/
  • Depresja to jedna z plag współczesnego świata, a w samej Polsce cierpi na nią około 1.5 miliona osób. Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych ale coraz częściej młodzież i dzieci. Przyczyny depresji są różne, poczynając od ciężkich doświadczeń, długotrwałego stosowania leków, uwarunkowań genetycznych czy na zaburzeniach hormonalnych kończąc, choć i to nie wyczerpuje listy. Medycyna zachodnia leczy depresję farmakologicznie i psychiatryczne, jednak terapie te nie zawsze działają. Dlatego warto zwrócić uwagę na akupunkturę, która może w znaczący sposób wspomóc, lub nawet zastąpić, terapie konwencjonalne.

   Medycyn chińska traktuje organizm człowieka holistycznie, jako połączenie ciała oraz umysłu. Wszystko nim wpływa na siebie, wszystko od siebie zależy. Stan ciała wpływa na umysł i odwrotnie. Według Chińczyków osoby, które częściej częściej zapadają na choroby psychiczne częściej cierpią z powodu innych, typowo cielesnych, dolegliwości.

  • Badania wykazały, że nakłuwanie odpowiednich punktów akupunkturowych pomaga w wydzielaniu endofiryn (hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie) oraz polepsza krążenie krwi w mózgu. Akupunktura pomaga nie tylko w odzyskaniu równowagi psychicznej i polepszeniu samopoczucia. Jej innym pozytywnym efektem jest łagodzenie innych dolegliwości towarzyszących depresji. Są to m.in. problemy ze snem, kołatania serca, bóle głowy i żołądka, zmęczenie, rozdrażnienie, apatia czy brak energii. Dodatkowym plusem terapii akupunkturowej jest skuteczna walka ze stresem oraz eliminacja różnego rodzaju lęków. Zabiegi pomagają w relaksacji i rozluźnieniu mięśni. Dzięki polepszeniu stanu psychicznego pacjenta, znacząco wzrasta również jego odporność, a co za tym idzie, może szybciej wracać do zdrowia.

   Jak nakłuwanie wpływa na nasze ciało? Energia qi przepływa przez nasz organizm specjalnymi kanałami, zwanymi meridianami. Gdy przepływ jest zakłócony przez różne czynniki, takie jak choroby, i zakłóca naturalną harmonię organizmu, akupunktura udrażnia meridiany i przywraca zachwianą równowagę.

  • Wiele badań potwierdziło skuteczność akupunktury w walce z depresją i nerwicami. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła oficjalnie jej pozytywne działanie. Co ważne, akupunktura nie koliduje z terapiami farmakologicznymi i psychiatrycznymi i może być stosowana z nimi równolegle. Akupunkturę w leczeniu depresji można wspomagać również masażami, akupresurą i różnymi uspokajającymi mieszankami ziołowymi. Wiele osób ma coraz więcej wątpliwości odnośnie antydepresantów, dlatego też odpowiedzią dla nich mogą być środki naturalne.

   By akupunktura mogła przynieść stałe efekty, najlepiej poddać się sesji od 10 do 15 systematycznych zabiegów, najlepiej dwa razy w tygodniu. Nakłuwanie nie jest jedynie stosowane w przypadku osób cierpiących na depresje, ale może być również skuteczne w walce z nerwicami.

  • Zobacz zdjęcia z zabiegów akupunktury