/
  • Najczęściej zadawane pytania

   1. Czy wbijanie igieł boli?

    Nie. Igły są niezwykle cienkie – mają ok. 0,25 mm średnicy. Są więc o wiele cieńsze od igieł używanych np. do zastrzyków. Są również wprowadzane specjalnymi metodami, które sprawiają, że nakłuć się nie czuje. Niekiedy można poczuć lekkie ukłucia w miejscach bolesnych, jednak nie powinny być zbyt dyskomfortowe.

   2. Czy akupunktura jest bezpieczna?

    Tak. Igły są bardzo cienkie i giętkie, prawdopodobieństwo złamania jest praktycznie zerowe. Nie istnieje również możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jednak by zabieg miał być skuteczny, musi wykonywać go wykwalifikowany akupunkturzysta, najlepiej z doświadczeniem.

   3. Jak długo trwa zabieg?

    Około 30 minut, jednak pierwszy zabieg trwa dłużej. Lekarz musi dokładnie zdiagnozować pacjenta i ustalić indywidualny tok terapii.

   4. Czy podczas zabiegu można zarazić się jakąś chorobą?

    Nie. Igły są sterylne i używane wyłącznie jednorazowo za rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa zarażenia się czymkolwiek od innych pacjentów.

   5. Jak wiele igieł się zużywa podczas jednego zabiegu?

    Wszystko zależy od pacjenta i jego problemów z którymi akupunkturzysta musi się uporać, ale najczęściej zużywa się od kilku do kilkunastu igieł.

   6. Czy akupunktura może zostawić ślady na skórze?

    Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak zanika po kilku dniach.

   7. Jak wiele zabiegów muszę przejść?

    Standardem jest 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu. W ciągu trwania terapii ilość zabiegów odbywających się tygodniowo może się zmniejszać. Wszystko zależy od tego, jak pacjent reaguje na terapię.

   8. Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?

    Zazwyczaj powikłania nie występują, jednak czasami zdarza się, że w miejscach nakłuć pojawiają się siniaczki, które jednak znikają po kilku dniach. Mogą również wystąpić lekkie zawroty głowy i dyskomfort w miejscach nakłuć. Czasami, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy lub zestresowany możliwe jest zasłabnięcie. Są to jednak bardzo rzadkie wypadki. Niektórzy odczuwają po zabiegu senność.

   9. Jak przygotować się do zabiegu?

    Przed nie należy zbytnio się najadać, dobrze również nie jeść przez godzinę lub dwie po zabiegu. Należy również nie denerwować się przed, nie spieszyć i nie stresować. Wysiłek zaraz po akupunkturze także nie jest wskazany.

   10. Czy w czasie zabiegów akupunkturowych można poddać się innym terapiom i zażywać leki?

    Tak. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Akupunktura bardzo często jest równolegle stosowana z innymi terapiami, np. akupresurą czy stosowaniem ziół. Zawsze lepiej jednak powiadomić lekarza o zażywanych lekach.

   11. Czy akupunktura działa na wszystkich?

    Niestety nie. Ok. 10% społeczeństwa jest mało podatnych na tę metodę. Terapia może być również mało skuteczna jeśli nie powiadomimy lekarza o zażywanych lekach, ciąży czy nałogach.

   12. Akupunktura może wyleczyć z nałogów?

    Tak. Nie tylko wspomaga osoby rzucające palenie czy będące na odwyku, ale również osoby borykające się z nadwagą, depresją czy nerwicami.

   13. Czy na zabieg akupunktury można przyjść zdenerwowanym?

    Duży poziom wzburzenia przed zabiegiem akupunktury nie jest wskazany. Lepiej wybrać inny czas lub poczekać do ustania objawów.

   14. Kiedy należy oczekiwać efektów po zabiegach akupunktury?

    Akupunktura jest metodą holistyczną - leczącą cały organizm. Pierwsze efekty mogą być odczuwalne bezpośrednio po zabiegu, a efekty terapeutyczne działają do 3-5 miesięcy po ostatniej serii.

   15. Czy zabiegi akupunktury można wykonywać bez końca?

    Nie. Akupunktura jak każdy zabieg jest męczący dla organizmu. Z reguły wykonuje się serie od 5-25 zabiegów w jednej. Po tym czasie zalecane jest wykonanie przerwy od 1 do 6-ciu miesięcy celem regeneracji organizmu.

   16. Czy w czasie ciąży akupunktura może być stosowana?

    Tak. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu akupunktury. Aczkolwiek zawsze o takich kuracjach powinien zdecydować lekarz prowadzący ciążę. 

   17. Czy rodzaje igieł mają znaczenie dla efektu terapeutycznego zabiegu?

    Obecnie poziom wytwarzania igieł oraz materiały z jakich są wykonywane są bardzo profesjonalne. O użyciu określonych igieł do zabiegów zawsze decyduje lekarz. Np: do elektro-akupunktury stosuje się igiełki lepiej przewodzące napięcie.

   18. Jakie są granice wiekowe stosowania akupunktury?

    W podręcznikach podaje się dane od 3 do 75 lat. Tak naprawdę takie granice nie istnieją, a o użyciu akupunktury zawsze decyduje lekarz czy terapeuta. W naszym gabinecie najmłodsi pacjenci mają 7 lat, a górnej granicy wieku nie ma.

