/
  • Mechanizmy przeciwbólowe w akupunkturze

  • Każdemu człowiekowi towarzyszy ból. Mogą to być nawracające migreny, bóle menstruacyjne, bóle pleców czy te związane z chorobami. Radzimy sobie z nimi różnie – od sięgania po leki przeciwbólowe, po zagryzanie zębów i próby przeczekania. Jednak nie każdy wie, że akupunktura od wieków jest skuteczną metodą na eliminowanie wszelkich rodzajów bólu.

  • Jedna z teorii dotyczących łagodzenia bólu mówi, że dwa bodźce zewnętrzne wywołujące ból będą się łagodzić. Kłucie igłami punktów akupunktury, w których znajdują się grupy receptorów i skrzyżowania różnych rodzajów włókien – w zależności od ich grubości, impulsy biegną nimi szybciej lub wolniej – wywołuje reakcję przeciwbólową.

  • Mówiąc jednak bardziej obrazowo. Grube włókna, którymi impulsy pędzą szybciej, przesyłają bodźce czuciowe, dotykowe, a także termiczne. Włókna cienkie zaś odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów bólowych. Gdy więc np. uszczypniemy kogoś lub uderzymy i jednocześnie nakłujemy odpowiedni punkt akupunktury, wywołamy mikro wyścig między impulsami bólowymi (uszczypnięcie), a czuciowymi wywołanymi nakłuciem. Te drugie, przesyłane grubszymi włóknami szybciej docierają do rdzenia kręgowego. Mając pierwszeństwo blokują odpowiednie segmenty rdzenia. Impuls bólowy, który dociera później, jest przez to ignorowany.

  • Akupunktura wywołuje również produkcję hormonów, które działają przeciwbólowo i znieczulająco. Współczesne badania wykazały, że nakłuwanie podwyższa produkcję endofiryn, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie ale również za tłumienie bólu. Stymulacja punktów akupunktury prowadzi do zwiększonego produkowania przez przysadkę mózgową i śródmózgowie endofiryn. Przenikają one do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz krwi i powracają do mózgu, łącząc się z odpowiednimi receptorami. W wyniku tego procesu ból zanika. Endofiryny znacząco polepszają również wytrzymałość na ból – dzięki nim możemy znieść więcej niż zazwyczaj.

  • Akupunktura inicjuje również produkcję serotoniny, noradrenaliny i acetylochininy jednak obecnie nie istnieją dokładne badania potwierdzające ich wpływ na redukowanie bólu.

   Nakłuwanie działa tak dobrze i jest tak silne, że jest wykorzystywane przez lekarzy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w anestezjologii i znieczuleniach bez wspomagania farmakologicznego.

   Na podstawie: Z. Garnuszewski, Renesans akupunktury; H. Operacz, Leczenie akupunkturą.

  • Zobacz zdjęcia z zabiegów akupunktury