• Zadzwoń do nas - +48607489251

  • Diagnostyka akupunkturowa

  • Akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dlatego też idąc do akupunkturzysty możemy spodziewać się typowej dla chińskich lekarzy diagnostyki, bazującej na doświadczeniu lekarza, dogłębnym wywiadzie oraz obserwacji.

  • Diagnostyka zaczyna się zawsze od dokładnych oględzin pacjenta. Medycyna chińska opiera się na przekonaniu, że wszystko w organizmie się ze sobą łączy i na siebie wpływa, krótko mówiąc traktuje ciało ludzkie holistycznie. Dlatego też lekarz zwróci uwagę na postawę, sposób poruszania się, mimikę, wypyta o dietę i żywieniowe przyzwyczajenia. Ważne jest zbadanie tak zwanych okien ciała, czyli nosa, ust, warg, uszów oraz gałek ocznych. Według chińskiej medycyny dzięki nim można zajrzeć do głębi ciała i poznać stan jego stan. Dzięki bardzo dokładnemu zbadaniu tych części ciała lekarz może poznać stan najważniejszych narządów wewnętrznych. Np. stan języka może pokazać 9 niepożądanych odchyleń od normalnego stanu zdrowia.

  • Lekarz następnie zbada pacjenta węchem i słuchem. W tym wypadku zwróci uwagę na sposób mówienia, siłę głosu, jego czystość. Siła mówienia może mieć związek z nadmiarem lub z niedoborem energii qi. Ważnym aspektem jest zbadanie sposobu oddychania, czy jest płynne, czy pacjent ma jakieś trudności, czy kaszle. Lekarz oceni zdrowie na podstawie zapachu pacjenta, w szczególności woni dobywającej się z ust oraz potu.

  • Istotnym elementem diagnostyki chińskiej jest dokładne wypytywanie chorego o warunki jego życia, wiek, pracę, atmosferę w pracy i domu. Wywiad pozwala lekarzowi na ustalenie początków i przebiegu choroby. Choć pytania mogą wydawać się czasami dziwne (np. jak często budzimy się w nocy, kiedy odczuwamy senność w ciągu dnia), należy na nie odpowiadać jak najdokładniej. Ludzie różnią się znacząco od siebie, co innego może wywoływać u nich choroby. Dobra diagnoza oznacza wybranie idealnej terapii dla konkretnego pacjenta.

  • Równie ważne jest badanie dotykiem, szczególnie miejsc wzdłuż meridianów i punktów akupunktury. Gdy przepływ energii jest zakłócony, można stwierdzić to badając dotykiem ciało na dowolnej długości kanału. Podczas choroby punkty akupunktury stają się bolesne i często powiększone. Lekarz może zbadać również tętno (w trzech miejscach: na nadgarstku, w punkcie kuan oraz cun).

  • Oczywiście, lekarz niekoniecznie musi przeprowadzać wszystkie powyższe czynności. Często wystarczy wywiad połączony z dokładnymi oględzinami twarzy czy punktów akupunkturowych. Wszystko zależy od doświadczenia akupunkturzysty, choroby oraz indywidualnych cech pacjenta.

  • FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  • Książki prof Enji

Pin It on Pinterest

Powieleń