Elektroakupunktura

Leczenie akupunkturą opiera się na wbijaniu specjalnych, cieniutkich igiełek w wybrane punkty na skórze pacjenta. Punkty te rozmieszczone są wzdłuż linii zwanych meridianami, czyli wzdłuż kanałów którymi płynie energia życiowa. Stymulację tych punktów osiąga się manipulując wbitymi w skórę igłami.
Zasady działania akupunktury opierają się na dualistycznej koncepcji wszechświata właściwej dla taoizmu (Jin i Jang) i na jego przekonaniu o fundamentalnej roli życiowej energii, zwanej po chińsku Qi.
Obecnie w Chinach, tej starożytnej metodzie leczniczej, poddają się miliony pacjentów. Stanowi ona składową systemu religijnego zwanego taoizmem, który kładzie nacisk na życie w harmonii z kosmiczną mocą zwaną Tao.
Dla Chińczyka wyjaśnieniem fenomenu powrotu do zdrowia po terapii akupunktury jest zharmonizowanie krążenia energii Qi i zapewnienie drożności kanałom jej przepływu.
Akupunktura to metoda, której efekty działania są potęgowane, gdy połączy się ją z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak np.
– moksowanie (terapia ciepłem poprzez zbliżanie do ciała gorącego cygara wypełnionego mieszanką ziół),
– ziołoterapia (włączenie do terapii ziół, wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn, przyspiesza i wzmacnia działanie akupunktury),
– masaż (to dodatkowa stymulacja punktów akupunkturowych, która cementuje końcowy efekt terapii ogólnej),
– stymulacja prądem – taki zabieg nazywa się poprawnie elektroakupunkturą i przyjrzymy się jej bliżej w poniższym artykule.

Elektroakupunktura
– Co To Jest?
Elektroakupunktura polega na pobudzeniu w powłokach ciała bioaktywnych punktów przez stymulację igłami akupunkturowymi i prądem elektrycznym.
Na początku lekarz robi wywiad i stawia diagnozę. Na jej podstawie zostają wybrane punkty na ciele (punkty życiowe), które należy stymulować, by pacjent odzyskał siły witalne i zdrowie. Akupunkturzysta wbija w nie cieniutkie igiełki, po czym przygotowuje urządzenie pozwalające na wprowadzenie bodźców elektrycznych.
W przewodach generatora elektrolitycznego płynie prąd, który podłączany jest do igieł umieszczonych w ciele pacjenta (rys. poniżej). Najczęściej do tego celu używany jest prąd przemienny o natężeniu z zakresu 10-500 µA i napięciu nie przekraczającym 5V. Jest to prąd całkowicie bezpieczny dla człowieka, a sam zabieg nie niesie ze sobą jakichkolwiek skutków ubocznych pod warunkiem, że jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę.

Spośród 4 441 103 zabiegów akupunktury liczba zgłoszonych poważnych zdarzeń niepożądanych wyniosła tylko 11
W zależności od stanu chorobowego wykorzystuje się różne częstotliwości napięcia i natężenia prądu oraz zróżnicowane czasy działania, czyli częstotliwość bodźców elektrycznych.
Przeważnie taki zabieg trwa od 10 do 20 minut. Najdłuższy czas stymulacji prądem stosuje się w chorobach przewlekłych. Wówczas przeważnie częstotliwość nie przekracza 10Hz.
Gdy stan chorobowy pacjenta jest poważny i zaawansowany (np. ataki nerwicy, pobudzenie nerwowe), wówczas stosuje się większą częstotliwość prądu, ale zabieg trwa znacznie krócej.
Aby zastosować w praktyce metodę elektroakupunktury trzeba znać odpowiedzi na trzy pytania:
1. Jakie punkty stymulować?
Terapeuta przed przystąpieniem do elektroakupunktury musi określić zasadność takiego zabiegu, a więc wykonać kwalifikację do zabiegów akupunktury. W naszym gabinecie przed każdą serią zabiegów wymagane jest przeprowadzenie tzw. „Pierwszej Wizyty Lekarskiej”, gdzie specjalista lekarz zbada pacjenta, oceni stan zdrowia oraz wykona określone badania kontrolne celem postawienia diagnozy i zaplanowania schematu leczenia. W diagnostyce TCM chodzi o znalezienie najlepszej kombinacji punktów, które wpłyną na poprawę zdrowia. Akupunkturzysta musi zlokalizować punkty na ciele z dokładnością do 2 mm. Jest to bardzo ciężkie zajęcie wymagające ponadprzeciętnej znajomości anatomii.
2. Gdzie leżą te punkty?
Każdy lekarz medycyny tradycyjnej lub specjalista od akupunktury wie jakich punktów używa się w leczeniu określonych dolegliwości. Są jednak schematy, które stosuje się w określonych schorzeniach, których znajomość stawiają jednych terapeutów wyżej nad innymi. Nie ma bowiem dwóch identycznych pacjentów i dwóch identycznych schorzeń np. pacjent z nadciśnieniem z depresją będzie leczony inaczej od podobnego pacjenta bez nadciśnienia – jest bardzo wiele podobnych zależności.
3. Jak znaleźć wybrane punkty na powierzchni ciała?
Lekarz medycyny tradycyjnej poświęca najwięcej czasu na ustalenie miejsc, gdzie dane igły mają być umieszczone. Często używa do tego linijki, która zamiast centymetrów ma tzw. jednostkę „cum” określającą odległość. Przy zabiegach elektroakupunktury ważnym jest wyznaczenie grupy punktów, które parami będą łączone przewodami przez które akupunkturzysta przepuszczać będzie bezpieczny prąd o niskim natężeniu.
To bardzo trudne zadanie, dlatego: UWAGA! Tylko doświadczony lekarz akupunkturzysta może przeprowadzić taki zabieg!
Elektroakupunktura
– Kiedy Stosować?
Testy kliniczne obejmujące wiele przypadków chorób wykazały, że elektroakupunktura jest najskuteczniejsza w walce z ostrym i przewlekłym bólem.
– w chorobach przewlekłych np. po udarze mózgu, przy niedowładzie mięśni, aby pobudzić chory mięsień, przy bólach karku, pleców, zapaleniach nerwu kulszowego, przy artretyzmie, przy migrenowych bólach głowy, czasami przy nudnościach związanych ze stosowaniem chemioterapii, nałogach (głównie alkoholowym i od używek).
– przy ostrych bólach – np. porodowych, nasilających się po operacjach chirurgicznych, bólach po złamaniach, przy naciągnięciach mięśni, w urazach sportowych stawów, przy „szumach usznych”.
W odróżnieniu od przeciwbólowych środków chemicznych, terapia elektroakupunktury nie wywołuje groźnych skutków ubocznych, takich jak omdlenia, mdłości, ospałość, zmiany osobowości czy uzależnienia.
Jedyną niedogodnością, jaką możemy odczuć jest lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry na początku, spowodowane wbiciem igły w nerw. Jednak ustępuje ono bardzo szybko i jest obojętne dla naszego organizmu.
Elektroakupunktura
– Zdjęcia z Zabiegów
W zależności od dolegliwości elektroakupunktura może wyglądać inaczej. Poniżej przedstawiono zdjęcia na typowe urazy: zanik mięśnia i uszkodzenie nerwu, elektroakupunktura na kolano, elektroakupunktura wraz z lampą nagrzewającą (problemy kobiece).
Przy zabiegu elektroakupunktury nie trzeba się rozbierać. Można jedynie odsłonić cześć ciała, aby umożliwić poprowadzenie elektrod. Jest to zabieg dość długi i wymagający ciągłej obecności specjalisty ponieważ połączenia elektrodowe pomiędzy igiełkami często się zmienia. Tą metodą można wspierać niepłodność u kobiet poprzez pobudzanie jajników.
"Obecnie mamy przeszło 100 tyś materiałów naukowych na temat skuteczności prądu w leczeniu różnych dolegliwości. Dobry specjalista od elektroakupunktury będzie wiedział kiedy jej użyć dla dobra swojego pacjenta."
prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin
Elektroakupunktura | Przeciwwskazania
Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest sytuacja, gdy pacjent posiada rozrusznik serca lub inny metalowy element znajdujący się w ciele, ponieważ generator elektrolityczny może zatrzymać pracę rozrusznika.
Pacjenci tez powinni poinformować lekarza o: byciu w ciąży (dotyczy widocznej ciąży), chorobie serca (w trakcie leczenia), wspomnianym powyżej rozruszniku serca (każdy pacjent musi o tym wiedzieć), epilepsji napadowej (jeżeli występuje oraz w jakim nasileniu), napadach strachu (choroby psychiczne i depresje).
Wygląd opakowania igiełek do akupunktury
Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury
Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury kosmetycznej
Elektroakupunktura
– Co Czuć Przy Zabiegu?
Wielu pacjentów przed zabiegami zadaje pytanie widząc skomplikowane urządzenia połączone kabelkami, a to wszystko w różnych kolorach i z pokrętłami. Wtedy przychodzi im jedna myśl do głowy: czy elektroakupunktura boli? Odpowiedź jest prosta: NIE.
Prąd elektryczny używany w elektroakupunkturze nie działa bezpośrednio na ciebie ale jedynie na wybrany obszar objęty zabiegiem. Chociaż możesz poczuć mrowienie lub wibracje, nie powinieneś odczuwać bólu podczas zabiegu, poza szybkim ukłuciem po umiejscowieniu igiełki (odczucie porównywalne w ukąszeniem komara). Wiele osób twierdzi, że nie odczuwa żadnego bólu, a wręcz jest to przyjemne.
Jeżeli podczas zabiegu elektroakupunktury odczuwasz jakiś dyskomfort poinformuj swojego terapeutę niezwłocznie o tej sytuacji.
Elektroakupunktura
– Jaka Skuteczność?
Akupunktura jest systemem medycznym, który w 2019 roku został uznany za WHO jako równy z medycyną konwencjonalną. Skuteczność akupunktury nie podlega wątpliwościom i nie można już mówić, że jest to paranauka. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła tą metodę za skuteczny i bezpieczny system o solidnych podstawach naukowych.
Elektroakupunktura jest metodą, która wyrosła z akupunktury tradycyjnej i stworzona została do spotęgowania efektów zwykłych zabiegów. Dlatego jej skuteczność jest przedmiotem ciągłych badań. Już teraz wiemy, że elektroakupunktura uzyskuje dobre efekty w leczeniu:
- reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) (przegląd badań z 2005 roku),
- bólów kolana – w tym badaniu osoby, które otrzymały leczenie elektroakupunkturą, zgłosiły znaczne zmniejszenie bólu kolana już 24 godziny po leczeniu. Efekt ten utrzymuje się nawet cztery miesiące po zabiegu,
- w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Wyniki sugerują, że elektroakupunktura pomogła zarówno zmniejszyć ból, jak i poprawić ruch. Autorzy zauważyli, że badania wydawały się sugerować, że potrzebne są cztery tygodnie leczenia.
- w celu zmniejszenia wymiotów związanych z chemioterapią. Autorzy zauważyli, że elektroakupunktura okazała się bardziej pomocna w redukowaniu wymiotów bezpośrednio po chemioterapii niż standardowa akupunktura.
Elektroakupunktura
– Jakie Lekkie Skutki Uboczne?
Podobnie jak w przypadku standardowej akupunktury, elektroakupunktura może powodować u niektórych osób kilka skutków ubocznych.
Mogą to być:
- łagodne nudności
- zawroty głowy, uczucie omdlenia lub omdlenia
- ból lub lekkie krwawienie po wkłuciu igły (objaw często oczekiwany u terapeutów medycyny chińskiej świadczący o prawidłowym wykonaniu zabiegu i działaniu na energii)
- zaczerwienienie lub zasinienie w miejscu igły (świadczy o trafieniu igiełką w naczynko. Nie jest uważane za błąd w sztuce, a objawy znikają do 24 godzin po zabiegu)
- zakażenie w miejscu igły, chociaż zdarza się to rzadko w przypadku użycia sterylnych igieł jednorazowego użytku (sytuacja dotyczy tylko użytkowników tzw.”igieł wielokrotnego użytku. W naszym gabinecie używamy jedynie igiełek jednorazowych, które po zabiegu są utylizowane jako odpady medyczne)
Jeśli mrowienie lub wibracje prądu elektrycznego powodują dyskomfort, natychmiast poinformuj o tym swojego akupunkturzystę. Jeśli napięcie jest zbyt silne, odczucie może stać się nieprzyjemne. Porażenie prądem jest możliwe, ale to rzadkość, jeśli Twój akupunkturzysta jest przeszkolony, a urządzenie działa prawidłowo nic nie może się stać.
Urządzenia, które stosujemy w naszym gabinecie to najlepszy światowy sprzęt. Nawet w przypadku zalania wodą czy celowej próby sabotażu urządzenie wyłączy się nie szkodząc pacjentowi.
Czy Istnieją Jakieś Czynniki Wpływające na Skuteczność Terapii?
Jest kilka czynników, które z założenia mogą ale nie muszą wpływać na skuteczność terapii elektroakupunkturą.
Czynniki, które negatywnie wpływają na odbiór terapii to:
- przyjmowanie silnych leków antydepresyjnych oraz przeciwbólowych
- spożywanie tzw. dopalaczy i odżywek dla sportowców
- duże zmęczenie organizmu przez elektroakupunkturą spowodowane np. przez ciężki trening, wysiłek fizyczny czy stres
- depresja i stan psychiczny (nie wskazane przy nerwicach lękowych oraz nerwicach natręctw)
- ogólne negatywne nastawienie pacjenta do terapii (dotyczy każdego zabiegu akupunktury)
- stan menstruacji u kobiet
- przyjmowanie leków hormonalnych
- duże pobudzenie organizmu (pacjent powinien być spokojny, nie spieszyć się i nie być zestresowany)
- duże uszkodzenia skórne w tym braki kończyn
Lecznicze właściwości stymulowania punktów akupunkturowych zostały w pełni potwierdzone przez współczesną naukę. Potwierdzone zostały odmienne właściwości fizyczne tych punktów w odniesieniu do otaczających je powierzchni.
Jak Znaleźć Dobrą Specjalistkę od Elektroakupunktury?
Jeśli chcesz spróbować elektroakupunktury, najpierw musisz znaleźć licencjonowanego akupunkturzystę. Pamiętaj, aby zapytać, czy oferuje takie zabiegi, gdy zadzwonisz ponieważ tylko najlepsze kliniki akupunktury potrafią wspomagać leczenie tymi metodami.
Przed umówieniem się na wizytę rozważ zadanie lekarzowi kilku pytań, takich jak:
- czy posiadają przeszkolenie lub certyfikat z elektroakupunktury (ukończenie większości Szkół Akupunktury w Polsce nie daje przeszkolenia z zakresy akupunktury z użyciem prądów),
- jak długo trwa typowa kuracja elektroakupunktury i jakie są koszta pojedynczego zabiegu,
- podaj schorzenia jakie masz oraz zapytaj o poradę wstępną co można zrobić w twojej sytuacji i czy elektroakupunktura byłaby tu pomocna,
- poproś o ogólne opisanie zabiegu jak to wygląda i czego się spodziewać.
- najważniejsze pytanie: „Czy wymagana jest jakaś konsultacja wstępna oraz ile ona trwa”. Jeżeli usłyszysz, że takie badanie wstępne trwa krócej jak 10 minut wystrzegaj się takich gabinetów. Pierwsza Wizyta u specjalisty medycyny tradycyjnej nigdy nie jest krótka. Dla doświadczonego lekarza takie wstępne badanie wraz z kwalifikacją do akupunktury zajmuje około 20 minut ale w większości przypadków trwa znacznie ponad pół godziny, a w skomplikowanych przypadkach dłużej. Przy elektroakupunkturze dla lekarza prowadzącego zabieg jest do ustalenia jeszcze wiele innych czynników, których pacjent nie widzi, a zajmują one dużo czasu. Wizyta więc u specjalisty od elektroakupunktury powinna trwać minimum 30 minut plus dodatkowe 30 min. na sam zabieg.
Dopiero jak uzyskasz zadowalające cię odpowiedzi, a lekarz przekona cię do słuszności takich terapii zadzwoń i umów się na wizytę.
Koszty elektroakupunktury w naszym gabinecie znajdziesz tutaj.
Ebook: „Akupunktura i Życie”


Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”


POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

Alergie
Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

NA BÓL

PIERWSZA WIZYTA
Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

Klimakterium
Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

DLA DZIECI
Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

BEZPIECZEŃSTWO
Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.
Umów Wizytę
Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin