedyna metoda, aby zbadać co dolega pacjentowi, który gdzieś tam na pustkowiu Mongolii nie mógł dotrzeć do medyka; dzięki dostarczeniu jego moczu lekarz mógł niemalże w 90% ocenić co mu dolega i przepisać odpowiednie zioła czy medykamenty.

Po postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz mongolski sporządza taką mieszankę ziół, która będzie odpowiednia dla schorzeń danego pacjenta, po czym przekazuje mu ją wraz z instrukcjami przyjmowania. Czasami same zioła nie wystarczą i terapia musi zostać wzbogacona o inne zabiegi, takie jak akupunktura, upuszczanie krwi, stawianie baniek ogniowych, świecowanie uszu, kąpiel w wywarze lekarstwa itp. Podczas akupunktury, wskazanej szczególnie przy schorzeniach reumatycznych, neuralgicznych oraz paraliżach dobiera się właściwą dla indywidualnego pacjenta wielkość igieł oraz ich kształt. Zabieg upuszczenia zakażonej krwi dotyczy pacjentów skarżących się na nadciśnienie, nagłe zmiany samopoczucia itp.

Lęk przed nieznanym, czy uzasadniony - ziołolecznictwo Wschodu
ziołolecznictwo zioła wschodnie TCM
cudowne właściwości ziół

Medycyna Mongolska | Najważniejsze nie Szkodzić

Lekarze mongolscy o wiele lepiej stosują się do tej zasady, niż nasza krajowa służba zdrowia. Oni dbają o harmonię – profilaktykę, zapobieganie, u nas leczy się tylko objawy schorzenia stosując leki, bardzo często niosące ze sobą wiele skutków ubocznych.

Medycyna Dalekiego Wschodu opiera się na założeniu, które przewiduje dwa główne czynniki pochodzenia przyczyn choroby :

  • bliska – wynika z teorii „Trzech Humorów”, tak jak podkreślaliśmy wcześniej muszą one kooperować ze sobą w harmonii, zachwianie działania któregoś z nich staje się bezpośrednim impulsem powstania schorzenia;
  • odległa – wynika z pewnego rodzaju niewiedzy, czyli nie możności zrozumienia od urodzenia tego czym jesteśmy, jaka jest nasza macierzysta natura, skąd biorą się źródła emocji (namiętność, agresja oraz niewiedza);

Lekarze mongolscy rzadko stosują drastyczne metody leczenia, takie jak operacje itp. W swoich diagnozach opierają się  przede wszystkim na lekach robionych z roślin, minerałów lub składników zwierzęcych.  Tajniki przyrządzania lekarstw są wiedzą wypracowaną przez wiele przeszłych pokoleń, dlatego ich skuteczność jest tak wielka i niezwykła.

Najciekawszą grupę leków tworzą tzw. drogocenne pigułki, które przygotowuje się z kilkudziesięciu różnych składników, poczynając od ziół aż po unikatowe relikty, mające na celu uleczyć również duszę pacjenta. Z uwagi na ten charakter powinny być one przyjmowane w „szczególnie pozytywne” dni – np. pełnia – wraz z modlitwą mantry Buddy Medycyny na ustach.

Mongolia - na czym polega odmienność służby zdrowia w tym kraju?

Medycyna Mongolska i Służba Zdrowia

Współczesna Służba Zdrowia w Mongolii nie ma się najlepiej. Lata komunizmu zrobiły swoje. Jedyne co pozostało to lekarze, których głównym celem jest niesienie pomocy potrzebującym.

Z uwagi na wielkie odległości jakie lekarz musi pokonać do pacjenta – medycyna ratunkowa praktycznie nie istnieje dla ludzi mieszkających poza dużymi miastami. Dojazd ratownika 500 km do osoby potrzebującej ma jedynie sens drogą lotniczą, a na to Rząd Mongolii nie ma środków.

Dlatego w Mongolii rozwinęła się bardzo telemedycyna na wzór Nowej Zelandii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Jest to rodzaj platformy AI gdzie ludzie wysyłają swoje zdjęcia oraz opis schorzenia i to jak się czują, a lekarz w konsultacji z programem komputerowym decyduje co z takim pacjentem zrobić. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie i bardzo dobrze się sprawdza.

