• Zadzwoń do nas - (+48) 607 489 251

 • Najczęściej zadawane pytania – masaż

  • Co to jest masaż?

   Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.

  • Jak długo trzeba masować aby osiągnąć określony cel terapeutyczny?

   Jeden masaż może przynieść ulgę w danej dolegliwości ale nie zażegna problemu. Aby efekt leczniczy utrzymał się na stałe wymagane jest od kilku do kilkunastu zabiegów z 2-5 dniowych odstępami czasowymi.

  • Po czym poznać dobrego masażystę lub masażystkę?

   Dobry masażysta to osoba co masuje z dnia na dzień, a nie tylko w święta. Jest to swego rodzaju rzemieślnik co polepsza swój warsztat każdego dnia. Nie wystarczy mieć masę wątpliwej jakości dyplomów na ścianie - trzeba mieć serce i doświadczenie w jednym z najcięższych zawodów na świecie.

  • Czy w masażu klasycznym może sprawdzić się kobieta?

   Naszym zdaniem nie. Masaż klasyczny wymaga bardzo dużej siły fizycznej i kondycji. O ile kobiety posiadają to drugie to siła masażu przy masowaniu np. mężczyzn jest widoczna na początku masowania i bardzo szybko się osłabia dlatego myślimy, że te rodzaje masaży przeznaczone są dla mężczyzn. Są za to inne masaże gdzie kobiety odnajdują się lepiej np. masaż tajski, masaż tajski stóp.

  • Czy masaż sportowy można wykonać przedstartowo?

   Wszystko uzależnione jest od dyscypliny sportowej i czy mamy do czynienia ze sportowcem amatorem czy zawodowcem. Ważnym są też przyzwyczajenia danego sportowca bo jeżeli terapeuta nad wyrost chce polepszyć wynik swojego podopiecznego fundując mu męczący masaż tuż przed startem to raczej nie przyniesie to sukcesu sportowego. Rozsądnie jednak planując takie masaże wyniki sportowe są znacznie większe. 

  • Ile powinien kosztować dobry masaż?

   Bardzo dobre pytanie! Dobry masażysta by zapytał, a co pan/pani chce osiągnąć. Dlaczego? Bo masażysta dąży do osiągnięcia określonego celu terapeutycznego. Z góry wie mniej więcej co musi zrobić i ile wysiłku będzie to ze sobą niosło. Jest wielu specjalistów cudotwórców jednak ich sława jest z reguły krótkotrwała jak długofalowe efekty ich działań. Nawiązując jednak do pytania i porównując koszty podobnych zabiegów w Unii Europejskiej oraz uzależniając wszystko od rodzaju masażu i jego stopnia skomplikowania to np. masaż klasyczny nie powinien być tańszy jak 120-200 zł za 45 minut. Mówimy oczywiście o masażu dobrze wykonanym, a nie jedynie odwalonym. Chcielibyśmy tutaj zaznaczyć, że na licznych portalach zakupów grupowych można znaleźć masaż za 39 zł za 60 minut, a przy zakupie 3 kuponów masaż jest 1 gratis. Jeżeli zastanawiają się więc państwo nad ceną, a nie nad własnym zdrowiem to zachęcamy do skorzystania z oferty tych "masażystów".

  • Jestem po wypadku. Ile zabiegów masażu muszę odbyć aby mi się polepszyło?

   Wszystko uzależnione jest od stopnia uszkodzenia organizmu. Pacjenci w naszym gabinecie, którzy chcą skorzystać z zabiegów masażu, a ulegli wypadkom lub innych nieszczęściom poddawani są przed masażem wywiadowi medycznemu przeprowadzonemu przez naszego lekarza. Analizuje on stan zdrowia oraz dokumentację medyczną i prześwietlenia klienta po czym skierowuje go na określone zabiegi. Wracając do pana pytania - przy lekkich kontuzjach jest to na ogół od 5 do 20 masaży w serii, a przy poważnych uszczerbkach zdrowotnych ich liczba może sięgać nawet kilkudziesięciu. 

  • Jak najlepiej przygotować się do masażu?

   Pacjent powinien być czysty. Najlepiej przed planowanym masażem wziąć prysznic. Nie smarować ciała emulsjami czy kremami nawilżającymi. Ubranie powinno być lekkie zapewniające dużą ruchliwość kończyn. Jeżeli wymagane jest masażysta poprosi o zdjęcie określonej części garderoby po czym zasłoni miejsce ręcznikiem. Masażysta zawsze przed zabiegiem powinien poinformować osobę o ewentualnym odsłonieniu określonych partii ciała i czy dany pacjent nie ma nic przeciwko. 

  • Jak postępować po masażu?

   Zakończywszy masaż ubieramy się w ciepłe rzeczy bo organizm szybko się wystudzi. Szczególnie w czasie zimowym ważne jest ciepłe ubranie po zabiegach. Jeżeli podczas masażu użyte zostało dużo oliwki, a pacjent czuje z tym pewien dyskomfort warto wziąć prysznic. Oliwka ma to do siebie, że przy wielu zabiegach może uczulać więc pozostawianie jej na skórze na dłużej nie jest wskazane.

  • Czy samemu mogę zrobić sobie masaż?

   Tak. Takie masaże nazywają się automasażami. Nie zastąpią one jednak normalnego zabiegu pracy z ciałem u specjalisty.

  • Czy po masażu mogę czuć bóle kończyn?

   Po wizycie u dobrego masażysty takie bóle są całkowicie normalne. Może pani poprosić o mniejsze natężenie siły podczas kolejnego masażu. Masażysta jednak sam powinien czuć jakiej siły może użyć aby nie uszkodzić pacjenta.

  • Czy możliwym jest uszkodzenie pacjenta podczas masażu?

   Nie powinno się to zdarzyć ale takie przypadki są możliwe. Nawet masażystom z dużym doświadczeniem zdarzają się takie sytuacje. Wynika to ze złej oceny wytrzymałości pacjenta do danego zabiegu. Czasami może być to spowodowane zatajeniem przez osobę swoich dolegliwości lub niewiedzy o swoim prawdziwym stanie zdrowia np. odwapnienia kości. 

  • Jakie zalety ma dobry terapeuta medycyny wschodniej?

   Masażysta czy dobry terapeuta pracy z ciałem  w sposób ciągły podnosi swoje kwalifikacje. W Polsce może uczęszczać na specjalistyczne kursy i szkolenia. Poziom tych kursów wystarcza do osiągnięcia przeciętnych umiejętności masażowych. Terapeuta, który od swojego zawodu chce czegoś więcej musi szukać nauczyciela o którego w Polsce niezmiernie ciężko. Dobry masażysta masażu wschodniego będzie łączył wszystkie masaże w jeden autorski program używając najkorzystniejszych technik terapii pracy z ciałem w określonych schorzeniach. Chiropraktyka jest doskonale znana terapeutom ze Wschodu.

  • Czy masażyści medycyny wschodniej zajmują się też rehabilitacją osób po wypadkach?

   Nie. Rehabilitacja po wypadkach to domena rehabilitantów czyli specjalnej grupy terapeutów pracy z ciałem wyspecjalizowanej w leczeniu określonych dolegliwości. Masażyści wschodni mogą pomóc w okresie po-rehabilitacyjnym aby usprawnić kończyny do dalszej pracy. 

  • Czy są jakieś przeciwwskazania do masażu?

   Jest ich bardzo wiele i uzależnione to jest też od rodzaju masażu z jakiego chcemy skorzystać. Najlepiej jak zapytamy bezpośrednio u terapeuty podając swój cel wizyty i dolegliwości na jakie chcemy uzyskać pomoc.

  • Jestem po wielomiejscowym złamaniu kości. Ile masaży zalecaliby państwo wykonać?

   Wszystko zależy kiedy był wypadek, czy jest pan w okresie po-rehabilitacyjnym oraz ile czasu i pieniędzy może pan przeznaczyć na leczenie. Generalnie zalecalibyśmy regularne masaże nogi z dnia na dzień po około 30 minut dziennie (noga chora) przez okres 30 dni (weekendy wolne - basen, lekkie spacery, rowerek). Może pan też poprosić członka rodziny, który pomoże panu w tym czasie. Wiele technik terapeuta może panu pokazać i nie wymaga to nie wiadomo jakiej wiedzy.

  • Jaki masaż relaksacyjny wybrać?

   Polecamy zwyczajny masaż klasyczny. Znajdą tam państwo masę ruchów relaksacyjnych od głaskania, rozcierania, ugniatania, ściągania poprzez oklepywanie i inne. Proszę masażyście wspomnieć, że chcą państwo masaż typowo relaksacyjny. Dobierze on odpowiednią siłę oraz ruchy do oczekiwań klienta.

  • Czym różni się masaż wschodni od masażu klasycznego?

   Masaż wschodni jest typowo leczniczy, a masaż klasyczny typowo relaksacyjny. W masażu wschodnim znajdą państwo masę ucisków akupresurowych, które mogą być bolesne w odczuciach, technik chiropraktyki czy wyciągania (nastawiania) stawów. Masaż wschodni ma dać pacjentowi ulgę po, a nie jak w przypadku masażu klasycznego w trakcie zabiegu. 

  • Ile trwa masaż wschodni?

   Masaże generalnie powinny być długie czyli powyżej 60 minut. Jest to spowodowane obowiązkiem dobrego przygotowania ciała do zabiegu, a to nigdy nie przychodzi łatwo i szybko. Ważnym jest aby tkanki były dobrze rozgrzane i dopiero wtedy można przystępować do ruchów właściwych ukierunkowanych na określony efekt terapeutyczny.

  • Czy można wymasować dobrze człowieka w godzinę?

   Nie nie ma takich cudotwórców. Aby zrobić to dobrze masaż całego ciała powinien trwać około 3,5 godziny. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług masażystów, którzy obiecują wymasowanie całego ciała w godzinę. Taki masaż można traktować jedynie z przymrużeniem oka. W godzinę realnie można wymasować dwie lub maksymalnie 3 części ciała. Przez część ciała rozumiemy np. plecy, ręka, noga, brzuch, głowa, stopy z tym że duże partie ciała masuje się minimum 30-40 minut.

  • Co myślą państwo o masażach w duecie?

   Masowanie przez dwóch masażystów jednocześnie. Często stosuje się w masażach sportowych, gdzie masaż jest krótki ale bardzo intensywny. Ma to na celu bardzo szybkie nagrzanie tkanek i pozbycie się tzw. zakwasów z mięśni. W tym czasie dwóch masażystów masuje razem - jeden zajmuje się jedną nogą, a drugi drugą. Masaż trwa z reguły do 20 minut.

  • Jakie masaże stosuje się u państwa w gabinecie?

   Mamy pełny zakres masaży od relaksacyjnych po lecznicze. Od pewnego czasu skoncentrowaliśmy się jedynie na masażach wschodnich, które najwięcej wnoszą naszym zdaniem do leczenia pacjentów. Wychodzimy z założenia, że na masaż relaksacyjny mogą państwo iść gdziekolwiek, a masaże typowo lecznicze są ukoronowaniem zawodu masażysty - i takie też oferujemy. 

  • Czy masaż leczniczy może pomóc w rekonwalescencji powypadkowej?

   Tak i nie. Najważniejszym jest właściwa diagnoza powypadkowa oraz ustalenie przez lekarza prowadzącego zaleceń co do powrotu do zdrowia. Niestety polskie szpitale mają to do siebie, że nie piszą pacjentom czarno na białym co zrobić aby być znowu zdrowym. Bardzo często wysyłają osoby do domu bez jakichkolwiek zaleceń poza odpoczynkiem i zgłoszeniem się ZOZ po określonym czasie. Na tym tak naprawdę kończy się opieka w państwowej "służbie zdrowia". My osobiście zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu masaży leczniczych oraz ich wpływu na zdrowie. Można tych metod używać jako szybsze źródło powrotu do zdrowia. Niestety są to rzeczy dość drogie. Przykładowe leczenie może kosztować nawet 3-5 tyś miesięcznie, a mówimy tu jedynie o terapiach pracy z ciałem. 

 • Zdjęcia z zabiegów masażu

 • Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

  Jak przygotować się i co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

  Nasz gabinet akupunktury jest inny niż wszystkie. Codziennie przyjmujemy wielu pacjentów i dlatego wykształciliśmy pewien schemat przygotowań, który każdemu nowemu pacjentowi może być pomocny. Dzięki niemu dowiesz się np.: jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza medycyny tradycyjnej, chińskiej, tybetańskiej czy każdej innej, jak najlepiej się przygotować do wizyty i na co zwracać uwagę w czasie jej trwania oraz co najważniejsza czego się spodziewa i w jaki sposób możemy Tobie pomóc?. Zapraszam do lektury.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin