Medycyna tradycyjna skuteczna w leczeniu skutków po COVID-19

Medycyna tradycyjna skuteczna w leczeniu skutków po COVID-19

Chociaż okres pandemiczny jest już na szczęście za nami, to wciąż musimy pamiętać o tym, że wirus COVID-19 nie zniknął i nadal stanowi poważne zagrożenie, zwłaszcza w okresie jesiennym oraz wiosennym. O ile coraz więcej osób przechodzi infekcję w sposób łagodny, o tyle poważnym problemem są długotrwałe skutki COVID-19, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Medycyna naturalna zna skuteczne techniki, które pozwalają w bezpieczny, a zarazem sprawdzony sposób uporać się z przykrymi objawami pokowidowymi.

Długotrwałe skutki infekcji wirusem COVID-19

Wirus COVID-19 oraz jego nowe odmiany nie stanowią już tak poważnego zagrożenia, jak w okresie pandemicznym. Wysoka odporność zbiorowiskowa sprawia, że coraz więcej osób przechodzi infekcję w sposób łagodny, nie stwarzający poważnego zagrożenia dla życia. Problemem są jednak długotrwałe skutki infekcji, które w skrajnych przypadkach mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy. Do najczęstszych objawów utrzymujących się po infekcji COVID-19 zaliczyć możemy:

01

Nawracające duszności

Głównym skutkiem długotrwałym CoVid19 jest nawracająca duszność. Efekt ten może trwać nawet do końca życia. Badacze chińscy są pewni, że będzie to główny powód przyszłych zgonów na świecie.

02

Przewlekły kaszel

Wszystkie koronawirusy powodują podrażnienie układu oddechowego co w konsekwencji prowadzi do kaszlu głównie suchego z nawracającymi stanami napadowymi .

03

Utrata smaku i zaburzenia węchu

Bardzo charakterystyczny efekt po koronawirusie. Utrata smaku może być dożywotnia ale zaburzenia węchu na ogół powracają samoczynnie.

04

Ból lub uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej

Głównym skutkiem długotrwałym CoVid19 jest nawracająca duszność. Efekt ten może trwać nawet do końca życia. Badacze chińscy są pewni, że będzie to główny powód przyszłych zgonów na świecie.

05

Mgła mózgowa

Mgła mózgowa (ang. brain fog) jest to zespół objawów obejmujących osłabienie funkcji poznawczych, niezdolność do koncentracji i wykonywania dwóch i więcej czynności jednocześnie, a także problemy z pamięcią krótko- i długotrwałą.

06

Zawroty głowy

Zawroty głowy potrafią skutecznie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Stanowią poważną przeszkodę w wykonywaniu każdej pracy, często wywołują nudności i wymioty, zniechęcają do podejmowania jakiejkolwiek aktywności.

07

Zaburzenia koncentracji i pamięci

Głównym skutkiem długotrwałym CoVid19 jest nawracająca duszność. Efekt ten może trwać nawet do końca życia. Badacze chińscy są pewni, że będzie to główny powód przyszłych zgonów na świecie.

08

Zmęczenie nieadekwatne do wysiłku

Wszystkie koronawirusy powodują podrażnienie układu oddechowego co w konsekwencji prowadzi do kaszlu głównie suchego z nawracającymi stanami napadowymi .

09

Bóle stawów i skurcze mięśni

Bardzo charakterystyczny efekt po koronawirusie. Utrata smaku może być dożywotnia ale zaburzenia węchu na ogół powracają samoczynnie.

10

Zaburzenia snu i bezdech senny

Bezdech senny dotyka 35 proc. osób, które przechorowały COVID-19. Konsekwencją może być nadciśnienie, udar i zawał serca. Okazuje się, że aż 35 proc. osób po COVID-19 jest narażonych na obturacyjny bezdech senny, który może doprowadzić nawet do zawału serca.

11

Uczucie niepokoju i obniżenie nastroju

Choroba COVID-19 może powodować wystąpienie takich objawów, jak niepokój, depresja i problemy ze snem, ponadto może niekorzystnie wpływać na pacjentów z już stwierdzonymi zaburzeniami psychicznymi. Jednym z objawów, który może wywołać choroba COVID-19 jest odczuwany niepokój.

