• Zadzwoń do nas - (+48) 607 489 251

 • Najczęściej zadawane pytania – akupunktura

  • Czy wbijanie igieł boli?

   Nie. Igły są niezwykle cienkie – mają ok. 0,25 mm średnicy. Są więc o wiele cieńsze od igieł używanych np. do zastrzyków. Są również wprowadzane specjalnymi metodami, które sprawiają, że nakłuć się nie czuje. Niekiedy można poczuć lekkie ukłucia w miejscach bolesnych, jednak nie powinny być zbyt dyskomfortowe.

  • Czy akupunktura jest bezpieczna?

   Tak. Igły są bardzo cienkie i giętkie, prawdopodobieństwo złamania jest praktycznie zerowe. Nie istnieje również możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jednak by zabieg miał być skuteczny, musi wykonywać go wykwalifikowany akupunkturzysta, najlepiej z doświadczeniem.

  • Jak długo trwa zabieg?

   Około 30 minut, jednak pierwszy zabieg trwa dłużej. Lekarz musi dokładnie zdiagnozować pacjenta i ustalić indywidualny tok terapii.

  • Czy podczas zabiegu można zarazić się jakąś chorobą?

   Nie. Igły są sterylne i używane wyłącznie jednorazowo za rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa zarażenia się czymkolwiek od innych pacjentów.

  • Jak wiele igieł się zużywa podczas jednego zabiegu?

   Wszystko zależy od pacjenta i jego problemów z którymi akupunkturzysta musi się uporać, ale najczęściej zużywa się od kilku do kilkunastu igieł. Najwięcej igiełek zużywa się przy zabiegach akupunktury kosmetycznej i estetycznej.

  • Czy akupunktura może zostawić ślady na skórze?

   Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak zanika po kilku dniach.

  • Jak wiele zabiegów muszę przejść?

   Standardem jest 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu. W ciągu trwania terapii ilość zabiegów odbywających się tygodniowo może się zmniejszać. Wszystko zależy od tego, jak pacjent reaguje na terapię.

  • Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?

   Zazwyczaj powikłania nie występują, jednak czasami zdarza się, że w miejscach nakłuć pojawiają się siniaczki, które jednak znikają po kilku dniach. Mogą również wystąpić lekkie zawroty głowy i dyskomfort w miejscach nakłuć. Czasami, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy lub zestresowany możliwe jest zasłabnięcie. Są to jednak bardzo rzadkie wypadki. Niektórzy odczuwają po zabiegu senność.

  • Jak przygotować się do zabiegu?

   Przed akupunkturą nie należy zbytnio się najadać, dobrze również nie jeść przez godzinę lub dwie po zabiegu. Należy również nie denerwować się przed, nie spieszyć i nie stresować. Wysiłek zaraz po akupunkturze także nie jest wskazany. Jeżeli przychodzimy na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną i historię chorób jeżeli takowa była prowadzona.

  • Czy w czasie zabiegów akupunkturowych można poddać się innym terapiom i zażywać leki?

   Tak. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Akupunktura bardzo często jest równolegle stosowana z innymi terapiami, np. akupresurą czy stosowaniem ziół. Zawsze lepiej jednak powiadomić lekarza o zażywanych lekach. 

  • Czy akupunktura działa na wszystkich?

   Niestety nie. Ok. 10% społeczeństwa jest mało podatnych na tę metodę. Terapia może być również mało skuteczna jeśli nie powiadomimy lekarza o zażywanych lekach, ciąży czy nałogach.

  • Akupunktura może wyleczyć z nałogów?

   Tak. Nie tylko wspomaga osoby rzucające palenie czy będące na odwyku, ale również osoby borykające się z nadwagą, depresją czy nerwicami.

  • Czy na zabieg akupunktury można przyjść zdenerwowanym?

   Duży poziom wzburzenia lub stresu przed zabiegiem akupunktury nie jest wskazany. Lepiej wybrać inny czas lub poczekać do ustania objawów.

  • Kiedy należy oczekiwać efektów po zabiegach akupunktury?

   Akupunktura jest metodą holistyczną - leczącą cały organizm. Pierwsze efekty mogą być odczuwalne bezpośrednio po zabiegu, a efekty terapeutyczne działają do 3-5 miesięcy po ostatniej serii.

  • Czy zabiegi akupunktury można wykonywać bez końca?

   Nie. Akupunktura jak każdy zabieg jest męczący dla organizmu. Z reguły wykonuje się serie od 5-25 zabiegów w jednej. Po tym czasie zalecane jest wykonanie przerwy od 1 do 6-ciu miesięcy celem regeneracji organizmu.

  • Czy w czasie ciąży akupunktura może być stosowana?

   Tak. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu akupunktury. Aczkolwiek zawsze o takich kuracjach powinien zdecydować lekarz prowadzący ciążę. W Chinach stosuje się zabiegi akupunktury wspomagającej utrzymanie ciąży dla kobiet do 3 miesiąca oraz w 8-9 miesiącu jako terapia przeciwbólowa oraz nawet znieczulenia do porodu.

  • Czy rodzaje igieł mają znaczenie dla efektu terapeutycznego zabiegu?

   Obecnie poziom wytwarzania igieł oraz materiały z jakich są wykonywane są bardzo profesjonalne. O użyciu określonych igieł do zabiegów zawsze decyduje lekarz. Np: do elektro-akupunktury stosuje się igiełki lepiej przewodzące napięcie.

  • Jakie są granice wiekowe stosowania akupunktury?

