• Zadzwoń do nas - (+48) 607 489 251

 • Najczęściej zadawane pytania – ziołolecznictwo

  • Co to jest ziołolecznictwo?

   Dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Pojęcie to jest również używane dla określenia gałęzi medycyny alternatywnej zajmującej się leczeniem preparatami roślinnymi.

  • Czy zioła można przedawkować?

   Oczywiście, że tak. Ziołolecznictwo to nie homeopatia. Substancje czynne w ziołach nie są tak aktywne jak w przypadku leków na receptę, ale ich przedawkowanie jest możliwe.Skutki uboczne są za to łagodniejsze jak w przypadku leków z apteki.

  • Jakie są pani zdaniem zalety związane ze stosowaniem ziół?

   Ziołami i ziołolecznictwem zajmuję się od kiedy pamiętam czyli przeszło 30 lat. Do podstawowych zalet ziołolecznictwa mogę zaliczyć łatwość ich wyhodowania, zbierania i przetwarzania. W bardzo prosty sposób osoba, która ma odpowiednią wiedzę może skorzystać z tych metod. Zioła przede wszystkim nie psują się jak leki, które mają ściśle określoną datę przydatności do spożycia wynoszącą z reguły około 2 lat. Rośliny, które mogą nam się okazać pomocne w naszych dolegliwości rosną praktycznie w każdych warunkach i nie wywołują żadnych efektów ubocznych. Są skuteczne jeżeli chodzi o leczenie wielu dolegliwości. Najważniejszą rzeczą moim zdaniem jest to, że można je znaleźć praktycznie wszędzie stąd też są o wiele tańsze niż leki farmaceutyczne.

  • Czy pani zdaniem osoba co się nie zna na ziołach może uprawiać ziołolecznictwo?

   Zdecydowanie tego odradzam. W Polsce mamy około 200 dobrze znanych gatunków ziół, a na Wschodnie jest ich około 5 tyś. Poznanie wszystkich zajmuje dużo czasu, a nauka oddziaływań z poszczególnymi składnikami oraz tzw. interakcje z lekami to dodatkowy problem. Lepiej skorzystać z wiedzy wykształconych specjalistów medycyny tradycyjnej. Dodam, że w większości przypadków mieszanki ziołowe są produkowane przez wyspecjalizowane firmy z branży medycyny zdrowia. 

  • Czy ważnym jest miejsce z którego zbieramy dane zioła?

   Tak i nawet powiem bardzo ważne. Zioła mają to do siebie, że ściągają wszystkie zanieczyszczenia ze środowiska w jakim się je posadziło. Tak samo skład ziemi, powietrza oraz wody i klimatu ma wpływ na finalną jakość produktu stworzonego z ziołowych składników. 

  • Czy ziołolecznictwo można bezpiecznie łączyć z medycyną konwencjonalną?

   Zdecydowanie tak. Proszę nie zapominać skąd wzięła swój początek medycyna akademicka? Tak właśnie z szeroko pojętej medycyny naturalnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 7000 związków chemicznych stosowanych w medycynie pochodzi z roślin. Oczywiście substancje czynne są sztucznie zsyntetyzowane aby ograniczyć koszty wytworzenia. Obecnie ziołolecznictwo stosuje się w medycynie konwencjonalnej do łagodzenia skutków ubocznych leków, ograniczania ich liczby oraz wspomagania kuracji. 

  • Jak popularne jest ziołolecznictwo w Chinach, a jak w Europie i USA?

   Generalnie około 80% światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej. Wśród 120 aktywnych związków chemicznych szeroko stosowanych w nowoczesnej medycynie 80% wskazuje pozytywny związek między ich nowoczesnym zastosowaniem terapeutycznym i tradycyjnym zastosowaniem roślin, od których one pochodzą. Około 24% nowoczesnych leków stosowanych w Stanach Zjednoczonych jest pozyskiwanych z roślin. W Polsce nie prowadzi się żadnych oficjalnych statysty na ten temat, a pozyskanie jakichkolwiek wiarygodnych informacji w tym zakresie graniczy z cudem. W Chinach fitoterapia jest na równi popularna z konwencjonalnymi metodami leczniczymi. 

  • Jakie są pani zdaniem wady związane ze stosowaniem ziół?