12

Wypadanie włosków

Nadmierne wypadanie włosów to jeden z częstych skutków ubocznych przechorowania COVID-19. Ozdrowieńcy skarżą się, że włosy wypadają garściami, są bardzo słabe i przerzedzone. Wypadanie włosów dotyczy około 25 proc. osób, które przechorowały COVID-19 w miarę bezproblemowo.

13

Ubytek słuchu i szumy uszne

Brytyjczycy, którzy za pośrednictwem aplikacji ZOE COVID zgłaszają objawy COVID-19, poinformowali, że coraz częstszym objawem infekcji są szumy uszne. Eksperci alarmują, że COVID-10 może nie tylko trwale uszkodzić słuch, lecz także pogorszyć niedosłuch u osób, które już na niego cierpią.

14

Przewlekły kaszel

Duszący kaszel covidowy w przebiegu infekcji wirusem SARS-CoV-2 to jeden z najczęściej obserwowanych objawów tego zakażenia. Zdarza się, że utrzymuje się on dłużej niż infekcja i może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, stając się kaszlem napadowym. Bardzo często kaszlowi towarzyszą uciążliwe duszności.

15

Utrata smaku i zaburzenia węchu

Utrata albo zaburzenia węchu są także jednym z najczęstszych objawów infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Zwykle towarzyszą temu utrata lub zaburzenia smaku. To jeden z charakterystycznych objawów COVID-19, obok gorączki, kaszlu, duszności, zmęczenia, bólu mięśni, gardła i głowy. Utrata węchu odróżnia także COVID-19 od grypy.

Czytając listę potencjalnych skutków utrzymujących się po infekcji COVID-19 możemy przekonać się o tym, z jak poważnym rywalem mamy do czynienia. Medycyna konwencjonalna dość dobrze radzi sobie z leczeniem objawowym samej infekcji, a także oferuje sporo sposobów na niektóre z wyżej wymienionych objawów. Niestety, nie na wszystkie. Przy niektórych objawach long COVID/post COVID lekarze bezradnie rozkładają ręce doradzając cierpliwość i twierdząc, że przykre objawy w końcu ustąpią. Jak się okazuje, medycyna tradycyjna, zwłaszcza TCM, zna wiele skutecznych sposobów na uporanie się z problemami typowymi dla osób po przejściu infekcji COVID-19.

Dlaczego warto łagodzić skutki infekcji CoVid-19 z pomocą medycyny naturalnej?

Skutki infekcji COVID-19 mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy, co zresztą doprowadziło do wyodrębnienia się takich nazw, jak: long COVID czy też post COVID. Jest to zespół objawów typowych dla osób, które przeszły zakażenie, ale pomimo negatywnych testów wciąż odczuwają przykre konsekwencje zdrowotne. Medycyna konwencjonalna nie zawsze radzi sobie z tym problemem. Wielu lekarzy skupia się na leczeniu objawowym, ale niektóre z objawów long COVID są naprawdę trudne do pokonania samym leczeniem farmakologicznym. Medycyna tradycyjna coraz częściej jest stosowana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdza, że medycyna tradycyjna jest nauką, a co za tym idzie, jej skuteczność jest potwierdzona badaniami empirycznymi. Warto pamiętać o tym, że ziołolecznictwo było właściwie bazą dla środków farmakologicznych – wiele leków nadal bazuje przecież na naturalnych ziołach, owocach, algach, grzybach. W zwalczaniu długotrwałych skutków COVID-19 pomagać może również akupunktura oraz akupresura. Specjaliści w tej dziedzinie doradzają także tradycyjne ćwiczenia (np. figury typowe dla yogi) oraz medytację. Skuteczność tradycyjnej medycyny opiera się w dużej mierze na holistycznym podejściu do problemu.

Inne nasze artykuły na temat medycyny tradycyjnej znajdą państwo na naszym blogu:

Dlaczego my?

Posiadamy duże doświadcenie kliniczne w leczeniu podobnych dolegliwości. Nasze procedury oparte na doświadczeniu skutecznie radzą sobie z konsekwencjami związanymi z powikłaniami CoVid19.

Duże Doświadczenie

Nasz gabinet od lat pomaga ludziom w róźnych schorzeniach dlatego kllinicznie jest to najlepsze miejsce do leczenia.

Duża Skuteczność

Opieramy się jedynie na sprawdzonych metodach medycyn tradycyjnych świata. Są one uznane przez WHO.

Trudne Przypadki

Nie boimy się wyzwań. Często pomagaliśmy pacjentom w beznadziejnych przypadkach z dobrym rezulatem.

Zespół Ekspertów

Zespół naszego gabinetu tworzą jedynie pasjonaci i praktycy tradycyjnej medycyny i akupunktury z kraju i ze świata.

dlaczego my medycyna tradycyjna

Kompleksowa Diagnostyka

Naszych pacjentów badamy zgodnie z zasadami medycyny klasycznej i tradycyjnej dla najlepszych efektów leczenia.

Różne Rodzaje Akupunktury

Oferujemy leczenie zgodnie z zasadami TCM akupunktury tradycyjnej i akupunktury 5-cio elementowej.

Ziołolecznictwo Chińskie

Nie musisz już jechać do Chin, aby doświadczyć leczenia na światowym poziomie i medycyną ziołową TCM.

Indywidualne Podejście

Każdy pacjent traktowany jest tak jak sami byśmy chcieli być przyjęci zgodnie z prawami pacjenta i należytym szacunkiem.

Chińskie mieszanki ziół w walce z COVID-19

Zwłaszcza tradycyjna chińska medycyna (TCM) oferuje nam różnorodne mieszanki ziół, które mogą pomóc w zwalczaniu skutków COVID-19. W niektórych chińskich szpitalach stosuje się nawet profilaktyczne receptury stosowane przez personel. Zastosowanie znajduje przede wszystkim: suszony imbir zmieszany z lukrecją, a także: cynamon, fungus (chińskie grzyby), tarczeń wirgiński, traganek. Z kolei w leczeniu długotrwałych skutków zastosowanie znajdują zioła, grzyby, ale również algi. Chińska medycyna jest rozwijana od kilku tysięcy lat, dzięki czemu zna wiele naturalnych sposobów na rozprawienie się z problemami, które mogą pojawić się po przejściu infekcji COVID-19.

Niezbędne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu oraz uwzględnienie wszystkich występujących objawów. W ten sposób specjalista zajmujący się medycyną tradycyjną jest w stanie zalecić mieszanki ziół dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ziołolecznictwo jest zazwyczaj poparte zaleceniami dietetycznymi oraz odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi, które mają wspomóc odbudowę organizmu, a jednocześnie zadbać o odpowiedni stan umysłu. Tradycyjna medycyna bazuje bowiem na holistycznym, czyli całościowym podejściu do procesu leczenia.

W jaki sposób zioła mogą pomóc w leczeniu skutków COVID-19?

Tradycyjna medycyna chińska jest rozwijana od kilku tysięcy lat. Już wiele lat przed naszą erą cywilizacja ta z powodzeniem stosowała niektóre zioła, które do dziś są uważane za skuteczne remedium na liczne dolegliwości. Ziołolecznictwo chińskie wykorzystuje także medycynę tybetańską. Skutki COVID-19 objawiają się wieloma różnorodnymi objawami, które w zasadzie można odczuwać w całym ciele. W zwalczaniu tych skutków medycyną tradycyjną bardzo istotne jest wymienienie wszystkich towarzyszących objawów – można je zapisywać na kartce, przed udaniem się do specjalisty. Najskuteczniejsza będzie bowiem mieszanka dostosowana do indywidualnych potrzeb.

W leczeniu długotrwałych następstw infekcji COVID-19 często wykorzystuje się naturalne zioła wspierające detoksykację organizmu oraz oczyszczanie płuc. Istotną rolę pełnią tu antyoksydanty. Ponadto, sięga się po zioła wspierające prawidłowy sen (zaburzenia snu po przejściu infekcji często odpowiadają za szereg innych objawów), a także po ekstrakty roślinne, które korzystnie wpływają na samopoczucie i ogólny stan umysłu. Wysoka skuteczność tradycyjnych systemów medycznych to zasługa całościowego i szerokiego podejścia do procesu leczenia. To właśnie z tego względu jest to bardzo istotne uzupełnienie metod konwencjonalnych.

Czy tradycyjna medycyna jest skuteczna przeciwko COVID-19?