   19. Jak wybrać dobrego lekarza-akupunkturzystę?

    Czynnikami świadczącymi o profesjonalizmie lekarza są: rodzaj ukończonej szkoły wyższej, kursy i sympozja naukowe, tytuły naukowe, wiek i doświadczenie lekarza oraz chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Czynnikiem decydującym jest często wiek i praktyka kliniczna.

   20. Czy akupunktura w sporcie jest skuteczna?

    Tak. Obecnie najlepsi zawodnicy klasy międzynarodowej regularnie korzystają z pomocy terapeutów-akupunkurzystów w swojej karierze sportowca.

   21. Czy zabiegi akupunktury można przerwać w dowolnym momencie?

    Tak. Wyjątek stanowią zabiegi akupunktury anty-nikotynowej, anty-alkoholowej oraz uzależnień od używek. Zakończony wcześniej cykl nie przyniesie jednak zamierzonego efektu lub efekt będzie ograniczony.

   22. Czy akupunkturę można łączyć z lekami konwencjonalnymi?

    Tak. Nie mu ku temu żadnych przeciwwskazań aczkolwiek o przyjmowaniu leków należy powiadomić lekarza przed zabiegiem.

   23. Czy można poddać się zabiegowi po dużym wysiłku fizycznym?

    Nie jest to zalecane chyba, że jest się sportowcem wyczynowym. Dla normalnych ludzi zalecane jest poddanie się zabiegowi po należytym odpoczynku.

   24. Czy jeżeli mam duże rany skórne mogę się poddać zabiegowi akupunktury?

    Brak ciągłości skóry, skaleczenia lub ubytki skórne są przeciwwskazaniem do akupunktury. O tym czy można jednak zastosować zabieg powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent jest stabilny wybiera się punkty o działaniu zastępczym nie będące w obszarze uszkodzeń skórnych.

   25. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 4 miesiącu. Jestem w trakcie zabiegów akupunktury. Co mam zrobić?

    Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegów. W Chinach do ostatnich miesięcy kobiety korzystają z zabiegów. Często też decydują się na znieczulenie do porodu przy wykorzystaniu igieł do akupunktury- bez znieczulenia oponowego. Jeżeli jesteś w ciąży poinformuj lekarza wykonującego zabiegi o tym fakcie. 

   26. Czy przed zabiegiem akupunktury można jeść i pić?

    Zaleca się przybycie na zabiegi względnie nie najedzonym to znaczy dobrze nie spożywać ciężkich posiłków. Dwie godziny postu przed zabiegiem w zupełności wystarczy. Pić można bez ograniczeń. 

   27. Czy z AIDS można poddać się zabiegowi akupunktury?

    Tak oczywiście. Trzeba jednak poinformować lekarza o tym fakcie bezpośrednio przed zabiegiem.

   28. Jestem po złamaniu nogi i chcę skorzystać z akupunktury przyspieszającej gojenie ran. Kiedy mogę rozpocząć kurację?

    Lekarz akupunkturzysta musi mieć dostęp do nogi czyli gips powinien być już zdjęty. W Chinach stosuje się metodę antagonistyczną polegającą na nakłuwaniu nogi zdrowej jeszcze w czasie kiedy druga noga jest w gipsie. O tym jednak czy takie metody mogą być zastosowane trzeba skonsultować z lekarzem. Generalnie akupunkturę w rekonwalescencji stosuje się bezpośredni po usunięciu gipsu.

   29. Czy okres/ menstruacja jest przeciwwskazaniem do akupunktury?

    Zależy od samopoczucia pacjentki. Jeżeli czuje się na sile to można wykonać takie zabiegi. Warto jednak poinformować lekarza przed zabiegiem. Można też przenieść wizytę o kilka dni do przodu kiedy problem nie będzie już występował, a kuracja będzie mogła być kontynuowana.

   30. Jestem po kilku zabiegach akupunktury wykonywanej w Anglii. Chcę kontynuować u państwa w gabinecie?

    Niestety nie ma takiej możliwości. Zabiegi rozpoczęte już w innym gabinecie powinny być tam skończone. Każdy lekarz ma własne metody oraz punkty, których używa. Ingerowanie innego lekarze w już rozpoczętą kurację nie jest wskazane! Może pani po okresie przejściowym, który trwa z reguły 3-6 miesięcy przyjść z zaleceniami (wypisanymi punktami jakie pani zalecono) do nas, ale nie gwarantujemy, że nasi lekarze z nich skorzystają. 

   31. Czy akupunkturę można stosować, aby zwiększyć szansę zajścia w ciążę?

    Zdecydowanie tak. Zabiegi warto rozpocząć na kilka miesięcy przed współżyciem (dotyczy naturalnych metod prokreacji). W przypadku kobiet w trybie in vitro sprawa wygląda bardziej skomplikowanie.

   32. Czy akupunktura sportowa jest stosowana w dyscyplinie podnoszenia ciężarów?

    Mieliśmy już najróżniejszych pacjentów trenujących różne dyscypliny. Sporty ciężarowe należą do jedynych z najbardziej kontuzyjnych, a akupunkturę używa się w nich głównie jako szybsza regeneracja organizmu. Dochodzą tutaj też tematy bólów różnego typu: pleców, nóg, kręgosłupa oraz rąk. Często cierpią też połączenia stawowe przenoszące ponadprzeciętne obciążenia.