• Czy wbijanie igieł boli?

   Nie. Igły są niezwykle cienkie – mają ok. 0,25 mm średnicy. Są więc o wiele cieńsze od igieł używanych np. do zastrzyków. Są również wprowadzane specjalnymi metodami, które sprawiają, że nakłuć się nie czuje. Niekiedy można poczuć lekkie ukłucia w miejscach bolesnych, jednak nie powinny być zbyt dyskomfortowe.

  • Czy akupunktura jest bezpieczna?

   Tak. Igły są bardzo cienkie i giętkie, prawdopodobieństwo złamania jest praktycznie zerowe. Nie istnieje również możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jednak by zabieg miał być skuteczny, musi wykonywać go wykwalifikowany akupunkturzysta, najlepiej z doświadczeniem.

  • Jak długo trwa zabieg?

   Około 30 minut, jednak pierwszy zabieg trwa dłużej. Lekarz musi dokładnie zdiagnozować pacjenta i ustalić indywidualny tok terapii.

  • Czy podczas zabiegu można zarazić się jakąś chorobą?

   Nie. Igły są sterylne i używane wyłącznie jednorazowo za rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa zarażenia się czymkolwiek od innych pacjentów.

  • Jak wiele igieł się zużywa podczas jednego zabiegu?

   Wszystko zależy od pacjenta i jego problemów z którymi akupunkturzysta musi się uporać, ale najczęściej zużywa się od kilku do kilkunastu igieł.

  • Czy akupunktura może zostawić ślady na skórze?

   Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak zanika po kilku dniach.

  • Jak wiele zabiegów muszę przejść?

   Standardem jest 10 zabiegów, 2-3 razy w tygodniu. W ciągu trwania terapii ilość zabiegów odbywających się tygodniowo może się zmniejszać. Wszystko zależy od tego, jak pacjent reaguje na terapię.

  • Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?

   Zazwyczaj powikłania nie występują, jednak czasami zdarza się, że w miejscach nakłuć pojawiają się siniaczki, które jednak znikają po kilku dniach. Mogą również wystąpić lekkie zawroty głowy i dyskomfort w miejscach nakłuć. Czasami, gdy pacjent jest bardzo wrażliwy lub zestresowany możliwe jest zasłabnięcie. Są to jednak bardzo rzadkie wypadki. Niektórzy odczuwają po zabiegu senność.

  • Jak przygotować się do zabiegu?

   Przed nie należy zbytnio się najadać, dobrze również nie jeść przez godzinę lub dwie po zabiegu. Należy również nie denerwować się przed, nie spieszyć i nie stresować. Wysiłek zaraz po akupunkturze także nie jest wskazany.

  • Czy w czasie zabiegów akupunkturowych można poddać się innym terapiom i zażywać leki?

   Tak. Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Akupunktura bardzo często jest równolegle stosowana z innymi terapiami, np. akupresurą czy stosowaniem ziół. Zawsze lepiej jednak powiadomić lekarza o zażywanych lekach.

  • Czy akupunktura działa na wszystkich?

   Niestety nie. Ok. 10% społeczeństwa jest mało podatnych na tę metodę. Terapia może być również mało skuteczna jeśli nie powiadomimy lekarza o zażywanych lekach, ciąży czy nałogach.

  • Akupunktura może wyleczyć z nałogów?

   Tak. Nie tylko wspomaga osoby rzucające palenie czy będące na odwyku, ale również osoby borykające się z nadwagą, depresją czy nerwicami.