Diagnostyka akupunkturowa

Akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dlatego też idąc do akupunkturzysty możemy spodziewać się typowej dla chińskich lekarzy diagnostyki, bazującej na doświadczeniu lekarza, dogłębnym wywiadzie oraz obserwacji.

Diagnostyka zaczyna się zawsze od dokładnych oględzin pacjenta. Medycyna chińska opiera się na przekonaniu, że wszystko w organizmie się ze sobą łączy i na siebie wpływa, krótko mówiąc traktuje ciało ludzkie holistycznie. Dlatego też lekarz zwróci uwagę na postawę, sposób poruszania się, mimikę, wypyta o dietę i żywieniowe przyzwyczajenia. Ważne jest zbadanie tak zwanych okien ciała, czyli nosa, ust, warg, uszów oraz gałek ocznych. Według chińskiej medycyny dzięki nim można zajrzeć do głębi ciała i poznać stan jego stan. Dzięki bardzo dokładnemu zbadaniu tych części ciała lekarz może poznać stan najważniejszych narządów wewnętrznych. Np. stan języka może pokazać 9 niepożądanych odchyleń od normalnego stanu zdrowia.

Lekarz następnie zbada pacjenta węchem i słuchem. W tym wypadku zwróci uwagę na sposób mówienia, siłę głosu, jego czystość. Siła mówienia może mieć związek z nadmiarem lub z niedoborem energii qi. Ważnym aspektem jest zbadanie sposobu oddychania, czy jest płynne, czy pacjent ma jakieś trudności, czy kaszle. Lekarz oceni zdrowie na podstawie zapachu pacjenta, w szczególności woni dobywającej się z ust oraz potu.

Istotnym elementem diagnostyki chińskiej jest dokładne wypytywanie chorego o warunki jego życia, wiek, pracę, atmosferę w pracy i domu. Wywiad pozwala lekarzowi na ustalenie początków i przebiegu choroby. Choć pytania mogą wydawać się czasami dziwne (np. jak często budzimy się w nocy, kiedy odczuwamy senność w ciągu dnia), należy na nie odpowiadać jak najdokładniej. Ludzie różnią się znacząco od siebie, co innego może wywoływać u nich choroby. Dobra diagnoza oznacza wybranie idealnej terapii dla konkretnego pacjenta.

Równie ważne jest badanie dotykiem, szczególnie miejsc wzdłuż meridianów i punktów akupunktury. Gdy przepływ energii jest zakłócony, można stwierdzić to badając dotykiem ciało na dowolnej długości kanału. Podczas choroby punkty akupunktury stają się bolesne i często powiększone. Lekarz może zbadać również tętno (w trzech miejscach: na nadgarstku, w punkcie kuan oraz cun).

Oczywiście, lekarz niekoniecznie musi przeprowadzać wszystkie powyższe czynności. Często wystarczy wywiad połączony z dokładnymi oględzinami twarzy czy punktów akupunkturowych. Wszystko zależy od doświadczenia akupunkturzysty, choroby oraz indywidualnych cech pacjenta.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Książki prof Enji

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 81 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień Godziny
Poniedziałek 9:00 - 19:00
Wtorek 9:00 - 19:00
Środa 9:00 - 19:00
Czwartek 9:00 - 19:00
Piątek 9:00 - 19:00
Sobota umówione wizyty
Niedziela Zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji

Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń