Mechanizmy przeciwbólowe w akupunkturze

Mechanizmy przeciwbolowe w akupunkturze I Gabinet akupunktury prof Enji

Każdemu człowiekowi towarzyszy ból. Mogą to być nawracające migreny, bóle menstruacyjne, bóle pleców czy te związane z chorobami. Radzimy sobie z nimi różnie – od sięgania po leki przeciwbólowe, po zagryzanie zębów i próby przeczekania. Jednak nie każdy wie, że akupunktura od wieków jest skuteczną metodą na eliminowanie wszelkich rodzajów bólu.

Jedna z teorii dotyczących łagodzenia bólu mówi, że dwa bodźce zewnętrzne wywołujące ból będą się łagodzić. Kłucie igłami punktów akupunktury, w których znajdują się grupy receptorów i skrzyżowania różnych rodzajów włókien – w zależności od ich grubości, impulsy biegną nimi szybciej lub wolniej – wywołuje reakcję przeciwbólową.

Jak odczuwamy ból?

Mówiąc jednak bardziej obrazowo. Grube włókna, którymi impulsy pędzą szybciej, przesyłają bodźce czuciowe, dotykowe, a także termiczne. Włókna cienkie zaś odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów bólowych. Gdy więc np. uszczypniemy kogoś lub uderzymy i jednocześnie nakłujemy odpowiedni punkt akupunktury, wywołamy mikro wyścig między impulsami bólowymi (uszczypnięcie), a czuciowymi wywołanymi nakłuciem. Te drugie, przesyłane grubszymi włóknami szybciej docierają do rdzenia kręgowego. Mając pierwszeństwo blokują odpowiednie segmenty rdzenia. Impuls bólowy, który dociera później, jest przez to ignorowany.

Akupunktura wyewoluowała do samodzielnej specjalności medycznej za czasów dynastii Tang (618-907), powstał również oddzielny wydział medyczny do nauczania tej metody. Wcześniej akupunktura była wiedzą rodzinną, przekazywaną w klanach. W 1027 roku odlano postacie z brązu, na których zaznaczono punkty akupunktury i meridiany. W dzisiejszych czasach, można kupić podobne miniaturowe modele, wykonane z plastiku. Lekarz Wang Wei Yin napisał również podręczniki o akupunkturze, które przez wieki służyły studentom medycyny.

Akupunktura inicjuje również produkcję serotoniny, noradrenaliny i acetylochininy jednak obecnie nie istnieją dokładne badania potwierdzające ich wpływ na redukowanie bólu.

Akupunktura w anestezjologii

Nakłuwanie działa tak dobrze i jest tak silne, że jest wykorzystywane przez lekarzy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w anestezjologii i znieczuleniach bez wspomagania farmakologicznego.

Na podstawie: Z. Garnuszewski, Renesans akupunktury; H. Operacz, Leczenie akupunkturą.

Zobacz zdjęcia z zabiegów akupunktury

Zakres naszej pomocy:

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

Medycyna klasyczna - interna

Tradycyjna Medycyna Tybetańsko-Mongolska (TMM)

Wschodnie Tradycyjne Systemy Medyczne (TSM)

Książki prof Enji

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji

Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń