Irydologia

Co to jest irydologia?
Irydologia to jeden z prostych i bezinwazyjnych sposobów na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Opiera się on na analizie tęczówki oka. Badania wykazują bowiem pewne zależności odzwierciedlające patologię organów w postaci znamion na tęczówce oka.
Irydologia – historia
Irydologia znana była już w starożytności, bowiem 3000 lat temu lekarze indyjscy czy chińscy wiedzieli, że aby rozpoznać chorobę należy obserwować ciało. Bardzo dużo można wyczytać właśnie z oczu, dlatego dzielili ono tęczówkę oka na obszary a zmiany w każdym z nich odpowiadały za konkretne schorzenie.
Co ciekawe stosowanie tej metody w starożytności potwierdzają nawet zapiski na papirusach króla – faraona Tutenchamona. Są to dwa papirusy dł. 50 m. i szer. 1,5 m. odkryte w Gizie. Irydologia przetrwała do czasów dzisiejszych dzięki księdzu El Aksy, kapłanowi i lekarzowi faraona. To on opracował wiedzę z papirusów i przekazał ją lekarzom upowszechniając ją tym samym na cały świat. Obecnie wspomniane papirusy można obejrzeć w bibliotece Babilońskiej.

UWAGA
Jeżeli przeanalizujemy zmiany widoczne na powierzchni tęczówki oka to w połączeniu z innymi badaniami diagnostycznymi (np. krwi) możemy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem jakie choroby ma pacjent oraz jakie może mieć w przyszłości.
W naszej opinii nigdy nie należy posiłkować się jedynie irydologią bo potrafi ona też zakłamać wynik np. w sytuacji kiedy pacjent długo przyjmował ciężkie leki na receptę lub też w sytuacji skrajnego wycieńczenia organizmu.
Ciekawostka o irydologii
Ksiądz El Aks posługiwał się oryginalną metodą, dzięki której na płytkach cynkowych lub niklowych utrwalał “fotografie” tęczówki.
Jak kiedyś przebiegał zabieg irydologii?
Wydaje wam się to nieprawdopodobne? Nie tylko Wy tak uważacie, również nauka do tej pory nie odkryła sekretu powstawania barwnych płytek, choć zachowały się one do czasów obecnych. Zatem nasza cywilizacja nie jest tak doskonała jak nam się wydaje.

Irydologia nie tylko jako metoda diagnostyczna
Irydologia sprawdza się nie tylko jako metoda diagnostyczna u ludzi, dzięki niej bada się też zwierzęta. Dawniej rolnicy wykorzystywali ją przy zakupie zwierząt hodowlanych: koni, owiec czy bydła. Dobrze wiemy, jak piękne oczy mają te zwierzęta, ich tęczówki doskonale odzwierciedlają stan zdrowotny.
Znanymi osobami w historii diagnozowania z oczu byli:
- F. Meyens, który stworzył dzieło – monografię „Physiognomica medica” (XVII wiek),
- lekarz G.J. Beer z Wiednia, który skrzętnie powiązał patologię organów ze zmianami na tęczówce oka w swojej książce „Nauka o schorzeniach ocznych”,
- wybitny węgierski uczony, lekarz I. Peczely – prekursor irydologii, który opracował pierwszą w świecie mapę topologiczną tęczówki oka.
- wybitny naukowiec, ksiądz i naturopata ze Szwecji N. Liljequist w roku 1897 opublikował dzieło „Diagnoza na podstawie oka”.
- natomiast rok 1920 należał do dr M. Madausa, zaczął on bowiem wydawać czasopismo „Iriscorrespondens”, dzięki któremu świat irydologów mógł się zjednoczyć,
- A. Lindlar napisał książkę pod tytułem „Irydodiagnostyka i inne metody diagnostyczne”, ta pozycja przybliżała naukowe podstawy irydologii,
- początek XX wieku to również epoka książek wybitnych irydologów, m.in. I. Anderer, F. Vida, I. Deck, F. Roberts, R. Bourdiol, T. Kiiege, P. Dimkow, każdy z naukowców i lekarzy stworzył własną mapę topologiczną tęczówki pozwalającą określić stan zdrowotny chorego,
Różne rodzaje tęczówki oka w irydologii

Okres świetności tej metody to lata po drugiej wojnie światowej, kiedy to w wyniku wielu badań powstaje irydologia kliniczna i wstępuje ona na salony uczelni i uniwersytetów.
W Niemczech powstaje Instytut Badań Fundamentalnych w dziedzinie irydologii, którego ojcem jest I. Deck. Owocem jego 30-letniej praktyki lekarskiej są dwie monografie: „Podstawy irydodiagnostyki” (1965 rok) i „Irydodiagnostyka różniczkowa”(1980 rok).
MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA IRYDOLOGÓW (FIA)
Założona w 1951 roku przez amerykańskiego uczonego doktora Bernarda Jensena. Od 1978 roku wydaje ona czasopismo pod nazwą: “Międzynarodowy Irydolog”.
Ten sam uczony, założyciel FIA stworzył podręcznik irydologii, pt. „Nauka i praktyka irydologii” (1970).
POLSKIE TOWARZYSTWO IRYDOLOGII I HOMEOPATII
Zostało założone kilkanaście lat temu, w 1993 roku. Skupia lekarzy różnych specjalności, zwolenników naturalnych metod leczenia a obecnie liczy sobie już kilkuset członków.
Oczywiście, lekarz niekoniecznie musi przeprowadzać wszystkie powyższe czynności. Często wystarczy wywiad połączony z dokładnymi oględzinami twarzy czy punktów akupunkturowych. Wszystko zależy od doświadczenia akupunkturzysty, choroby oraz indywidualnych cech pacjenta.
Polskie Towarzystwo Irydologii i Homeopatii
Adres: Zygmunta Krasińskiego 10/49,
01-615 WARSZAWA
Telefon: 22-8337118
Irydologia to niezwykle tania i bezpieczna metoda diagnozowania Twojego zdrowia
lek. Enhjargal Dovchin
„Jeżeli oko masz czyste, to i ciało zdrowe” – to słowa pochodzące wprost z Biblii, jakże prawdziwe, nie tylko w stosunku do irydologii.
Dzięki tej starożytnej metodzie lekarz potrafi ocenić stan naszego zdrowia przyglądając się tęczówce oka. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to nasze oczy są jak wielka księga chorób i jeżeli ktoś potrafi odczytać jej język – potrafi też powiedzieć co nam dolega i jaki jest stan naszego organizmu.
W badaniu wystarczy tylko bystre oko wykształconego lekarza, ponieważ irydologia to metoda bezinwazyjna a przy tym dostarczającą mnóstwa informacji o człowieku.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Irydologia uratowała życie mojego męża
Prawdziwa historia naszego pacjenta oraz skuteczność irydologii, która przyczyniła się do uratowania życia jednej osoby.
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni