/
  • Najczęściej zadawane pytania - świecowanie uszu

   1. Co to jest świecowanie uszu?

    Świecowanie uszu to bardzo popularny zabieg medycyny alternatywnej, którego celem jest usunięcie zanieczyszczeń z ucha, a także wyleczenie niektórych schorzeń. Świecowanie uszu było już znane w starożytnym  Egipcie, Chinach, Indiach, Tybecie, jak również w kulturach Azteków i Majów. Obecnie tę metodę czyszczenia uszu stosują Amerykańscy Indianie - Hopi i Cherokce - oraz Indianie z Meksyku.

   2. Co to jest konchowanie uszu?

    Tak samo jak w przypadku świecowania uszu ale zabieg wykonywany jest większymi świeczkami przez co "efekt komina" - wyciągania zanieczyszczeń i woskowiny jest większy. 

   3. Ile trwa zabieg świecowania i konchowania?

    Zabiegi świecowania czy konchowania trwają oba około 8-12 minut na jedno ucho, a więc w sumie około 24 minuty na oba uszy. Na cały zabieg trzeba więc poświęcić około 30 minut wliczając czas przygotowania pacjenta. 

   4. Czy zabieg świecowania boli?

    Nie. Jest to usługa bardzo bezpieczna i przyjemna. Pacjent musi leżeć około 12 minut na jednym boku po czym zmiana i kolejne 12 minut na drugie ucho.

   5. Ile zabiegów świecowania trzeba wykonać?

    Z reguły wystarczy jeden zabieg ale w przypadku dużego zanieczyszczenia uszu możliwa będzie konieczność powtórzenia świecowania po kilku dniach przerwy.

   6. Czy dzieci mogą poddać się zabiegowi świecowania?

    Tak. W przypadku dzieci stosuje się mniejsze, specjalnie do tego celu przystosowane konchy.

   7. Czy świecowanie uszu można wykonać w domu?

    Świecowanie uszu jak najbardziej tak. Konchowanie wymaga większej wprawy więc zalecamy zdanie się na terapeutę i jego doświadczenie. 

   8. Na jakie dolegliwości może pomóc świecowanie uszu?

    Świecowanie czy konchowanie uszu może pomóc w przypadku nagromadzenia nadmiaru woskowiny w uszach, w  różnych schorzeniach uszu, gardła, nosa i zatok. Szczególnie polecane jest przy przeziębieniach, szumach uszu różnego pochodzenia, problemach ze słuchem, bólach i zawrotach głowy, migrenach czy zespole przewlekłego zmęczenia.

   9. Jak przygotować się do świecowania uszu?

    Szczególnie nie trzeba się przygotowywać. Osoba w dniu zabiegu powinna być zdrowa. 

   10. Jakie są przeciwwskazania do świecowania czy konchowania uszu?

    Pacjenci zmagający się z częstymi infekcjami ucha i stanami zapalnymi o obrębie głowy powinny zrezygnować z zabiegu. Przeciwwskazaniem jest też przerwana błona bębenkowa (lekarz sprawdzi to przed zabiegiem) oraz sączące się wydzieliny z ucha. Świecowania nie można też wykonać u ludzi z aparatami słuchowymi czy implantami.

   11. Czy uszy po zabiegu świecowania trzeba jakoś zabezpieczyć?

    Tak. Zalecamy zabezpieczenie uszu specjalnym koreczkiem z waty na około 30 minut po zabiegu. Ma to na celu uniknięcie przewiania uszu po świecowaniu. 

   12. Czy możliwe jest wykonanie świecowania uszu samemu?

    Są specjalne świeczki, które umożliwiają takie zabiegi. W naszym gabinecie stosujemy świeczki ręcznie wyrabiane, a nie z produkcji masowej. W tych zabiegach wymagana jest pomoc drugiej osoby. 

   13. Czy możliwym jest zapalenie czegoś podczas zabiegu?

    Tak. Na końcu świeczki czy konchy mamy żywy ogień. Dlatego ważnym jest zapewnienie sobie pomocy drugiej osoby.

   14. Czy możliwym jest aby podczas zabiegu świecowania jakieś elementy świeczki wpadły do ucha?

    Nie. Obecnie świeczki i konchy używane w naszym gabinecie mają specjalne zabezpieczenia w postaci mikro filtra przez co nie ma możliwości zanieczyszczenia uszu podczas zabiegu.

  • Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

   Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

   Czytaj artykuł

   Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

   Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u prof Enji?

   Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

   Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

   Czytaj artykuł