• Każdemu człowiekowi towarzyszy ból. Mogą to być nawracające migreny, bóle menstruacyjne, bóle pleców czy te związane z chorobami. Radzimy sobie z nimi różnie – od sięgania po leki przeciwbólowe, po zagryzanie zębów i próby przeczekania. Jednak nie każdy wie, że akupunktura od wieków jest skuteczną metodą na eliminowanie wszelkich rodzajów bólu.

  Jedna z teorii dotyczących łagodzenia bólu mówi, że dwa bodźce zewnętrzne wywołujące ból będą się łagodzić. Kłucie igłami punktów akupunktury, w których znajdują się grupy receptorów i skrzyżowania różnych rodzajów włókien – w zależności od ich grubości, impulsy biegną nimi szybciej lub wolniej – wywołuje reakcję przeciwbólową.

  Mówiąc jednak bardziej obrazowo. Grube włókna, którymi impulsy pędzą szybciej, przesyłają bodźce czuciowe, dotykowe, a także termiczne. Włókna cienkie zaś odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów bólowych. Gdy więc np. uszczypniemy kogoś lub uderzymy i jednocześnie nakłujemy odpowiedni punkt akupunktury, wywołamy mikro wyścig między impulsami bólowymi (uszczypnięcie), a czuciowymi wywołanymi nakłuciem. Te drugie, przesyłane grubszymi włóknami szybciej docierają do rdzenia kręgowego. Mając pierwszeństwo blokują odpowiednie segmenty rdzenia. Impuls bólowy, który dociera później, jest przez to ignorowany.

  Akupunktura wywołuje również produkcję hormonów, które działają przeciwbólowo i znieczulająco. Współczesne badania wykazały, że nakłuwanie podwyższa produkcję endofiryn, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie ale również za tłumienie bólu. Stymulacja punktów akupunktury prowadzi do zwiększonego produkowania przez przysadkę mózgową i śródmózgowie endofiryn. Przenikają one do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz krwi i powracają do mózgu, łącząc się z odpowiednimi receptorami. W wyniku tego procesu ból zanika. Endofiryny znacząco polepszają również wytrzymałość na ból – dzięki nim możemy znieść więcej niż zazwyczaj.

  Akupunktura inicjuje również produkcję serotoniny, noradrenaliny i acetylochininy jednak obecnie nie istnieją dokładne badania potwierdzające ich wpływ na redukowanie bólu.

  Nakłuwanie działa tak dobrze i jest tak silne, że jest wykorzystywane przez lekarzy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w anestezjologii i znieczuleniach bez wspomagania farmakologicznego.

  Na podstawie: Z. Garnuszewski, Renesans akupunktury; H. Operacz, Leczenie akupunkturą.