   Moim zdaniem zioła nie mają wad jak pan to nazywa. Jeżeli jednak miałabym podać jakieś przykłady to są to np. brak większej lub mniejszej skuteczności w przypadku poważnych chorób jak nowotwory złośliwe. Tutaj trzeba działać szybko i posiłkować się medycyną konwencjonalną w leczeniu objawowym. Druga sprawa to lekko uciążliwe podawanie i dawkowanie oraz sam smak ziół (trzeba dość precyzyjnie odmierzyć ilość ziół, a następnie parzyć w określony sposób, aby wydobyć najważniejsze substancje lecznicze). Po trzecie i co najważniejsze: brak jakichkolwiek normalnych zasad związanych z obrotem, importem, badaniem itp. przez co w obrocie mogą być zioła zbierane np. przy ruchliwych ulicach czy zanieczyszczone metalami ciężkimi. 

  • Skąd pani zdaniem najlepiej kupować zioła?

   Trzeba zdecydowanie patrzeć na kraj pochodzenia produktu. Jeżeli producent nie mówi bezpośrednio, że produkt jest np. pochodzenia ekologicznego to znaczy, że nie jest. Dla nas oznacza to nic innego, że substancje czynne produktu zostały sztucznie zastąpione zamiennikami. Pamiętajmy, że stolicami produkcji ziół na świecie są obecnie Chiny, Mongolia, Rosja, Japonia, Indie. 

  • Czy warto stosować zioła jednorodne czy wieloskładnikowe?

   Jeżeli zgłaszamy się do lekarza tradycyjnej medycyny chińskiej TCM, który sam przyrządza określone mieszanki ziołowe za każdy składnik i jego ilość płacimy osobno. Może się tak zdarzyć, że za przygotowanie określonego produktu zapłacimy iloczyn wszystkich składników. Może to być dość drogie. Produkty jednorodne czyli zawierające jedną substancję czynną często nie będzie rozwiązaniem naszych problemów. Z ratunkiem przychodzą tutaj licznie obecne firmy z branży medycyny zdrowia, które w ilościach hurtowych produkują gotowe mieszanki do obrotu aptecznego. Produkty te są stosunkowo korzystne cenowo i zarazem skuteczne w działaniu. 

  • Czy aby skorzystać z ziołolecznictwa trzeba przyjść na wizytę?

   Tak, zdecydowanie odradzamy samoleczenia ziołami lub stosowania ich bez konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem medycyny tradycyjnej. Wizyta przed ordynacją jakiejkolwiek kuracji zioło-leczniczej jest obowiązkowa. 

  • Po jakim czasie mogę się spodziewać pierwszych efektów terapii ziołami?

   W przypadku lekkich schorzeń jak ból głowy czy nudności pierwsze efekty pojawią się do kilku godzin po zażyciu ziół. Przy dolegliwościach bardziej skomplikowanych jak trądzik czy choroby przewlekłe czas ten może wydłużyć się do 3-4 tygodni. 

  • Ile kosztuje porada ziołolecznictwa u prof Enji?

   Koszt wliczony jest w cenę pierwszej wizyty i obejmuje swoim zakresem pełny wywiad medyczny. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem usług naszego gabinetu.

  • Czy zioła można ze sobą dowolnie łączyć?

   Nie nie można. Zioła łączymy w tradycyjnej medycynie chińskiej zgodnie z mocą oraz kierunkiem działania. W medycynie konwencjonalnej (fitoterapii) zioła spożywamy w towarzystwie treści pokarmowych, osobno lub z odstępem czasowym, aby nie wywołać interakcji między składnikami.

  • Czy zioła można stosować na nagły ból głowy?

   Tak. W zależności od tego z jakim bólem konkretnie mamy do czynienia. Jeżeli jest to ból lekki lub średni ziołolecznictwo może być pomocne. Jak jest to ból ciężki to zalecamy skorzystać z konwencjonalnych metod przeciwbólowych.

  • W trakcie kuracji zioło-leczniczej przeziębiłam się - co mam zrobić ?

   Jeżeli jest to lekkie przeziębienie nic nie trzeba robić. Jeżeli jednak występuje stan podgorączkowy zalecamy przerwać kurację i rozpocząć dopiero po zaleczeniu dolegliwości.

  • Czy zioła od razu przyjmuje się w maksymalnych dawkach?

   Nie. Ziołolecznictwo tak samo jak leki konwencjonalne powinno się zwiększać stopniowo. 

  • Jak wybrać dobrego specjalistę od ziołolecznictwa?

   Czynnikami świadczącymi o profesjonalizmie lekarza są: rodzaj ukończonej szkoły wyższej, kursy i sympozja naukowe, tytuły naukowe, wiek i doświadczenie lekarza oraz chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Czynnikiem decydującym jest często wiek lekarza specjalisty i  jego praktyka kliniczna.

  • Czy prof Enji mówi po polsku :-) ?

   Tak oczywiście :-). Profesor Enji mieszka i pracuje w Polsce od długiego czasu, a porozumiewanie się w języku polskim nie stanowi dla niej problemów. Analiza dokumentacji medycznej, specjalistyczne słownictwo medycyny klasycznej jak i medycyny wschodniej to normalny dzień pracy pani doktor. Przychodząc do nas do gabinetu nie będziecie rozmawiać z tłumaczem lecz z lekarzem bezpośrednio.

  • Dlaczego koleżanka zapisując się telefonicznie otrzymała termin wcześniejszy ode mnie?

   Najszybszym sposobem zarejestrowania wizyty jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do pani profesor Enji pod nr 607 489 251. Jeżeli rejestrowała się pani poprzez email lub formularz rezerwacji wizyt to zawsze trwa to dłużej (około 1-3 dni robocze). Poza tym osoby będące już pacjentami prof Enji obsługiwane są zawsze w pierwszej kolejności. 

  • W jaki sposób mogę polecić wizytę w gabinecie profesor Enji?

   Może pani wysłać sms z numeru, który jest przypisany do pani karty pacjenta z taką informacją . Może pani zadzwonić pod nr 607489251 bezpośrednio do pani profesor lub też wysłać mail na adres: akupunktura@tutanota.com

  • Czy ziołolecznictwo działa na każdą osobę?

   Tak. Każda substancja czynna zawarta w określonym ziole ma swoje działanie udowodnione naukowo. Leki syntetyczne to nic innego jak sztucznie opatentowana substancja czynna np. pozyskana z ziół. Ziołolecznictwo jest więc skuteczne i musi być ordynowane rozsądnie przez wykwalifikowanych specjalistów. 

  • Jakie są różnice między ziołami polskimi, a tymi z Azji?

   Różnice są. Przede wszystkim w polskim ziołolecznictwie mamy około 200 dobrze znanych i opisanych ziół, a we wschodnim około 5 tysięcy. Występują też duże różnice składowe, ze względu na klimat oraz sposób uprawy. W Polsce wszystkie zioła ponad te 200 wymienionych są importowane z Chin, Indii, Korei, Tajwanu, Chile, Brazylii oraz Amazonii. Polscy dostawcy nie są w stanie zapewnić regularnych dostaw towarów na które jest tak duże zapotrzebowanie. Nawet tzw. zioła tybetańskie są już w całości produkowane np. w Mongolii oraz Indiach. Tybet ze względu na aktywne działania chińskich polityków dawno już przestał być oazą ziołolecznictwa i wiedzy o tradycyjnych systemach medycznych. 

  • Czy wszystkie zioła są jednakowe? W aptece spotkałam się z odpowiednikiem za 5 zł?

   Nie. Produkty do sprzedaży hurtowej lub detalicznej w aptekach są często całkowicie bezwartościowe. Ważnym jest odpowiedni dobór ziół, ich skład, pochodzenie oraz sposób uprawy, a później przygotowania do sprzedaży (konfekcjonowania), przetrzymywania oraz co najważniejsze sposób przyrządzenia i dawkowanie. Większość ziół z Azji jest produkowana przez tradycyjne firmy z poszanowaniem starożytnych receptur oraz bez użycia jakiejkolwiek chemii i nawozów sztucznych. Wytworzenie ziół w warunkach europejskich jest mało możliwe, ze względu na klimat, stosunkową małą ilość dni słonecznych i temperaturę. Np. część ziół jak "żeń-szeń" uprawia się głównie na zboczach gór, gdzie spływająca woda górska bogata w witaminy i minerały odpowiednio nawozi korzenie. W tym temacie bardzo dużo można by pisać i opowiadać ale postaramy się przygotować stosowny artykuł odpowiadający wyczerpująco na państwa pytanie. 

  • Jakie są pani zdaniem podstawowe błędy pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy z prośbą o pomoc?

   Zadaniem lekarze jest leczenie pacjentów zgodnie ze swoją wiedzą zdobytą na Akademii Medycznej oraz z własnego doświadczenia. Pacjenci moim zdaniem zgłaszają się do lekarzy dopiero wtedy kiedy choroba jest już zaawansowana. Wtedy zarówno diagnostyka jak i leczenie jest o wiele droższe i zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Często już takich stanów nie da się cofnąć, a pacjent pozostawiany jest ostatecznie na leczenie objawowe. Dlatego uważam, że okresowa diagnostyka jak i profilaktyczne wizyty są kluczem do zachowania zdrowia na lata. 

 • Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

  Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin