• Zadzwoń do nas - (+48) 607 489 251

 • Najczęściej zadawane pytania – świecowanie uszu

  • Co to jest świecowanie uszu?

   Świecowanie uszu to bardzo popularny zabieg medycyny alternatywnej, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń z ucha, a także wyleczenie niektórych schorzeń. Świecowanie uszu było już znane w starożytnym  Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Obecnie tę metodę czyszczenia uszu stosują Amerykańscy Indianie - Hopi i Cherokce - oraz Indianie z Meksyku.

  • Co to jest konchowanie uszu?

   Tak samo jak w przypadku świecowania uszu ale zabieg wykonywany jest większymi świeczkami przez co "efekt komina" - wyciągania zanieczyszczeń i woskowiny jest większy. 

  • Ile trwa zabieg świecowania i konchowania?

   Zabiegi świecowania czy konchowania trwają oba około 8-12 minut na jedno ucho, a więc w sumie około 24 minuty na oba uszy. Na cały zabieg trzeba więc poświęcić około 30 minut wliczając czas przygotowania pacjenta. 

  • Czy zabieg świecowania boli?

   Nie. Jest to usługa bardzo bezpieczna i przyjemna. Pacjent musi leżeć około 12 minut na jednym boku po czym zmiana i kolejne 12 minut na drugie ucho.

  • Ile zabiegów świecowania trzeba wykonać?

   Z reguły wystarczy jeden zabieg ale w przypadku dużego zanieczyszczenia uszu możliwa będzie konieczność powtórzenia świecowania po kilku dniach przerwy.

  • Czy dzieci mogą poddać się zabiegowi świecowania?

   Tak. W przypadku dzieci stosuje się mniejsze, specjalnie do tego celu przystosowane konchy.

  • Czy świecowanie uszu można wykonać w domu?

   Świecowanie uszu jak najbardziej tak. Konchowanie wymaga większej wprawy więc zalecamy zdanie się na terapeutę i jego doświadczenie. 

  • Na jakie dolegliwości może pomóc świecowanie uszu?

   Świecowanie czy konchowanie uszu może pomóc w przypadku nagromadzenia nadmiaru woskowiny w uszach, w  różnych schorzeniach uszu, gardła, nosa i zatok. Szczególnie polecane jest przy przeziębieniach, szumach uszu różnego pochodzenia, problemach ze słuchem, bólach i zawrotach głowy, migrenach czy zespole przewlekłego zmęczenia.

  • Jak przygotować się do świecowania uszu?

   Szczególnie nie trzeba się przygotowywać. Osoba w dniu zabiegu powinna być zdrowa. 

  • Jakie są przeciwwskazania do świecowania czy konchowania uszu?

   Pacjenci zmagający się z częstymi infekcjami ucha i stanami zapalnymi o obrębie głowy powinny zrezygnować z zabiegu. Przeciwwskazaniem jest też przerwana błona bębenkowa (lekarz sprawdzi to przed zabiegiem) oraz sączące się wydzieliny z ucha. Świecowania nie można też wykonać u ludzi z aparatami słuchowymi czy implantami.

  • Czy uszy po zabiegu świecowania trzeba jakoś zabezpieczyć?

   Tak. Zalecamy zabezpieczenie uszu specjalnym koreczkiem z waty na około 30 minut po zabiegu. Ma to na celu uniknięcie przewiania uszu po świecowaniu. 

  • Czy możliwe jest wykonanie świecowania uszu samemu?

   Są specjalne świeczki, które umożliwiają takie zabiegi. W naszym gabinecie stosujemy świeczki ręcznie wyrabiane, a nie z produkcji masowej. W tych zabiegach wymagana jest pomoc drugiej osoby. 

  • Czy możliwym jest zapalenie czegoś podczas zabiegu?

   Tak. Na końcu świeczki czy konchy mamy żywy ogień. Dlatego ważnym jest zapewnienie sobie pomocy drugiej osoby.

  • Czy możliwym jest aby podczas zabiegu świecowania jakieś elementy świeczki wpadły do ucha?

   Nie. Obecnie świeczki i konchy używane w naszym gabinecie mają specjalne zabezpieczenia w postaci mikro filtra przez co nie ma możliwości zanieczyszczenia uszu podczas zabiegu.

 • Wybrane zdjęcia: świecowanie uszu

 • Wybrane artykuł:

 • Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

  Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Pin It on Pinterest

Powieleń