Akupunktura w XX wieku

akupunktura w XX wieku

Akupunktura przez wiele wieków była metodą zakazaną, lekarze mianowali ją systemem „znachorskim”, który nie miał podstaw naukowych by „egzystować”. Takie poglądy, rozprzestrzeniające się w całym świecie doprowadziły do zatrzymania rozwoju akupunktury.

Okres ten trwał niemalże od XVII wieku aż po XX wiek. Wówczas to dokonał się przełom – Chiny stały się Republiką Ludową medycynę ludową postawiono na równi z medycyną konwencjonalną-europejską.

Akupunktura w XX wieku szansą dla wszystkich pacjentów

W czasach w których żyjemy, dobie cywilizacji i Internetu, akupunktura zyskała sobie wielką popularność, a jej techniki są polecane przez miliony uzdrowionych pacjentów. Mało tego, diagnostyka akupunkturowa jest stosowana w coraz większym zakresie chorób, zwłaszcza w przypadkach neurochirurgicznych, przy chirurgii brzuch itp. 

Akupunktura jest obecnie szansą dla wielu pacjentów odzyskania zdrowia, a jednocześnie jest mało inwazyjna, niezwykle bezpieczną i skuteczna w rękach dobrego lekarza specjalisty.

akupunktura w XX wieku

Akupunktura XX wieku – sytuacja na Świecie i w Polsce

Bardzo cieszy fakt, że obecnie Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie określa akupunkturę jako pełnoprawną i skuteczną metodę leczniczą! Między innymi, dzięki temu, może być ona legalnie stosowana we wszystkich krajach Europy, w Ameryce czy Australii.

Obecnie najwyższy stopień rozwoju w skali Europy, osiągnęła akupunktura na Ukrainie i w Rosji. W tych krajach jest wiele Instytutów, które zajmują się wyłącznie badaniami związanymi z lecznictwem igłami.

A od kiedy mamy możliwość korzystać z zabiegów akupunktury w Polsce? Na szeroką skalę zaczęto ją stosować w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wielką rolę w historii akupunktury w Polsce odegrali:

To dzięki nim w 1971 roku w Warszawie, światło dzienne „ujrzała” pierwsza w Polsce Poradnia Akupunktury. A kilka lat później, w 1979 roku ruszył pierwszy w kraju kurs dot. akupunktury,  który poprowadzili, zaproszeni do naszego kraju, słynni chińscy i koreańscy lekarze.

To może przytoczymy jeszcze kilka najistotniejszych dat, które zrewolucjonizowały lecznictwo Dalekiego Wschodu w Polsce:

  • 1972 rok – z inicjatywy dr med. Bolesława Rutkowskiego powstaje w Gliwicach Poradnia Zwalczania Bólu, która opiera się całkowicie na akupunkturze i elektroakupunkturze.
  • 1981 rok – powstaje Sekcja Refleksoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
  • 1983 rok – wychodzi pierwszy numer czasopisma „Akupunktura Polska”
  • 1987 rok, luty – powstaje Polskie Towarzystwo Akupunktury
  • 2006 rok – powstanie Szkoły Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy
  • 2010 rok – uznanie wielkich zasług pani doktor Enji i nadanie jej tytułu profesora klinicznego. Najwyższego możliwego tytułu nadawanego przez prezydenta za nienaganną postawę oraz rozpowszechnianie wiedzy Medycyny Tradycyjnej w Polsce i na Świecie.
  • 2019 rok Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznaje akupunkturę i metody medycyny tradycyjnej za naukowe. Dokument ten daje możliwości studentom kierunków medycznych nauki akupunktury i tych metod na Uniwersytetach Medycznych oraz nadawanie i uznawanie dyplomów lekarskich lekarzom ze Wschodu. Jest to o tyle ważne, że dotychczas dyplomy doktorów oraz profesorów Tradycyjnej Medycyny nostryfikowane mogły być jedynie do poziomu internisty co łamało prawa Konstytucyjne wielu krajów i osób przyrównując ekspertów gruntownie wykształconych (często 12-16 lat nauki) do zwykłych lekarzy pierwszego kontaktu, internistów czy najwyżej lekarzy rodzinnych.

 Akupunktura to metoda interdyscyplinarna. O tym, jak potoczą się jej dalsze losy, jak przyjmą ją kolejne pokolenia zadecyduje postawa i predyspozycje osób, które wykonują takie zabiegi.

akupunktura w XX wieku

Wygląd opakowania igiełek do akupunktury

Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury

Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury kosmetycznej

Lekarz przy zabiegu

studenci chiny

STUDENCI AKUPRESURA CHINY

SZKOLNA PREZENTACJA

szkolna prezentacja

ziołolecznictwo

badanie przez puls

zielarz przy pracy

ziołolecznictwo

ekskluzywna klinika akupunktury – chiny

ekskluzywna klinika akupunktury – chiny

PUBLICZNY POKAZ STAWIANIA BANIEK

Akupunktura XX wieku – Kierunki Rozwoju

Wydawać by się mogło, że przed akupunkturą nic innego jak tylko świetlana przyszłość, sukcesy i rozwój. Nic bardziej mylnego. Metody Medycyny Tradycyjnej są nieoficjalnie piętnowane przez koncerny farmaceutyczno- chemiczne oraz wytwórców leków syntetycznych. Wydawać by się mogło, że zwolennikom metod medycyny konwencjonalnej chodzi o zdrowie pacjentów ale jest to działanie jedynie pozorne, gdzie zysk netto daleko już przekroczył granice chamstwa i zamiast jednoczyć się ze swoimi kolegami po fachu dla dobra pacjentów wolą oni walczyć z nimi jak ze złem największym odbierającym im kasę-… ich kasę!.

Dziwnym jest, że w mediach głównego ścieku zawsze słyszymy o szkodliwości lekarzy medycyny tzw. alternatywnej, a nie mówimy o wielkich ich sukcesach, które są oczywiście przemilczane. Znany propagator III Rzeszy dawno już stwierdził, że kłamstwo powtórzone wielokrotnie staje się prawdą. W tej dziedzinie nic od lat się nie zmieniło, a skoro wszystkie instytucje państwowe opłacają ludzi za siedzenie na stołkach w Ministerstwach i jedynie wyrywkowe działania głównie nagonkowe na praktyków medycyny alternatywnej to przyszłość Medycyny Tradycyjnej i Akupunktury w Polsce stoi pod dużym znakiem zapytania.

Czy myślą Państwo, że lekarze wykształceni przez specjalistów medycyny konwencjonalnej będą wspierać swoich kolegów po fachu z medycyny tradycyjnej? Oczywiście, że nie bo oni są dla nich konkurencją i to tak wielką, że przez ich skuteczność i zadowolenie pacjentów odbiera im źródło utrzymania. Nie chcą jednak zgłębiać wiedzy medycyny tradycyjnej z tych względów, że nie ma w Polsce szkół Medycyny Tradycyjnej, które miałby dostatecznie wysoki poziom na zdobycie gruntownej wiedzy w temacie.

My Jako Zespół MT od lat byliśmy zwolennikami stworzenia takiej szkoły. Obecnie wydaje się, że w temacie akupunktury w Polsce jedyną placówką godną polecenia dla nowych adeptów sztuki lekarskiej jest: Szkoła Akupunktury Tradycyjnej w Bydgoszczy. Jest to placówka sprawdzona, pewna i kierowana przez pasjonatów, lekarzy, doktorów i specjalistów medycyny tradycyjnej z wieloletnią praktyką zawodową. Z wielką przyjemnością i czystym sumieniem polecamy tą szkołę.

akupunktura w XX wieku

Akupunktura XX wieku – Aspekty Prawne

naO normach prawnych jakie istnieją w Chinach, Mongolii, Rosji, Korei, Japonii nie musimy pisać bo akupunktura ma tam ugruntowaną pozycję wpisaną nierzadko w Konstytucję tych państw. Do skuteczności metod medycyny tradycyjnej nie trzeba nikogo na Wschodzie przekonywać, gdyż zdrowi i uśmiechnięci pacjenci są najlepszą reklamą.

W Polsce niestety od lat dużo się nie zmieniło, a wszystko oczywiście za sprawą negatywnie nastawionych lobbystów koncernów farmaceutycznych, dla których wszyscy praktycy medycyny naturalnej są w jednym worku i źli. Nie myślą, że lekarz akupunkturzysta bardzo często wspiera się badaniami kontrolnymi medycyny akademickiej, zleca konsultacje u lekarzy innych specjalności czy wręcz zaleca leki konwencjonalnej medycyny, a nawet ingerencje chirurgiczne…. nie on jest zły z zasady i z zasady ma mieć pod górkę.

Dlatego w Polsce akupunktura nie ma wypracowanej pozycji i traktowana jest prawnie jako alternatywna metoda lecznicza nigdzie nie sklasyfikowana. Ciekawe kiedy rządzący pójdą po rozum do głowy i skoro została ta metoda uznana przez WHO za naukę to też ma być tak traktowana i prawnie uszanowana poprzez nadanie jej renomy, klasyfikacji i opisu. W Polsce w tym zakresie są braki i nic nie zapowiada się, że będzie lepiej.

akupunktura w XX wieku

Artykuły powiązane:

Ebook: „Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:
Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia „Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.

Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.
Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Umów Wizytę

Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Pin It on Pinterest

Powieleń