   W podręcznikach podaje się dane od 3 do 75 lat. Tak naprawdę takie granice nie istnieją, a o użyciu akupunktury zawsze decyduje lekarz czy terapeuta. W naszym gabinecie najmłodsi pacjenci mają 7 lat, a górnej granicy wieku nie ma.

  • Jak wybrać dobrego lekarza-akupunkturzystę?

   Czynnikami świadczącymi o profesjonalizmie lekarza są: rodzaj ukończonej szkoły wyższej, kursy i sympozja naukowe, tytuły naukowe, wiek i doświadczenie lekarza oraz chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Czynnikiem decydującym jest często wiek i praktyka kliniczna.

  • Czy akupunktura w sporcie jest skuteczna?

   Tak. Obecnie najlepsi zawodnicy klasy międzynarodowej regularnie korzystają z pomocy terapeutów-akupunkurzystów w swojej karierze sportowca.

  • Czy zabiegi akupunktury można przerwać w dowolnym momencie?

   Tak. Wyjątek stanowią zabiegi akupunktury anty-nikotynowej, anty-alkoholowej oraz uzależnień od używek. Zakończony wcześniej cykl nie przyniesie jednak zamierzonego efektu lub efekt będzie ograniczony.

  • Czy akupunkturę można łączyć z lekami konwencjonalnymi?

   Tak. Nie mu ku temu żadnych przeciwwskazań aczkolwiek o przyjmowaniu leków należy powiadomić lekarza przed zabiegiem.

  • Czy można poddać się zabiegowi po dużym wysiłku fizycznym?

   Nie jest to zalecane chyba, że jest się sportowcem wyczynowym. Dla normalnych ludzi zalecane jest poddanie się zabiegowi po należytym odpoczynku.

  • Czy jeżeli mam duże rany skórne mogę się poddać zabiegowi akupunktury?

   Brak ciągłości skóry, skaleczenia lub ubytki skórne są przeciwwskazaniem do akupunktury. O tym czy można jednak zastosować zabieg powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent jest stabilny wybiera się punkty o działaniu zastępczym nie będące w obszarze uszkodzeń skórnych.

  • Dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 4 miesiącu. Jestem w trakcie zabiegów akupunktury. Co mam zrobić?

   Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów. W Chinach do ostatnich miesięcy kobiety korzystają z zabiegów. Często też decydują się na znieczulenie do porodu przy wykorzystaniu igieł do akupunktury- bez znieczulenia oponowego. Jeżeli jesteś w ciąży poinformuj lekarza wykonującego zabiegi o tym fakcie. 

  • Czy przed zabiegiem akupunktury można jeść i pić?

   Zaleca się przybycie na zabiegi względnie nie najedzonym to znaczy dobrze nie spożywać ciężkich posiłków. Dwie godziny postu przed zabiegiem w zupełności wystarczy. Pić można bez ograniczeń. 

  • Czy z AIDS można poddać się zabiegowi akupunktury?

   Tak oczywiście. Trzeba jednak poinformować lekarza o tym fakcie bezpośrednio przed zabiegiem.

  • Jestem po złamaniu nogi i chcę skorzystać z akupunktury przyspieszającej gojenie ran. Kiedy mogę rozpocząć kurację?

   Lekarz akupunkturzysta musi mieć dostęp do nogi czyli gips powinien być już zdjęty. W Chinach stosuje się metodę antagonistyczną polegającą na nakłuwaniu nogi zdrowej jeszcze w czasie kiedy druga noga jest w gipsie. O tym jednak czy takie metody mogą być zastosowane trzeba skonsultować z lekarzem. Generalnie akupunkturę w rekonwalescencji stosuje się bezpośredni po usunięciu gipsu.

  • Czy okres/ menstruacja jest przeciwwskazaniem do akupunktury?

   Zależy od samopoczucia pacjentki. Jeżeli czuje się na sile to można wykonać takie zabiegi. Warto jednak poinformować lekarza przed zabiegiem. Można też przenieść wizytę o kilka dni do przodu kiedy problem nie będzie już występował, a kuracja będzie mogła być kontynuowana.

  • Jestem po kilku zabiegach akupunktury wykonywanej w Anglii. Chcę kontynuować u państwa w gabinecie?

   Niestety nie ma takiej możliwości. Zabiegi rozpoczęte już w innym gabinecie powinny być tam skończone. Każdy lekarz ma własne metody oraz punkty, których używa. Ingerowanie innego lekarze w już rozpoczętą kurację nie jest wskazane! Może pani po okresie przejściowym, który trwa z reguły 3-6 miesięcy przyjść z zaleceniami (wypisanymi punktami jakie pani zalecono) do nas, ale nie gwarantujemy, że nasi lekarze z nich skorzystają. 

  • Czy akupunkturę można stosować, aby zwiększyć szansę zajścia w ciążę?

   Zdecydowanie tak. Zabiegi warto rozpocząć na kilka miesięcy przed współżyciem (dotyczy naturalnych metod prokreacji). W przypadku kobiet w trybie in vitro sprawa wygląda bardziej skomplikowanie.

  • Czy akupunktura sportowa jest stosowana w dyscyplinie podnoszenia ciężarów?

   Mieliśmy już najróżniejszych pacjentów trenujących różne dyscypliny. Sporty ciężarowe należą do jedynych z najbardziej kontuzyjnych, a akupunkturę używa się w nich głównie jako szybsza regeneracja organizmu. Dochodzą tutaj też tematy bólów różnego typu: pleców, nóg, kręgosłupa oraz rąk. Często cierpią też połączenia stawowe przenoszące ponadprzeciętne obciążenia.

  • Co to jest akupunktura pięciu elementów?

   Jest to jeden z rodzajów akupunktury chińskiej głównie wykładany dla terapeutów europejskich ze względu na swoją ugruntowaną formę i schemat nauki. Opiera się ona na podobnych aspektach jak inne rodzaje akupunktur, których obecnie jest około stu ale jest bardziej czasochłonna. W akupunkturze pięciu elementów ogranicza się do minimum ilość używanych igieł. Często stosuje się typowe punkty do zabiegów. Tego rodzaju akupunktury nie łączy się z innymi rodzajami, a terapeuta z reguły nie zmienia raz wybranych punktów na inne. Zabieg w akupunkturze 5 elementów jest krótki i z reguły nie przekracza 10 minut. Często stosowane u dzieci.

  • Czy akupunkturą można zaszkodzić organizmowi?

   Tak oczywiście. Terapeuta jednak umyślnie kieruje się dobrem pacjenta i jeżeli ma odpowiednią wiedzę i wykształcenie to skutki uboczne praktycznie nie występują. Jest to metoda bardzo bezpieczna. Aby komuś zaszkodzić trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie są takie punkty więc nawet osoba co przypuszczalnie chciałaby zaszkodzić nie mogłaby bo nie wiedziałaby gdzie te punkty są zlokalizowane. Wbijanie igiełek na oślep nic nie da i nie będzie miało jakiegokolwiek efektu terapeutycznego.

  • Czy akupunkturę trzeba przyjmować seriami?

   Jest wiele szkół akupunktury ale generalnie akupunkturę jeżeli ma się czas i finanse powinno się używać seriami. W ten sposób osiągniemy najlepsze efekty lecznicze. Są jednak szkoły akupunktury, które stosują metodę o jakiej pani wspomina. Moim zdaniem już lepiej zrobić ten jeden zabieg miesięcznie jak nic nie robić i pozostawić stan chorobowy samym sobie. Często lekarze chińscy używają tzw. zabiegów przypominających, które też wykonuje się w ilości 1-2 na miesiąc po serii głównej (alergie, łysienie, nerwice, problemy z zasypianiem).

  • Właśnie zakończyłam zabiegi akupunktury. Kiedy mogę się spodziewać rezultatów?

   Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu do wyrównania energii (naturalnej homeostazy). Przyjmuje się, że efekt leczniczy akupunktury działa aktywnie do 3 miesiąca od zakończenia serii, a pasywnie nawet do 6 miesiąca. W jednym przypadku skutki mogą być szybkie i następować z dnia na dzień, a w drugim wymagany jest czas. Warto więc dobrze obserwować zmiany zachodzące w organizmie i informować o nich lekarz podczas wizyt kontrolnych.

  • Czy można się poddać zabiegom akupunktury profilaktycznie?

   Tak. W Chinach ludzie cieszą się długim i dobrym zdrowiem właśnie dzięki profilaktyce w tym profilaktycznym zabiegom akupunktury. W Polsce te metody dopiero zyskują swoich zwolenników ale pierwsze sukcesy są do zaobserwowania głównie na polu braku odporności, alergii i uczuleń okresowych.

  • Czy u dzieci z ADHD można zastosować akupunkturę?

   Tak aczkolwiek przeprowadza się takie zabiegi etapami aby nie zmienić naturalnych zachować dziecka. Przed akupunkturą trzeba dobrze zdiagnozować, czy pacjent rzeczywiście ma nadpobudliwość chorobową. Obowiązkowe jest dostarczenie całej dokumentacji medycznej dziecka, gdzie jest stwierdzona taka dolegliwość. 

  • Czy przy pomocy akupunktury można polepszyć pamięć?

   Nie tylko pamięć ale możliwości przyswajania wiedzy poprzez zwiększenie aktywności mózgu, ukrwienie go oraz wpływanie na lepsze wchłanianie tlenu. Do tego celu używa się kilku punktów klasycznej akupunktury oraz punktów specjalnych. Ważnym jest aby przed zabiegami pacjent był względnie zdrowy, wyspany i niezestresowany.

  • Czy akupunkturą mogę wyleczyć stany chorobowe o których mogę nie wiedzieć?

   Tak - jedną z głównych zalet akupunktury jest wyrównywanie poziomu energii wewnątrz organizmu. Wypadkową tego efektu może być wyleczenie dolegliwości i schorzeń o których pacjent może nie wiedzieć lub nie zostało to jeszcze zdiagnozowane.

  • Czy prof Enji mówi po polsku :-) ?

   Tak oczywiście :-). Profesor Enji mieszka i pracuje w Polsce od długiego czasu, a porozumiewanie się w języku polskim nie stanowi dla niej problemów. Analiza dokumentacji medycznej, specjalistyczne słownictwo medycyny klasycznej jak i medycyny wschodniej to normalny dzień pracy pani doktor. Przychodząc do nas do gabinetu nie będziecie rozmawiać z tłumaczem lecz z lekarzem bezpośrednio.

  • Byłam w trakcie serii akupunktury ale przerwałam z powodu wyjazdu - co mam zrobić?

   Generalnie jeżeli przerwa w zabiegach jest większa niż 7 dni, a jest się na początku kuracji można kontynuować leczenie dalej. W sytuacji kiedy odstęp jest większa jak 7 dni zaleca się zrobienie około miesiąca przerwy po czym można powtórzyć zabiegi od samego początku. Podany schemat obowiązuje standardowo do typowych zabiegów. Nie można przerywać akupunktury antynikotynowej, antyalkoholowej czy odzwyczajającej od używek - otwarte kanały energetyczne mogą wtedy zaszkodzić organizmowi. 

  • Czy dwóch lekarzy może na zmianę wykonywać zabiegi na tym samym pacjencie?

   Zdecydowanie tego odradzamy. Nasza zasada główna to "Lekarz, który bada robi zabiegi". Należy zdecydowanie unikać gabinetów, gdzie jeden lekarz diagnozuje, a jeszcze inny wbija igły. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Drugi terapeuta może nie znać dolegliwości pacjenta jakie zostały wymienione podczas pierwszej wizyty i tym samym nie mieć pełnej wiedzy o jego stanie zdrowia.

  • Jakie są procedury higieniczne przy zabiegach akupunktury?

   Najważniejszą sprawą powinno być wykonywanie zabiegów igłami jednorazowymi, które po zabiegu się wyrzuca lub zostawia pacjentowi na pamiątkę. Druga kwestia to odpowiednie przygotowanie ciała pacjenta do zabiegu - osoba powinna być czysta, a miejsca wkłucia dodatkowo oczyszczone specjalnym płynem. Po trzecie lekarz powinien używać jednorazowych rękawiczek, które tak samo po zabiegu się utylizuje. 

  • Czy igły po zabiegu może wyjąć inna osoba niż lekarz?

   Igiełki po zabiegu powinna wyjmować osoba odpowiednio do tego przeszkolona. Nie musi to być lekarz ale osoba musi widzieć jak się to robi, aby przypadkowo nie zadać pacjentowi bólu. Lekarz akupunkturzysta ma w tym wprawę i robi to automatycznie i całkowicie bezboleśnie. 

  • Czy dwóch lekarzy razem mogą przeprowadzać zabieg akupunktury?

   Tak, bardzo często się to zdarza gdy wymagane jest wprowadzenie dużej ilości igiełek np. przy połączeniu akupunktury kosmetycznej i akupunktury na ciało.

  • Czy akupunkturę można wykonywać na zwierzętach?

   Tak. Jest to metoda z powodzeniem stosowana u różnych zwierząt, nawet tych dużych typu konie wyścigowe czy zwierzęta wystawowe. U psów i kotów najczęściej używa się zabiegów anty-padaczkowych lub uspokajających. Proszę sobie jednak wyobrazić ilości igieł jakie czasami się wbija w przypadku większych okazów, a z reguły jeden zabieg nie załatwia problemu. Dochodzi tutaj też problem z uspokojeniem zwierzęcia do zabiegu co niekiedy uniemożliwia bezpieczne jego wykonanie.

  • Co jeżeli w trakcie zabiegu poruszę się i przypadkowo wbiję sobie igłę mocniej w ciało?

   Po pierwsze poruszanie się lekkie w trakcie leżenia z igiełkami jest możliwe i dozwolone. Po drugie wbicie igiełek mocniej jest bardzo mało prawdopodobne, gdyż są one bardzo cienkie i giętkie i raczej zegną się jak wejdą głębiej w ciało pacjenta. Dobrym przykładem jest tutaj akupunktura w pozycji siedzącej, gdzie przecież pacjent rusza się z igiełkami siedząc np. na krześle. 

  • Czy do zabiegów używa się ciągle tych samych igieł?

   Nie. Do zabiegów akupunktury używa się tylko igiełek jednorazowych, podwójnie sterylizowanych fabrycznie. Każda igiełka w opakowaniu pakowana jest osobno. Po każdym zabiegu igiełki są utylizowane jako odpady medyczne i nie mogą być użyte ponownie. Z zabiegu na zabieg używa się nowych igiełek.

  • Czy w procesie leczenia akupunkturę warto łączyć z dietą czy ćwiczeniami?

   Zdecydowanie tak. Tradycyjna Medycyna Chińska czy Tradycyjna zakłada zmianę całego sposobu myślenia, funkcjonowania na co dzień, diety czy ćwiczeń. Najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się jak się wszystkie metody łączy razem. Uzyskujemy wtedy synergię tych wszystkich elementów. 

  • Czy akupunkturą można leczyć takie rzeczy jak brak energii w ciele, osłabienie czy brak chęci do czegokolwiek?

   Tak. Akupunkturą można leczyć czy wspomagać leczenie większości schorzeń w tym tych właśnie co pani wymieniła. Dużą zaletą jest przewaga akupunktury nad innymi systemami w "leczeniu" chorób o nieznanym pochodzeniu.

  • Czy moksę stosuje się w każdym zabiegu i czy jest ona skuteczna?

   Moksę nie stosuje się w każdym zabiegu. Tak samo jak akupunktura tak i moksa to potężne narzędzie lekarza medycyny chińskiej w walce z chorobami. Są punkty na ciele gdzie można moksę stosować i takie gdzie jest to niewskazane. Dobry lekarz medycyny wschodniej będzie wiedział kiedy i jak zastosować moksowanie.

  • Ile czasu zajmuje nauka akupunktury gdyby ktoś chciał się nauczyć i jakie szkoły by pani poleciła w Polsce?

   Nauka akupunktury to tak jak nauka nowego systemu medycznego, to jak normalne studia medyczne - trzeba poznać te same zagadnienia co lekarze medycyny klasycznej plus zagadnienia medycyny chińskiej. Nie ma drogi na skróty czyli nauka na kursach 2-3 tygodniowych to po prostu jakiś żart! W Polsce polecamy dwie szkoły - jedna mieści się w Bydgoszczy, a druga w Krakowie. Najlepsze jednak wykształcenie uzyskacie państwo studiując normalnie tradycyjną medycynę chińską w Chinach, czyli zwyczajne studia medyczne, które trwają 6-9 lat. Oczywiście nie mówimy jeszcze o praktyce klinicznej, która trwa około 2-5 lat po zakończeniu studiów czyli odpowiednik tzw. staży medycznych w medycynie klasycznej. Moim skromnym zdaniem po przeszło 35 latach praktyki lekarskiej najważniejszym jest nauczyciel od którego zdobywamy wiedzę, jego doświadczenie i wypracowane przez lata techniki i przyzwyczajenia w określonych typach schorzeń.

  • Dlaczego nie uczy pani akupunktury na uniwersytecie medycznym?

   Kiedyś zajmowałam się dydaktyką ale wolałam leczyć pacjentów niż uczyć studentów. Poza tym praktyka kliniczna jest najlepszym sprawdzeniem wiedzy jaką człowiek zdobył przez lata nauki. Ja chciałam ciągle się rozwijać, a nie odtwarzać już nauczone rzeczy. Są ludzie co nadają się lepiej do dydaktyki, a są i ci co lepiej dają radę w kontakcie z pacjentami. Ja wybrałam tą drugą drogę i chyba dobrze. W swoim życiu otrzymałam poważne propozycje wykładów w szkołach medycznych za granią ale zrezygnowałam z powodu dużych zmian jakie musiałabym podjąć aby wyjechać z Polski. Nie zdecydowałam się na ten krok. Będąc w Polsce otrzymałam też kilka propozycji pracy jako wykładowca w szkołach tzw. medycyny wschodniej. Były to szkoły policealne i kursy weekendowe więc sami państwo rozumieją. Wiem jednak, że kilku znakomitych wykładowców z Chin podjęło ten temat i są zadowoleni. Mam nadzieję, że temat się rozwinie, a może kiedyś zobaczymy te metody na normalnych studiach medycznych w Polsce. Do tego jednak trzeba dużych zmian i chęci jakich obecnie nie widzę.

  • Czy akupunktura to jedyna metoda jaką leczy się pacjentów w Chinach?

   Nie. Akupunktura to jedna z metod jak np. medycyna klasyczna. W medycynie chińskiej mamy jeszcze akupresurę, masaż chiński, bańki szklane, moksę, dietetykę, ćwiczenia i oczywiście ziołolecznictwo. Najlepsze efekty osiąga się zawsze jak łączy się te metody razem. Z oczywistych względów jest to czasami nie możliwe jak wziąć pod uwagę szybkość życia, nieustającą gonitwę za wszystkim w pracy i powszechny brak czasu.

  • Czy wizytę lekarską można oprzeć jedynie o biorezonans?

   Zdecydowanie nie. Urządzenia, które sprzedawane są często za poważne pieniądze w Polsce nie zastąpią nigdy normalnej wizyty lekarskiej. Są to maszyny w większości pokazujące zakłamane dane lub informacje o charakterze mocno zbliżonym. Nie spotkaliśmy osoby co podczas diagnostyki tymi wynalazkami miałaby wszystko ok w organizmie. "Diagnostykę" tą można stosować dodatkowo jako pewnego rodzaju ciekawostkę, a nie jako wyrocznię. Proszę nie mylić biorezonansu z biorezonatorem.

  • Dlaczego koleżanka zapisując się telefonicznie otrzymała termin wcześniejszy ode mnie?

   Najszybszym sposobem zarejestrowania wizyty jest kontakt telefoniczny bezpośrednio do pani profesor Enji pod nr 607 489 251. Jeżeli rejestrowała się pani poprzez email lub formularz rezerwacji wizyt to zawsze trwa to dłużej (około 1-3 dni robocze). Poza tym osoby będące już pacjentami prof Enji obsługiwane są zawsze w pierwszej kolejności. 

  • W jaki sposób mogę polecić wizytę w gabinecie profesor Enji?

   Może pani wysłać sms z numeru, który jest przypisany do pani karty pacjenta z taką informacją . Może pani zadzwonić pod nr 607489251 bezpośrednio do pani profesor lub też wysłać mail na adres: akupunktura@tutanota.com

  • Czy akupunktura może pomóc w nagłych przypadkach jak ból głowy?

   Tak. Akupunkturę można stosować doraźnie w takich i podobnych przypadkach np. nagłego bólu różnego typu i nasilenia, bólów i zawrotów głowy, osłabnięć, a nawet stanów przedzawałowych. 

  • Z jaką dokładnością lokalizuje się punkty w akupunkturze?

   Błąd pomiarowy wynosi od 1-2 mm. Doświadczony lekarz medycyny i akupunkturzysta identyfikuje te punkty z perfekcyjną precyzją. Każdy standardowy punkt akupunktury ma swój opis oraz sposób jego znalezienia na ciele. Dlatego czasami akupunkturzyści wyglądają tak jakby coś liczyli na ciele pacjenta - to nic innego jak znajdowanie (identyfikowanie) punktów na meridianach.

  • Czy można być lekarzem akupunkturzystą bez znajomości anatomii człowieka?

   Nie. Trzeba posiadać wiedzę z zakresu anatomii człowieka w ujęciu rozszerzonym. Szczególnie ważne są tutaj lokalizacje kości, stawów, więzadeł, mięśni, narządów itp., które później pomocne są w lokalizacji punktów do zabiegów akupunktury. 

  • Czy mogłaby pani wymienić pola na których akupunktura ma udokumentowane działanie?

   Zapraszamy do działu "akupunktura-badania". Tych przekładów jest tak dużo, że nie starczyło by nam życia aby je przytoczyć. Dla pana zapewne adekwatną instytucją będzie WHO (World Health Organization). W 2003 roku WHO chcąc dowieść brak skuteczności akupunktury zebrała przypadkowo dowody na jej bezsporne działanie na takich polach jak: wysokie i niskie ciśnienie krwi, nudności i wymioty wywołane chemioterapią (medycyna paliatywna), niektóre stany żołądkowe w tym wrzody tego narządu, wrzody różnego typu i też innych narządów, bolesne okresy u kobiet, czerwonka, alergiczne nieżyty nosa, bóle twarzy (w tym też pooperacyjne), poranne mdłości kobiet i mężczyzn, reumatoidalne zapalenia stawów, zwichnięcia, terapia tzw. łokcia tenisisty (medycyna sportowa), bóle zębów i dziąseł, w terapii zmniejszającej ryzyko udaru czy wylewu, fibromialgia, nerwobóle, rekonwalescencja pooperacyjna, wszelkie uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków, bóle kręgosłupa różnego typu, objawy tzw. sztywnej szyi, otępienie naczyniowe, wielozawałowe, koklusz lub krztusiec, zespół Tourette'a. Po tym bardzo drogim badaniu WHO zdecydowało się na jeszcze jedno ale już ostatnie badanie sponsorowane. WHO sugeruje w nim również, że akupunktura może pomóc w leczeniu wielu infekcji, w tym niektórych infekcji dróg moczowych i epidemii gorączki krwotocznej - badanie przeprowadzono w Afryce na dużej populacji ludzi tam zamieszkującej. World Health Organization w swoim oświadczeniu uznała akupunkturę za metodę skuteczną ale nie będą już badać tych metod z uwagi na duże koszta tych procedur i małe zyski dla koncernów farmaceutycznych (mój osobisty wniosek). Proszę pamiętać, że podane wyżej schorzenia i dolegliwości są jedynie małym procentem gdzie akupunktura jest skuteczna i pomaga ludziom.

  • Czy akupunktura może pomóc w odczulaniu dziecka?

   Tak. Nie jest to metoda natychmiastowa ale za to całkowicie bezpieczna i trwała. Organizm wytwarza naturalną odporność i jest mniej podatny na wszelkie alergeny i uczulenia w tym pylenie okresowe roślin. Przed przystąpieniem do zabiegów dobrze jest wykonać próby uczuleniowe czyli tzw. testy alergiczne na oznaczenie przeciwciał dla głównych alergenów pyłkowych, pleśniowych, roztoczowych i zwierzęcych. Nie jest to kosztowny zabieg i można go wykonać zarówno z krwi pacjenta ale też poprzez nakłuwanie skóry oraz wystawienie jej małej powierzchni na określone substancje. Jeżeli już będziemy dokładnie wiedzieć na co jesteśmy uczuleni możemy skoncentrować nasz tok leczenia do określonych schorzeń. Poddanie się akupunkturze antyalergicznej czy odczuleniowej profilaktycznie wymaga przeprowadzenia serii zabiegów z wyprzedzeniem okresów w których te niedogodności występują.

  • Czy jaki stały pacjent gabinetu mogę liczyć na jakieś zniżki?

   Tak oczywiście. Od 1 stycznia dostępne jest specjalne ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje zarówno usługi medycyny klasycznej jak i medycyny tradycyjnej, akupunktury, akupresury, moksy, masaży i ziołolecznictwa. Nasi pacjenci zawsze mogą liczyć na korzystne traktowanie i zawsze obsługiwani są w pierwszej kolejności. 

  • Ile zabiegów akupunktury kosmetycznej jest zalecane standardowo?

   Akupunktura kosmetyczna to zabiegi ukierunkowane na estetykę ciała czyli głównie skoncentrowane na twarzy. Ilość zabiegów jaka minimalnie powinna być wykonana to 3. Minimalna ilość igieł to zakres pomiędzy 20-30. Często przy akupunkturze kosmetycznej stosuje się większe ilości igieł np. gdy mamy widoczne nierówności skóry, blizny itp. Celem nadania właściwej sprężystości i witalności (odmładzanie) dobrze byłoby wykonać około 5-10 zabiegów. Z uwagi na to, że "czucie w skórze twarzy" z każdym zabiegiem jest większe - tak samo odczuwa się większy ból przez to, że skóra jest mocniej naciągnięta, sprężysta i witalna - nie każdy pacjent więc wytrzyma pełną serię zabiegów akupunktury kosmetycznej. 

  • Czy zabiegi akupunktury kosmetycznej można przerwać w dowolnym momencie?

   Tak, można przerwać zabiegi akupunktury kosmetycznej w dowolnym momencie i nie będą z tym związane jakiekolwiek skutki negatywne dla zdrowia.

  • Czy w przypadku silnych bólów ręki niewiadomego pochodzenia w akupunkturze nakłuwa się same ręce?

   Wszystko uzależnione jest od schorzenia. Jeżeli są to bóle fantomowe, bóle po wypadku to nie. Jeżeli są to bóle nagłe można zastosować takie metody ale trzeba więcej informacji odnośnie przyczyn tego bólu. W Chinach część lekarzy wyznaje zasadę, że nakłucie samego ogniska bólu jest wskazane i przynosi ulgę, a część woli zastosować inne punkty zlokalizowane np. nie na rękach. Metodę tą nazywa się akupunkturą antagonistyczną i używa się ją często w rekonwalescencji powypadkowej, gdzie jedna kończyna jest w gipsie, a kończyn nakłuwana jest zdrowa. 

  • Tłumaczenia na waszej stronie nie są kompletne. Czy to ktoś może naprawić?

   Sukcesywnie będą dodawane nowe teksty, tłumaczenia oraz usprawnienia naszej witryny. Prosimy pamiętać, że zawsze mogą państwo skorzystać z automatycznego tłumacza google, który też daje radę w takich przypadkach. Tłumaczenia witryny zostały ustawione na zgodne z językiem wyszukiwarki z jakiej klient się łączy z naszym serwisem. 

  • Regularnie oddaję krew dla osób potrzebujących. Czy mogę poddać się zabiegowi akupunktury przed oddaniem krwi?

   Nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do odbycia zabiegu akupunktury przez pobraniem krwi, aczkolwiek zalecalibyśmy odłożenie w czasie jednej z usług z tego powodu, że ciało różnie może zareagować na obie metody. Nigdy nie spotkaliśmy się z osobami co z tego tytułu miałyby jakieś problemy czy wpływałoby to na ich zdrowie czy samopoczucie. W czasie pobierania krwi oddaje się nie więcej jak 0,5 litra na 85 kg masy ciała. W przypadku mniejszych pacjentów proporcjonalnie mniej. Organizm sam reguluje niedobory krwi i uzupełnia je w praktycznie do 12 godzin. Taki więc czas zalecamy do odczekania po oddaniu krwi aby poddać się zabiegowi akupunktury.

    
  • Podobno podczas wizyty dla każdego pacjenta dobierany jest indywidualny zestaw punktów?

   Tak, nie spotkałam się jeszcze z takim samym zestawem punktów akupunkturowych podczas całej kuracji. Dlatego tak ważna jest diagnoza oraz wywiad z pacjentem. Dla lekarza tradycyjnej medycyny ważnym są np. takie rzeczy jak odczuwanie temperatury, zapach potu czy pory chodzenia spać. Wszystkie te aspekty wpływają na zmiany punktów w akupunkturze, których używa się podczas serii. Obserwacja pacjenta w trakcie zabiegów jest o tyle ważna, że każda informacja przekazana lekarzowi np. w sprawie polepszenia snu wpływa bezpośrednio na możliwość zmiany punktów na inne. Często jak pacjent odczuwa ból w jednym punkcie jest to sygnał o określonym wskazaniu co może ale nie musi mieć konsekwencje zmiany punktu na inny lub dodania nowych itd.

  • Czy akupunkturę kosmetyczną można wykonywać codziennie?

   Nie. Jest to specjalistyczny zabieg akupunktury na ciało lub twarz do którego wykorzystuje się określone igły w dużych ilościach. Terapia ta może być wykonywana w odstępie 2-5 dni ale ilość zabiegów w serii nie powinna być większa niż 10. Z reguły około 5 zabiegów w zupełności wystarcza do osiągnięcia zadowalającego efektu. Przewagą akupunktury kosmetycznej nad botoksem są jej trwałe rezultaty. Skóra jest ewidentnie lepiej ukrwiona, dotleniona, polepsza się jej sprężystość, witalność oraz czucie.

  • Co może pani powiedzieć o akupunkturze dr Yamamoto?

   Tak znamy dr DR. TOSHIKATSU YAMAMOTO osobiście. Dr Yamamoto to specjalista od akupunktury głowy (czaszki) tzw, skalp acupuncture. W Japonii czyli kraju, jakiego pochodzi pan doktor akupunktura ta uznawana jest za najskuteczniejszą w leczeniu głównie problemów neurologicznych ( stany powylewowe, pozawałowe, problemy motoryczne, brak mobilności motorycznej) oraz różne przypadki ortopedyczne. System ten cechuje się natychmiastowym efektem skuteczności, a ulgę powinien pacjent poczuć już podczas pierwszego zabiegu. Jeżeli się tak nie dzieje to jest to sygnał do innych dolegliwości często jednak mniej poważnych. Dużą zaletą tej metody jest leczenie objawowe bardzo podobne do medycyny akademickiej. Często też nie wymagana jest jakakolwiek diagnoza czy wizyta u lekarza. Pacjent może przyjść bezpośrednio na zabieg.

  • Byłam u specjalistki akupunktury na tzw. akupunkturze szczęścia. Czy zna pani taką odmianę?

   Niestety nie. Musi mi pani przedstawić więcej szczegółów odnośnie tego zabiegu, a najlepiej, aby pani specjalista wymieniła punkty jakie zastosowała. Normalna nomenklatura i nazewnictwo jest ogólnie znane więc nie będzie problemów. Jeżeli specjalista jest lekarzem medycyny chińskiej może pani zapisać te punkty po chińsku - dla nas nie stanowi to problemu. 

   Osobiście zalecałabym pani wykonanie akupunktury na głowie, która jest odpowiednikiem akupunktury, która ma wpływać na szczęście. Jest to tak zwana akupunktura energetyczna "energy acupuncture". Charakteryzuje się ona tym, że pozostawia się od 6 do 8 igieł w głowie na określony czas. Z reguły im dłużej tym lepiej. Można igły nosić nawet do godziny czasu. Chińczycy mówią, że jest to droga powracająca do korzeni "roots meridians", której zadaniem jest czerpanie energii Qi odpowiadającej za szczęście. 

  • Na jaką największą głębokość wbija się igły?

   W większości zabiegów standardowych jest to około 0,5-0,7 cm. Są jednak punkty gdzie igłę umieszcza się 5-6 cm pod skórą (rwa kulszowa). W zabiegach specjalistycznych igła wchodzi około 3-4 cm pod skórę. Każdy punkt ma swoją specyfikację i zalecane głębokości umieszczania igieł. W określonych stanach chorobowych może to wyglądać inaczej. 

  • Dlaczego zabieg akupunktury trwa około 30-40 minut, a nie 5 minut?

   W zależności od rodzaju akupunktury, wieku pacjenta oraz kondycji fizycznej i schorzenia ilość minut jest różna. Dzieci kuje się płytko oraz na krótki czas ponieważ w medycynie chińskiej uważa się, że młodzi pacjenci mają silną energię dlatego obieg czasowy tej energii w ciele młodego pacjenta jest też szybszy. Medycyna nuklearna dowiodła, że w przypadku starszych pacjentów powinno się igły pozostawiać na około 30 minut. Dlatego wszystko co jest powyżej 30 minut jest dobre! Nie powinno się przesadzać przy niektórych schorzeniach ale o tym wie najlepiej lekarz specjalista. Obieg 5 krotny energii w ciele pacjenta twa dokładnie 28 minut i 40 sekund. Tyle też powinien trwać zabieg akupunktury.

  • Na czym polega akupunktura transferowa?

   Akupunktura transferowa to część akupunktury wspomagającej procedury inseminacji lub in vitro. Obecne badania naukowe prowadzone w Chinach nie wskazują jednak dużej skuteczności tej metody i na pewno nie można tylko na niej polegać. Akupunktura transferowa ingeruje w określone meridiany, które mają wpływać na lepsze zagnieżdżenie zarodka i tym samym utrzymanie ciąży eliminując zagrożenie poronienia. Lekarze jednoznacznie podają, że akupunkturę transferową powinno się wykonywać jako część całej procedury, a nie jedynie jako zabieg jednostkowy. Możliwe, że spotkała się pani z zabiegami, które powinno się wykonywać na 30 czy 60 minut przed podaniem zarodków czy też nawet i przed i po. Oba z tych zabiegów mają znikomą skuteczność i moim zdaniem lepiej jest się zgłosić o wiele wcześniej z rozpoczęciem normalnej procedury akupunktury wspomagającej zajście w ciążę, a nie liczyć na cud związany z jednym czy dwoma zabiegami. Nawet jeżeli okażą się one skuteczne to będą działały w czasie podania zarodka i na krótki czas po ale ostatecznie organizm pozbędzie się ciąży. Dlatego bardzo rozważnie zalecam korzystanie z tych usług, a na pewno z usług wykwalifikowanego specjalisty.

  • Czy akupunkturę można stosować w ciąży oraz w jakich okresach?

   Na całym Wschodzie akupunkturę stosuje się w ciąży w całym jej okresie począwszy od 1 miesiąca, a skończywszy na porodzie (akupunktura do porodu w celach przeciwbólowych - sama akcja porodowa kiedy znieczulenie oponowe zejdzie, a poród właściwy się rozpocznie) po akupunkturę poporodową wspierającą szybsze gojenie się ran. Akupunktura w ciąży pomaga w utrzymaniu ciąży eliminując ryzyko poronienia i odrzucenia ciąży przez organizm, pomaga w problemach gastrycznych, pomaga na ból kręgosłupa, nóg, bólów głowy, zaparć czyli wszędzie tam gdzie chemia w ciąży nie powinna być stosowana, pomaga zniwelować krwawienia oraz wreszcie przyspieszyć rekonwalescencję i gojenie się ran, aby ciało szybciej powróciło do pełni sił. W Polsce zaleca się stosowanie akupunktury do 4-5 miesiąca ciąży w przypadku pacjentek nie objętych zagrożoną ciążą. W Polsce nie spotkaliśmy się z pacjentkami korzystającymi ze znieczulenia do porodu tylko igłami do akupunktury. 

  • Czy akupunktura może polepszyć jakość nasienia u mężczyzn?

   Tak. Akupunktura na problemy mężczyzn polepsza funkcje seksualne, powodując poprawę nasienia, liczebności plemników i co najważniejsze jej mobilności. Morfologia też ulega polepszeniu. 

  • Dlaczego nazewnictwo punktów w akupunkturze jest różne?

   Nie jest różne! Punkty w akupunkturze standardowej mają swoje nazwy oraz oznaczenia międzynarodowe np: A, B2, C12 czy swoje nazwy chińskie lub odpowiedniki w innych językach. Na każdym wartościowym kursie powinno się uczyć nazw chińskich oraz standardowych oznaczeń numerycznych punktów oraz co najważniejsze ich właściwej lokalizacji na ciele. Jeżeli państwa terapeuta tego nie potrafi to najwyraźniej źle państwo trafili i zalecałabym zmianę "specjalisty".

 • Zadałam sobie sporo trudu aby usystematyzować wiedzę historyczną, holistyczną i naukową w odniesieniu do osiągnięć medycyny zachodniej w ujęciu zintegrowanym po to aby pokazać państwu podstawowe zasady oddziaływań zabiegów akupunktury na nasze ciało. Skoncentrowałam się na pokazaniu spektrum problematyki i przykładów zastosowania igieł o leczenia różnych dolegliwości i schorzeń. Wszystko to postarałam się przedstawić w miarę ciekawy sposób.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

  Jak akupunktura wpływa na nasz organizm?

  Jak akupunktura wpływa na nasz organizm?

  Zadałam sobie sporo trudu aby usystematyzować wiedzę historyczną, holistyczną i naukową w odniesieniu do osiągnięć medycyny zachodniej w ujęciu zintegrowanym po to aby pokazać państwu podstawowe zasady oddziaływań zabiegów akupunktury na nasze ciało. Skoncentrowałam się na pokazaniu spektrum problematyki i przykładów zastosowania igieł o leczenia różnych dolegliwości i schorzeń. Wszystko to postarałam się przedstawić w miarę ciekawy sposób.

  Artykuł prof.klin.lek.med Enkhjargal Dovchin

Pin It on Pinterest

Powieleń