Diagnostyka akupunkturowa
Akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dlatego też idąc do akupunkturzysty możemy spodziewać się typowej dla chińskich lekarzy diagnostyki, bazującej na doświadczeniu lekarza, dogłębnym wywiadzie oraz obserwacji.
Diagnostyka zaczyna się zawsze od dokładnych oględzin pacjenta. Medycyna chińska opiera się na przekonaniu, że wszystko w organizmie się ze sobą łączy i na siebie wpływa, krótko mówiąc traktuje ciało ludzkie holistycznie. Dlatego też lekarz zwróci uwagę na postawę, sposób poruszania się, mimikę, wypyta o dietę i żywieniowe przyzwyczajenia. Ważne jest zbadanie tak zwanych okien ciała, czyli nosa, ust, warg, uszów oraz gałek ocznych. Według chińskiej medycyny dzięki nim można zajrzeć do głębi ciała i poznać stan jego stan. Dzięki bardzo dokładnemu zbadaniu tych części ciała lekarz może poznać stan najważniejszych narządów wewnętrznych. Np. stan języka może pokazać 9 niepożądanych odchyleń od normalnego stanu zdrowia.
Lekarz następnie zbada pacjenta węchem i słuchem. W tym wypadku zwróci uwagę na sposób mówienia, siłę głosu, jego czystość. Siła mówienia może mieć związek z nadmiarem lub z niedoborem energii qi. Ważnym aspektem jest zbadanie sposobu oddychania, czy jest płynne, czy pacjent ma jakieś trudności, czy kaszle. Lekarz oceni zdrowie na podstawie zapachu pacjenta, w szczególności woni dobywającej się z ust oraz potu.
Istotnym elementem diagnostyki chińskiej jest dokładne wypytywanie chorego o warunki jego życia, wiek, pracę, atmosferę w pracy i domu. Wywiad pozwala lekarzowi na ustalenie początków i przebiegu choroby. Choć pytania mogą wydawać się czasami dziwne (np. jak często budzimy się w nocy, kiedy odczuwamy senność w ciągu dnia), należy na nie odpowiadać jak najdokładniej. Ludzie różnią się znacząco od siebie, co innego może wywoływać u nich choroby. Dobra diagnoza oznacza wybranie idealnej terapii dla konkretnego pacjenta.
Równie ważne jest badanie dotykiem, szczególnie miejsc wzdłuż meridianów i punktów akupunktury. Gdy przepływ energii jest zakłócony, można stwierdzić to badając dotykiem ciało na dowolnej długości kanału. Podczas choroby punkty akupunktury stają się bolesne i często powiększone. Lekarz może zbadać również tętno (w trzech miejscach: na nadgarstku, w punkcie kuan oraz cun).

Oczywiście, lekarz niekoniecznie musi przeprowadzać wszystkie powyższe czynności. Często wystarczy wywiad połączony z dokładnymi oględzinami twarzy czy punktów akupunkturowych. Wszystko zależy od doświadczenia akupunkturzysty, choroby oraz indywidualnych cech pacjenta.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Akupunktura
Jest jedną z najskuteczniejszych metod Medycyny Tradycyjnej w walce z chorobą. W rękach dobrego specjalisty – skuteczna bezpieczna i bezbolesna metoda.
Masaż
Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.
Pierwsza Wizyta
Wielu ludzi nie wie jak dobrze przygotować się do wizyty u lekarza. Wizyta u lekarza Tradycyjnej Medycyny wymaga jeszcze lepszego przygotowania. Oto pytania i odpowiedzi na nie, które mogą ocenić się pomocne przez wizytą w naszym gabinecie. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym blogiem, gdzie publikujemy aktualne materiały z zakresu naturalnego zdrowia.
Ziołolecznictwo
Ziołolecznictwo polega na odpowiednim doborze ziół leczniczych do określonych schorzeń tak, aby nie kolidowały one z dotychczas zaleconą terapią. Dlatego ziołolecznictwo jest wspaniałym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej niwelującej czesto skutki uboczne leków. Ziołolecznictwo TCM znane jest od przeszło 5 tyś lat, a farmakopea chińska zawiera przeszło 100 tyś opisów różnych substancji z ich walorami leczniczymi.
Gua Sha
Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.
Moksa
Moksa jest kombinacją kilku ziół suchych, a jej opary mają lecznicze właściwości udokumentowane naukowo. Dla Japończyków i Chińczyków nazywana jest często cudownym ziołem. Kuracja moksą polega na opalaniu specjalnie przygotowanego cygara nad ciałem pacjenta i w określonych punktach celem osiągnięcia określonego efektu leczenia.
Świecowanie
Jest zabiegiem starożytnych Indian Hopi. Ma na celu głównie relaksację oraz walory lecznicze. Polega na uzyciu niskiego ciśnienia wywołanego poprzez efekt komina ze spalającej się świeczki do świecowania do usuwania nadmiaru woskowiny z ucha. Olejki eteryczne zawarte w otulinie świeczki mają wartości lecznicze i przeciwzapane. Częstym efektem świecowania poza bezpieczeństwem jest polepszenie słuchu i redukcja tzw. szumów w uszach.
TCM
Umiejętność łączenia medycyny konwencjonalnej z medycyną tradycyjną dla dobra pacjenta. Szczególnie polecana w tzw. „beznadziejnych przypadkach” lub przy leczeniu zapobiegawczym medycyny paliatywnej.
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni