Najczęściej zadawane pytania – masaż

Wszystkie pytania naszych pacjentów.

Odpowiedzi zostały przygotowana przez nasz zespół i są własnością naszej firmy podlegającą ochronie prawnej.

Masaż w czasie pandemii COVID19

Z uwagi na bezpieczństwo naszych pracowników oraz bezpieczeństwo naszych pacjentów wszystkie zabiegi pracy z ciałem, a w szczególności masaż, masaż klasyczny, masaż wschodu i leczniczy zostały odwołane. Powrócimy do świadczenia tych usług tak szybko jak sytuacja epidemiologiczna ulegnie zmianie. Czekamy na oficjalne stanowisko Ministrestwa Zdrowia.

Czy w czasie pandemii można zapisać się na masaż??

W czasie pandemii COVID19 możliwe są jedynie zabiegi Gua Sha. Wszystkie masaże są odwołane i nie będą świadczone do czasu oficjalnego świadczenia MZ.

Co to jest masaż?

Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.

Jak długo trzeba masować aby osiągnąć określony cel terapeutyczny?

Jeden masaż może przynieść ulgę w danej dolegliwości ale nie zażegna problemu. Aby efekt leczniczy utrzymał się na stałe wymagane jest od kilku do kilkunastu zabiegów z 2-5 dniowych odstępami czasowymi.

Po czym poznać dobrego masażystę lub masażystkę?

Dobry masażysta to osoba co masuje z dnia na dzień, a nie tylko w święta. Jest to swego rodzaju rzemieślnik co polepsza swój warsztat każdego dnia. Nie wystarczy mieć masę wątpliwej jakości dyplomów na ścianie – trzeba mieć serce i doświadczenie w jednym z najcięższych zawodów na świecie.

Czy w masażu klasycznym może sprawdzić się kobieta?

Naszym zdaniem nie. Masaż klasyczny wymaga bardzo dużej siły fizycznej i kondycji. O ile kobiety posiadają to drugie to siła masażu przy masowaniu np. mężczyzn jest widoczna na początku masowania i bardzo szybko się osłabia dlatego myślimy, że te rodzaje masaży przeznaczone są dla mężczyzn. Są za to inne masaże gdzie kobiety odnajdują się lepiej np. masaż tajski, masaż tajski stóp.

Czy masaż sportowy można wykonać przedstartowo?

Wszystko uzależnione jest od dyscypliny sportowej i czy mamy do czynienia ze sportowcem amatorem czy zawodowcem. Ważnym są też przyzwyczajenia danego sportowca bo jeżeli terapeuta nad wyrost chce polepszyć wynik swojego podopiecznego fundując mu męczący masaż tuż przed startem to raczej nie przyniesie to sukcesu sportowego. Rozsądnie jednak planując takie masaże wyniki sportowe są znacznie większe. 

Ile powinien kosztować dobry masaż?

Bardzo dobre pytanie! Dobry masażysta by zapytał, a co pan/pani chce osiągnąć. Dlaczego? Bo masażysta dąży do osiągnięcia określonego celu terapeutycznego. Z góry wie mniej więcej co musi zrobić i ile wysiłku będzie to ze sobą niosło. Jest wielu specjalistów cudotwórców jednak ich sława jest z reguły krótkotrwała jak długofalowe efekty ich działań. Nawiązując jednak do pytania i porównując koszty podobnych zabiegów w Unii Europejskiej oraz uzależniając wszystko od rodzaju masażu i jego stopnia skomplikowania to np. masaż klasyczny nie powinien być tańszy jak 120-200 zł za 45 minut. Mówimy oczywiście o masażu dobrze wykonanym, a nie jedynie odwalonym. Chcielibyśmy tutaj zaznaczyć, że na licznych portalach zakupów grupowych można znaleźć masaż za 39 zł za 60 minut, a przy zakupie 3 kuponów masaż jest 1 gratis. Jeżeli zastanawiają się więc państwo nad ceną, a nie nad własnym zdrowiem to zachęcamy do skorzystania z oferty tych “masażystów”.

Jestem po wypadku. Ile zabiegów masażu muszę odbyć aby mi się polepszyło?