Ogniskiem, które zapoczątkowało światową pandemię koronawirusa były właśnie Chiny. Wielu specjalistów od medycyny tradycyjnej pracowało w pocie czoła, aby wyodrębnić najskuteczniejsze ekstrakty, które pozwoliłyby pomóc w leczeniu infekcji. Pojawił się nawet przepis na specjalną zupę ziołową, Qingfei Paidu, która miała pomóc w oczyszczaniu płuc i detoksykacji organizmu. Z opublikowanych badań wynika, że nawet 60% osób po przyjęciu kilku dawek tej zupy zauważyło zmniejszenie nasilenia objawów. Z kolei w niektórych szpitalach pracownicy otrzymali polecenie profilaktycznego stosowania ziół uznawanych za wirusobójcze.

Narodowy Komitet Zdrowia oraz Krajowa Administracja TCM opracowały także zestawy ziół, które mogą pomóc w leczeniu długotrwałych objawów. Zauważono także skuteczność takich technik, jak akupunktura oraz akupresura. Specjaliści od medycyny tradycyjnej przypisują również odpowiednie diety, a także ćwiczenia fizyczne. Skutki infekcji COVID-19 mogą być odczuwalne w całym ciele i z tego właśnie powodu potrzebne jest sięgnięcie po holistyczne metody, które pozwolą kompleksowo wzmacniać organizm. Tradycyjna medycyna może stanowić bardzo skuteczne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Nie brakuje zresztą lekarzy, którzy w przypadku long covid poza środkami farmakologicznymi doradzają pacjentom także herbaty i napary ziołowe.

Łagodzenie objawów w trakcie przechodzenia infekcji

Chociaż okres pandemiczny z obostrzeniami jest już za nami, to odmiany COVID-19 wciąż stanowią poważne zagrożenie. Widać to zwłaszcza w okresie wiosennym i jesiennym, na które przypada największa zapadalność na koronawirusy. Dziś dysponujemy jednak znacznie szerszą wiedzą na temat naturalnych ziół, które mogą pomóc w łagodnym przejściu infekcji. Tradycyjna chińska medycyna wyodrębniła następujące składniki: imbir, cynamon, lukrecję, traganek, tarczeń wirgiński, szałwię, czarnuszkę, gaduchi, bez czarny, łoczydło apulijskie, atraktylod wielkogłówkowy. Stosowane są także niektóre grzyby, a nawet algi.

Ziołolecznictwo w łagodzeniu przebiegu infekcji COVID-19 skupia się przede wszystkim na oczyszczaniu płuc. To właśnie ten narząd jest najbardziej atakowany przez wirusa, czego objawem są duszności, kaszel, znaczne osłabienie. Wspierając prawidłową pracę płuc można skutecznie zmniejszyć dolegliwość objawów. Pamiętajmy jednak, że medycyna tradycyjna w trakcie infekcji powinna być traktowana jako uzupełnienie dla zaleceń lekarza. Koronawirus wciąż stanowi bowiem poważne zagrożenie, o czym świadczy wysoki współczynnik osób hospitalizowanych w okresach większej zapadalności. Warto także pamiętać o profilaktyce i podstawowych zasadach ochrony przed wirusem.

Skuteczne metody medycyny tradycyjnej w leczeniu skutków COVID-19

Medycyna tradycyjna jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za naukę, a skuteczność wielu technik została potwierdzona w badaniach empirycznych. W związku z tym, medycyna tradycyjna, TCM czy tybetańska mogą być z powodzeniem stosowane obok medycyny konwencjonalnej jako skuteczny środek łagodzenia objawów oraz długotrwałych skutków infekcji COVID-19. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim ziołolecznictwo. Większość ziół jest przeznaczonych do picia, ale spotkamy się także z parówkami do oczyszczania płuc, jak również z maściami, którym smaruje się klatkę piersiową.

Poza ziołolecznictwem, tradycyjna medycyna oferuje również akupresurę oraz akupunkturę. Zaleca się także tradycyjną gimnastykę chińską (qigong), ale również yogę. Ćwiczenia te pozwalają wzmocnić organizm, wrócić do właściwej formy psychofizycznej, a także uspokoić umysł. Przy stanach lękowych i obniżonym nastroju dobrze sprawdzą się różnorodne techniki oddechowe, ale również medytacja. Przed wdrożeniem systemów medycyny tradycyjnej warto jednak skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Najskuteczniejsze rezultaty można bowiem uzyskać przy dobraniu technik pod kątem konkretnych objawów występujących u danego pacjenta.

Dlaczego medycyna tradycyjna jest tak potrzebna?

COVID-19 oraz jego liczne odmiany zostaną z nami na zawsze, podobnie jak wirus grypy. Musimy być przygotowani na to, że w okresie wiosennym i jesiennym nadal będziemy obserwować wzmożoną zapadalność na infekcje spowodowane koronawirusami. O ile medycyna konwencjonalna doskonale radzi sobie z łagodzeniem objawów infekcji, o tyle poważnym problemem wciąż są negatywne skutki, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Tutaj swoją rolę ma do odegrania medycyna tradycyjna, która może uzupełnić medycynę konwencjonalną. Tylko holistyczne podejście oraz uwzględnienie wszystkich objawów pozwala skuteczniej uporać się z przykrymi następstwami infekcji.

Jak korzystać z dobrodziejstw medycyny tradycyjnej?

Sięganie po wszystkie dostępne mieszanki ziół oraz inne techniki medycyny naturalnej nie jest wskazane. Wiele z nich bazuje bowiem na zupełnie odmiennym sposobie prowadzenia terapii, przez co mieszanie tych technik może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli chcesz zwalczać długotrwale skutki infekcji COVID-19 z pomocą medycyny naturalnej, zasięgnij pomocy specjalisty, który specjalizuje się właśnie w medycynie zintegrowanej lub w tradycyjnej chińskiej medycynie (TCM). Bardzo istotną kwestią jest prawidłowa diagnoza problemu oparta na holistycznym podejściu. W ten sposób można dużo skuteczniej zwalczać różnorodne objawy.

Medycyna tradycyjna stawia na podejście całościowe, a zatem poza samymi ziołami można spodziewać się również właściwej diety, a także zaleceń co do aktywności fizycznej. Specjaliści zajmujący się medycyną chińską doskonale zdają sobie również sprawę z tego, jak istotny jest odpowiedni stan umysłu. Warto pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje medycynę naturalną za naukę, co jest potwierdzeniem jej potencjału oraz wysokiej skuteczności. Dlatego w leczeniu skutków COVID-19 warto uzupełnić medycynę konwencjonalną sposobami tradycyjnymi. 

Komentarz naszego zespołu specjalistów

Pandemia COVID-19 ujawniła wiele pęknięć w naszym kolesiowskim systemie medycznym. W miarę rozwoju tego kryzysu, system opieki zdrowotnej skupił się na znalezieniu leku lub szczepionki, która mogłaby wyleczyć wirusa COVID-19. Po znalezieniu tego antidotum, leczenie to okazało się drogie, niebezpieczne i z masą skutków ubocznych, jak wiele leków.

Tymczasem mówi się nam, że niewiele możemy zrobić poza zostaniem w domu i myciem rąk. To nie jest zła rada, ale oczywiście ignoruje rolę tanich, bezpiecznych i skutecznych leków naturalnych, które mogą być stosowane z dużym skutkiem. FDA i establishment medyczny świadomie ignorują korzyści płynące z tych naturalnych produktów, ponieważ nie mogą oni zarobić miliardów dla przemysłu farmaceutycznego, na którego finansowaniu opiera się FDA. Nie tylko to, ale produkty naturalne konkurują z lekami, więc przepisy FDA uniemożliwiają Amerykanom poznanie wielu korzyści zdrowotnych płynących z suplementów, naturalnych leków ziołowych czy ziół i mieszanek ziołowych tradycyjnych medycyn świata.

Widzieliśmy, jak agencje federalne, takie jak FDA i CDC, stoją na drodze do powszechnych testów na COVID-19 z powodu upartego przywiązania do biurokracji nad zdrowiem publicznym.

Dowiadujemy się również, że wskaźnik chorób przewlekłych w USA naraża nas na większe ryzyko, nie wspominając już o wszystkich zubożających składniki odżywcze lekach na receptę, które bierzemy na te przewlekłe choroby.

Protokoły prewencyjne przeciwko koronowirusom

Oto niektóre najważniejsze informacje dotyczące wzmacniania odporności przed chorobą:

 • Witamina D może pomóc w zdrowiu układu oddechowego . Ma również właściwości przeciwzapalne. Eksperci zalecają utrzymywanie poziomu 25-hydroksywitaminy D we krwi powyżej 50 ng/ml, a niektórzy zalecają nawet 70 ng/ml. Należy skonsultować się z lekarzem znającym się na medycynie naturalnej, który dobierze odpowiedni dla Ciebie poziom.
 • Niedobór selenu predysponuje do podatności na wirusy; ma również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Jeśli nie masz lub nie masz dostępu do suplementów selenu, kilka orzechów brazylijskich dziennie (dostarcza 68-91 mcg selenu na orzech) powinno wystarczyć.
 • Stwierdzono, że melatonina hamuje działanie inflamasomu, o którym wiadomo, że bierze udział w nadmiernych odpowiedziach immunologicznych w najbardziej krytycznych przypadkach koronawirusa, NLRP3. Związany z wiekiem spadek produkcji melatoniny został zaproponowany jako jeden z powodów, dla których COVID-19 wydaje się bardziej dotyczyć osób starszych niż młodych. Zalecenia dotyczące dawkowania są różne; niektórzy mówią 3-50 mg, inni mówią 0,3 do 20 mg.
 • NAC (N-acetylocysteina) jest budulcem glutationu, związku niezbędnego do obrony organizmu. Ma udowodniony wpływ na grypę. Metaanaliza z 2017 roku wykazała, że ​​leczenie NAC prowadziło do krótszych pobytów na oddziałach intensywnej terapii u pacjentów z zespołem niewydolności oddechowej. Wykazano również, że NAC zmniejsza zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). NAC jest stosowany w ramach standardowego postępowania z pacjentami w warunkach szpitalnych.
 • Beta-glukany to naturalnie występujące polisacharydy występujące w ścianach drożdży, grzybów i innych pokarmów o silnych właściwościach wzmacniających odporność przeciwko wirusom układu oddechowego. Najlepiej przyjmować je rano na pusty żołądek, przy typowych dawkach od 700 do 1500 mg.
 • Cynk jest niezbędny dla odporności. Jest silnym przeciwutleniaczem, wspomagającym funkcję komórek NK. Co najważniejsze, wielu Amerykanów ma suboptymalny poziom cynku, szczególnie u osób starszych, co osłabia układ odpornościowy. Cynk może zwiększyć szansę na uniknięcie infekcji dróg oddechowych u osób starszych i osób z niedoborem cynku. Co ważne, cynk może zapobiegać przedostawaniu się koronawirusa do komórek i wydaje się zmniejszać zjadliwość koronawirusa. Wykazano, że zwiększenie wewnątrzkomórkowego stężenia cynku hamuje replikację wirusa. Dawki wahają się od 25-80 mg na dobę w postaci płynu lub pastylki do ssania między posiłkami.
 • Czosnek , zwłaszcza ekstrakt z dojrzałego czosnku, wzmacnia aktywność komórek zabójczych i funkcję komórek T.
 • Witamina A wspiera zdrowie tkanki śluzówki; ponieważ COVID-19 wpływa na tkankę śluzową w całym ciele, witamina A może zapewnić ważną ochronę i wsparcie. Ogólnie badania wykazują , że witamina A odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego w odpowiedzi na infekcje wirusowe. Witamina A wydaje się działać synergistycznie z cynkiem, wpływając na funkcje odpornościowe. Niektórzy zalecają unikanie megadawek tej witaminy, ponieważ istnieje możliwość, że może ona zwiększać ekspresję receptorów ACE2, które są receptorem wejściowym dla wirusa COVID-19. Ze względu na powszechność niedoboru witaminy A w USA (około 50% populacji) inni zwracają uwagę na znaczenie utrzymywania odpowiednich poziomów, być może podwajając normalne 800 do 1500 mcg suplementów retinolu dziennie przez dwa do trzech dni. Należy pamiętać, że witaminę A należy zawsze przyjmować w innym czasie niż witaminę D, ponieważ mogą one działać antagonistycznie.
 • Zioła przeciwwirusowe , takie jak astragalus, ekstrakt z zielonej herbaty, monolauryna i Andrographis mają działanie wzmacniające odporność.
 • Glutation może pomóc  uspokoić nadmierną reakcję układu odpornościowego na koronawirusa, znaną jako „burza cytokin”, która prowadzi do niewydolności oddechowej . Niedawny opis przypadku  wykazał, że dwóch pacjentów z COVID-19 i historią boreliozy (koinfekcja) leczonych 2 gramami dożylnego glutationu „poprawiło swoją duszność [duszność] w ciągu godziny od zastosowania”. Rosyjski artykuł twierdzi, że niedobór glutationu może być „najbardziej prawdopodobną przyczyną poważnych objawów i śmierci” u pacjentów z COVID-19.
 • Protokół leczenia szpitalnego MATH+  dla COVID-19  został opracowany przez grupę czołowych specjalistów intensywnej terapii i jest wysoce skuteczną terapią skojarzoną w kontrolowaniu skrajnej reakcji zapalnej, którą wywołuje COVID.

Możliwe opcje leczenia CoVid-19

Istnieją kluczowe różnice w podejściu do leczenia i profilaktyki. Poważne uszkodzenie układu oddechowego w zaawansowanych przypadkach koronawirusa jest spowodowane nadmierną aktywnością układu odpornościowego, który wytwarza „ burzę cytokin ”. Niektórzy sugerują, że strategie wzmacniające odporność powinny być zatem stosowane wyłącznie w celu zapobiegania, a nie leczenia — nie chcesz stymulować i tak już nadmiernie aktywnego układu odpornościowego w bardziej zaawansowanych stadiach infekcji. Celem leczenia jest zmniejszenie stanu zapalnego i obniżenie poziomu inflammasomu NLRP3. Niektóre składniki odżywcze, które mogą być pomocne, mogą obejmować resweratrol, kurkuminę, melatoninę, andrografolidy, luteolinę i tymochinon (z nasion czarnuszki). Srebro ma również swoich zwolenników jako środek przeciwwirusowy lub zapobiegający dalszym infekcjom bakteryjnym. Co najważniejsze, dowody wykazały , że hydrolat srebra może być skuteczny przeciwko niektórym szczepom koronawirusa, takim jak SARS.

 • Istnieją obiecujące wstępne dane dotyczące cynku ,  kwercetyny i  galusanu epigallokatechiny (EGCG) . Wysokie stężenie cynku wewnątrz komórek hamuje replikację wirusów RNA, takich jak COVID-19, ale ze względu na inne właściwości cynku komórki zazwyczaj nie tolerują wysokich poziomów tego minerału. Kwercetyna i EGCG zwiększają wnikanie cynku do komórek, podobnie jak lek chlorochina. Należy również pamiętać, że sama kwercetyna ma właściwości przeciwwirusowe . Przeprowadzono już próby na zwierzętach dotyczące kombinacji cynku i kwercetyny do stosowania przeciwko wirusowi Ebola i SARS-CoV1, a badania kliniczne na ludziach zostały zatwierdzone przez FDA.
 • Dożylna witamina C (IVC) była stosowana z doskonałym skutkiem w niektórych nowojorskich szpitalach. Obecnie w Chinach trwają badania kliniczne oceniające zdolność IVC do leczenia COVID-19, chociaż powiedziano nam, że stosowana dawka jest o wiele za niska, aby mieć wielki efekt, co jest wstydem, ponieważ negatywny wynik w badaniu da amunicja dla sceptyków. Clinicaltrials.gov wymienia w sumie dziesięć badań klinicznych prowadzonych na całym świecie, dotyczących witaminy C, często w połączeniu z innymi suplementami, oraz COVID-19.
 • Potas wydaje się być kolejnym kluczowym składnikiem odżywczym związanym z przypadkami COVID-19. Wstępne dane pokazują, że pacjenci z COVID-19 wykazują hipokaliemię (niski poziom potasu we krwi) i że suplementacja potasem wspomaga powrót do zdrowia. Należy zauważyć, że ogólnokrajowe badanie przeprowadzone wśród 16 444 Amerykanów wykazało, że 100% z nich nie spełniało szacunkowego średniego zapotrzebowania (EAR) potasu (EAR to poziom spożycia składnika odżywczego, przy którym zostanie zaspokojone zapotrzebowanie 50% populacji). Ten kluczowy składnik odżywczy może ratować życie, ale rząd jest zbyt zajęty poszukiwaniem interwencji farmaceutycznych, które mogą wzbogacić firmy farmaceutyczne.
 • Wirusy ukrywają się przed układem odpornościowym za pomocą substancji zwanej Nagalazą . Niektóre suplementy, zwłaszcza probiotyki , są kandydatami do pomocy w kontrolowaniu Nagalazy.
 • Oregano i monolauryna  są kandydatami do ataku na wirusową otoczkę.
 • Istnieje pewna różnica zdań co do kilku zaleceń, takich jak czarny bez , echinacea , a nawet witamina D. Istnieje szkoła myślenia , że ​​chociaż te suplementy wspierają ogólną odporność, w przypadku infekcji należy je tymczasowo odstawić. ZwolennicyZwolennicy tego poglądu argumentują, że gdy organizm doświadcza znacznego stanu zapalnego, na przykład witamina D może aktywować specyficzną cząsteczkę zapalną (IL-1B), która charakteryzuje objawową infekcję COVID-19. Podobnie ekstrakt z czarnego bzu i jeżówka mogą pomóc w zapobieganiu wczesnej fazie zakażenia koronawirusem, ale niektórzy sugerują, że mogą one również zwiększać produkcję cytokin, w tym IL-1B – co oznacza, że ​​te zioła mogą potencjalnie nasilać zapalną burzę cytokinową związaną z ciężkimi przypadkami COVID-19. Inni eksperci ze środowiska medycyny naturalnej uważają, że wyżej wymienione skutki są znikome i że stosowanie tych substancji jest bezpieczne w każdych okolicznościach. Jak zawsze najlepiej skonsultować się z doświadczonym lekarzem.
 • Ketony mają silne działanie przeciwutleniające i mogą pomóc w radzeniu sobie z burzą cytokin, która charakteryzuje ciężkie przypadki COVID. Ketony regulują w górę NADPH , co może pomóc zrekompensować uwalnianie cytokin. Ketony można uzyskać z estrów ketonów lub naturalnie poprzez dietę niskowęglowodanową, wysokotłuszczową i umiarkowanie białkową.
 • Astaksantyna , przeciwutleniacz pochodzący z mikroalg, może być również pomocna jako terapia wspomagająca w łagodzeniu burzy cytokin występującej w przypadkach COVID-19. Astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacniaczem odporności, przeciwzapalnym, neuroprotekcyjnym i immunomodulującym o działaniu przeciwbakteryjnym i antyapoptotycznym.

Kombinacja przeszła już testy na zwierzętach do stosowania przeciwko wirusowi Ebola i SARS-CoV1 i została zatwierdzona przez FDA do badań klinicznych na ludziach.

Wspieraj przyczynę

FDA, FTC i inne agencje kneblują lekarzy i innych lekarzy mnóstwem listów ostrzegawczych, uniemożliwiając im doradzanie pacjentom i opinii publicznej, jak zachować zdrowie podczas pandemii.

Jeden list ostrzegawczy został wysłany do dietetyka, który mówił o wynikach niedawnego badania wykazującego, że ciężkość wyników pacjentów z koronawirusem była związana ze statusem witaminy D pacjenta. Post kończył się następująco: „Podsumowanie? Aby zapewnić sobie najlepszą obronę przed koronawirusem, zacznij od optymalizacji poziomu witaminy D do poziomu co najmniej 30 ng/ml już od dziś.” 30 ng/ml to tylko minimalny bezpieczny poziom witaminy D w standardowych testach stosowanych przez prawie wszystkich lekarzy. Ale ten dietetyk może zostać ukarany grzywną, a nawet więzieniem za udostępnienie tych podstawowych informacji.

Niedopuszczalne jest, zwłaszcza podczas tej pandemii, cenzurowanie publicznego rozpowszechniania solidnych badań naukowych. Musimy zreformować nasz system medyczny, aby dobra nauka mogła funkcjonować w ramach dobrego prawa.

Pierwsza wizyta w leczeniu efektów po COVID-19

Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie tym lepsze będą efekty tego leczenia. W naszym gabinecie stosujemy te same mieszanki ziołowe i te same schematy leczenia zalecane przez Chińskie Ministerstwo Zdrowia.

Pin It on Pinterest

Powieleń