Najczęściej zadawane pytania – akupunktura

INFORMACJA
Wszystkie pytania naszych pacjentów.
Odpowiedzi zostały przygotowana przez nasz zespół i są własnością naszej firmy podlegającą ochronie prawnej.
Czy wbijanie igieł boli?
Nie. Igły są niezwykle cienkie – mają ok. 0,25 mm średnicy. Są więc o wiele cieńsze od igieł używanych np. do zastrzyków. Są również wprowadzane specjalnymi metodami, które sprawiają, że nakłuć się nie czuje. Niekiedy można poczuć lekkie ukłucia w miejscach bolesnych, jednak nie powinny być zbyt dyskomfortowe.
Jak najlepiej przygotować się do pierwszego zabiegu akupunktury?
Przygotowanie się do pierwszej wizyty u akupunkturzysty jest proste i może pomóc w osiągnięciu lepszych efektów leczenia. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do wizyty u akupunkturzysty:
Przeczytaj opinie i wybierz doświadczonego akupunkturzystę: Przeglądaj opinie i doświadczenie różnych akupunkturzystów w Twojej okolicy, aby wybrać najlepszego specjalistę, który może pomóc Ci w Twoich konkretnych problemach zdrowotnych.
Zjedz lekkie jedzenie przed wizytą: Nie zaleca się przychodzić na pusty żołądek, ale jednocześnie nie należy jeść obfitego posiłku tuż przed wizytą. Lekkie jedzenie przed wizytą, takie jak sałatka lub kanapka, pomoże utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi i zapewni komfort podczas zabiegu.
Załóż wygodne ubranie: Ubranie na wizytę u akupunkturzysty powinno być wygodne i luźne. Zaleca się ubrać się w miękkie, elastyczne materiały, które pozwolą na swobodny dostęp do skóry, szczególnie do obszarów, które będą poddawane zabiegowi.
Przygotuj listę swoich pytań: Zastanów się, jakie pytania chcesz zadać akupunkturzyście, na przykład o cel wizyty, oczekiwane korzyści, czas trwania zabiegu, itp. Przygotowanie listy pytań pomoże Ci w pełni wykorzystać czas wizyty i uzyskać odpowiedzi na wszystkie Twoje wątpliwości.
Zabierz ze sobą historię choroby: Jeśli masz jakąś dokumentację medyczną dotyczącą Twojego problemu zdrowotnego, weź ją ze sobą na wizytę. Dokumentacja ta może pomóc akupunkturzyście w lepszym zrozumieniu Twojego stanu zdrowia i opracowaniu skuteczniejszego planu leczenia.
Nie zapomnij o komforcie: Na koniec, nie zapomnij o swoim komforcie podczas wizyty. Zabierz ze sobą koc, poduszkę lub ulubiony płaszcz, aby poczuć się komfortowo podczas zabiegu.
Pamiętaj, że przygotowanie się do wizyty u akupunkturzysty może pomóc w osiągnięciu lepszych efektów leczenia, a jednocześnie zapewni Ci komfort i spokój podczas zabiegu.
Czy akupunktura jest bezpieczna?
Tak. Igły są bardzo cienkie i giętkie, prawdopodobieństwo złamania jest praktycznie zerowe. Nie istnieje również możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jednak by zabieg miał być skuteczny, musi wykonywać go wykwalifikowany akupunkturzysta, najlepiej z doświadczeniem.
Jak długo trwa zabieg?
Około 30 minut, jednak pierwszy zabieg trwa dłużej. Lekarz musi dokładnie zdiagnozować pacjenta i ustalić indywidualny tok terapii.
Czy podczas zabiegu można zarazić się jakąś chorobą?
Nie. Igły są sterylne i używane wyłącznie jednorazowo za rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa zarażenia się czymkolwiek od innych pacjentów.
Jak wiele igieł się zużywa podczas jednego zabiegu?
Wszystko zależy od pacjenta i jego problemów z którymi akupunkturzysta musi się uporać, ale najczęściej zużywa się od kilku do kilkunastu igieł. Najwięcej igiełek zużywa się przy zabiegach akupunktury kosmetycznej i estetycznej.
Czy akupunktura może zostawić ślady na skórze?
Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak zanika po kilku dniach.
Jak wiele zabiegów muszę przejść?
Standardem jest 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu. W ciągu trwania terapii ilość zabiegów odbywających się tygodniowo może się zmniejszać. Wszystko zależy od tego, jak pacjent reaguje na terapię.
Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?
Zazwyczaj powikłania nie występują, jednak czasami zdarza się, że w miejscach nakłuć pojawiają się siniaczki, które jednak znikają po kilku dniach. Mogą również wystąpić lekkie zawroty głowy i dyskomfort w miejscach nakłuć. Czasami, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy lub zestresowany możliwe jest zasłabnięcie. Są to jednak bardzo rzadkie wypadki. Niektórzy odczuwają po zabiegu senność.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed akupunkturą nie należy zbytnio się najadać, dobrze również nie jeść przez godzinę lub dwie po zabiegu. Należy również nie denerwować się przed, nie spieszyć i nie stresować. Wysiłek zaraz po akupunkturze także nie jest wskazany. Jeżeli przychodzimy na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną i historię chorób jeżeli takowa była prowadzona.
Czy w czasie zabiegów akupunkturowych można poddać się innym terapiom i zażywać leki?
Tak. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Akupunktura bardzo często jest równolegle stosowana z innymi terapiami, np. akupresurą czy stosowaniem ziół. Zawsze lepiej jednak powiadomić lekarza o zażywanych lekach.
Czy akupunktura działa na wszystkich?
Niestety nie. Ok. 10% społeczeństwa jest mało podatnych na tę metodę. Terapia może być również mało skuteczna jeśli nie powiadomimy lekarza o zażywanych lekach, ciąży czy nałogach.
Akupunktura może wyleczyć z nałogów?
Tak. Nie tylko wspomaga osoby rzucające palenie czy będące na odwyku, ale również osoby borykające się z nadwagą, depresją czy nerwicami.
Czy na zabieg akupunktury można przyjść zdenerwowanym?
Duży poziom wzburzenia lub stresu przed zabiegiem akupunktury nie jest wskazany. Lepiej wybrać inny czas lub poczekać do ustania objawów.
Kiedy należy oczekiwać efektów po zabiegach akupunktury?
Akupunktura jest metodą holistyczną – leczącą cały organizm. Pierwsze efekty mogą być odczuwalne bezpośrednio po zabiegu, a efekty terapeutyczne działają do 3-5 miesięcy po ostatniej serii.
Czy zabiegi akupunktury można wykonywać bez końca?
Nie. Akupunktura jak każdy zabieg jest męczący dla organizmu. Z reguły wykonuje się serie od 5-25 zabiegów w jednej. Po tym czasie zalecane jest wykonanie przerwy od 1 do 6-ciu miesięcy celem regeneracji organizmu.
Czy w czasie ciąży akupunktura może być stosowana?
Tak. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu akupunktury. Aczkolwiek zawsze o takich kuracjach powinien zdecydować lekarz prowadzący ciążę. W Chinach stosuje się zabiegi akupunktury wspomagającej utrzymanie ciąży dla kobiet do 3 miesiąca oraz w 8-9 miesiącu jako terapia przeciwbólowa oraz nawet znieczulenia do porodu.
Czy rodzaje igieł mają znaczenie dla efektu terapeutycznego zabiegu?
Obecnie poziom wytwarzania igieł oraz materiały z jakich są wykonywane są bardzo profesjonalne. O użyciu określonych igieł do zabiegów zawsze decyduje lekarz. Np: do elektro-akupunktury stosuje się igiełki lepiej przewodzące napięcie.
Jakie są granice wiekowe stosowania akupunktury?
W podręcznikach podaje się dane od 3 do 75 lat. Tak naprawdę takie granice nie istnieją, a o użyciu akupunktury zawsze decyduje lekarz czy terapeuta. W naszym gabinecie najmłodsi pacjenci mają 7 lat, a górnej granicy wieku nie ma.
Jak wybrać dobrego lekarza-akupunkturzystę?
Czynnikami świadczącymi o profesjonalizmie lekarza są: rodzaj ukończonej szkoły wyższej, kursy i sympozja naukowe, tytuły naukowe, wiek i doświadczenie lekarza oraz chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Czynnikiem decydującym jest często wiek i praktyka kliniczna.
Czy akupunktura w sporcie jest skuteczna?
Tak. Obecnie najlepsi zawodnicy klasy międzynarodowej regularnie korzystają z pomocy terapeutów-akupunkurzystów w swojej karierze sportowca.
Czy zabiegi akupunktury można przerwać w dowolnym momencie?
Tak. Wyjątek stanowią zabiegi akupunktury anty-nikotynowej, anty-alkoholowej oraz uzależnień od używek. Zakończony wcześniej cykl nie przyniesie jednak zamierzonego efektu lub efekt będzie ograniczony.
Czy akupunkturę można łączyć z lekami konwencjonalnymi?
Tak. Nie mu ku temu żadnych przeciwwskazań aczkolwiek o przyjmowaniu leków należy powiadomić lekarza przed zabiegiem.
Czy można poddać się zabiegowi po dużym wysiłku fizycznym?
Nie jest to zalecane chyba, że jest się sportowcem wyczynowym. Dla normalnych ludzi zalecane jest poddanie się zabiegowi po należytym odpoczynku.
Czy jeżeli mam duże rany skórne mogę się poddać zabiegowi akupunktury?
Brak ciągłości skóry, skaleczenia lub ubytki skórne są przeciwwskazaniem do akupunktury. O tym czy można jednak zastosować zabieg powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent jest stabilny wybiera się punkty o działaniu zastępczym nie będące w obszarze uszkodzeń skórnych.
Dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 4 miesiącu. Jestem w trakcie zabiegów akupunktury. Co mam zrobić?
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów. W Chinach do ostatnich miesięcy kobiety korzystają z zabiegów. Często też decydują się na znieczulenie do porodu przy wykorzystaniu igieł do akupunktury- bez znieczulenia oponowego. Jeżeli jesteś w ciąży poinformuj lekarza wykonującego zabiegi o tym fakcie.
Czy przed zabiegiem akupunktury można jeść i pić?
Zaleca się przybycie na zabiegi względnie nie najedzonym to znaczy dobrze nie spożywać ciężkich posiłków. Dwie godziny postu przed zabiegiem w zupełności wystarczy. Pić można bez ograniczeń.
Czy z AIDS można poddać się zabiegowi akupunktury?
Tak oczywiście. Trzeba jednak poinformować lekarza o tym fakcie bezpośrednio przed zabiegiem.
Jestem po złamaniu nogi i chcę skorzystać z akupunktury przyspieszającej gojenie ran. Kiedy mogę rozpocząć kurację?
Lekarz akupunkturzysta musi mieć dostęp do nogi czyli gips powinien być już zdjęty. W Chinach stosuje się metodę antagonistyczną polegającą na nakłuwaniu nogi zdrowej jeszcze w czasie kiedy druga noga jest w gipsie. O tym jednak czy takie metody mogą być zastosowane trzeba skonsultować z lekarzem. Generalnie akupunkturę w rekonwalescencji stosuje się bezpośredni po usunięciu gipsu.
Czy okres/ menstruacja jest przeciwwskazaniem do akupunktury?
Zależy od samopoczucia pacjentki. Jeżeli czuje się na sile to można wykonać takie zabiegi. Warto jednak poinformować lekarza przed zabiegiem. Można też przenieść wizytę o kilka dni do przodu kiedy problem nie będzie już występował, a kuracja będzie mogła być kontynuowana.
Jestem po kilku zabiegach akupunktury wykonywanej w Anglii. Chcę kontynuować u państwa w gabinecie?
Niestety nie ma takiej możliwości. Zabiegi rozpoczęte już w innym gabinecie powinny być tam skończone. Każdy lekarz ma własne metody oraz punkty, których używa. Ingerowanie innego lekarze w już rozpoczętą kurację nie jest wskazane! Może pani po okresie przejściowym, który trwa z reguły 3-6 miesięcy przyjść z zaleceniami (wypisanymi punktami jakie pani zalecono) do nas, ale nie gwarantujemy, że nasi lekarze z nich skorzystają.
Czy akupunkturę można stosować, aby zwiększyć szansę zajścia w ciążę?
Zdecydowanie tak. Zabiegi warto rozpocząć na kilka miesięcy przed współżyciem (dotyczy naturalnych metod prokreacji). W przypadku kobiet w trybie in vitro sprawa wygląda bardziej skomplikowanie.
Czy akupunktura sportowa jest stosowana w dyscyplinie podnoszenia ciężarów?
Mieliśmy już najróżniejszych pacjentów trenujących różne dyscypliny. Sporty ciężarowe należą do jedynych z najbardziej kontuzyjnych, a akupunkturę używa się w nich głównie jako szybsza regeneracja organizmu. Dochodzą tutaj też tematy bólów różnego typu: pleców, nóg, kręgosłupa oraz rąk. Często cierpią też połączenia stawowe przenoszące ponadprzeciętne obciążenia.
Co to jest akupunktura pięciu elementów?
Jest to jeden z rodzajów akupunktury chińskiej głównie wykładany dla terapeutów europejskich ze względu na swoją ugruntowaną formę i schemat nauki. Opiera się ona na podobnych aspektach jak inne rodzaje akupunktur, których obecnie jest około stu ale jest bardziej czasochłonna. W akupunkturze pięciu elementów ogranicza się do minimum ilość używanych igieł. Często stosuje się typowe punkty do zabiegów. Tego rodzaju akupunktury nie łączy się z innymi rodzajami, a terapeuta z reguły nie zmienia raz wybranych punktów na inne. Zabieg w akupunkturze 5 elementów jest krótki i z reguły nie przekracza 10 minut. Często stosowane u dzieci.
Czy akupunkturą można zaszkodzić organizmowi?
Tak oczywiście. Terapeuta jednak umyślnie kieruje się dobrem pacjenta i jeżeli ma odpowiednią wiedzę i wykształcenie to skutki uboczne praktycznie nie występują. Jest to metoda bardzo bezpieczna. Aby komuś zaszkodzić trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie są takie punkty więc nawet osoba co przypuszczalnie chciałaby zaszkodzić nie mogłaby bo nie wiedziałaby gdzie te punkty są zlokalizowane. Wbijanie igiełek na oślep nic nie da i nie będzie miało jakiegokolwiek efektu terapeutycznego.
Czy akupunkturę trzeba przyjmować seriami?
Jest wiele szkół akupunktury ale generalnie akupunkturę jeżeli ma się czas i finanse powinno się używać seriami. W ten sposób osiągniemy najlepsze efekty lecznicze. Są jednak szkoły akupunktury, które stosują metodę o jakiej pani wspomina. Moim zdaniem już lepiej zrobić ten jeden zabieg miesięcznie jak nic nie robić i pozostawić stan chorobowy samym sobie. Często lekarze chińscy używają tzw. zabiegów przypominających, które też wykonuje się w ilości 1-2 na miesiąc po serii głównej (alergie, łysienie, nerwice, problemy z zasypianiem).
Właśnie zakończyłam zabiegi akupunktury. Kiedy mogę się spodziewać rezultatów?
Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu do wyrównania energii (naturalnej homeostazy). Przyjmuje się, że efekt leczniczy akupunktury działa aktywnie do 3 miesiąca od zakończenia serii, a pasywnie nawet do 6 miesiąca. W jednym przypadku skutki mogą być szybkie i następować z dnia na dzień, a w drugim wymagany jest czas. Warto więc dobrze obserwować zmiany zachodzące w organizmie i informować o nich lekarz podczas wizyt kontrolnych.
Czy można się poddać zabiegom akupunktury profilaktycznie?
Tak. W Chinach ludzie cieszą się długim i dobrym zdrowiem właśnie dzięki profilaktyce w tym profilaktycznym zabiegom akupunktury. W Polsce te metody dopiero zyskują swoich zwolenników ale pierwsze sukcesy są do zaobserwowania głównie na polu braku odporności, alergii i uczuleń okresowych.
Czy u dzieci z ADHD można zastosować akupunkturę?
Tak aczkolwiek przeprowadza się takie zabiegi etapami aby nie zmienić naturalnych zachować dziecka. Przed akupunkturą trzeba dobrze zdiagnozować, czy pacjent rzeczywiście ma nadpobudliwość chorobową. Obowiązkowe jest dostarczenie całej dokumentacji medycznej dziecka, gdzie jest stwierdzona taka dolegliwość.
Czy przy pomocy akupunktury można polepszyć pamięć?
Nie tylko pamięć ale możliwości przyswajania wiedzy poprzez zwiększenie aktywności mózgu, ukrwienie go oraz wpływanie na lepsze wchłanianie tlenu. Do tego celu używa się kilku punktów klasycznej akupunktury oraz punktów specjalnych. Ważnym jest aby przed zabiegami pacjent był względnie zdrowy, wyspany i niezestresowany.
Czy akupunkturą mogę wyleczyć stany chorobowe o których mogę nie wiedzieć?
Tak – jedną z głównych zalet akupunktury jest wyrównywanie poziomu energii wewnątrz organizmu. Wypadkową tego efektu może być wyleczenie dolegliwości i schorzeń o których pacjent może nie wiedzieć lub nie zostało to jeszcze zdiagnozowane.
Czy prof Enji mówi po polsku 🙂 ?
Tak oczywiście :-). Profesor Enji mieszka i pracuje w Polsce od długiego czasu, a porozumiewanie się w języku polskim nie stanowi dla niej problemów. Analiza dokumentacji medycznej, specjalistyczne słownictwo medycyny klasycznej jak i medycyny wschodniej to normalny dzień pracy pani doktor. Przychodząc do nas do gabinetu nie będziecie rozmawiać z tłumaczem lecz z lekarzem bezpośrednio.
Byłam w trakcie serii akupunktury ale przerwałam z powodu wyjazdu – co mam zrobić?
Generalnie jeżeli przerwa w zabiegach jest większa niż 7 dni, a jest się na początku kuracji można kontynuować leczenie dalej. W sytuacji kiedy odstęp jest większa jak 7 dni zaleca się zrobienie około miesiąca przerwy po czym można powtórzyć zabiegi od samego początku. Podany schemat obowiązuje standardowo do typowych zabiegów. Nie można przerywać akupunktury antynikotynowej, antyalkoholowej czy odzwyczajającej od używek – otwarte kanały energetyczne mogą wtedy zaszkodzić organizmowi.
Czy dwóch lekarzy może na zmianę wykonywać zabiegi na tym samym pacjencie?
Zdecydowanie tego odradzamy. Nasza zasada główna to “Lekarz, który bada robi zabiegi“. Należy zdecydowanie unikać gabinetów, gdzie jeden lekarz diagnozuje, a jeszcze inny wbija igły. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Drugi terapeuta może nie znać dolegliwości pacjenta jakie zostały wymienione podczas pierwszej wizyty i tym samym nie mieć pełnej wiedzy o jego stanie zdrowia.
Jakie są procedury higieniczne przy zabiegach akupunktury?
Najważniejszą sprawą powinno być wykonywanie zabiegów igłami jednorazowymi, które po zabiegu się wyrzuca lub zostawia pacjentowi na pamiątkę. Druga kwestia to odpowiednie przygotowanie ciała pacjenta do zabiegu – osoba powinna być czysta, a miejsca wkłucia dodatkowo oczyszczone specjalnym płynem. Po trzecie lekarz powinien używać jednorazowych rękawiczek, które tak samo po zabiegu się utylizuje.
Czy igły po zabiegu może wyjąć inna osoba niż lekarz?
Igiełki po zabiegu powinna wyjmować osoba odpowiednio do tego przeszkolona. Nie musi to być lekarz ale osoba musi widzieć jak się to robi, aby przypadkowo nie zadać pacjentowi bólu. Lekarz akupunkturzysta ma w tym wprawę i robi to automatycznie i całkowicie bezboleśnie.
Czy dwóch lekarzy razem mogą przeprowadzać zabieg akupunktury?
Tak, bardzo często się to zdarza gdy wymagane jest wprowadzenie dużej ilości igiełek np. przy połączeniu akupunktury kosmetycznej i akupunktury na ciało.
Czy akupunkturę można wykonywać na zwierzętach?
Tak. Jest to metoda z powodzeniem stosowana u różnych zwierząt, nawet tych dużych typu konie wyścigowe czy zwierzęta wystawowe. U psów i kotów najczęściej używa się zabiegów anty-padaczkowych lub uspokajających. Proszę sobie jednak wyobrazić ilości igieł jakie czasami się wbija w przypadku większych okazów, a z reguły jeden zabieg nie załatwia problemu. Dochodzi tutaj też problem z uspokojeniem zwierzęcia do zabiegu co niekiedy uniemożliwia bezpieczne jego wykonanie.
Co jeżeli w trakcie zabiegu poruszę się i przypadkowo wbiję sobie igłę mocniej w ciało?
Po pierwsze poruszanie się lekkie w trakcie leżenia z igiełkami jest możliwe i dozwolone. Po drugie wbicie igiełek mocniej jest bardzo mało prawdopodobne, gdyż są one bardzo cienkie i giętkie i raczej zegną się jak wejdą głębiej w ciało pacjenta. Dobrym przykładem jest tutaj akupunktura w pozycji siedzącej, gdzie przecież pacjent rusza się z igiełkami siedząc np. na krześle.
Czy do zabiegów używa się ciągle tych samych igieł?
Nie. Do zabiegów akupunktury używa się tylko igiełek jednorazowych, podwójnie sterylizowanych fabrycznie. Każda igiełka w opakowaniu pakowana jest osobno. Po każdym zabiegu igiełki są utylizowane jako odpady medyczne i nie mogą być użyte ponownie. Z zabiegu na zabieg używa się nowych igiełek.
Czy w procesie leczenia akupunkturę warto łączyć z dietą czy ćwiczeniami?
Zdecydowanie tak. Tradycyjna Medycyna Chińska czy Tradycyjna zakłada zmianę całego sposobu myślenia, funkcjonowania na co dzień, diety czy ćwiczeń. Najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się jak się wszystkie metody łączy razem. Uzyskujemy wtedy synergię tych wszystkich elementów.
Czy akupunkturą można leczyć takie rzeczy jak brak energii w ciele, osłabienie czy brak chęci do czegokolwiek?
Tak. Akupunkturą można leczyć czy wspomagać leczenie większości schorzeń w tym tych właśnie co pani wymieniła. Dużą zaletą jest przewaga akupunktury nad innymi systemami w “leczeniu” chorób o nieznanym pochodzeniu.
Czy moksę stosuje się w każdym zabiegu i czy jest ona skuteczna?
Moksę nie stosuje się w każdym zabiegu. Tak samo jak akupunktura tak i moksa to potężne narzędzie lekarza medycyny chińskiej w walce z chorobami. Są punkty na ciele gdzie można moksę stosować i takie gdzie jest to niewskazane. Dobry lekarz medycyny wschodniej będzie wiedział kiedy i jak zastosować moksowanie.
Ile czasu zajmuje nauka akupunktury gdyby ktoś chciał się nauczyć i jakie szkoły by pani poleciła w Polsce?