Wszystko uzależnione jest od stopnia uszkodzenia organizmu. Pacjenci w naszym gabinecie, którzy chcą skorzystać z zabiegów masażu, a ulegli wypadkom lub innych nieszczęściom poddawani są przed masażem wywiadowi medycznemu przeprowadzonemu przez naszego lekarza. Analizuje on stan zdrowia oraz dokumentację medyczną i prześwietlenia klienta po czym skierowuje go na określone zabiegi. Wracając do pana pytania – przy lekkich kontuzjach jest to na ogół od 5 do 20 masaży w serii, a przy poważnych uszczerbkach zdrowotnych ich liczba może sięgać nawet kilkudziesięciu. 

Jak najlepiej przygotować się do masażu?

Pacjent powinien być czysty. Najlepiej przed planowanym masażem wziąć prysznic. Nie smarować ciała emulsjami czy kremami nawilżającymi. Ubranie powinno być lekkie zapewniające dużą ruchliwość kończyn. Jeżeli wymagane jest masażysta poprosi o zdjęcie określonej części garderoby po czym zasłoni miejsce ręcznikiem. Masażysta zawsze przed zabiegiem powinien poinformować osobę o ewentualnym odsłonieniu określonych partii ciała i czy dany pacjent nie ma nic przeciwko. 

Jak postępować po masażu?

Zakończywszy masaż ubieramy się w ciepłe rzeczy bo organizm szybko się wystudzi. Szczególnie w czasie zimowym ważne jest ciepłe ubranie po zabiegach. Jeżeli podczas masażu użyte zostało dużo oliwki, a pacjent czuje z tym pewien dyskomfort warto wziąć prysznic. Oliwka ma to do siebie, że przy wielu zabiegach może uczulać więc pozostawianie jej na skórze na dłużej nie jest wskazane.

Czy samemu mogę zrobić sobie masaż?

Tak. Takie masaże nazywają się automasażami. Nie zastąpią one jednak normalnego zabiegu pracy z ciałem u specjalisty.

Czy po masażu mogę czuć bóle kończyn?

Po wizycie u dobrego masażysty takie bóle są całkowicie normalne. Może pani poprosić o mniejsze natężenie siły podczas kolejnego masażu. Masażysta jednak sam powinien czuć jakiej siły może użyć aby nie uszkodzić pacjenta.

Czy możliwym jest uszkodzenie pacjenta podczas masażu?

Nie powinno się to zdarzyć ale takie przypadki są możliwe. Nawet masażystom z dużym doświadczeniem zdarzają się takie sytuacje. Wynika to ze złej oceny wytrzymałości pacjenta do danego zabiegu. Czasami może być to spowodowane zatajeniem przez osobę swoich dolegliwości lub niewiedzy o swoim prawdziwym stanie zdrowia np. odwapnienia kości. 

Jakie zalety ma dobry terapeuta medycyny wschodniej?

Masażysta czy dobry terapeuta pracy z ciałem  w sposób ciągły podnosi swoje kwalifikacje. W Polsce może uczęszczać na specjalistyczne kursy i szkolenia. Poziom tych kursów wystarcza do osiągnięcia przeciętnych umiejętności masażowych. Terapeuta, który od swojego zawodu chce czegoś więcej musi szukać nauczyciela o którego w Polsce niezmiernie ciężko. Dobry masażysta masażu wschodniego będzie łączył wszystkie masaże w jeden autorski program używając najkorzystniejszych technik terapii pracy z ciałem w określonych schorzeniach. Chiropraktyka jest doskonale znana terapeutom ze Wschodu.

Czy masażyści medycyny wschodniej zajmują się też rehabilitacją osób po wypadkach?

Nie. Rehabilitacja po wypadkach to domena rehabilitantów czyli specjalnej grupy terapeutów pracy z ciałem wyspecjalizowanej w leczeniu określonych dolegliwości. Masażyści wschodni mogą pomóc w okresie po-rehabilitacyjnym aby usprawnić kończyny do dalszej pracy. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do masażu?

Jest ich bardzo wiele i uzależnione to jest też od rodzaju masażu z jakiego chcemy skorzystać. Najlepiej jak zapytamy bezpośrednio u terapeuty podając swój cel wizyty i dolegliwości na jakie chcemy uzyskać pomoc.

Jestem po wielomiejscowym złamaniu kości. Ile masaży zalecaliby państwo wykonać?

Wszystko zależy kiedy był wypadek, czy jest pan w okresie po-rehabilitacyjnym oraz ile czasu i pieniędzy może pan przeznaczyć na leczenie. Generalnie zalecalibyśmy regularne masaże nogi z dnia na dzień po około 30 minut dziennie (noga chora) przez okres 30 dni (weekendy wolne – basen, lekkie spacery, rowerek). Może pan też poprosić członka rodziny, który pomoże panu w tym czasie. Wiele technik terapeuta może panu pokazać i nie wymaga to nie wiadomo jakiej wiedzy.

Jaki masaż relaksacyjny wybrać?

Polecamy zwyczajny masaż klasyczny. Znajdą tam państwo masę ruchów relaksacyjnych od głaskania, rozcierania, ugniatania, ściągania poprzez oklepywanie i inne. Proszę masażyście wspomnieć, że chcą państwo masaż typowo relaksacyjny. Dobierze on odpowiednią siłę oraz ruchy do oczekiwań klienta.

Czym różni się masaż wschodni od masażu klasycznego?

Masaż wschodni jest typowo leczniczy, a masaż klasyczny typowo relaksacyjny. W masażu wschodnim znajdą państwo masę ucisków akupresurowych, które mogą być bolesne w odczuciach, technik chiropraktyki czy wyciągania (nastawiania) stawów. Masaż wschodni ma dać pacjentowi ulgę po, a nie jak w przypadku masażu klasycznego w trakcie zabiegu. 

Ile trwa masaż wschodni?

Masaże generalnie powinny być długie czyli powyżej 60 minut. Jest to spowodowane obowiązkiem dobrego przygotowania ciała do zabiegu, a to nigdy nie przychodzi łatwo i szybko. Ważnym jest aby tkanki były dobrze rozgrzane i dopiero wtedy można przystępować do ruchów właściwych ukierunkowanych na określony efekt terapeutyczny.

Czy można wymasować dobrze człowieka w godzinę?

Nie nie ma takich cudotwórców. Aby zrobić to dobrze masaż całego ciała powinien trwać około 3,5 godziny. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług masażystów, którzy obiecują wymasowanie całego ciała w godzinę. Taki masaż można traktować jedynie z przymrużeniem oka. W godzinę realnie można wymasować dwie lub maksymalnie 3 części ciała. Przez część ciała rozumiemy np. plecy, ręka, noga, brzuch, głowa, stopy z tym że duże partie ciała masuje się minimum 30-40 minut.

Co myślą państwo o masażach w duecie?

Masowanie przez dwóch masażystów jednocześnie. Często stosuje się w masażach sportowych, gdzie masaż jest krótki ale bardzo intensywny. Ma to na celu bardzo szybkie nagrzanie tkanek i pozbycie się tzw. zakwasów z mięśni. W tym czasie dwóch masażystów masuje razem – jeden zajmuje się jedną nogą, a drugi drugą. Masaż trwa z reguły do 20 minut.

Jakie masaże stosuje się u państwa w gabinecie?

Mamy pełny zakres masaży od relaksacyjnych po lecznicze. Od pewnego czasu skoncentrowaliśmy się jedynie na masażach wschodnich, które najwięcej wnoszą naszym zdaniem do leczenia pacjentów. Wychodzimy z założenia, że na masaż relaksacyjny mogą państwo iść gdziekolwiek, a masaże typowo lecznicze są ukoronowaniem zawodu masażysty – i takie też oferujemy. 

Czy masaż leczniczy może pomóc w rekonwalescencji powypadkowej?

Tak i nie. Najważniejszym jest właściwa diagnoza powypadkowa oraz ustalenie przez lekarza prowadzącego zaleceń co do powrotu do zdrowia. Niestety polskie szpitale mają to do siebie, że nie piszą pacjentom czarno na białym co zrobić aby być znowu zdrowym. Bardzo często wysyłają osoby do domu bez jakichkolwiek zaleceń poza odpoczynkiem i zgłoszeniem się ZOZ po określonym czasie. Na tym tak naprawdę kończy się opieka w państwowej “służbie zdrowia”. My osobiście zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu masaży leczniczych oraz ich wpływu na zdrowie. Można tych metod używać jako szybsze źródło powrotu do zdrowia. Niestety są to rzeczy dość drogie. Przykładowe leczenie może kosztować nawet 3-5 tyś miesięcznie, a mówimy tu jedynie o terapiach pracy z ciałem. 

Czy muszę się w jakiś sposób przygotować do zabiegu?

Warto przed zabiegiem wziąć ciepły prysznic, aby ciało przed masażem było czyste a mięśnie rozgrzane. Nie stosujmy żądnych oliwek ani balsamów, bo mogą one utrudnić dotarcie do receptorów na skórze. Aby uzyskać pełny relaks polecamy aby wyciszyć bądź wyłączyć telefon komórkowy na czas trwania zabiegu.

Kto może skorzystać z zabiegu masażu?

Ze względu na bardzo dużą różnorodność technik masowania każdy, niezależnie od płci i wieku, może poddać się zabiegowi. To doskonały sposób na odprężenie zmęczonych mięśni, wzmocnienie kręgosłupa czy ujędrnienie komórek oraz pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Mam alergię, czy mogę tak jak inni poddać się zabiegowi, czy muszę się jakoś specjalnie przygotować?

Jeżeli masz wrażliwą skórę uprzedź po prosto o tym fakcie masażystę przed zabiegiem, zastosuje on wówczas specjalne oliwki i krem dla skóry wrażliwej. Nie ma przeciwwskazań, aby osoby z wrażliwą skórą nie korzystały z tego zabiegu.

Czy w gabinecie prof. Dovchin można skorzystać z masażu erotycznego?

Gabinet nie prowadzi tego rodzaju usług, oferujemy jedynie masaż leczniczy i zdrowotny.

Mam bardzo owłosioną klatkę piersiową, czy zarost nie będzie przeszkodą podczas zabiegu, czy będę musiał go usunąć?

Absolutnie nie jest to konieczne, owłosienie nie stanowi przeszkody w wykonywaniu zabiegu masażu. Nie należy usuwać zarostu na ciele przed masażem, chyba że sam pacjent ma takie życzenie.

Podobno po zabiegu mogą pojawić się siniaki na całym ciele, czy to prawda, czy zabieg jest tak bolesny?

To prawda, czasami stymulacja mięśni i ucisk są mocniejsze, aby zwiększyć efektywność masażu. W związku z tym mogą na ciele wystąpić małe siniaki, ale nie są one groźne i po dwóch dniach znikają samoistnie. Masaż nie przynosi bólu, specjalista tak dobiera siłę nacisku, aby zabieg potęgował jedynie przyjemne odczucia, absolutnie nic nie jest wykonywane „na siłę”.

Jak się ubrać wybierając się na zabieg masażu?

W tej kwestii decyzja należy wyłącznie do Ciebie, wybierając się na zabieg wybierz taką odzież w której będzie Ci wygodnie. Polecamy ubrać się na sportowo, w luźną koszulkę i np. dresy. Już w gabinecie przed samym masażem polecamy zostać w samej bieliźnie, masaż wykonuje się bowiem na gołym ciele. Najczęściej pacjent leży na specjalnym łóżku w wygodnej, zrelaksowanej pozycji.

Mam liczne znamiona na ciele, czy będę mogła skorzystać z zabiegu?

Tak, po prostu będzie Pani masowana delikatniej, masażysta będzie chronił wrażliwe miejsca na ciele.

Akupresura podobno jest bardzo skuteczna, czy to prawda?

Tak, ponieważ wiele zakończeń nerwowych w naszym ciele znajduje się właśnie na stopach. Masując je pobudzamy do pracy niemalże wszystkie organy wewnętrzne, dzięki czemu systemy regeneracyjne organizmu mogą sprawniej funkcjonować.

Czy zabiegom masażu mogą być poddawane kilkuletnie dzieci?

Tak, nie ma przeciwwskazań, aby dzieci nie mogły korzystać z masażu. Lekarz dobierze odpowiednią technikę ucisku do wieku pacjenta.

Jak często mogę korzystać z zabiegów masażu?

Najbardziej optymalna częstotliwość terapii to około 2 zabiegi w tygodniu. Taka seria co najmniej 10 zabiegów daje najlepsze efekty. Oczywiście ilość i technika zabiegów zależy od rodzaju schorzenia.

Jak wygląda pojedynczy zabieg masażu?

Przeważnie masaż trwa od 30 do 50 minut. Pacjent kładzie się na specjalnej kozetce bądź pozostaje w pozycji półsiedzącej, w tle rozbrzmiewa muzyka relaksacyjna oraz unosi się zapach olejków aromatycznych. W trakcie masażu można rozmawiać z terapeutą, albo wyłączyć się poddając się odprężeniu.

Czy będąc w ciąży można korzystać z masażu?

Tak, ale o ciąży należy poinformować masażystę, istnieją bowiem miejsca których nie wolno masować w tym stanie jak receptory przysadki mózgowej, macicy czy jajników.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu masażu?

Masaż służy głównie profilaktyce i diagnostyce. Profesjonalny terapeuta jest w stanie wykorzystać osobisty kontakt z pacjentem aby zdiagnozować wiele problemów np. skórnych, napięcia mięśniowe etc. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka, wcześnie wykrytą chorobę leczy się łatwiej i przeważnie w każdym wypadku w 100% można ją wyleczyć. Ponadto masaż doskonale koi ból, napięcia mięśniowe, zakwasy, ból stawów etc. Pacjent odczuwa odprężenie nie tylko mięśniowe ale też psychiczne. Zabiegi niwelują wady postawy i wszelkie nieprawidłowości z których wynikać mogą wszelkiego rodzaju bóle mięśni, kości, nerwów lub narządów wewnętrznych. Masaż skutecznie usuwa skutki napięcia psychicznego oraz stresu. Ponadto pomaga modelować sylwetkę. W połączeniu z dietą i ćwiczeniami pozwoli uzyskać idealną figurę. Zabiegi doskonale ujędrniają nasze ciało, potęgując działanie kremów, oliwek oraz wszelkich preparatów do pielęgnacji skóry.

Czy wystarczy poddać się kilku zabiegom masażu, aby pozbyć się problemów?

W zależności od dolegliwości z jakimi pani się do nas zgłasza. Najczęściej ordynowana jest seria zabiegów. Na początku są to masaże wprowadzające, aby zobaczyć jak pacjent reaguje na terapię, czy skóra dobrze znosi nacisk i czy nie ma innych organoleptycznych przeciwwskazań. Początkowe masaże są głównie: klasyczne z domieszką ruchów głaszczących, uciskających, oklepujących, rozgrzewających oraz typowo relaksujących. Powoli wprowadzamy ruchy naciągające oraz chiropraktyczne. Terapię specjalistyczne manualne na kręgosłupie robimy zawsze pod koniec danego cyklu terapeutycznego. Nie nastawiamy kręgosłupa w jeden dzień. Takie metody to nie u nas. Jesteśmy profesjonalistami w tym co robimy i koncentrujemy się zawsze na dobru naszych pacjentów. Cały cykl leczniczy przy pomocy terapii manualnych w zależności od schorzenia może zająć od 3 miesięcy do 3 lat (w szczególnie skomplikowanych dysfunkcjach narządów ruchu lub po wypadkach komunikacyjnych i złamaniach kości).

Jestem po przeszczepie skóry spowodowanym przez meduzę w Tajlandii. Czy mogę poddać się zabiegom masażu aby poprawić krążenie w miejscach objętych operacją?

To zależy jak głęboki był przeszczep. Czy była to jedynie skóra oraz czy były tkankowe wypełnienia powierzchniowe. Jeżeli to jedynie skóra i przeszczep się przyjął zalecamy jak najszybsze podjęcie zabiegów akupunktury oraz masażu danych powierzchni celem poprawy czucia w danych miejscach. Im szybciej rozpocznie pan działanie tym lepsze efekty będą zauważalne. Czekanie zbyt długo może doprowadzić do całkowitego braku czucia w danych miejscach. Medycyna Zachodnia w tym przypadku ma mało do zaoferowania, a Medycyna Wschodnia ma cały zespół metod poczynając od igłowania w okolicy miejsca przeszczepu celem ukrwienia i poprawy sprężystości skóry po masaż limfatyczny mający na celu usprawnienie przepływu limfy i płynów podskórnych. Najważniejszą teraz rzeczą jest otrzymanie zgody przez pana na zabiegi wspomagające. Pana lekarz prowadzący na pewno będzie wiedział kiedy takie działania mają sens.

Czy w trakcie ciąży można poddać się zabiegom masażu?

Tak. Jest bardzo wiele rodzajów masażu wskazanego do stosowania u kobiet w ciąży. Są zarówno bezpieczne i przyjemne dla matki i dziecka oraz niosą za sobą wymierne korzyści w postaci: lepszego ukrwienia części ciała, dotlenienia płodu, relaksu i ulgi bólach. Odpowiednie masaże mogą być stosowane podczas całej ciąży.

Zdjęcia z zabiegów masażu

Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Specjalistyczne

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji

Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń