Mechanizmy przeciwbólowe w akupunkturze

Każdemu człowiekowi towarzyszy ból. Mogą to być nawracające migreny, bóle menstruacyjne, bóle pleców czy te związane z chorobami. Radzimy sobie z nimi różnie – od sięgania po leki przeciwbólowe, po zagryzanie zębów i próby przeczekania. Jednak nie każdy wie, że akupunktura od wieków jest skuteczną metodą na eliminowanie wszelkich rodzajów bólu.
Jedna z teorii dotyczących łagodzenia bólu mówi, że dwa bodźce zewnętrzne wywołujące ból będą się łagodzić. Kłucie igłami punktów akupunktury, w których znajdują się grupy receptorów i skrzyżowania różnych rodzajów włókien – w zależności od ich grubości, impulsy biegną nimi szybciej lub wolniej – wywołuje reakcję przeciwbólową.
Jak odczuwamy ból?

Mówiąc jednak bardziej obrazowo. Grube włókna, którymi impulsy pędzą szybciej, przesyłają bodźce czuciowe, dotykowe, a także termiczne. Włókna cienkie zaś odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów bólowych. Gdy więc np. uszczypniemy kogoś lub uderzymy i jednocześnie nakłujemy odpowiedni punkt akupunktury, wywołamy mikro wyścig między impulsami bólowymi (uszczypnięcie), a czuciowymi wywołanymi nakłuciem. Te drugie, przesyłane grubszymi włóknami szybciej docierają do rdzenia kręgowego. Mając pierwszeństwo blokują odpowiednie segmenty rdzenia. Impuls bólowy, który dociera później, jest przez to ignorowany.

Akupunktura wyewoluowała do samodzielnej specjalności medycznej za czasów dynastii Tang (618-907), powstał również oddzielny wydział medyczny do nauczania tej metody. Wcześniej akupunktura była wiedzą rodzinną, przekazywaną w klanach. W 1027 roku odlano postacie z brązu, na których zaznaczono punkty akupunktury i meridiany. W dzisiejszych czasach, można kupić podobne miniaturowe modele, wykonane z plastiku. Lekarz Wang Wei Yin napisał również podręczniki o akupunkturze, które przez wieki służyły studentom medycyny.

Akupunktura inicjuje również produkcję serotoniny, noradrenaliny i acetylochininy jednak obecnie nie istnieją dokładne badania potwierdzające ich wpływ na redukowanie bólu.
Akupunktura w anestezjologii
Nakłuwanie działa tak dobrze i jest tak silne, że jest wykorzystywane przez lekarzy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w anestezjologii i znieczuleniach bez wspomagania farmakologicznego.
Na podstawie: Z. Garnuszewski, Renesans akupunktury; H. Operacz, Leczenie akupunkturą.
Zobacz zdjęcia z zabiegów akupunktury
Zakres naszej pomocy:
Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)
Medycyna klasyczna - interna
Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska (TMM)
Wschodnie Tradycyjne Systemy Medyczne (TSM)
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni
Gdzie możemy pomóc?
Co leczymy?
Dodatkowe usługi
Godziny Pracy
Polecane serwisy
Książki prof Enji
Panel Pacjenta
Artykuły
Terapia Bańkami Ogniowymi w Tradycyjnej Medycynie jako wspomaganie konwencjonalnych i tradycyjnych metod leczniczych uwzględniając zasady TCM, TMM i Diagnostyki Akupunkturowej na konkretnych przykładach klinicznych
Nauka w Służbie Politycznego Zapotrzebowania I Felieton