Dobre wieści możemy jedynie przekazać osobom mieszkającym w dużych miastach – tutaj szpitale, ochrona zdrowia oraz wszystkie sprawy związane z lecznictwem działają podobnie jak w Polsce z tą małą różnicą, że Mongołowie za dobrze wykonaną pracę płacą lekarzowi często dodatkowo co nie jest ścigane przez państwo – przez co lekarzom zależy aby szybko dojechać do pacjenta i mu pomóc.

Lekarze mongolscy należą do najlepiej wykształconych specjalistów na świecie. Uniwersytety Medycyny Mongolskiej i Tradycyjnej kształcą najlepszych na świecie specjalistów. Zdaniem WHO Mongolia jest na drugim miejscu za Chinami jeżeli chodzi o poziom kształcenia w tzw. „Traditional Medicine”. Nawet Indie, które mają zdecydowanie więcej lekarzy nie są wyżej. Musi to coś znaczyć.

Lekarze Mongolscy w Polsce

Polska jest głównym krajem emigracji zarobkowej lekarzy mongolskich. Dlaczego? Właściwie ciężko jest nam odpowiedzieć na to pytanie. Z naszych informacji przekazanych nam przez Ambasadę Mongolii w Warszawie w Polsce mieszka, żyje i pracuje około 500 lekarzy mongolskich wraz z rodzinami co daje liczbę ok. 3 tyś osób gruntownie wykształconych. Ludzie ci nie myślą wracać do Mongolii, a Polska stała się ich drugim jeżeli nie powiedzieć pierwszym domem. Wielu z nich lepiej mówi po polsku niż po mongolsku co w naszym odczuciu jest trochę dziwne. Należy tutaj też wspomnieć, że jest też dużo małżeństw mieszanych obywatelek czy obywateli polskich i mongolskich. Ogólna liczba Mongołów na stałe mieszkająca w Polsce jest ciężka do podania, gdyż prowadzone są jedynie przybliżone noty statystyczne i są bardzo rozbieżne.

 „Polskie Autorytety” Krytykujące Lekarzy Mongolskich i jak te „Osobniki” Skończyły

nieudacznik pseudo dziennikarz pseudo stacji pedałeny dupczokowe

K. Dupczok –  niegdyś gwiazda na salonach, normalnie zwykła świnia, której własny syn się wstydzi. Tyle ile ten osioł w życiu złego zrobił wie już diabeł i na pewno go za to rozliczy.

Dwaj pseudo eksperci: Sokołowski i Karolak. Tak bawili się panowie, którzy ośmiorniczki jedli codziennie i nie pamiętają , że tam byli. Brawo dla pana Stonogi za ten materiał!

Poniżej znajdują się już tylko zdjęcia ich koleżanki czyli pani Ilony, którą zostawiamy w spokoju, gdyż każdemu może zdarzyć się błąd, a ona najwidoczniej wyciąga z tego wnioski.

Dodamy tylko, że była narkomanka i pijaczka często zapraszana była jako ekspertka  do pedałenu dupczokowego po to aby uchodzić za mądrą. Niestety nawet najlepszy wybielacz nie da rady wybieleniem jej przeszłości. Liczymy tylko, że poszła po rozum do głowy.

APEL

Nie pozwólcie, żeby zatruwano Wasz organizm, nie dajcie zrobić z siebie lekomanów.

Zaufajcie naturze, to ona zapewniła przetrwanie naszego gatunku i oferuje nam wszelkie niezbędne do życia i zdrowia składniki.

Trzeba tylko po nie sięgnąć, wyłuskać je z tłumu „trucizn współczesnej farmacji”. Medycyna tradycyjna od pradziejów leczy choroby, skutecznie i bez skutków ubocznych.

Dlatego chcemy zaakcentować te wspaniałą, cudotwórczą moc natury oraz ziół. Odrzućcie farmakologię i zaufajcie naturze

Pamiętajcie, że „gadzinowe sprzedawczyki” w mediach „głównego ścieku” nazywani „ekspertami” to tak naprawdę niewykształcone i upośledzone osobniki zazdroszczące wam wiedzy i otwartych umysłów. Im zależy na tym tym abyś łykał ich papkę i nabijał oglądalność.

WYŁĄCZ TELEWIZJĘ I WŁĄCZ MYŚLENIE!

Mongolia
panorama ułan bator
czego boi sie farmacja
czego boi się farmacja

Ebook: „Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:
Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia „Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.

Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.
Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Umów Wizytę

Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Pin It on Pinterest

Powieleń