Nauka akupunktury to tak jak nauka nowego systemu medycznego, to jak normalne studia medyczne – trzeba poznać te same zagadnienia co lekarze medycyny klasycznej plus zagadnienia medycyny chińskiej. Nie ma drogi na skróty czyli nauka na kursach 2-3 tygodniowych to po prostu jakiś żart! W Polsce polecamy dwie szkoły – jedna mieści się w Bydgoszczy, a druga w Krakowie. Najlepsze jednak wykształcenie uzyskacie państwo studiując normalnie tradycyjną medycynę chińską w Chinach, czyli zwyczajne studia medyczne, które trwają 6-9 lat. Oczywiście nie mówimy jeszcze o praktyce klinicznej, która trwa około 2-5 lat po zakończeniu studiów czyli odpowiednik tzw. staży medycznych w medycynie klasycznej. Moim skromnym zdaniem po przeszło 35 latach praktyki lekarskiej najważniejszym jest nauczyciel od którego zdobywamy wiedzę, jego doświadczenie i wypracowane przez lata techniki i przyzwyczajenia w określonych typach schorzeń.
Dlaczego nie uczy pani akupunktury na uniwersytecie medycznym?
Kiedyś zajmowałam się dydaktyką ale wolałam leczyć pacjentów niż uczyć studentów. Poza tym praktyka kliniczna jest najlepszym sprawdzeniem wiedzy jaką człowiek zdobył przez lata nauki. Ja chciałam ciągle się rozwijać, a nie odtwarzać już nauczone rzeczy. Są ludzie co nadają się lepiej do dydaktyki, a są i ci co lepiej dają radę w kontakcie z pacjentami. Ja wybrałam tą drugą drogę i chyba dobrze. W swoim życiu otrzymałam poważne propozycje wykładów w szkołach medycznych za granią ale zrezygnowałam z powodu dużych zmian jakie musiałabym podjąć aby wyjechać z Polski. Nie zdecydowałam się na ten krok. Będąc w Polsce otrzymałam też kilka propozycji pracy jako wykładowca w szkołach tzw. medycyny wschodniej. Były to szkoły policealne i kursy weekendowe więc sami państwo rozumieją. Wiem jednak, że kilku znakomitych wykładowców z Chin podjęło ten temat i są zadowoleni. Mam nadzieję, że temat się rozwinie, a może kiedyś zobaczymy te metody na normalnych studiach medycznych w Polsce. Do tego jednak trzeba dużych zmian i chęci jakich obecnie nie widzę.
Czy akupunktura to jedyna metoda jaką leczy się pacjentów w Chinach?
Nie. Akupunktura to jedna z metod jak np. medycyna klasyczna. W medycynie chińskiej mamy jeszcze akupresurę, masaż chiński, bańki szklane, moksę, dietetykę, ćwiczenia i oczywiście ziołolecznictwo. Najlepsze efekty osiąga się zawsze jak łączy się te metody razem. Z oczywistych względów jest to czasami nie możliwe jak wziąć pod uwagę szybkość życia, nieustającą gonitwę za wszystkim w pracy i powszechny brak czasu.
Czy wizytę lekarską można oprzeć jedynie o biorezonans?
Zdecydowanie nie. Urządzenia, które sprzedawane są często za poważne pieniądze w Polsce nie zastąpią nigdy normalnej wizyty lekarskiej. Są to maszyny w większości pokazujące zakłamane dane lub informacje o charakterze mocno zbliżonym. Nie spotkaliśmy osoby co podczas diagnostyki tymi wynalazkami miałaby wszystko ok w organizmie. “Diagnostykę” tą można stosować dodatkowo jako pewnego rodzaju ciekawostkę, a nie jako wyrocznię. Proszę nie mylić biorezonansu z biorezonatorem.
Dlaczego koleżanka zapisując się telefonicznie otrzymała termin wcześniejszy ode mnie?
Najszybszym sposobem zarejestrowania wizyty jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do pani profesor Enji pod nr 607 489 251. Jeżeli rejestrowała się pani poprzez email lub formularz rezerwacji wizyt to zawsze trwa to dłużej (około 1-3 dni robocze). Poza tym osoby będące już pacjentami prof Enji obsługiwane są zawsze w pierwszej kolejności.
W jaki sposób mogę polecić wizytę w gabinecie profesor Enji?
Może pani wysłać sms z numeru, który jest przypisany do pani karty pacjenta z taką informacją . Może pani zadzwonić pod nr 607 489 251 bezpośrednio do pani profesor lub też wysłać mail na adres: akupunktura@tutanota.com
Czy akupunktura może pomóc w nagłych przypadkach jak ból głowy?
Tak. Akupunkturę można stosować doraźnie w takich i podobnych przypadkach np. nagłego bólu różnego typu i nasilenia, bólów i zawrotów głowy, osłabnięć, a nawet stanów przedzawałowych.
Z jaką dokładnością lokalizuje się punkty w akupunkturze?
Błąd pomiarowy wynosi od 1-2 mm. Doświadczony lekarz medycyny i akupunkturzysta identyfikuje te punkty z perfekcyjną precyzją. Każdy standardowy punkt akupunktury ma swój opis oraz sposób jego znalezienia na ciele. Dlatego czasami akupunkturzyści wyglądają tak jakby coś liczyli na ciele pacjenta – to nic innego jak znajdowanie (identyfikowanie) punktów na meridianach.
Czy można być lekarzem akupunkturzystą bez znajomości anatomii człowieka?
Nie. Trzeba posiadać wiedzę z zakresu anatomii człowieka w ujęciu rozszerzonym. Szczególnie ważne są tutaj lokalizacje kości, stawów, więzadeł, mięśni, narządów itp., które później pomocne są w lokalizacji punktów do zabiegów akupunktury.
Czy mogłaby pani wymienić pola na których akupunktura ma udokumentowane działanie?
Zapraszamy do działu “akupunktura-badania”. Tych przekładów jest tak dużo, że nie starczyło by nam życia aby je przytoczyć. Dla pana zapewne adekwatną instytucją będzie WHO (World Health Organization). W 2003 roku WHO chcąc dowieść brak skuteczności akupunktury zebrała przypadkowo dowody na jej bezsporne działanie na takich polach jak: wysokie i niskie ciśnienie krwi, nudności i wymioty wywołane chemioterapią (medycyna paliatywna), niektóre stany żołądkowe w tym wrzody tego narządu, wrzody różnego typu i też innych narządów, bolesne okresy u kobiet, czerwonka, alergiczne nieżyty nosa, bóle twarzy (w tym też pooperacyjne), poranne mdłości kobiet i mężczyzn, reumatoidalne zapalenia stawów, zwichnięcia, terapia tzw. łokcia tenisisty (medycyna sportowa), bóle zębów i dziąseł, w terapii zmniejszającej ryzyko udaru czy wylewu, fibromialgia, nerwobóle, rekonwalescencja pooperacyjna, wszelkie uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków, bóle kręgosłupa różnego typu, objawy tzw. sztywnej szyi, otępienie naczyniowe, wielozawałowe, koklusz lub krztusiec, zespół Tourette’a. Po tym bardzo drogim badaniu WHO zdecydowało się na jeszcze jedno ale już ostatnie badanie sponsorowane. WHO sugeruje w nim również, że akupunktura może pomóc w leczeniu wielu infekcji, w tym niektórych infekcji dróg moczowych i epidemii gorączki krwotocznej – badanie przeprowadzono w Afryce na dużej populacji ludzi tam zamieszkującej. World Health Organization w swoim oświadczeniu uznała akupunkturę za metodę skuteczną ale nie będą już badać tych metod z uwagi na duże koszta tych procedur i małe zyski dla koncernów farmaceutycznych (mój osobisty wniosek). Proszę pamiętać, że podane wyżej schorzenia i dolegliwości są jedynie małym procentem gdzie akupunktura jest skuteczna i pomaga ludziom.
Czy akupunktura może pomóc w odczulaniu dziecka?
Tak. Nie jest to metoda natychmiastowa ale za to całkowicie bezpieczna i trwała. Organizm wytwarza naturalną odporność i jest mniej podatny na wszelkie alergeny i uczulenia w tym pylenie okresowe roślin. Przed przystąpieniem do zabiegów dobrze jest wykonać próby uczuleniowe czyli tzw. testy alergiczne na oznaczenie przeciwciał dla głównych alergenów pyłkowych, pleśniowych, roztoczowych i zwierzęcych. Nie jest to kosztowny zabieg i można go wykonać zarówno z krwi pacjenta ale też poprzez nakłuwanie skóry oraz wystawienie jej małej powierzchni na określone substancje. Jeżeli już będziemy dokładnie wiedzieć na co jesteśmy uczuleni możemy skoncentrować nasz tok leczenia do określonych schorzeń. Poddanie się akupunkturze antyalergicznej czy odczuleniowej profilaktycznie wymaga przeprowadzenia serii zabiegów z wyprzedzeniem okresów w których te niedogodności występują.
Czy jaki stały pacjent gabinetu mogę liczyć na jakieś zniżki?
Tak oczywiście. Od 1 stycznia dostępne jest specjalne ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje zarówno usługi medycyny klasycznej jak i medycyny tradycyjnej, akupunktury, akupresury, moksy, masaży i ziołolecznictwa. Nasi pacjenci zawsze mogą liczyć na korzystne traktowanie i zawsze obsługiwani są w pierwszej kolejności.
Ile zabiegów akupunktury kosmetycznej jest zalecane standardowo?
Akupunktura kosmetyczna to zabiegi ukierunkowane na estetykę ciała czyli głównie skoncentrowane na twarzy. Ilość zabiegów jaka minimalnie powinna być wykonana to 3. Minimalna ilość igieł to zakres pomiędzy 20-30. Często przy akupunkturze kosmetycznej stosuje się większe ilości igieł np. gdy mamy widoczne nierówności skóry, blizny itp. Celem nadania właściwej sprężystości i witalności (odmładzanie) dobrze byłoby wykonać około 5-10 zabiegów. Z uwagi na to, że “czucie w skórze twarzy” z każdym zabiegiem jest większe – tak samo odczuwa się większy ból przez to, że skóra jest mocniej naciągnięta, sprężysta i witalna – nie każdy pacjent więc wytrzyma pełną serię zabiegów akupunktury kosmetycznej.
Czy zabiegi akupunktury kosmetycznej można przerwać w dowolnym momencie?
Tak, można przerwać zabiegi akupunktury kosmetycznej w dowolnym momencie i nie będą z tym związane jakiekolwiek skutki negatywne dla zdrowia.
Czy w przypadku silnych bólów ręki niewiadomego pochodzenia w akupunkturze nakłuwa się same ręce?
Wszystko uzależnione jest od schorzenia. Jeżeli są to bóle fantomowe, bóle po wypadku to nie. Jeżeli są to bóle nagłe można zastosować takie metody ale trzeba więcej informacji odnośnie przyczyn tego bólu. W Chinach część lekarzy wyznaje zasadę, że nakłucie samego ogniska bólu jest wskazane i przynosi ulgę, a część woli zastosować inne punkty zlokalizowane np. nie na rękach. Metodę tą nazywa się akupunkturą antagonistyczną i używa się ją często w rekonwalescencji powypadkowej, gdzie jedna kończyna jest w gipsie, a kończyn nakłuwana jest zdrowa.
Tłumaczenia na waszej stronie nie są kompletne. Czy to ktoś może naprawić?
Sukcesywnie będą dodawane nowe teksty, tłumaczenia oraz usprawnienia naszej witryny. Prosimy pamiętać, że zawsze mogą państwo skorzystać z automatycznego tłumacza google, który też daje radę w takich przypadkach. Tłumaczenia witryny zostały ustawione na zgodne z językiem wyszukiwarki z jakiej klient się łączy z naszym serwisem.
Regularnie oddaję krew dla osób potrzebujących. Czy mogę poddać się zabiegowi akupunktury przed oddaniem krwi?
Nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do odbycia zabiegu akupunktury przez pobraniem krwi, aczkolwiek zalecalibyśmy odłożenie w czasie jednej z usług z tego powodu, że ciało różnie może zareagować na obie metody. Nigdy nie spotkaliśmy się z osobami co z tego tytułu miałyby jakieś problemy czy wpływałoby to na ich zdrowie czy samopoczucie. W czasie pobierania krwi oddaje się nie więcej jak 0,5 litra na 85 kg masy ciała. W przypadku mniejszych pacjentów proporcjonalnie mniej. Organizm sam reguluje niedobory krwi i uzupełnia je w praktycznie do 12 godzin. Taki więc czas zalecamy do odczekania po oddaniu krwi aby poddać się zabiegowi akupunktury.
Podobno podczas wizyty dla każdego pacjenta dobierany jest indywidualny zestaw punktów?
Tak, nie spotkałam się jeszcze z takim samym zestawem punktów akupunkturowych podczas całej kuracji. Dlatego tak ważna jest diagnoza oraz wywiad z pacjentem. Dla lekarza tradycyjnej medycyny ważnym są np. takie rzeczy jak odczuwanie temperatury, zapach potu czy pory chodzenia spać. Wszystkie te aspekty wpływają na zmiany punktów w akupunkturze, których używa się podczas serii. Obserwacja pacjenta w trakcie zabiegów jest o tyle ważna, że każda informacja przekazana lekarzowi np. w sprawie polepszenia snu wpływa bezpośrednio na możliwość zmiany punktów na inne. Często jak pacjent odczuwa ból w jednym punkcie jest to sygnał o określonym wskazaniu co może ale nie musi mieć konsekwencje zmiany punktu na inny lub dodania nowych itd.
Czy akupunkturę kosmetyczną można wykonywać codziennie?
Nie. Jest to specjalistyczny zabieg akupunktury na ciało lub twarz do którego wykorzystuje się określone igły w dużych ilościach. Terapia ta może być wykonywana w odstępie 2-5 dni ale ilość zabiegów w serii nie powinna być większa niż 10. Z reguły około 5 zabiegów w zupełności wystarcza do osiągnięcia zadowalającego efektu. Przewagą akupunktury kosmetycznej nad botoksem są jej trwałe rezultaty. Skóra jest ewidentnie lepiej ukrwiona, dotleniona, polepsza się jej sprężystość, witalność oraz czucie.
Co może pani powiedzieć o akupunkturze dr Yamamoto?
Tak znamy dr DR. TOSHIKATSU YAMAMOTO osobiście. Dr Yamamoto to specjalista od akupunktury głowy (czaszki) tzw, skalp acupuncture. W Japonii czyli kraju, jakiego pochodzi pan doktor akupunktura ta uznawana jest za najskuteczniejszą w leczeniu głównie problemów neurologicznych ( stany powylewowe, pozawałowe, problemy motoryczne, brak mobilności motorycznej) oraz różne przypadki ortopedyczne. System ten cechuje się natychmiastowym efektem skuteczności, a ulgę powinien pacjent poczuć już podczas pierwszego zabiegu. Jeżeli się tak nie dzieje to jest to sygnał do innych dolegliwości często jednak mniej poważnych. Dużą zaletą tej metody jest leczenie objawowe bardzo podobne do medycyny akademickiej. Często też nie wymagana jest jakakolwiek diagnoza czy wizyta u lekarza. Pacjent może przyjść bezpośrednio na zabieg.
Byłam u specjalistki akupunktury na tzw. akupunkturze szczęścia. Czy zna pani taką odmianę?
Niestety nie. Musi mi pani przedstawić więcej szczegółów odnośnie tego zabiegu, a najlepiej, aby pani specjalista wymieniła punkty jakie zastosowała. Normalna nomenklatura i nazewnictwo jest ogólnie znane więc nie będzie problemów. Jeżeli specjalista jest lekarzem medycyny chińskiej może pani zapisać te punkty po chińsku – dla nas nie stanowi to problemu.
Osobiście zalecałabym pani wykonanie akupunktury na głowie, która jest odpowiednikiem akupunktury, która ma wpływać na szczęście. Jest to tak zwana akupunktura energetyczna “energy acupuncture”. Charakteryzuje się ona tym, że pozostawia się od 6 do 8 igieł w głowie na określony czas. Z reguły im dłużej tym lepiej. Można igły nosić nawet do godziny czasu. Chińczycy mówią, że jest to droga powracająca do korzeni “roots meridians”, której zadaniem jest czerpanie energii Qi odpowiadającej za szczęście.
Na jaką największą głębokość wbija się igły?
W większości zabiegów standardowych jest to około 0,5 – 0,7 cm. Są jednak punkty gdzie igłę umieszcza się 5-6 cm pod skórą (rwa kulszowa). W zabiegach specjalistycznych igła wchodzi około 3-4 cm pod skórę. Każdy punkt ma swoją specyfikację i zalecane głębokości umieszczania igieł. W określonych stanach chorobowych może to wyglądać inaczej.
Dlaczego zabieg akupunktury trwa około 30-40 minut, a nie 5 minut?
W zależności od rodzaju akupunktury, wieku pacjenta oraz kondycji fizycznej i schorzenia ilość minut jest różna. Dzieci kuje się płytko oraz na krótki czas ponieważ w medycynie chińskiej uważa się, że młodzi pacjenci mają silną energię dlatego obieg czasowy tej energii w ciele młodego pacjenta jest też szybszy. Medycyna nuklearna dowiodła, że w przypadku starszych pacjentów powinno się igły pozostawiać na około 30 minut. Dlatego wszystko co jest powyżej 30 minut jest dobre! Nie powinno się przesadzać przy niektórych schorzeniach ale o tym wie najlepiej lekarz specjalista. Obieg 5 krotny energii w ciele pacjenta twa dokładnie 28 minut i 40 sekund. Tyle też powinien trwać zabieg akupunktury.
Na czym polega akupunktura transferowa?
Akupunktura transferowa to część akupunktury wspomagającej procedury inseminacji lub in vitro. Obecne badania naukowe prowadzone w Chinach nie wskazują jednak dużej skuteczności tej metody i na pewno nie można tylko na niej polegać. Akupunktura transferowa ingeruje w określone meridiany, które mają wpływać na lepsze zagnieżdżenie zarodka i tym samym utrzymanie ciąży eliminując zagrożenie poronienia. Lekarze jednoznacznie podają, że akupunkturę transferową powinno się wykonywać jako część całej procedury, a nie jedynie jako zabieg jednostkowy. Możliwe, że spotkała się pani z zabiegami, które powinno się wykonywać na 30 czy 60 minut przed podaniem zarodków czy też nawet i przed i po. Oba z tych zabiegów mają znikomą skuteczność i moim zdaniem lepiej jest się zgłosić o wiele wcześniej z rozpoczęciem normalnej procedury akupunktury wspomagającej zajście w ciążę, a nie liczyć na cud związany z jednym czy dwoma zabiegami. Nawet jeżeli okażą się one skuteczne to będą działały w czasie podania zarodka i na krótki czas po ale ostatecznie organizm pozbędzie się ciąży. Dlatego bardzo rozważnie zalecam korzystanie z tych usług, a na pewno z usług wykwalifikowanego specjalisty.
Czy akupunkturę można stosować w ciąży oraz w jakich okresach?
Na całym Wschodzie akupunkturę stosuje się w ciąży w całym jej okresie począwszy od 1 miesiąca, a skończywszy na porodzie (akupunktura do porodu w celach przeciwbólowych – sama akcja porodowa kiedy znieczulenie oponowe zejdzie, a poród właściwy się rozpocznie) po akupunkturę poporodową wspierającą szybsze gojenie się ran. Akupunktura w ciąży pomaga w utrzymaniu ciąży eliminując ryzyko poronienia i odrzucenia ciąży przez organizm, pomaga w problemach gastrycznych, pomaga na ból kręgosłupa, nóg, bólów głowy, zaparć czyli wszędzie tam gdzie chemia w ciąży nie powinna być stosowana, pomaga zniwelować krwawienia oraz wreszcie przyspieszyć rekonwalescencję i gojenie się ran, aby ciało szybciej powróciło do pełni sił. W Polsce zaleca się stosowanie akupunktury do 4-5 miesiąca ciąży w przypadku pacjentek nie objętych zagrożoną ciążą. W Polsce nie spotkaliśmy się z pacjentkami korzystającymi ze znieczulenia do porodu tylko igłami do akupunktury.
Czy akupunktura może polepszyć jakość nasienia u mężczyzn?
Tak. Akupunktura na problemy mężczyzn polepsza funkcje seksualne, powodując poprawę nasienia, liczebności plemników i co najważniejsze jej mobilności. Morfologia też ulega polepszeniu.
Dlaczego nazewnictwo punktów w akupunkturze jest różne?
Nie jest różne! Punkty w akupunkturze standardowej mają swoje nazwy oraz oznaczenia międzynarodowe np: A, B2, C12 czy swoje nazwy chińskie lub odpowiedniki w innych językach. Na każdym wartościowym kursie powinno się uczyć nazw chińskich oraz standardowych oznaczeń numerycznych punktów oraz co najważniejsze ich właściwej lokalizacji na ciele. Jeżeli państwa terapeuta tego nie potrafi to najwyraźniej źle państwo trafili i zalecałabym zmianę “specjalisty”.
Co to są manipulacje igłowe i kiedy się je wykonuje?
Manipulacje igłowe czyli tak zwane “Needle Manipulation” są to fizyczne przemieszczenia igiełek już po ich umieszczeniu w ciele pacjenta. Wykonuje się je w trakcie fazy 1 czyli tzw. “Needle Insertion” w celu obniżenia lub zwiększenia energii w danym punkcie. Czasami u małych dzieci, które wykazują dużą nadpobudliwość można zastosować tą technikę podczas wyjmowania igiełek ale nie w tracie zabiegu. Każdy zabieg kończy się wyjęciem igiełek czyli tzw. “Needle Removal”. U bardzo małych dzieci stosuje się manipulacje połączone z wbijaniem krótkotrwałym igiełek w dany punk oraz szybkim wyjęciu igły połączonej z odpowiednim obrotem czyli tzw. manipulacją igłową.
Czy nie stosowanie rękawiczek ochronnych to błąd przy wykonywaniu zabiegów akupunktury?
Brak jest jakichkolwiek regulacji w tej sprawie. Normalnie powinny obowiązywać takie same przepisy jak przy zabiegach na izbie przyjęć, a więc stosowne rękawiczki to obowiązek! Niestety proszę spojrzeć na wiele szpitali w Polsce i odpowiedzieć sobie na to pytanie sama. U nas w gabinecie jest to obowiązkiem ponieważ nigdy nie wiemy jaki pacjent przyjdzie na zabiegi akupunktury, a bezpieczeństwo powinno być zagwarantowane zarówno lekarzowi jak i pacjentowi. Po 1 października 2019 roku zaszła bardzo ważna zmiana w prawie Unii Europejskiej, gdzie WHO uznało akupunkturę jako naukę na równi z medycyną konwencjonalną tym samym znalazło się wystarczająco dużo dowodów za tym twierdzeniem. Po 1 października 2019 roku zabiegi akupunktury to zabiegi medyczne i trzeba je wykonywać względem zasad BHP przewidzianych do takich procedur.
Czy poddając się samym zabiegom akupunktury można schudnąć?
Jeżeli prowadzi pani dotychczasowy tryb życia i pani waga stoi w miejscu lub lekko się waha to tak. Jeżeli jednak pomimo normalnego trybu życia przybiera pani na masie to wymagana będzie zmiana na wielu płaszczyznach typu: odżywianie i dieta, aktywny tryb życia, zabiegi wspomagające, brak stresu w pracy, suplementacja i leki itp. Nie uzyska pani efektu żyjąc tak samo, a oczekując ponadprzeciętnych sukcesów. Trzeba coś zmienić już teraz, a pani zdrowie pani za to podziękuje.
Staram się o dziecko od 5 lat. Jak mogę pomóc sobie akupunkturą?
Problemy z niepłodnością są wtedy kiedy para pomimo regularnych stosunków seksualnych przez okres 12 miesięcy nie może mieć dzieci. U państwa czas ten został zdecydowanie przekroczony, a więc jak najbardziej wskazane jest zrobienie czegoś w tym zakresie. Przede wszystkim zapraszamy do umówienia się na wizytę do pani profesor Enji oraz zabranie ze sobą kompletu badań diagnostycznych z uwzględnieniem wszystkich procedur jakie były robione w zwiększeniu swoich szans do zajścia w ciążę. Im wcześniej zgłoszą się państwo na wizytę tym lepiej. Akupunktura na niepłodność wymaga czasu, a proces leczniczy będzie na bieżąco monitorowany. W państwa przypadku jeżeli nie zostaną stwierdzone jakieś przeciwwskazania to proces leczenia może zająć od 3 do nawet 12 miesięcy. W bardzo ciężkich przypadkach wymagane są 3-4 sesje akupunktury po 10-15 zabiegów. Pomiędzy seriami robimy od 3-6 miesięcy przerwy. Są to orientacyjne prognozy, które podczas wizyty mogą ulec zmianie. Lekarz zawsze indywidualnie rozpatruje każdy przypadek.
Jakie punkty akupunkturowe zaleca pani przy biegunce?
Pani pytanie dotyczy bezpośrednio procedur medycznych. Mogę jedynie wskazać jakie główne punkty są brane pod uwagę. Proszę pamiętać, że nie jest to porada medyczna i nie może być jako taka traktowana. Wszystkie negatywne konsekwencje z tego wynikające będą winą osób je stosujących. Mamy wiele rodzajów biegunki oraz powodów je wywołujących np. zakażenie rotawirusami, zakażenie bakteryjne, np. Salmonella, Shigella, Campylobacter; stres, zatrucie endotoksynami bakteryjnymi, alergia, zatrucie np. środkami chemicznymi, zatrucie np. środkami chemicznymi, zatrucie lekami, zatrucie rtęcią, zespół Leśniowskiego-Crohna, zapalenie trzustki, problemy hormonalne, zapalenie jelit. Trzeba najpierw ustalić na pierwszej wizycie co jest powodem biegunek, a później rozpocząć leczenie. Punkty akupunkturowe (standardowe), które powinny być brane pod uwagę to: gonsung, tianshu, daheng, shimen, guanyuan, zusanli, shangjuxu, xiajuxu, zhonwan, taixi ( nazewnictwo chińskie). Osobiście na początku rozpoczęłabym poszukiwania od żołądka, później śledziona oraz nerki. Użyłabym kilku punktów dodatkowych oraz specjalnych, ale dopiero po zdiagnozowaniu powodu biegunki.
Czy przy pomocy akupunktury można zwiększyć apetyt na jedzenie?
Oczywiście. Szczególnie jak mamy pacjentów bulimicznych i z problemami psychicznymi można zwiększyć łaknienie i poprawić ogólną kondycję organizmu. W tym celu nakłuwa się głównie punkty na zlokalizowane na meridianie żołądka czyli punkty: burong, zusanli, liangqi, tianshu, lingmen, chengman (nazewnictwo chińskie). W zależności os stopnia braku apetytu można wspomagać się ziołolecznictwem i masażami.
Jak mogę sama zdiagnozować powód mojej biegunki?
Jeżeli nie ma pani możliwości wizyty w gabinecie najlepiej jak odda pani próbkę kału do badań laboratoryjnych. Stosowna diagnostyka nie jest droga, a na pewno powie pani co było powodem tych problemów. Z wynikami badań można się zgłosić do nas do gabinetu jak symptomy nie ustąpiły lub mają charakter nawrotowy.
Czy energię “jing” można odnowić przy pomocy akupunktury?
Niestety nie. Jest to energia należąca do tzw. trójki najważniejszych energii w organizmie człowieka. Przy pomocy akupunktury można wpłynąć na jej oczyszczenia i uregulowanie poprzez działanie na określone punkty nerek, nadnerczy oraz żołądka. Nie zrobimy jednak nic jeżeli stan zdrowia pacjenta jest ogólnie kiepski. Najpierw trzeba zwiększyć odporność ciała, a później przystąpić do zabiegów właściwych. Jing podobno jest dziedziczony od rodziców w trakcie poczęcia troszkę na wzór DNA ale to nie to samo. Jing w medycynie zachodniej mylnie rozumiany jest jako nasienie męskie i żeńskie. Jing można rozumieć jako energię wrodzoną, życiową czy prenatalną. Akupunktura to jedyna znana i udowodniona metoda wpływająca na te aspekty. Najlepiej obrazuje to medycyna nuklearna w swoich badaniach.
Moje dziecko jest milczące i bardzo mało mówi. Czy akupunktura może pomóc?
Tak. Musi pani wykluczyć wszystkie inne powody tego, że pani dziecko nie mówi. Jeżeli lekarz prowadzący pediatra wyrazi zgodę na zabiegi akupunktury serdecznie panią zapraszamy. Jest przynajmniej 15 punktów, które w podobnych przypadkach są skuteczne. U dzieci może to być spowodowane charakterem, problemami neurofizjologicznymi lub problemami natury energetycznej. Będziemy musieli na miejscu wykonać kilka testów ale jest to przypadek jak najbardziej do leczenia akupunkturą.
Mieszkam daleko czy może pani podać mi punkty, które mogą być pomocne w leczeniu braku mowy?
Niestety nie. Serdecznie zapraszamy panią do nas do gabinetu razem z dzieckiem jak lekarz wyrazi zgodę na takie metody. Jeżeli dziecko jest niepełnoletnie to pani podpisuje zgodę na zabiegi. W czasie zabiegów musi być pani obecna razem z dzieckiem. Cała jednostkowa procedura może zająć około 1,5-2 godzin. Jeżeli jednak nie ma pani możliwości przyjechania do nas pani terapeuta powinien brać pod uwagę następujące punkty podstawowe pod uwagę: GTR15 (yamen), GRT4, oraz kilka puntów na meridianach dodatkowych. Zasadniczo jednak te dwa punkty powinny dać już wskazówki do użycia innych. Doświadczony akupunkturzysta – lekarz na pewno będzie wiedział jak panią pokierować. W przypadku choroby o bardzo mocnym nasileniu wskazane będzie wykonanie około 3 serii zabiegów z odstępem 2-3 miesięcznym. Cała procedura może więc trwać około 12 miesięcy. Pierwsze efekty powinny być widoczne po około 30-60 dniach. Stały efekt terapeutyczny powinien wystąpić po pierwszej serii zabiegów w okresie do 90 dni od zakończenia pierwszej terapii.
Dlaczego profilaktyczne wykonywanie zabiegów akupunktury jest takie dobre?
Akupunktura to jedyna znana i naukowa metoda regulacji przepływu energii w ciele pacjenta. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznało akupunkturę i medycynę chińską za naukę. Dla nas było to jasne na długo przed ogłoszeniem oficjalnym tej decyzji. Akupunktura i system diagnostyki akupunkturowej w tym badanie przez puls i wywiad medyczny pozwalają określić niedobory lub nadmiary energii w ciele. Na tej podstawie poprzez igły do akupunktury można wpływać na jej regulację, zwiększanie lub obniżanie. Zabieg akupunktury reguluje stany energetyczne w organizmie co wykazała jednoznacznie medycyna nuklearna. Jeżeli pacjent ma duży nadmiar energii, który wyjdzie podczas pierwszej wizyty można wykonać np. zabiegi akupunktury kosmetycznej, gdzie energia ( jej nadmiar) zostanie spożytkowany w celach estetycznych przez co nie wpłynie negatywnie na ogólny stan pacjenta.
Dlaczego lekarze medycyny konwencjonalnej nie potrafią diagnozować przez puls?
Kwestia nie jest w tym, że nie potrafią tylko, że nikt ich tego nie nauczył. Diagnostyka przez puls wymaga wielu lat nauki, prób i błędów. Jest to rodzaj diagnostyki palpacyjnej, gdzie lekarz wyczuwa puls na punktach akupunkturowych na rękach (głównie). Dobry lekarz potrafi wyczytać około 40 rodzajów pulsu i na tej podstawie ocenić stan zdrowia pacjenta. Rodzaje pulsu są bardzo podobne i dla większości ludzi bez doświadczenia będą one rozpoznawane jako jeden puls. Lekarz medycyny chińskiej w pulsie wyczyta np. rodzaje chorób jakie pacjent przeszedł, zagrożenia przyszłymi chorobami, braki lub nadmiary energii, zakażenia krwi czy inne aspekty. Badanie przez puls nie jest tożsame z badaniem urządzeniem pomiarowym np. ciśnieniomierzem. To całkowicie inny rodzaj badania i nie ma nic wspólnego z tradycyjnym badaniem przez puls “TCM Diagnosis by Pulse”. Nauka diagnostyki przez puls może zająć nawet 3-5 lat. Lekarz medycyny chińskiej w miarę zdobywania wiedzy medycznej nauczany jest równolegle diagnostyki przez puls w wymiarze klinicznym. Nie jest to sucha wiedza zdobywana w książkach ale wiedza poparta doświadczeniem w pracy z pacjentami i konkretnymi chorobami. W Polsce nie ma szkół, które na właściwym poziomie są w stanie nauczyć tych metod.
Dlaczego punkty akupunkturowe umiejscowione są na meridianach?
Nie wszystkie punkty akupunkturowe umiejscowione są na meridianach. Jest bardzo dużo punktów dodatkowych, szczególnych, charakterystycznych, typowych, specjalnych, które nie leżą na przebiegu meridianów. Nauka dowiodła, że na drodze maridianowej jest o wiele więcej punktów akupunkturowych biologicznie czynnych to znaczy o przeszło 10-ciokrotnie większych właściwościach bioelektrycznych i o stosunkowo niższej oporności jeżeli chodzi o punkty otaczające. Dlatego określone merdiany ciała mają najwięcej punktów akupunkturowych. Nawet punkty mieszczące się do 2 mm od przebiegu meridanów, a nie leżące na nich mają całkowicie inne właściwości fizyczne.
Czy akupunktura jest skuteczna w leczeniu choroby Altzheimera?
Tak. Akupunktura osiąga bardzo dobre efekty terapeutyczne w leczeniu podobnych dolegliwości. Punkty jakie warto wziąć pod uwagę: Dadu, Taiching, Taixi, Touwei, Baihui. Można wspomagać się też akupunkturą ucha (aurikuloterapią). Jeżeli pacjent ma formę choroby agresywną ważnym jest zapewnienie dla bezpieczeństwa zabiegu obecności osoby bliskiej lub opiekuna.
Czy akupunkturę można używać podczas ciąży?
Oczywiście. Często spotykamy się z błędnymi opisami, że ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów akupunktury. Jeżeli mamy do czynienia z ciążą nie zagrożoną to akupunktura jest jak najbardziej wskazana. Trzeba wtedy unikać niektórych punktów, które rzeczywiście w tym stanie będą nie odpowiednie. Dotyczy to jedynie ciąży zaawansowanej czyli od 5-6 miesiąca. W przypadku kobiet z częstymi poronieniami akupunktura powinna być stosowana w celu utrzymania ciąży. W Austrii zabiegi akupunktury dla kobiet są refundowane przez państwo i bardzo zalecane kobietom. Jest to tak naturalne, że przeszło 90% kobiet korzysta z tych metod.
Czy akupunktura kosmetyczna może pomóc na zmarszczki w okolicy ust?
Tak. W podobnych przypadkach jeżeli nie ma przeciwwskazań, które trzeba wykluczyć stosuje się akupunkturę kosmetyczną na meridianie St i TH (nazewnictwo europejskie). Często używa się punktów: St 5, St 6, St 7, St 9. Punkty dystalne: St 36, LI 4, St 44, GB 34, GB 41, Du 26, Ren 23. W kolejnych zabiegach akupunktury kosmetycznej punkty dobierane są inne. Pierwsze efekty powinny być widoczne na około 2 tygodnie po zabiegach.
Jakie jest pani zdanie na temat chiropraktyki?
Nie jestem zwolenniczką podobnych metod. Chiropraktyka może być uzasadniona w ściśle określonych przypadkach i nie jest częścią TCM. Praktyki te pozwalają ponoć radzić sobie z różnymi dysfunkcjami głównie narządów ruchu, ale moim zdaniem tylko w kwestiach bólów pleców pochodzących od kręgosłupa. Radzę bardzo szczegółowo przeanalizować doświadczenie państwa terapeuty ponieważ mobilizacje często używane w chiropraktyce bez dostatecznej wiedzy o stanie zdrowia pacjenta mogą mu zaszkodzić, a nie przynieść ulgę. Takie metody powinny być stosowane przez terapeutów z dużym doświadczeniem klinicznym i pod nadzorem lekarzy specjalistów. Po każdej sesji związanej np. z nastawianiem kręgów wskazane byłoby odpowiednie badanie diagnostyczne. Rzekoma ulga często towarzysząca osobom poddającym się podobnym kuracjom często jest powiększaniem problemów z jakimi pacjent przyszedł o pomoc.
Byłam na wizycie w innej klinice, nie u państwa. Terapeuta otworzył mi kanały energetyczne na wszystkich meridianach. Już mija 2 miesiąc, a ja nie wiem co mama robić? Kanały nie zostały zamknięte, a ja czuję się słabo. Co mam robić?
Niestety nie jesteśmy w stanie pani pomóc. Proszę zgłosić się jak najszybciej do pani lekarza prowadzącego. Powinien on w trybie natychmiastowym podjąć odpowiednie działania. Kanały energetyczne jeżeli zostały właściwie otwarte powinny być też odpowiednio zamknięte po zakończeniu terapii. Otwieranie wszystkich kanałów podczas jednego zabiegu mija się całkowicie z celem. Wyjątkiem stanowi akupunktura antynikotynowa czy w uzależnieniu od alkoholu czy używek. Organizm człowieka po tzw. otwarciu meridianów oczyszcza się znacznie szybciej ale też znacznie szybciej poddaje się wirusom, grzybom czy co najgorsze środkom z jakimi chcemy walczyć czyli np. nikotyną. Jedną z najgorszych rzeczy jakie możemy zrobić to sięganie po papierosy w czasie trwania kuracji antynikotynowej. Może to spowodować wymioty, zawroty głowy, omdlenia, nadmierną potliwość czy kołatanie serca. Zalecamy bardzo rozważne wybieranie terapeutów. Akupunktura jest bezpieczna pod warunkiem stosowania jej przez profesjonalistów.
Byłam u lekarza chińskiego, który powiedział mi, że mam nadmiar YIN. Co to oznacza?
Jeżeli była pani u lekarza medycyny chińskiej powinien on wytłumaczyć co to znaczy, a pani jeżeli miała wątpliwości powinna pytać. Typowymi objawami nadmiaru YIN w organizmie jest: kolor twarzy – matowy, blady, szary z przewagą ciemnych kolorów. Twarz nie jest żywa, sprężysta. Ciężko się ugina/poddaje przy użyciu siły. Twarz jest “marna”, nie błyszczy. Częste objawy towarzyszące to: ogólne zmęczenie organizmu, brak ochoty do działania, osłabienie, przygaszenie. Pacjent jest często cichy, zamknięty w sobie, wręcz przygnębiony. Brzuch pacjenta jest mocno napięty, bolesny – objawy często ustępują podczas ciepłej kąpieli czy ciepłym dotyku. Mocz pacjenta z nadmiarem YIN jest koloru jasnego. Pacjent oddaje moc często, obficie bez problemów. Język pacjenta w czasie badania jest tez koloru jasnego, a badanie przez puls pokazuje tzw. puls “słaby” lub “mały” w charakterystyce głównej. Można jeszcze wspomnieć, że pacjent ze znacznym nadmiarem YIN często wypróżnia się stolcem luźnym, bardzo często z widocznymi resztkami pokarmowymi w kale. Zapobieganie: wykonanie akupunktury standardowej z uwzględnieniem określonych punktów akupunkturowych. Zalecana ilość zabiegów: około 10. Pierwsze efekty: do miesiąca od zakończenia serii terapeutycznej. W podanej kwestii można posiłkować się naturalnymi ziołami odpowiednio dobranymi w określonych przypadkach.
Czy przypadkiem Qi Gong nie powinno się zalecać do każdej kuracji akupunktury?
Qi Gong to system ćwiczeń wymyślony przez profesora Yu, którego celem jest usprawnienie przepływu energii Qi w organizmie, ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia obronne. Wszystko to łączy techniki sztuki walki z medytacją i jest jednorodnym powtarzalnym zestawem ćwiczeń. Wielu starszych ludzi wykonuje takie ćwiczenia codziennie dzięki czemu cieszą się dobrym zdrowiem na lata. Celem Qi Gong w wierzeniach chińczyków jest też obniżenie energii Qi do punktu Dantian poniżej pępka. Zalecanie takich ćwiczeń do zabiegów akupunktury nie ma uzasadnienia w większości przypadków.
Czy masaż punktowy można wykonywać zamiennie z akupunkturą?
Za pojęciem masaż punktowy rozumiemy akupresurę. Akupresurę można wykonywać zamiennie z akupunkturą gdy np. ludzie mają duże obawy przed igiełkami lub w przypadku bardzo małych dzieci. Oddziaływanie jednak masażu punktowego na organizm jest zdecydowanie mniej odczuwalne, a efekty lecznicze są mniejsze. Aby osiągnąć podobny rezultat akupresurą trzeba wykonać 5 razy więcej zabiegów.
W czasie moich podróży po Chinach spotkałem się z akupunkturą stosowaną okresowo – seria zabiegów na lato i seria w zimę. Czy może pani coś powiedzieć o co chodzi?
Tak to bardzo popularne podejście w Chinach. Osoby, które stać na zabiegi akupunktury poddają się im okresowo. Na ogól wiosna/jesień lub lato/zima. Są to zabiegi profilaktyczne mające na celu podniesienie odporności organizmu. Bardzo często ostatnio spotykanym trendem są pojedyncze zabiegi akupunktury przypominającej raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Badania wykazały, że takie podejście daje najlepsze efekty terapeutyczne o znaczeniu profilaktycznym.
Czy akupunktura może pomóc w walce z koronawirusem w Polsce?
Tak. Jest to bardzo dobra metoda podnosząca odporność organizmu, a więc też oporność na wirusy, bakterie i grzyby. Nie zwalnia to jednak osób z zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak częste mycie rąk lub noszenie specjalnych jednorazowych maseczek ochronnych. Maseczki takie powinno się nosić nie dłużej jak 30 minut po czym należy je odpowiednio zdjąć i utylizować. Maseczki ochronne powinny zawierać filtr HEPA oraz co najważniejsze powinny być noszone przez osoby chore (nie zdrowe). W POZ powinny być na wyposażeniu podstawowym szpitali, przychodni i gabinetów lekarskich.
Czy w akupunkturze kosmetycznej zawsze umieszcza się dużo igiełek?
Tak. Na początkowych zabiegach umieszcza się około 30 igiełek. W miarę jak pacjent przyzwyczai się do zabiegów zwiększa się ich ilość nawet do 100. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Nie jest powiedziane, że im więcej igiełek na twarzy tym lepiej. Najważniejszym jest odpowiedni schemat zabiegu oraz jego zmiany w trakcie leczenia. Jeżeli zauważymy, że pewne części twarzy lepiej reagują na igiełki pozostawiamy te części w spokoju, a zabieramy się za odcinki, które są bardziej oporne. Akupunktura kosmetyczna trwa tak długo ponieważ umieszczenie wszystkich igiełek w ciele w odpowiednich miejscach oraz mała ilość miejsca do manipulacji robi ten zabieg bardzo specjalistycznym. Można tutaj wspomnieć, że przy akupunkturze kosmetycznej używa się też mikro-igiełek i specjalnych igieł do twarzy, które są przeszło dwa razy cieńsze i stworzone są z metali szlachetnych typu złoto, srebro, stal chirurgiczna oraz niekiedy platyna i inne metale. Są też zabiegi akupunktury kosmetycznej dla osób uczulonych na określone metale. Takie informacje trzeba przekazać lekarzowi podczas pierwszej wizyty.
Dlaczego trzeba przed zabiegami przyjść na pierwszą wizytę?
Nie ma przyjęć w naszym gabinecie jakichkolwiek pacjentów na zabiegi bez konieczności odbycia tzw.”kwalifikacji do zabiegów akupunktury” zawartej w pierwszej wizycie. Jak można leczyć ludzi bez ustalenia dokładnego wywiadu chorobowego, wszystkich wskazań i przeciwwskazań do leczenia. Gabinety, które przyjmują pacjentów bez szczegółowej analizy ich stanu zdrowia powinny być omijane szerokim łukiem. W trakcie leczenia metodami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lekarz terapeuta zwraca uwagę na: wywiad medyczny, dolegliwości przeszłe oraz obecne, przyjmowane leki, teorię meridianów (TCM), teorię narządów oraz teorię Pięciu Elementów wraz z Yin-Yan. W wielu medycynach tradycyjnych te pojęcia mają inne nazwy ale generalnie chodzi o ten sam system diagnozowania opartego na holistycznym podejściu do choroby i samoczynnym powrocie organizmu do naturalnej homeostazy (równowagi). Pierwsza wizyta przed rozpoczęciem leczenia akupunkturą jest obowiązkowa. Koszt pierwszej wizyty doliczany jest do kosztów zabiegów.
Czy akupunktura i medycyna chińska może być skuteczna w leczeniu i zapobieganiu COVID-19?
Tak. Chińska Agencja Zdrowia opublikowała na swoich stronach raport dotyczący koronawiursa. W dokumentacji tej 300 naukowców nakazało obowiązkowe korzystanie z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i specjalnych mieszanek ziołowych jako zapobieganie koronawirusowi. Naukowcy z uniwersytetu tradycyjnej medycyny z Chin podali do wiadomości listę punktów odpornościowych zalecanych w zabiegach akupunktury w różnych stadiach rozwoju wirusa. Punktu te są nam doskonale znane ale ze względu na epidemię koronawirusa i rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczącego kwarantanny postanowiliśmy poddać się temu wymogowi. Serdecznie zapraszamy jak wszystko się uspokoi. Do tego czasu zalecamy naturalne podnoszenie odporności środkami jakie mamy do dyspozycji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą prezentacją dotyczącą koronawirusa.
Dlaczego w czasie ciąży w Polsce nie wykonuje się zabiegów akupunktury tak jak w innych cywilizowanych państwach typu: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Anglia?
Faktycznie w Austrii kobiety w ciąży maja możliwość poddania się zabiegom akupunktury do 6 miesiąca ciąży oraz w 9 miesiącu (akupunktura przeciwbólowa). Wszystko to jest opłacane z składek ubezpieczenia zdrowotnego. Myślę, że w Polsce jeszcze bardzo daleka droga do takiego stanu rzeczy. W Polsce większość akupunkturzystów nie przyjmuje kobiet w ciąży, gdyż uważa je za “niepełnosprawne”. Wielu lekarzy podaje nieprawdziwe informacje jakoby ciąża była przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów akupunktury. Nic bardziej mylnego. W Polsce zabiegi akupunktury powinny być zlecone przez lekarza prowadzącego ciążę. Wskazaniami na ogół są tzw. “patologie ciąży” lub “ciąże zagrożone”. Najwięcej podobnych zabiegów wykonywanych jest u kobiet starających się o dzieci, w procedurach in-vitro oraz częstych poronieniach.
Czy możliwym jest aby igiełki wypadły same po zbiegu aurikuloterapii?
Nie powinny wypaść same. Jeżeli jest to zabieg w gabinecie czasami są sytuacje, że igła sama wypada. Powodem tego stanu jest płytkie umiejscowienie igły wynikające z charakterystyki danego punktu akupunkturowego lub przypadkowe zahaczenie ręką lub odzieżą wierzchnią. Sytuacje takie nie są problemem. Wystarczy poinformować lekarza o tym fakcie, a on włoży igłę na swoje miejsce lub zmieni punkt na inny.
Igły w uszach (aurikuloterapia) wypadły same. Co mam zrobić?
Sytuacja bardzo mało prawdopodobna. Igły mogły zostać mechanicznie poruszone czy to ręką czy w czasie np. zdejmowani odzieży. Zalecamy kontakt z lekarzem celem włożenia igiełek na miejsce. W zabiegach aurikuloterapii na różne dolegliwości stosowanych jest dość dużo igiełek z którymi to się chodzi przez kilka dni. W tym czasie nie zleca się mycia uszu, pływania czy kosmetyki w miejscach objętych zabiegiem bo może to wpłynąć na odklejenie specjalnych plasterków chirurgicznych trzymających igiełki w uszach.
Bardzo boję się igieł wszelkiego typu. Jak najlepiej mogę zwalczyć swój strach? W filmie “Oszukać Przeznaczenie 5” jest scena, gdzie ginie aktor w czasie zabiegu akupunktury. Czy możliwym są takie obrażenia jak zaprezentowane w tym filmie?
Scen filmowych niestety nie będziemy komentować gdyż jest to fikcja artystyczna i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jeżeli natomiast chodzi o kwestię strachu przed zabiegami to powinien on całkowicie ustąpić po pierwszym zabiegu. Akupunktura wykonana przez specjalistę nie boli, jest przyjemna, a samopoczucie po niej jest po prostu znakomite.
Co się stanie jak zapomni się wyjąć igiełki po zabiegu aurikuloterapii?
Pacjent może zostać przeszkolony do samodzielnego wyjęcia igiełek lub też przyjść do gabinetu celem usunięcia ich z uszu. Jeżeli teoretycznie igiełki zostałyby przenoszone przez dłuższy czas mogłoby to skutkować rozregulowaniem funkcji organizmu, nasileniem ognisk bólowych w niektórych punktach, niewłaściwych zmianach terapeutycznych odnośnie leczenia konkretnych schorzeń, rozwojem stanów zapalnych lub nawet grzybicznych. Igiełki do aurikuloterapii są wyprodukowane z tzw. stali chirurgicznej nie wywołującej alergii skórnych przez co mogą pozostać w ciele o wiele dłużej jak igły iniekcyjne czy wenflony. Nie powinno się ich pozostawiać na dłużej jak 14-20 dni bez wymiany na nowe.
Czy choroby zwyrodnieniowe można leczyć przy pomocy akupunktury?
Tak. Zarówno akupunktura tradycyjna jak i akupunktura chińska ma bardzo wiele do zaoferowania tym zakresie. Szczególnie polecane są punkty: Juliao, Huantiao, Zhibian, Kunlung, Chengshan, Ququan, Zuwuli, Jimen. Można też wspomagać się punktami umiejscowionymi na małżowinie usznej. Zdaniem ekspertów z Oxford School of Acupuncture ta ostatnia metoda z uwagi na swoją prostotę zyskuje duże grono sympatyków.
Czy bolesne miesiączki można leczyć u osoby młodej przy pomocy akupunktury?
Tak. Jest to metoda średnio skuteczna ale pod warunkiem stosowania regularnie daje dobre efekty w łagodzeniu bólów miesiączkowych. Punkty jakie lekarz terapeuta powinien wziąć pod uwagę to: Shenmen (Serce 7), Taichong (Wątroba 3), Guanyuan (Renmai 4), Shenmen (Serce 7). Ponadto można też z powodzeniem użyć kombinacji punktów: Ciliao, Shangliao, Zhongliao, Xialiao. W trudnych przypadkach można posiłkować się meridianami tzw. “magicznymi”.
Ile jest wszystkich punktów na meridianach?
W zależności od systemu akupunktury jest ich w przedziale od 361-380. Czasami powiększa się tą liczbę o punkty dodatkowe, które nie leżą w linii przebiegu meridianów. Specjaliści medycyny chińskiej znają około 500 wszystkich punktów dobrze udokumentowanych naukowo. Stosuje się jednak punkty, które nie wywołują negatywnych skutków ubocznych, a ich wartość lecznicza jest wymierna. Użycie punktów z poza listy podstawowej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, którego nie pozna się na standardowych kursach czy szkoleniach z zakresu akupunktury.
W jakim procencie Chińczycy korzystają z leczenia akupunkturą w Chinach?
Chińczycy bardzo chętnie sięgają po akupunkturę i medycynę wschodnią. Praktycznie w każdej dolegliwości, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie Chińczyk zgłosi się najpierw do lekarza medycyny tradycyjnej, a dopiero później do lekarza konwencjonalnego. Procentowo wygląda to mniej więcej 80% do 20% na korzyść medycyny akademickiej.
Jestem chora na chorobę nowotworową. Czy akupunktura może mi pomóc?
Bardzo ciężkie pytanie. Wszystko uzależnione jest od zaawansowania choroby, jej rodzaju, przerzutów itp. Jeżeli chodzi o leczenie paliatywne to jak najbardziej tak. W sprawie leczenia musi pani skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby stwierdził czy takie działania są wskazane czy nie. Podejmowanie pochopnych decyzji w tej sprawie może mieć złe konsekwencje. Lekarz zawsze musi kierować się dobrem pacjenta, a w takich przypadkach wymagana jest dokładna analiza przypadku i wybranie najlepszej drogi leczenia.
Spotkałam się z lekarzami w innym gabinecie co leczą akupunkturą choroby nowotworowe za 600-1000 zł zabieg. Czy jest to normalne?
Niestety nie napisała pani jakiego kraju dotyczy taka cena. Jeżeli chodzi o Dubaj, Szwajcarię, a nawet Anglię to ceny podane przez panią są jak najbardziej słuszne i prawidłowe. W Polsce widełki cenowe dla lekarzy specjalistów wynoszą mniej więcej 1/3 tej kwoty. Dlaczego cena jest tak duża? W TCM lekarz przed umieszczeniem igiełek lekarz dokonuje każdorazowo badania przez puls i na tej podstawie dobiera punkty i robi zabieg. Z każdym zabiegiem stan chorego może być inny tak więc punkty trzeba dobierać od nowa. Zabieg akupunktury antynowotorowej może wraz z wizytą trwać około 1,5 godziny. U nas w gabinecie takie zabiegi są w cenie 110 zł za jedną sesję ok. 45 min. Do ceny należy doliczyć koszt pierwszej wizyty, który pobierany jest jednorazowo przed serią zabiegów – cennik zabiegów akupunktury.
Czy stosuje pani tradycyjne przyżeganie? Czy upuszczanie krwi jest przez panią praktykowane?
Niestety nie. Nasz gabinet przystosowany jest tylko do zabiegów akupunktury. Pobieranie krwi czy przyżeganie nie jest tutaj stosowane. Zabieg o jakim pani wspomina wymaga przerwania ciągłości skóry oraz specjalistycznego sprzętu medycznego na wypadek jakby coś poszło nie tak dlatego nie robimy podobnych zabiegów.
Po jakim czasie mogę zacząć leczyć się u państwa w gabinecie jeżeli byłam na akupunkturze gdzie indziej?
Rozumiemy, że właśnie zakończyła pani serię zabiegów w innym gabinecie akupunktury. Jeżeli będzie pani chciała ponownie skorzystać z akupunktury ale tym razem u nas w gabinecie będzie mogła pani to zrobić po okresie przerwy wynoszącym – 3 miesiące. Jest to standardowy czas po którym można ponownie skorzystać z akupunktury standardowej. W innych przypadkach oraz w celu konsultacji może pani kontaktować się z nami bez zbędnej zwłoki.
Jak mam stwierdzić, że akupunktura działa na mnie? Noszę się z zamiarem skorzystania z tych usług.
Akupunktura oddziałuje na organizm poprzez określone schematy punktów używanych do leczenia schorzeń. Podczas zabiegów akupunktury powinna pani czuć ulgę jeżeli chodzi o dolegliwości bólowe. Większość pacjentów odczuwa poprawę już podczas pierwszych 3 zabiegów. Leczenie schorzeń skojarzonych lub przewlekłych wymagać może większej ilości serii akupunktury. W najtrudniejszych przypadkach leczenie może zająć kilka lat i wymaga systematyczności, przestrzegania zaleceń lekarskich oraz indywidualnej podatności na zabiegi. Jest bowiem 5 % ludzi na których te metody nie działają lub działają słabo. Większość z tych osób ma jednak poważne schorzenia wewnętrzne lub poważne choroby psychiczne.
Czy aurikuloterapia jest tak samo skuteczna co akupunktura na ciało?
Aurikuloterapia to specjalne igiełki do uszu, a akupunktura to zabieg terapeutyczno-leczniczy ukierunkowany do leczenia określonych schorzeń. Aurikuloterapia ma swoje zastosowanie w zabiegach odzwyczajania od palenia, próbach zerwania z alkoholem lub uzależnieniami wszelkiego typu. W leczeniu typowych dolegliwości nie jest często stosowania gdyż pokrywa się z punktami w akupunkturze klasycznej. W trudnych przypadkach niedowładów, braków czucia powierzchniowego czy drętwieniu kończyn może być stosowana razem z akupunkturą na ciało. Każdy specjalista medycyny tradycyjnej będzie wiedział jak właściwie używać tych metod i kiedy je stosować dla dobra pacjenta. Zaletą aurikuloterapii i akupunktury jest ich duże bezpieczeństwo oraz praktycznie zerowe skutki uboczne. Metody te mogą być używane u ludzi regularnie przyjmujących leki na ciśnienie czy leki psychiatryczne.
Czy mogłaby pani wymienić schorzenia przy których tylko akupunktura może pomóc?
Akupunktura leczy wiele dolegliwości. Tak samo jak przy leczeniu konwencjonalnym najlepsze efekty osiąga się przy stosowaniu jej profilaktycznie jako zapobieganie przyszłym chorobom. Sama akupunktura tylko może pomóc np.przy zaniku nerwu wzrokowego, przy neuralgiach: nerwu trójdzielnego, podpotylicznego, przy stanach chorobowych po WZW,gdzie leki mają tylko działanie pomocnicza.
Czy oferują państwo kupony lub vouchery na zabiegi w państwa gabinecie?
Nie. Udostępnianie kuponów czy voucherów mija się z celem. Nasz gabinet to profesjonalne miejsce leczenia wielu dolegliwości metodami medycyny tradycyjnej i akupunktury. Bardzo ciężko jest więc stwierdzić czy pacjentowi potrzebny byłby voucher na pierwszą wizytę i np.3 czy 5 zabiegów akupunktury. Wszystkie te rzeczy lekarz określa podczas pierwszej wizyty. Wykupywanie wcześniej kuponów na zabiegi nie ma sensu.
Jaki jest najlepszy czas na zgłoszenie się przed zabiegami in-vitro aby zwiększyć swoją szansę na zajście w ciąże i jej utrzymanie?
Najlepszy czas to: 3 miesiące przed próbą sztucznego zapłodnienia. Prosimy mieć na uwadze długi czas oczekiwania na pierwszą wizytę. Zabiegi akupunktury bez odbycia konsultacji lekarskiej nie są możliwe.
W czasie zabiegów lekarz trzymał moją rękę za nadgarstek. Co to oznacza?
Bardzo często lekarz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej bada przez puls przed, w czasie i po zabiegu akupunktury. Ma to na celu monitorowanie zmian zachodzących w ciele oraz ewentualne sygnały do innych działań np.: w czasie odzwyczajenia od palenia pacjenci bardzo często mają wahania ciśnienia spowodowanego spadkiem cukru. Lekarz po umiejscowieniu igiełek w ciele monitoruje stan swojego pacjenta nie dopuszczając do wystąpienia mocnych reakcji opornych organizmu na nikotynę.
Czy mają państwo jakieś zalecenia w jaki sposób przygotować się do zabiegu akupunktury?
Podczas pierwszej wizyty zostanie pani wszystko dokładnie wyjaśnione i to w jaki sposób najlepiej przygotować się do zabiegów akupunktury. Nasze główne zalecenia to: 1. Przychodzenie na zabieg bez pośpiechu na określoną godzinę. 2. Wyłączenie lub ściszenie urządzeń mobilnych i telefonów 3. Jeżeli możliwe zdjęcie zegarka uciskającego nadgarstek oraz obrączek czy rzeczy mocno uciskających ciało. 4. Skorzystanie z WC jeżeli jest to konieczne. 5. Nie spożywanie dużych posiłków czy picia dużej ilości płynów 6. Nie spożywanie napojów energetycznych oraz mocnych leków farmaceutycznych wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.
Czy pani profesor Enji jest przy osobie podczas całego zabiegu akupunktury?
Tak. Pani profesor Enji zarówno wykonuje jak i monitoruje każdy zabieg akupunktury.
Od dziecka zmagam się z efektem “suchych ust”. Czy akupunktura może mi pomóc?
Tak. Na stronie PUBMED.GOV znajdzie pani około 150 prac naukowych i przekładów na temat wpływu akupunktury na tą właśnie dolegliwość. Suchość jamy ustnej, zaburzenia funkcjonalne przewodu pokarmowego np. refluks, nudności, wymioty, zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit, otyłość, cukrzyca, dna moczanowa czy kamica żółciowa to częste choroby współistniejące lub pojawiające się w czasie kiedy człowiek nie zwraca uwagi na ostrzeżenia własnego organizmu. Lekarz medycyny tradycyjnej szczególnie zwraca uwagę na takie rzeczy. W medycynie TCM jest wiele sposobów radzenia sobie z takimi dolegliwościami zaczynając od akupunktury, diety, określonych ćwiczeniach czy ziołolecznictwie.
Pani Profesor nie jestem pani pacjentką ale uprzejmie proszę o radę. Leczę się w innym gabinecie akupunktury poza Warszawą i od pewnego czasu czuję duże miejscowe swędzenie skóry szczególnie po zabiegach akupunktury. Co powinnam zrobić?
Z tego co pani pisze to są pani pierwsze doświadczenia z akupunkturą. Najlepiej jak zapyta pani swojego akupunkturzystę o rodzaj igieł jaki jest stosowany tj. “nazwa igieł”, “ich długość i szerokość”, “rodzaj metalu lub tworzywa z jakiego jest wykonana igła” oraz data wytworzenia/produkcji. Może być tak, że jest pani uczulona na składnik z jakich są wytwarzane igły: metal, platyna, srebro, złoto, stal chirurgiczna itp. i to powoduje świąd miejscowy. Należało by się udać do lekarza POZ (dermatologa) z pytaniem czy może to być efekt związany z akupunkturą. Na ogół zmiana igieł na inny rodzaj powinna załatwić sprawę. W naszej praktyce spotkaliśmy kilka przypadków reakcji alergicznych na składniki igiełek aczkolwiek od kiedy stosujemy igły CLOUD&DRAGON nigdy coś takiego nas nie spotkało. Jeżeli skóra w obrębie miejsc umiejscowienia igiełek jest zaczerwieniona i taki efekt utrzymuje się dłużej jak 2 godziny należy przerwać zabiegi, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że jest pani uczulona na metale. Jeżeli na ciele czuła pani swędzenie, a na skórze nie było zaczerwienień to zmiana igiełek na inne np. stal chirurgiczna i igły podwójnie sterylizowane powinny załatwić sprawę. W bardzo nielicznych przypadkach szczególnej nadwrażliwości na zabiegi czy fobii psychicznych (choroby psychiatryczne) podobne efekty też mogą występować. W takich przypadkach zalecane jest zastosowanie innych rodzajów akupunktury: bezigłowej, masażu punktowego, moksy, akupunktury kulkowej.
Jaka jest najważniejsza cecha dobrego lekarza- akupunkturzysty?
Najważniejszą cechą dobrego lekarza i dobrego lekarza akupunkturzysty jest doświadczenie i klinika praktyczna.
Jak długo trwa leczenie “łokcia tenisisty” przy pomocy akupunktury?
Dolegliwości takie jak: ostroga piętowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, naciągnięcia, naderwania i zerwania ścięgien, naciągnięcia, naderwania i zerwania więzadeł, stany zapalne kaletek maziowych, kolano skoczka i kolano biegacza, łokieć golfisty i łokieć tenisisty leczy się metodami medycyny tradycyjnej bardzo dobrze. W zależności od przypadku leczenie schorzeń może trwać od 3 do 12 miesięcy. Realne polepszenie stanu zdrowia powinno występować w około miesiąc po zakończeniu pierwszej serii zabiegów. W trudnych przypadkach i zaniedbaniach profilaktycznych leczenie może być znacznie wydłużone i wymagające użycia innych metod wspomagających i farmakoterapii.
Byłam u terapeuty w innym mieście, który używał akupunktury 5 elementowej, ale wbijał maksymalnie 5 igiełek. Czy to jest włściwe podejście?
Akupunktura 5 Elementowa zakłada umiejscowienie małej ilości igiełek w ciele aby zmaksymalizować efekty terapeutyczne. Najlepsze wyniki osiągnie pani łącząc akupunkturę pięciu elementów z akupunkturą tradycyjną (chińską). Liczba igiełek w ciele zwiększy się ale też proces leczenia będzie przebiegał szybciej. Naszym zdaniem do pokrycia całego meridianu trzeba zastosować większą ilość igieł. Terapeuci często oszczędzają na tych rzeczach tłumacząc się, że nie jest to wskazane. Prawda leży gdzieś pośrodku.
Czy stosowała pani akupunkturę na zwierzętach, a jeżeli tak to na jakich?
Jako profesor medycyny tradycyjnej wielokrotnie zarówno w czasie studiów medycznych jak i później w praktyce klinicznej używałam akupunktury weterynaryjnej na zwierzętach. Mieliśmy specjalne warsztaty, gdzie przewożono nam chore zwierzęta i staraliśmy się im pomagać. Efekty były różne, ale w dużej ilości przypadków udało się pomóc. Tym, którym się nie udało – spowodowane to było zbyt późnym dostarczeniem zwierzęcia na zabiegi lub przerwaniem terapii. Zwierzęta, na których praktykowałam: koty, psy, konie wyścigowe, zwierzęta wystawowe. W moim gabinecie nie oferujemy zabiegów na zwierzętach, ale takie doświadczenie miałam i ciągle pod naszą opieką są konie wyścigowe jednego z Warszawskich hodowców. Dla ciekawości powiem, że dla dużych zwierząt takich jak konie umieszcza się niekiedy w granicy 100 igiełek :-). Wygląda to może i śmiesznie, ale na prawdę pomaga. Jest dowodem, że nie różnimy się aż tak od zwierząt, a i im akupunktura jest w stanie pomóc.
Czy akupunkturę można łączyć z falami magnetycznymi?
Rozumiemy, że chodzi o leczenie drobnych kontuzji narządów ruchu? Jeżeli tak to jak najbardziej można łączyć akupunkturę z tymi metodami. Ważnym jednak jest, aby nie wykonywać tych zabiegów w tym samym czasie.
Czy akupunkturą profilaktycznie można wspomagać leczenie płuc?
Tak. Szczególnie w czasie tzw. „epidemii koronawirusa” ważnym jest o wzmacnianie tego organu. Medycyna Wschodnia ma na tym polu bardzo dużo do zaoferowania począwszy od ziół, a skończywszy na zabiegach akupunktury. Chińskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, w którym zalecono stosowanie określonych punktów akupunkturowych na ciele u pacjentów, u których jest podejrzenie nosicielstwa wirusa SARS-CoV2, u pacjentów, którzy przechorowali już zarażenie oraz u pacjentów z ciężkimi powikłaniami i pacjentów z tzw. „LONG TERM COVID19”, czyli z długotrwałymi powikłaniami pokowidowymi.
Jak długo trwa leczenie schorzeń "pokowidowych" przy użyciu akupunktury?
Jest to bardzo ciężkie pytanie. SARS-CoV2, który wywołuje chorobę COVID19 atakuje pacjentów w bardzo różny sposób. Z uwagi na to, iż naszym zdaniem jest to wirus sztucznie wyhodowany w laboratorium jego działanie jest różne w zależności od ludzi z jakimi ma kontakt: u ludzi starszych ma ciężki przebieg i często wymagana jest wentylacja zewnętrzna płuc, u ludzi w średnim wieku, jeżeli nie mają chorób dodatkowych (nadciśnienie, nadwaga, inne) na ogół przebiega znośnie (temperatura, dreszcze, bóle mięśni i stawów, zmęczenie), u ludzi młodych bezobjawowo z reguły. Odpowiadając na pani pytanie wydaje się, że COVID19 mutuje i wspomaganie organizmu poprzez wzmocnienie odporności zalecanie jest przez cały okres epidemii. Najważniejsze to stosowanie się do zaleceń WHO w tej sprawie. WHO oficjalnie zaleca stosowanie profilaktyczne akupunktury i medycyny tradycyjnej w leczeniu schorzeń płuc i w leczeniu COVID19 we wszystkich fazach zawansowania.
Byłam na akupunkturze "kosmetycznej" w gabinecie kosmetycznym ale pani nie była akupunkturzystką. Był to gabinet w innym mieście blisko mojego adresu zamieszkania. Czy takie metody mogą mi pomóc lub czy mogą zaszkodzić?
Odradzamy korzystanie z gabinetów, gdzie personel nie może pochwalić się ukończeniem określonych szkół profilowych potwierdzających zdobyte umiejętności. Pani tzw. „akupunkturzystka” jest tak naprawdę kosmetyczką z pani opisu, a nie wykwalifikowaną osobą do określonych zabiegów. Fakt działania mikro prądami na skórę twarzy może mieć potwierdzenie w korzystnych aspektach dla zdrowia pani skóry ale tylko i wyłącznie jeżeli są to zabiegi wykonywane przez osobę, która wie co robi. Umieszczanie igiełek przypadkowe na skórze może poruszyć punkty akupunkturowe, które wpłyną wręcz niekorzystnie i efekt będzie odwrotny. Jeżeli dodatkowo ma pani dolegliwości skórne o jakich pani pisała tym bardziej trzeba podejść do tematu rozsądnie. Leczenie akupunkturą określonych schorzeń ma tylko sens po właściwej diagnozie, sensownie ustalonej drodze leczenia oraz zastosowaniu się pacjenta do zaleceń lekarskich.
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni