Najczęściej Zadawane Pytania – Ziołolecznictwo

INFORMACJA
Wszystkie pytania naszych pacjentów.
Odpowiedzi zostały przygotowana przez nasz zespół i są własnością naszej firmy podlegającą ochronie prawnej.
Co to jest ziołolecznictwo?
Dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Pojęcie to jest również używane dla określenia gałęzi medycyny alternatywnej zajmującej się leczeniem preparatami roślinnymi.
Czy zioła można przedawkować?
Oczywiście, że tak. Ziołolecznictwo to nie homeopatia. Substancje czynne w ziołach nie są tak aktywne jak w przypadku leków na receptę, ale ich przedawkowanie jest możliwe. Skutki uboczne są za to łagodniejsze jak w przypadku leków z apteki.
Jakie są pani zdaniem zalety związane ze stosowaniem ziół?
Ziołami i ziołolecznictwem zajmuję się od kiedy pamiętam czyli przeszło 30 lat. Do podstawowych zalet ziołolecznictwa mogę zaliczyć łatwość ich wyhodowania, zbierania i przetwarzania. W bardzo prosty sposób osoba, która ma odpowiednią wiedzę może skorzystać z tych metod. Zioła przede wszystkim nie psują się jak leki, które mają ściśle określoną datę przydatności do spożycia wynoszącą z reguły około 2 lat. Rośliny, które mogą nam się okazać pomocne w naszych dolegliwości rosną praktycznie w każdych warunkach i nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Są skuteczne jeżeli chodzi o leczenie wielu dolegliwości. Najważniejszą rzeczą moim zdaniem jest to, że można je znaleźć praktycznie wszędzie stąd też są o wiele tańsze niż leki farmaceutyczne.
Czy pani zdaniem osoba co się nie zna na ziołach może uprawiać ziołolecznictwo?
Zdecydowanie tego odradzam. W Polsce mamy około 200 dobrze znanych gatunków ziół, a na Wschodnie jest ich około 5 tyś. Poznanie wszystkich zajmuje dużo czasu, a nauka oddziaływań z poszczególnymi składnikami oraz tzw. interakcje z lekami to dodatkowy problem. Lepiej skorzystać z wiedzy wykształconych specjalistów medycyny tradycyjnej. Dodam, że w większości przypadków mieszanki ziołowe są produkowane przez wyspecjalizowane firmy z branży medycyny zdrowia.
Czy ważnym jest miejsce z którego zbieramy dane zioła?
Tak i nawet powiem bardzo ważne. Zioła mają to do siebie, że ściągają wszystkie zanieczyszczenia ze środowiska w jakim się je posadziło. Tak samo skład ziemi, powietrza oraz wody i klimatu ma wpływ na finalną jakość produktu stworzonego z ziołowych składników.
Czy ziołolecznictwo można bezpiecznie łączyć z medycyną konwencjonalną?
Zdecydowanie tak. Proszę nie zapominać skąd wzięła swój początek medycyna akademicka? Tak właśnie z szeroko pojętej medycyny naturalnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 7000 związków chemicznych stosowanych w medycynie pochodzi z roślin. Oczywiście substancje czynne są sztucznie zsyntetyzowane aby ograniczyć koszty wytworzenia. Obecnie ziołolecznictwo stosuje się w medycynie konwencjonalnej do łagodzenia skutków ubocznych leków, ograniczania ich liczby oraz wspomagania kuracji.
Jak popularne jest ziołolecznictwo w Chinach, a jak w Europie i USA?
Generalnie około 80% światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej. Wśród 120 aktywnych związków chemicznych szeroko stosowanych w nowoczesnej medycynie 80% wskazuje pozytywny związek między ich nowoczesnym zastosowaniem terapeutycznym i tradycyjnym zastosowaniem roślin, od których one pochodzą. Około 24% nowoczesnych leków stosowanych w Stanach Zjednoczonych jest pozyskiwanych z roślin. W Polsce nie prowadzi się żadnych oficjalnych statysty na ten temat, a pozyskanie jakichkolwiek wiarygodnych informacji w tym zakresie graniczy z cudem. W Chinach fitoterapia jest na równi popularna z konwencjonalnymi metodami leczniczymi.
Jakie są pani zdaniem wady związane ze stosowaniem ziół?
Moim zdaniem zioła nie mają wad jak pan to nazywa. Jeżeli jednak miałabym podać jakieś przykłady to są to np. brak większej lub mniejszej skuteczności w przypadku poważnych chorób jak nowotwory złośliwe. Tutaj trzeba działać szybko i posiłkować się medycyną konwencjonalną w leczeniu objawowym. Druga sprawa to lekko uciążliwe podawanie i dawkowanie oraz sam smak ziół (trzeba dość precyzyjnie odmierzyć ilość ziół, a następnie parzyć w określony sposób, aby wydobyć najważniejsze substancje lecznicze). Po trzecie i co najważniejsze: brak jakichkolwiek normalnych zasad związanych z obrotem, importem, badaniem itp. przez co w obrocie mogą być zioła zbierane np. przy ruchliwych ulicach czy zanieczyszczone metalami ciężkimi.
Skąd pani zdaniem najlepiej kupować zioła?
Trzeba zdecydowanie patrzeć na kraj pochodzenia produktu. Jeżeli producent nie mówi bezpośrednio, że produkt jest np. pochodzenia ekologicznego to znaczy, że nie jest. Dla nas oznacza to nic innego, że substancje czynne produktu zostały sztucznie zastąpione zamiennikami. Pamiętajmy, że stolicami produkcji ziół na świecie są obecnie Chiny, Mongolia, Rosja, Japonia, Indie.
Czy warto stosować zioła jednorodne czy wieloskładnikowe?
Jeżeli zgłaszamy się do lekarza tradycyjnej medycyny chińskiej TCM, który sam przyrządza określone mieszanki ziołowe za każdy składnik i jego ilość płacimy osobno. Może się tak zdarzyć, że za przygotowanie określonego produktu zapłacimy iloczyn wszystkich składników. Może to być dość drogie. Produkty jednorodne czyli zawierające jedną substancję czynną często nie będzie rozwiązaniem naszych problemów. Z ratunkiem przychodzą tutaj licznie obecne firmy z branży medycyny zdrowia, które w ilościach hurtowych produkują gotowe mieszanki do obrotu aptecznego. Produkty te są stosunkowo korzystne cenowo i zarazem skuteczne w działaniu.
Czy aby skorzystać z ziołolecznictwa trzeba przyjść na wizytę?
Tak, zdecydowanie odradzamy samoleczenia ziołami lub stosowania ich bez konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem medycyny tradycyjnej. Wizyta przed ordynacją jakiejkolwiek kuracji zioło-leczniczej jest obowiązkowa.
Po jakim czasie mogę się spodziewać pierwszych efektów terapii ziołami?
W przypadku lekkich schorzeń jak ból głowy czy nudności pierwsze efekty pojawią się do kilku godzin po zażyciu ziół. Przy dolegliwościach bardziej skomplikowanych jak trądzik czy choroby przewlekłe czas ten może wydłużyć się do 3-4 tygodni.
Ile kosztuje porada ziołolecznictwa u prof Enji?
Koszt wliczony jest w cenę pierwszej wizyty i obejmuje swoim zakresem pełny wywiad medyczny. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem usług naszego gabinetu.
Czy zioła można ze sobą dowolnie łączyć?
Nie nie można. Zioła łączymy w tradycyjnej medycynie chińskiej zgodnie z mocą oraz kierunkiem działania. W medycynie konwencjonalnej (fitoterapii) zioła spożywamy w towarzystwie treści pokarmowych, osobno lub z odstępem czasowym, aby nie wywołać interakcji między składnikami.
Czy zioła można stosować na nagły ból głowy?
Tak. W zależności od tego z jakim bólem konkretnie mamy do czynienia. Jeżeli jest to ból lekki lub średni ziołolecznictwo może być pomocne. Jak jest to ból ciężki to zalecamy skorzystać z konwencjonalnych metod przeciwbólowych.
W trakcie kuracji zioło-leczniczej przeziębiłam się – co mam zrobić ?
Jeżeli jest to lekkie przeziębienie nic nie trzeba robić. Jeżeli jednak występuje stan podgorączkowy zalecamy przerwać kurację i rozpocząć dopiero po zaleczeniu dolegliwości.
Czy zioła od razu przyjmuje się w maksymalnych dawkach?
Nie. Ziołolecznictwo tak samo jak leki konwencjonalne powinno się zwiększać stopniowo.
Jak wybrać dobrego specjalistę od ziołolecznictwa?
Czynnikami świadczącymi o profesjonalizmie lekarza są: rodzaj ukończonej szkoły wyższej, kursy i sympozja naukowe, tytuły naukowe, wiek i doświadczenie lekarza oraz chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Czynnikiem decydującym jest często wiek lekarza specjalisty i jego praktyka kliniczna.
Czy prof Enji mówi po polsku 🙂 ?
Tak oczywiście :-). Profesor Enji mieszka i pracuje w Polsce od długiego czasu, a porozumiewanie się w języku polskim nie stanowi dla niej problemów. Analiza dokumentacji medycznej, specjalistyczne słownictwo medycyny klasycznej jak i medycyny wschodniej to normalny dzień pracy pani doktor. Przychodząc do nas do gabinetu nie będziecie rozmawiać z tłumaczem lecz z lekarzem bezpośrednio.
Dlaczego koleżanka zapisując się telefonicznie otrzymała termin wcześniejszy ode mnie?
Najszybszym sposobem zarejestrowania wizyty jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do pani profesor Enji pod nr 607 489 251. Jeżeli rejestrowała się pani poprzez email lub formularz rezerwacji wizyt to zawsze trwa to dłużej (około 1-3 dni robocze). Poza tym osoby będące już pacjentami prof Enji obsługiwane są zawsze w pierwszej kolejności.
W jaki sposób mogę polecić wizytę w gabinecie profesor Enji?
Może pani wysłać sms z numeru, który jest przypisany do pani karty pacjenta z taką informacją . Może pani zadzwonić pod nr 607489251 bezpośrednio do pani profesor lub też wysłać mail na adres: akupunktura@tutanota.com
Czy ziołolecznictwo działa na każdą osobę?
Tak. Każda substancja czynna zawarta w określonym ziole ma swoje działanie udowodnione naukowo. Leki syntetyczne to nic innego jak sztucznie opatentowana substancja czynna np. pozyskana z ziół. Ziołolecznictwo jest więc skuteczne i musi być ordynowane rozsądnie przez wykwalifikowanych specjalistów.
Jakie są różnice między ziołami polskimi, a tymi z Azji?
Różnice są. Przede wszystkim w polskim ziołolecznictwie mamy około 200 dobrze znanych i opisanych ziół, a we wschodnim około 5 tysięcy. Występują też duże różnice składowe, ze względu na klimat oraz sposób uprawy. W Polsce wszystkie zioła ponad te 200 wymienionych są importowane z Chin, Indii, Korei, Tajwanu, Chile, Brazylii oraz Amazonii. Polscy dostawcy nie są w stanie zapewnić regularnych dostaw towarów na które jest tak duże zapotrzebowanie. Nawet tzw. zioła tybetańskie są już w całości produkowane np. w Mongolii oraz Indiach. Tybet ze względu na aktywne działania chińskich polityków dawno już przestał być oazą ziołolecznictwa i wiedzy o tradycyjnych systemach medycznych.
Czy wszystkie zioła są jednakowe? W aptece spotkałam się z odpowiednikiem za 5 zł?
Nie. Produkty do sprzedaży hurtowej lub detalicznej w aptekach są często całkowicie bezwartościowe. Ważnym jest odpowiedni dobór ziół, ich skład, pochodzenie oraz sposób uprawy, a później przygotowania do sprzedaży (konfekcjonowania), przetrzymywania oraz co najważniejsze sposób przyrządzenia i dawkowanie. Większość ziół z Azji jest produkowana przez tradycyjne firmy z poszanowaniem starożytnych receptur oraz bez użycia jakiejkolwiek chemii i nawozów sztucznych. Wytworzenie ziół w warunkach europejskich jest mało możliwe, ze względu na klimat, stosunkową małą ilość dni słonecznych i temperaturę. Np. część ziół jak “żeń-szeń” uprawia się głównie na zboczach gór, gdzie spływająca woda górska bogata w witaminy i minerały odpowiednio nawozi korzenie. W tym temacie bardzo dużo można by pisać i opowiadać ale postaramy się przygotować stosowny artykuł odpowiadający wyczerpująco na państwa pytanie.
Jakie są pani zdaniem podstawowe błędy pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy z prośbą o pomoc?
Zadaniem lekarze jest leczenie pacjentów zgodnie ze swoją wiedzą zdobytą na Akademii Medycznej oraz z własnego doświadczenia. Pacjenci moim zdaniem zgłaszają się do lekarzy dopiero wtedy kiedy choroba jest już zaawansowana. Wtedy zarówno diagnostyka jak i leczenie jest o wiele droższe i zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Często już takich stanów nie da się cofnąć, a pacjent pozostawiany jest ostatecznie na leczenie objawowe. Dlatego uważam, że okresowa diagnostyka jak i profilaktyczne wizyty są kluczem do zachowania zdrowia na lata.
Jaka jest różnica między Ziołolecznictwem Chińskim, a Zachodnim?
Zachodnia medycyna ziołowa leczy przede wszystkim choroby lub objawy, takie jak bóle głowy, katar, bóle pleców itp. Chińska medycyna ziołowa opracowuje receptę, która poradzi sobie z objawem, ale także z dolegliwościami, które doprowadziły do powstania problemu. W przypadku przyczyny objawów poszukuje się bardziej trwałej ulgi. Trzeba tutaj dodać, że w Polsce mamy jak już kiedyś wspominaliśmy około 200 dobrze znanych ziół, a w Chinach jest ich przeszło 5 tyś. Proszę więc zobaczyć tą masakryczną przepaść wiedzy i doświadczeń na przestrzeni lat.
Na co właściwie najlepsze jest Ziołolecznictwo Chińskie?
Większość stanów leczonych akupunkturą można również wspomagać chińskimi ziołami i często obie te terapie są łączone w celu uzyskania najlepszego efektu. Jednak chińskie zioła są szczególnie dobre do promowania zdolności organizmu do gojenia się i regeneracji. W ten sposób przeziębienia i grypa oraz inne ostre stany można tak leczyć. Problemy skórne, takie jak wyprysk, łuszczyca, zapalenie skóry lub trądzik, dobrze reagują na ziołolecznictwo. Zaburzenia ginekologiczne i bezpłodność szczególnie dobrze reagują na te metody, choroby autoimmunologiczne i choroby zwyrodnieniowe związane ze starzeniem się można również pomóc przy pomocy ziół chińskich. Jest bardzo dużo pól gdzie metody te są skuteczne lub bardzo wskazane. Najlepiej jak skontaktują się państwo ze swoim terapeutom medycyny chińskiej mówiąc o swoich problemach i pokazując wyniki badań. Na tej podstawie będzie można zaplanować najlepszy schemat leczenia dostosowany do państwa oczekiwać i nie wpływający na dotychczasowe leczenie metodami konwencjonalnymi.
Podobno niektóre mieszanki ziołowe przed podaniem trzeba zagotować. Czy to prawda?
Chociaż czasami może być konieczne gotowanie ziół, w większości przypadków można tego uniknąć. Zioła za to mogą mieć inny smak po przegotowaniu. Zioła chińskie występują w postaci pigułek lub zmielonego proszku, rzadziej w postaci płynnej. Można je przyjmować popijając wodą, alkoholem lub np mlekiem czy inną substancją gwarantującą najlepsze wchłanianie. Ziołolecznictwo TCM bazuje też na gotowych preparatach produkowanych przez tradycyjne firmy z branży “tradycyjnej medycyny”. Zioła mongolskie czy tybetańskie są na ogół w postaci kuleczek czy postaci zmielonej – mają mocniejszy smak ale zdecydowanie lepsze działanie.
Czy ziołolecznictwo może być stosowane podczas ciąży?
Tak, jeśli są przepisane przez wykwalifikowanego specjalistę ziołowego. Zioła mogą być bardzo skuteczne w leczeniu różnych zaburzeń podczas ciąży. W naszym gabinecie wymagamy przed zgłoszeniem się do nas zgody lekarza prowadzącego ciążę oraz naszego lekarza co do poszczególnych etapów kuracji ziołolecznictwa. Do 4 miesiąca ziołolecznictwo może być stosowane przez kobiety na własną rękę po konsultacji z lekarzem medycyny tradycyjnej.
Stosuję zioła “SU15” na problemy kobiece ale nie wiem czy w moim przypadku powinnam?
Zioła jakie pani stosuje nie pochodzą z naszego gabinetu. Bardzo prosimy o zadawanie pytań dotyczących i związanych jedynie z naszym gabinetem. Nie świadczymy usług doradztwa w przypadku preparatów zakupionych w innych sklepach czy gabinetach. Jeżeli jest pani zainteresowana skorzystaniem z usług naszego gabinetu prosimy o umówienie się na wizytę. Wszelkie doradztwo przez internet na zasadzie tutaj prezentowanej mija się z celem i do niczego nie prowadzi.
Czy zioła mongolskie są ziołami ekologicznymi?
Tak, są to zioła jednorodne i mieszanki wieloskładnikowe pozyskiwane jednie z ekologicznych upraw. Wszelkie reakcje alergiczne są w tym przypadku wykluczone chyba, że osoba jest wrażliwa na jakiś ze składników zawartych w preparatach. Mongolia to kraj pięć razy większy od Polski z wielkimi połaciami ziem bardzo dobrych do upraw rolnych. Rolnictwo nie używa zaawansowanej chemii spożywczej w produkcji bo po prostu jej nie zna. Dlatego uważamy, że ziołolecznictwo mongolskie jest tak bardzo skuteczne i zalecane dla ludzi też w Europie.
Czy w każdej kuracji akupunkturą stosuje się wspomaganie ziołami?
Nie. Czasami wystarczą jedynie zabiegi akupunktury. Lekarz specjalista medycyny wschodniej i akupunktury najlepiej doradzi państwu jakie metody wybrać, jak połączyć je z leczeniem konwencjonalnym oraz co najważniejsze dopasuje kurację do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Czy w ziołolecznictwie chińskim bada się brzuch i dlaczego?
Tak. Bardzo często podczas pierwszej wizyty lekarz poprosi o odsłonięcie pewnych części ciała. Mogą to być: głowa – szczególnie w okolicy uszu, szyja, klatka piersiowa z uwzględnieniem brzucha (tutaj lekarz może dotykać okolic pępka, śledziony, wątroby czy nerek). Wszystko ma na celu wyeliminowanie przeciwwskazań do stosowania danych preparatów.
Czy możliwym jest wyhodowanie takich samych ziół chińskich w Polsce?
Nie. Wyhodowanie dokładnie takich samych jakościowo jest bardzo ciężkie i moglibyśmy powiedzieć finansowo całkowicie nieopłacalne, a przez to bezsensowne. Motorem gospodarki zioło-leczniczej w Chinach jest popyt, a w Polsce nawet zioła polskie mają pod górkę nie mówiąc już o innych. Na pewno znajdą się pasjonaci co podejmą takie próby jednak z naszego punktu widzenia bez wsparcia rządu i zmiany polityki na pro zdrowotną, a przede wszystkim dającą pacjentowi wolność wyboru konsumenckiego oraz sposobów leczenia siebie i swoich rodzin nie zajdzie jakakolwiek dobra zmiana. Zioła chińskie są produkowane według prastarych receptur przekazywanych często z ojca na syna. Mimo, że zachodni kapitał pozna skład ilościowy danych preparatów to nie będzie w stanie ich odpowiednio odtworzyć. Takich wynalazków mamy masę w aptekach i są one całkowicie bezwartościowe.
Skoro w aptekach mamy tyle złych preparatów to skąd wiadomo które są dla nas dobre?
Nie wszystkie są złe ale dużo jest złych. Uważamy, że najlepszym sposobem doboru najlepszych preparatów dla nas samych jest opinia osób co je już stosowały, własne doświadczenie oraz profesjonalizm kliniczny lekarzy co je zalecają. Osobom poważnie chorym będzie bardzo ciężko wybrać ponieważ stan chorobowy utrudni im właściwy osąd natomiast osoby zdrowe często nie docenią właściwości leczniczych naprawdę dobrych produktów. Trzeba obserwować własne ciało i reakcje organizmu i na tej podstawie wydawać opinię. Fakt, że dane zioła były stosowane przez tysiące lat może świadczyć o ich skuteczności i zasadności użytkowania.
Czy są jakieś dobre zioła na wątrobę?
Tak mamy zioła na te dolegliwości. Ważnym jest co jest powodem chorej wątroby. Trzeba to dobrze zdiagnozować bo problem może być gdzie indziej. Jeżeli ma pani stosowane badania oraz testy zapraszamy z nimi do nas do gabinetu. Wspomina pani o stosowaniu ostropestu plamistego… tak jest to powszechnie stosowane zioło w tradycyjnej medycynie europejskiej ale jest wiele znacznie lepszych ziół wschodnich, o wiele lepiej działających i skutecznych. Ostropest ma swoje zalety oraz ma swoje wady. Stosowanie go leczniczo wymaga jednak pewnej wiedzy. Przyjęło się, że osoby stosują 3-10 gramów tego zioła łykanego codziennie – terapia lecznicza. Ma to na celu leczenie wątroby oraz woreczka żółciowego. Nie zawsze jednak jest to wskazane, a na ulotkach produktów wiele rzeczy nie jest napisane, a są to ważne informacje. Dlatego zioła powinny być zawsze ordynowane przez specjalistów, a nigdy nie przyjmowane samemu. Tak samo jak leki mają one skutki uboczne i tak samo jak leki wymagają wiedzy w użytkowaniu. W naszej zakładce FAQ nie możemy udzielać informacji terapeutycznych, a jedynie możemy zachęcić panią na wizytę w naszym gabinecie. To będzie najlepsze działanie jakie może pani obecnie zrobić. Jeżeli już chce pani stosować ostropest na własną rękę radzimy nie stosować na początku nasion ale całe zmielone rośliny (oczywiście stosownie wysuszone i przygotowane).Obserwując swój stan zdrowia oraz zmiany zachodzące w organizmie, palpacyjnie może pani określić czy terapia przynosi efekty i czy dolegliwości ustępują. Jeżeli stwierdzi pani, że problem pozostaje należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem celem wykonania stosownych badań. Jeżeli chodzi o wątrobę jest to organ, który ma bardzo dużą zdolność samoregeneracji jednak trzustka już nie, a ona bardzo często uszkadza się pierwsza. Prosimy nie lekceważyć problemu i udać się do specjalisty. Na pewno zaoszczędzi pani więcej pieniędzy, czasu i stresu, a nie leczy się na własną rękę bez stosownej wiedzy polegając na opinii “dr Google”. Na koniec warto dodać, że nasiona ostropestu są dość kaloryczne, a najlepiej wchłanialna wersja jest w postaci odtłuszczonej zawierająca zarówno nasiona łodygi oraz specjalne części korzeni.
Czy mogę skorzystać jedynie z porady zielarskiej bez usług akupunktury?
Tak. Może pani decydować o całym procesie leczenia. W tradycyjnej medycynie bardzo często typowe schorzenia powiązane są z dawkowaniem określonych mieszanek ziołowych. Lekarz ma obowiązek przedstawić pani wszystkie możliwości leczenia, a pani się na nie zgadza lub rezygnuje. Może też pani skorzystać tylko z konsultacji zielarskiej ale jeżeli terapeuta zalecał też akupunkturę to będzie to pewien brak w sposobie leczenia według TCM.
Wybrane zdjęcia:
Polecany artykuł:
Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni
