Akupunktura w Leczeniu Rwy Kulszowej

Akupunktura w leczeniu rwy kulszowej

Akupunktura jako jedna z bardzo skutecznych metod medycyny tradycyjnej jest w czołówce terapii, które stanowią elitę w walce z bólem.

Dzięki stymulowanemu uciskowi punktów na ciele, w których są zakończenia nerwowe organów, można wpływać na ich funkcjonowanie. Dzięki temu akupunktura nie niesie ze sobą skutków ubocznych jak środki farmaceutyczne wyniszczające wątrobę czy żołądek.

Ból to uczucie, który zna każdy z nas, to sygnał od naszego mózgu, że w organizmie dzieje się coś złego. Są różne rodzaje bólu, m.in. takie które łatwo znieść, jak i te silniejsze, które są wyjątkowo dokuczliwe. Jednym z takich silnych bólów jest ten towarzyszący rwie kulszowej.

Jego źródło „wybija” na skutek ucisku nerwu kulszowego wychodzącego z miednicy mniejszej przebiegającego wzdłuż tylnej tkanki nogi. Jednym słowem to ucisk na bardzo wrażliwe nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 (zwane nerwem kulszowym – to największy i najwrażliwszy nerw w ludzkim ciele).

Rwa kulszowa jest jedną z najczęstszych form konglomeracji bólowej odcinka kręgosłupowo-lędźwiowego. Jeżeli jest nie leczona może doprowadzić do bardzo patologicznych zmian układu ruchu, a ból utrzymywać się może od kilku tygodni do nawet wielu lat. Im później zaczniemy leczyć rwę kulszową tym proces leczenia będzie droższy, dłuższy, boleśniejszy o większej ilości skutków ubocznych i mniejszej skuteczności.

Rwa kulszowa jest bardzo powszechną dolegliwością. Około 40% ludzi w Polsce doświadcza rwy kulszowej w swoim życiu, ból pleców to trzeci najczęstszy powód, dla którego ludzie odwiedzają swojego lekarza.

akupunktura na rwę kulszową
rwa kulszowa leczenie

Najczęstsze Przyczyny Powstawania Bólu Uciskowego Rwy Kulszowej

Najczęstszymi powodami powstawania rwącego bólu promieniującego od pośladka w dół nogi do stopy jest ucisk na poziomie L4/L5, L5/S1, który może być spowodowany przez:

  • dyskopatia okolicy kręgosłupa w której przebiega nerw kulszowy,
  • lokalne stany zapalne drażniące układ nerwowy,
  • choroby zakaźne np. cukrzyca,
  • zmiany nowotworowe,
  • osteoporoza,
  • nieprawidłowa postawa podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu (na wyprostowanych nogach),
  • przepuklina jądra miażdżystego,
  • ciąża (zwiększone ciśnienie i wyrównanie bioder mogą powodować ból kulszowy),
  • problemy z miednicą u kobiet (nierówne kończyny dolne),
  • złamanie kręgów kręgosłupa (powoduje niewspółosiowość kręgosłupa i może wpływać na nerw kulszowy),
  • zwężenie kręgosłupa (zwężenie kanału kręgowego może powodować ucisk nerwów)
  • zmniejszona amortyzacja pomiędzy kręgami kręgosłupa
  • problemy z dyskiem lędźwiowym – zwyrodnienie, przepuklina
  • endometrioza kulszowa
faq pierwsza wizyta
bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna

Jak Rozpoznać Rwę Kulszową?

Jest to gwałtowny wręcz rwący ból okolicy lędźwiowej, promieniuje najczęściej do pośladka lub tylnej powierzchni uda, do łydki albo stopy. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia okolic ciała gdzie biegną nerwy kulszowe.

Czasem bóle mają tak wielkie nasilenie, że chory kładzie się do pozycji leżącej szukając ukojenia w rozluźnieniu okolic lędźwiowych. Mogą przy tym występować zaburzenia czucia w różnych miejscach nóg.

Akupunktura doskonale potrafi odszukać źródło bólu i złagodzić go. A to bardzo ważne by rozpoznać gdzie siedzi źródło problemu, co uciska na nerw powodując silny ból. Na początku lekarz odnajduje na ciele pacjenta punkty życiowe odpowiadające za przepływ energii w obszarze lędźwiowym. Potem wbija w nie cieniutkie mikro igiełki pobudzając układ nerwowy do samo leczenia. Dzięki akupunkturze można szybko złagodzić ten silny ból przynosząc pacjentowi ukojenie w cierpieniu.

Ból niestety rządzi ludzkim mikroświatkiem, potrafi nim zawładnąć niczym największy dyktator i skutecznie odebrać chęci do życia. Dlatego tak ważne są metody skutecznego i szybkiego jego pokonania. Akupunktura króluje wśród tych metod, to jedna z najlepszych na świecie terapii, które skutecznie potrafią rozprawić się ze źródłem cierpienia.

Po co się męczyć zatem, skoro można sięgnąć po bezpieczną i tanią akupunkturę.

Jak Rozpoznać Rwę Kulszową? | Objawy Rwy Kulszowej

Pierwsze odczucia przy rwie kulszowej mogą być bardzo różne. Na ogół następuje to w wyniku jakiegoś dużego wysiłku fizycznego lub nawet nie koniecznie – przy podnoszeniu jakiegoś przedmiotu z ziemi w sposób nie właściwy. Ciało wtedy daje nam sygnał, że coś jest nie tak i przedstawia się to zazwyczaj w postaci nagłego bólu w dolnej części kręgosłupa, lędźwi co często powiązane jest z chwilowym lub dłuższym unieruchomieniem (zesztywnieniem mięśni). Mamy wtedy wrażenie, że nie możemy się poruszyć bo coś się stanie. Zazwyczaj powstały ból, który towarzyszy tej okoliczności zaczyna promieniować na nogę, do uda od tylnej strony, poprzez łydkę do stopy. Duża większość pacjentów komunikuje, że w czasie podnoszenia zakupów na prostych nogach ze skrętem tułowia poczuli nagłe „skrzeknięcie i ból” w dolnej części kręgosłupa.

Rwa kulszowa to też dolegliwość powszechna sportowców zawodowych, olimpijczyków i osób profesjonalnie uprawiających dyscypliny sportowe jak: wszystkie sporty siłowe: podnoszenie ciężarów, biegi na odległość oraz wspinaczka wysokogórska. Wśród tych grup występują też najczęściej inne rodzaje rwy, o których będziemy pisać w dalszej części tego artykułu.

O ile w przypadku osób młodych rwa kulszowa zdarza się niezwykle rzadko i nawet gdy już się pojawi ból pleców, krzyża, nogi, łydek wraz ze stopą oraz dyskomfort z tego wynikający – jest do pokonania samowolnie przez młody organizm to w przypadku osób starszych może już nie być tak kolorowo.

Starsze osoby są bardziej podatne na warunki atmosferyczne i każda nagła zmiana może być dla nich niekorzystnie odebrana przez organizm co bardzo często obrazuje się w postaci nagłego ataku bólu tzw. ataku rwy kulszowej.

Atak rwy kulszowej to nagły, tępy i przeszywający ból uniemożliwiający poruszanie się, który charakteryzuje się dość długim trwaniem (nawet 1 godzina) i odczuciami towarzyszącymi jak „wbijanie igieł w udo, łydkę, stopę czy palce stopy”, „mrowienie kończyn”, „dziwnym tępym niekomfortowym bólem”. Dość często towarzyszy temu efekt czasowego unieruchomienia ciała w obawie przed tym, że stanie się coś złego.

rwa kulszowa miednica
rwa kulszowa nerw kulszowy akupunktura miednica
Lęk przed nieznanym, czy uzasadniony - ziołolecznictwo Wschodu

Rwa Kulszowa | Czynniki Potęgujące

Czynniki ryzyka dla rwy kulszowej obejmują:

  • Wiek. Zmiany w kręgosłupie związane z wiekiem, takie jak przepuklina krążka międzykręgowego i ostrogi kostne, są najczęstszymi przyczynami rwy kulszowej.
  • Otyłość. Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadwaga może przyczynić się do zmian w kręgosłupie, które wywołują rwę kulszową.
  • Zawód. Praca, która wymaga od Ciebie skręcania pleców, noszenia ciężkich przedmiotów lub prowadzenia pojazdów mechanicznych przez długi czas, może odgrywać rolę w rwie kulszowej, ale nie ma jednoznacznych dowodów na istnienie takiego związku.
  • Długotrwałe siedzenie. Osoby, które siedzą przez dłuższy czas lub prowadzą siedzący tryb życia są bardziej narażone na rwę kulszową niż osoby aktywne fizycznie.
  • Cukrzyca. Choroba ta, która wpływa na sposób, w jaki Twój organizm wykorzystuje cukier we krwi, zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów.
  • Zła dieta. Spożywanie dużej ilości produktów mocno przetworzonych zawierających konserwanty i spulchniacze jak i tzw. fastfoody, napoje energetyczne i odżywki chemiczne.

Jak Rozpoznać Rwę Kulszową? | Kiedy Wezwać Pogotowie?

Rwa kulszowa nie jest schorzeniem, które z reguły powoduje śmierć pacjenta. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pewne oznaki rwy kulszowej mogą wskazywać na wewnętrzne patologie organizmu kiedy wezwanie pogotowia może być uzasadnione i może zagrażać bezpieczeństwu pacjenta. Takie sytuacje to:

  • podeszły wiek pacjenta oraz po podaniu leków przeciwbólowych ból nie ustaje, mobilność narządów ruchu nie poprawia się, a u pacjenta zaczynają pojawiać się efekty drżenia nóg połączonych z bolesnością i brakiem czucia w kończynach.
  • po podaniu zastrzyku nadtwardówkowego w niedługim czasie lub bezpośrednio po występują u pacjenta bóle i zawroty głowy ze stanem zapalnym w okolicy wkłucia. Dodatkowo pacjent nie czuje, że leki przeciwbólowe działają. Świadczy to też o błędnym przeprowadzeniu zabiegu.
  • jeżeli występują u pacjenta po leczeniu konwencjonalnym skutki uboczne opisane w etykiecie produktu leczniczego jaki został podany lub zespoły tych efektów.
  • jeżeli po zastosowaniu leczenia konwencjonalnego ból utrzymuje się powyżej tygodnia i nasila się.
  • jeżeli rwa kulszowa spowodowana była przez wypadek komunikacyjny i występuje któryś z wyżej opisanych efektów.
  • jeżeli masz problem z kontrolowaniem pęcherza moczowego lub występują nagłe niekontrolowane wypróżnienia (biegunki).

W każdym z powyższych punktów trzeba poważnie wziąć pod uwagę kontakt z lekarzem. Zaniedbania lub bagatelizowanie rwy może mieć bardzo niemiłe konsekwencje.

Rwa Kulszowa | Profilaktyka

Nie zawsze można zapobiec rwie kulszowej, a raz wyleczona może pojawić się ponownie. Kluczową rolę w profilaktyce zapobiegania rwie kulszowej są silne plecy. Dlatego:

Regularnie ćwiczyć, aby plecy były silne. Zwróć szczególną uwagę na mięśnie tułowia, mięśnie brzucha i dolnej części pleców, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy i ułożenia ciała. Poproś swojego lekarza o zalecenie konkretnych działań i ćwiczeń jakie możesz wykonywać.

Utrzymuj prawidłową postawę podczas siedzenia. Wybierz fotel z dobrym podparciem dolnej części pleców, podłokietnikami i obrotową podstawą. Rozważ umieszczenie poduszki lub zwiniętego ręcznika w dolnej części pleców, aby utrzymać normalną krzywiznę. Utrzymuj kolana i biodra na równym poziomie.

Stosuj prawidłową mechanikę ciała. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, od czasu do czasu oprzyj jedną stopę na stołku lub małym pudełku. Kiedy podnosisz coś ciężkiego, pozwól, aby to kończyny dolne wykonały pracę. Poruszaj się prosto w górę i w dół. Trzymaj plecy prosto i zginaj się tylko w kolanach. Trzymaj ciężar blisko ciała. Unikaj jednoczesnego podnoszenia i skręcania. Znajdź partnera do podnoszenia, jeśli przedmiot jest ciężki lub niewygodny.

Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów – ważnym jest abyś zrezygnował z podnoszenia z ziemi ciężkich rzeczy. Jak musisz już wykonać taką pracę pomóż sobie wózkiem lub wsparciem osób trzecich.

7 ćwiczeń na rwę kulszową
3 ćwiczenia z piłką akupunktura

Rwa Kulszowa | Diagnostyka Konwencjonalna i Leczenie

Diagnostyka rwy kulszowej nie jest trudna. Zarówno lekarz medycyny konwencjonalnej jak i lekarz medycyny tradycyjnej bezbłędnie stawiają takie diagnozy. Wszystko opiera się na badaniu fizykalnym.

Podczas badania fizykalnego lekarz może sprawdzić siłę mięśni i odruchy. Na przykład, możesz zostać poproszony o chodzenie na palcach lub piętach, podnoszenie się z pozycji kucznej i, leżąc na plecach, podnoszenie nóg po jednej na raz. Ból wynikający z rwy kulszowej zwykle nasila się podczas wykonywania tych czynności.

Celem ostatecznego potwierdzenia po badaniu fizykalnym lekarz może zlecić badanie obrazowe. Terapeuta najczęściej ordynuje takie działania kiedy ból związany z rwą jest bardzo mocny i jest prawdopodobieństwo, że sam nie ustąpi.

Wiele osób ma przepukliny krążków lub ostrogi kostne, które są widoczne na zdjęciach rentgenowskich i innych badaniach obrazowych, ale nie dają żadnych objawów. Dlatego lekarze zazwyczaj nie zlecają tych badań, chyba że ból jest silny lub nie ustępuje w ciągu kilku tygodni.

  • Zdjęcie rentgenowskie. Zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa może ujawnić przerost kości (ostrogę kostną), która może uciskać na nerw.
  • MRI. Procedura ta wykorzystuje silny magnes i fale radiowe do uzyskania przekrojowych obrazów kręgosłupa. Rezonans magnetyczny daje szczegółowe obrazy kości i tkanek miękkich, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego. Podczas badania leży Pan/Pani na stole, który przesuwa się w kierunku urządzenia MRI.
  • Tomografia komputerowa. Gdy do obrazowania kręgosłupa wykorzystuje się tomografię komputerową, przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich do kanału kręgowego może zostać wstrzyknięty barwnik kontrastowy – procedura ta nazywana jest mielogramem TK. Barwnik ten krąży wokół rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych, które na zdjęciu są białe.
  • Elektromiografia (EMG). Badanie to mierzy impulsy elektryczne wytwarzane przez nerwy i reakcje mięśni. Badanie to może potwierdzić ucisk nerwów spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego lub zwężeniem kanału kręgowego (stenoza kręgosłupa).

Konwencjonalne leczenie rwy kulszowej obejmuje kilka procedur, a zaczyna się wtedy kiedy rwa sama nie przechodzi. Generalnie przyjmuje się, że stan lekki i średni powinien przejść sam maksymalnie do tygodnia czasu. Gdy tak się nie dzieje przyjmuje się, że stan jest poważny i rozpoczyna się leczenie właściwe, które może obejmować:

Terapię Lekową

Rodzaje leków, które mogą być przepisane na ból rwy kulszowej obejmują: środki przeciwzapalne, środki rozluźniające mięśnie, narkotyki/opiaty, trójcykliczne antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe.

Fizjoterapia

Gdy ostry ból ustąpi, lekarz lub fizjoterapeuta może opracować program rehabilitacji, który pomoże Ci zapobiec przyszłym urazom. Zazwyczaj obejmuje on ćwiczenia mające na celu skorygowanie postawy, wzmocnienie mięśni podtrzymujących plecy i poprawę elastyczności.

Zastrzyki Sterydowe

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wstrzyknięcie leku z grupy kortykosteroidów w okolicę uszkodzonego korzenia nerwowego. Kortykosteroidy pomagają zmniejszyć ból poprzez tłumienie stanu zapalnego wokół podrażnionego nerwu. Efekty zwykle ustępują po kilku miesiącach. Liczba zastrzyków sterydowych, które możesz otrzymać, jest ograniczona, ponieważ ryzyko poważnych skutków ubocznych wzrasta, gdy zastrzyki są wykonywane zbyt często. Zastrzyki sterydowe uwalniają od bólu ale nie likwidują źródła problemu. Jeżeli mamy doczyneinia z rwą kulszową o przebiegu lekkim lub średnim ból powinien przejść sam maksymalnie do tygodnia czasu.

Chirurgia
Ta opcja jest zwykle zarezerwowana dla przypadków, gdy uciskany nerw powoduje znaczne osłabienie, utratę kontroli nad jelitami lub pęcherzem, lub gdy ból stopniowo się pogarsza lub nie poprawia się po zastosowaniu innych metod leczenia. Chirurdzy mogą usunąć ostrogę kostną lub część przepukliny dysku, która uciska na uciśnięty nerw. Trzeba tutaj brać pod uwagę szereg skutków ubocznych takiej ingerencji w organizm.

specjalistka rwa kulszowa akupunktura uga
Rwa Kulszowa | Wspomaganie Leczenia w Domu

Rwę kulszową można wspomagać leczyć w domu. Zalecany odpoczynek przez dzień może zapewnić pewną ulgę ale długotrwała bezczynność pogorszy tylko objawy.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, które mogą pomóc przy wspomaganiu leczenia rwy w domu, obejmują:

  • Zimne okłady. Początkowo ulgę może przynieść przykładanie zimnego okładu do bolesnego miejsca na okres do 20 minut kilka razy dziennie. Użyj okładu z lodu lub paczki mrożonego groszku zawiniętej w czysty ręcznik.
  • Gorące okłady. Po dwóch do trzech dniach zastosuj ciepło w miejscach, które bolą. Używaj gorących okładów, lampy grzewczej lub poduszki grzewczej na najniższym ustawieniu. Jeśli nadal odczuwasz ból, spróbuj stosować naprzemiennie ciepłe i zimne okłady.
  • Rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające dolną część pleców mogą poprawić samopoczucie i złagodzić ucisk na korzenie nerwowe. Podczas rozciągania unikaj szarpania, odbijania się lub skręcania i staraj się wytrzymać w tej pozycji przez co najmniej 30 sekund.
  • Leki bez recepty. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne) i sól sodowa naproksenu (Aleve) są czasami pomocne w przypadku rwy kulszowej.
  • Sen i jak spać? Najlepiej wybierać twarde materace uniemożliwiające skręcanie kręgosłupa. Pozycja do spania powinna być leżąca na plecach: a) z poduszką pod kolanami b) z nogami na twardym materiale c) na boku z nogami zgiętymi w kolanach.

Ból przy rwie kulszowej może się nasilać w momentach nawet najmniejszego napięcia mięśni. Staraj się w tym czasie unikać gwałtownych ruchów, skręcania kręgosłupa, schylania się i… kichania, gdyż może ono wywołać naprawdę ostry ból. Dolegliwości mogą się także nasilać podczas kaszlu i śmiechu.

Zapamiętaj też kilka zasad, dzięki którym uda Ci się wyraźnie zmniejszyć ból pleców (trzeba je stosować także po ustąpieniu objawów rwy):

  1. Nie schylaj się, tylko kucaj.
  2. Nie skręcaj kręgosłupa.
  3. Nie podnoś ciężkich przedmiotów.
  4. Zmieniaj pozycję podczas siedzenia i stania.
  5. Kiedy wstajesz z leżenia zawsze najpierw usiądź – nie zrywaj się od razu.
  6. Staraj się zawsze rozkładać ciężar ciała równomiernie.
  7. Śpij na twardym materacu lub nawet na podłodze.

Na ból w początkowej fazie pomogą zimne okłady. Działanie ciepłem, okładami i maściami rozgrzewającymi będzie skuteczne dopiero nieco później.

Tel. 607 489 251
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura

01

Dokumentacja
Medyczna

Przygotuj wszystkie informacje dotyczące twojego schorzenia. Historia choroby, wypisy szpitalne, badania okresowe i kontrolne oraz:

Krótki opis choroby
Dowód osobisty
Twoje wolne terminy
Ewentualne pytania

rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura

02

Umówienie
Wizyty

Wizyty umawiaj tak, aby nie kolidowały z innymi rzeczami. Unikaj pośpiechu i działania w stresie. Zachowaj sobie bufor czasowy.

Wizyty możesz umówić:
Telefonicznie
Majlowo
On-Line

rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura

03

Poznaj
Nasz Zespół

Dowiedź się o nas więcej, aby mieć pewność, że trafiłaś do specjalistów. Prowadzimy wiele inicjatyw. Oto niektóre z nich:

Rwa Kulszowa | Akupunktura i Medycyna Tradycyjna

Zarówno akupunktura jak i medycyna tradycyjna są już powszechnie uznanym systemem medycznym na równi z medycyna konwencjonalną (WHO 2019 rok). Od tego czasu nie można mówić, że są to metody nie naukowe. Wszystkie bowiem schorzenia wskazane do leczenia przy pomocy akupunktury i szeroko rozumianej Medycyny Tradycyjnej są opisane w Raporcie WHO i Wskazaniach do Leczenia tymi metodami.

Rwa Kulszowa należąca do schorzeń bólowych znajduje się wysoko na tej liście i jest też wiele badań naukowych jednoznacznie stwierdzających skuteczność tej metody w leczeniu średnich i lekkich stanów rwy (95 proc. wszystkich przypadków rwy).

Jakie metody wykorzystuje medycyna tradycyjna i akupunktura w leczeniu rwy kulszowej:

Akupunkturapraktycznie bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu określonej ilości igiełek (od 5- 30) w ciele pacjenta na określony czas w punktach akupunkturowych według określonych schematów postępowań leczniczych. Na dzień dzisiejszy istnieje około 20 schematów oraz kombinacji punktów, które w zależności od rodzaju rwy i jej genezy są stosowane. Bardzo często lekarz stosuje punkty pęcherza moczowego (UB30) jako standardowy znajdujący się poniżej pośladka oraz punkt (UD40) na środku zgięcia podkolanowego, pomiędzy ścięgnami oraz punkty pomiędzy ścięgnem Achillesa, a kostką. W akupunkturze na rwę kulszową lekarz może poprosić cię o odsłonięcie miejsc niekoniecznie związanych z bólem, a więc krzyża, kręgosłupa czy dolnej części pośladka. Bardzo często poprosi cię o udostępnienie stopy, ręki, a nawet głowy – wszystko uzależnione jest od wskazań diagnostycznych podczas Pierwszej Wizyty Lekarskiej.

Lekarz akupunkturzysta przed przystąpieniem do zabiegów akupunktury ustala ogniska bólowe. To jedyna sytuacja kiedy pacjent może poczuć lekki ból, gdyż terapeuta poprzez dotyk na ogół końcówkami palców wskazujących identyfikuje miejsca największego bólu. To właśnie w nie będą później wbijane igiełki. Z tak umieszonymi igłami leży się około 20-30 min w zależności od zaleceń.

Ile zabiegów akupunktury zaleca się przy leczeniu rwy kulszowej?

Podczas każdej terapii akupunkturą ilość zabiegów ustalana jest podczas Pierwszej Wizyty. Z reguły lekarz zaleca 5-15 zabiegów. Im rwa kulszowa ma mocny przebieg tym ilość zabiegów jest większa. Częstotliwość zabiegów nie zamienia się. W zależności od diagnozy zabiegi akupunktury powinno wykonywać się codziennie lub co drugi dzień. Profilaktycznie przy ustaniu napadów rwy można wykonywać zabiegi ogólne uwzględniając określone punkty wspomagające leczenie rwy.

Kiedy oczekiwać pierwszych efektów leczenia rwy kulszowej?

W leczeniu rwy akupunkturą samą pierwsze efekty powinny być dostrzegalne już po pierwszym zabiegu i bezpośrednio po nim. Akupunktura oddziałuje na organizm najmocniej w pierwszym tygodniu stosowania ale jej skutki lecznicze są udokumentowane naukowo do nawet 6 miesięcy po zakończeniu ostatniej serii zabiegów (zamknięcie cyklu). Większość pacjentów komunikuje,  ze już po 3-4 zabiegu odczuwają dużą pozytywna zmianę w nasileniu bólu lub bóle całkowicie znikają. Dalsze zabiegi są zalecane ale nie są wymagane. Dobrze jednak jak pacjent zakończy cykl i będzie stosował się do zaleceń po leczeniu opisanych powyżej w artykule.

Akupunkturę stosuje się głównie w stanie lekkim i średnim bólów rwy kulszowej. W stanie ciężkim wymagane jest łączenie wszystkich dostępnych metod leczniczych i przemyślenie konieczności ingerencji chirurgicznej (5% wszystkich przypadków rwy).

Korzyści funkcjonalne ze stosowania akupunktury w leczeniu rwy kulszowej:

Brak skutków ubocznych (zabieg nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych)

Szybka ulga w bólach (pacjent już po pierwszym zabiegu powinien czuć widoczną ulgę pozwalającą na swobodne przemieszczanie się. Jeżeli ból nie ustępuje po pierwszym zabiegu i nie widać poprawy trzeba wdrożyć na tym etapie już wspomaganie leczenia w domu (opisane powyżej w artykule). Pacjent tez powinien zorganizować sobie pomoc osoby trzeciej w związku z dojazdem do naszego gabinetu.

Efekt leczenia jest stały – jeżeli akupunktura pozytywne działa na ból oznacza, że mamy do czynienia z rwą lekką lub średnią. Efekt leczniczy powinien utrzymać się na stałe pod warunkiem ukończenia całego cyklu zabiegów przewidzianych przez terapeutę. Rwa ma to do siebie, że okresowo może powracać jeżeli nie zostały wyeliminowane czynniki chorobotwórcze z życia ją powodujące. Ważnym jest aby pacjent unikał wychładzania organizmu, spożywania zimnych napojów. Zalecenia do wdrożenia po wyleczeniu rwy znajdują się powyżej w artykule.

Wspomaganie całego organizmu – akupunktura jest systemem medycznym holistycznym znaczy leczącym cały organizm, a nie jedynie objawy. Pacjent może wspomóc swoje zdrowie i działanie narządów wewnętrznych poprzez te zabiegi i nie koniecznie tylko związanych z rwą kulszową. Część punktów akupunkturowych zazwyczaj używanych w schematach podstawowych do leczenia rwy ma zastosowanie w leczeniu innych organów wewnętrznych i tak samo pozytywnie na nie wpływa.

Elektorakupunktura – zabiegi akupunktury polegające na dodatkowym przepuszczaniu niskich wartości prądu (bezpiecznego dla człowieka) przez igły podłączone do specjalnych klamerek celem spotęgowania określonych efektów leczniczych.

Elektroakupunktura jest bardzo często stosowana w ostrym przebiegu rwy kulszowej, na etapie kiedy pacjent czeka na operację lub zastrzyki nadtwardówkowe. Elektorakupunktura może być stosowana w trakcie terapii lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi gdyż jej działanie jest zwiększone dzięki oddziaływaniu prądem.

Elektroakupunktura może być stosowana tylko przez doświadczonych akupunkturzystów! Nie jest to metoda dla osób po kursach akupunktury bo można nią zaszkodzić, a nie pomóc.

Terapia Ciepłem – bardzo często stosowany zabieg wspomagający zarówno akupunkturę tradycyjną jak i elektroakupunkturę polegający na miejscowym nagrzewaniu specjalnymi lampami SOLLUX określonych miejsc na ciele (często miejsca umieszczenia igieł lub ogniska bólowe).

Lampy SOLLUX to specjalne lampy skonstruowane do zabiegów akupunktury. Używane są w określonych schorzeniach. Nie zawsze wskazane jest ich zastosowanie. Twój akupunkturzysta powinien wiedzieć kiedy, jak długo oraz do jakich schorzeń można je użyć.

Lampa SOLLUX posiada specjalną płytę wulkaniczną, której wartości emisji ciepła znacznie przewyższają te uzyskane przez nagrzewanie kamienia przez co ciepło wygenerowane w ten sposób dociera głębiej – do głębszych warstw skóry i pozostaje tam na dłużej.

Moksa – należąca do dziedziny Terapii Ciepłem osobna terapia lecznicza rodem z klasztorów chińskich polegająca na nagrzewaniu miejsc dotkniętych chorobą specjalnie do tego przygotowanym „cygarem” z tzw. „piołunem chińskim” czyli mieszanką ziół (5-8 rodzajów) celem uzyskania określonego efektu leczniczego.  Więcej o zabiegach moksy czy moksowania mogą państwo przeczytać w naszym artykule o moksie.

Ziołolecznictwo TCMTradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to kompendium wiedzy na temat naturalnego leczenia różnych schorzeń przy wykorzystaniu ziół i produktów pochodzenia naturalnego. Przez tysiąclecia w Chinach prowadzono obserwację oddziaływań ziół na organizmy. Wszystko to zostało bardzo szczegółowo zapisane, a wiedzę tą przekazują obecnie społeczeństwu Lekarze Medycyny Tradycyjnej. W leczeniu rwy kulszowej lekarz medycyny tradycyjnej może zalecić stosowanie określonych ziół lub mieszanek ziołowych, które mają za zadanie zwiększenie efektu terapii. Zaletą ziołolecznictwa TCM jest skuteczność i bezpieczeństwo oraz bardzo mały zakres skutków ubocznych. Ewentualne niepożądane reakcje organizmy mogą wystąpić przy doświadczonym lekarzu tylko i wyłącznie przy zatajeniu przez pacjenta określonych dolegliwości i schorzeń. Dobrzy lekarze TCM zawsze wspomagają się tradycyjnym badaniem przez puls i nawet w przypadku kiedy pacjent może nie znać swoich ukrytych dolegliwości lekarz ma dużą szansę wyczytania tego na podstawie analizy pulsu. Analiza pulsu to tradycyjna umiejętność lekarzy wschodnich normalnie nauczana na Akademiach Medycznych na Wschodzie.

Elektroakupunktura

Rwa Kulszowa | Co Robić po Zakończeniu Leczenia

Leczenie operacyjne u zdecydowanej większości pacjentów z ostrą rwą kulszową powoduje całkowite ustąpienie bólu korzeniowego bezpośrednio po zabiegu operacyjnym. U pozostałych chorych po zabiegu objawy rwy kulszowej ulegają znacznej redukcji, dzięki zlikwidowaniu ucisku na korzenie nerwowe. U części pacjentów bezpośrednio po zabiegu mogą się utrzymywać zaburzenia czucia o charakterze mrowienia lub drętwienia, w lokalizacji charakterystycznej dla ustępującej rwy kulszowej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa, gdzie leczenie operacyjne ma znacznie mniejszą skuteczność. Trzeba pamiętać, że operacja zmniejsza ciasnotę w kanale kręgowym i w określonych przypadkach stabilizuje trzony kręgów, jednak nie wpływa na proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych i całego kręgosłupa. Bóle krzyża mogą pochodzić nie tylko z ucisku na korzenie nerwowe, lecz także z wielu innych przyczyn, na które zabieg discektomii nie ma wpływu, dlatego nie we wszystkich przypadkach obserwuje się poprawę po operacji.

Statystycznie około 60% pacjentów operowanych z powodu przepukliny jądra miażdżystego wraca w ciągu roku od operacji do poprzednio wykonywanej pracy, podczas gdy ok. 25% wymaga zmiany miejsca pracy. Tylko ok. 15% nie jest w stanie podjąć pracy z powodu utrzymującego się zespołu bólowego kręgosłupa.

Po zabiegu operacyjnym konieczna jest dalsza rehabilitacja celem zmniejszenia ryzyka nawrotowej przepukliny. W okresie 2 lat po operacji u około 10% operowanych występuje nawrotowa przepuklina jądra miażdżystego.

Istotą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest okresowe nasilanie się i ustępowanie (remisja) objawów bólowych, dlatego pacjent powinien stale i systematycznie kontynuować rehabilitację czynną (ćwiczenia aerobowe, wzmacniające mięśnie brzucha i przykręgosłupowe, ćwiczenia rozciągające itd.). Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących odpowiedniego obciążania kręgosłupa i unikania pozycji, stwarzających ryzyko ponownego uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Po zakończonym leczeniu operacyjnym nie jest konieczne wykonywanie rutynowo badań kontrolnych, jeśli dolegliwości bólowe nie nawracają lub są ograniczone i nie sugerują nawrotowej przepukliny jądra miażdżystego.

Powyższy opis dotyczy jedynie ostrego przebiegu rwy kulszowej i jej operacyjnego „zaleczenia”. Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania rwy kulszowej lekkiej i średniej stanowiącej ok. 95% wszystkich przypadków sytuacja wygląda bardzo podobnie. Jeżeli pacjent stosuje profilaktyczne zabiegi akupunktury problem rwy kulszowej praktycznie nie wraca.

Bardzo ważnym w zapobieganiu wystąpienia kolejnych napadów rwy jest ustalenie czynników, które wpłynęły na jej powstanie. Jeżeli wyeliminujemy te czynniki chorobotwórcze oraz zastosujemy profikatykę, mamy dużą pewność, że rwa nie powróci.

APEL

Nie pozwólcie, żeby zatruwano Wasz organizm, nie dajcie zrobić z siebie lekomanów.

Zaufajcie naturze, to ona zapewniła przetrwanie naszego gatunku i oferuje nam wszelkie niezbędne do życia i zdrowia składniki.

Trzeba tylko po nie sięgnąć, wyłuskać je z tłumu „trucizn współczesnej farmacji”. Medycyna tradycyjna od pradziejów leczy choroby, skutecznie i bez skutków ubocznych.

Dlatego chcemy zaakcentować te wspaniałą, cudotwórczą moc natury oraz ziół. Odrzućcie farmakologię i zaufajcie naturze

Pamiętajcie, że „gadzinowe sprzedawczyki” w mediach „głównego ścieku” nazywani „ekspertami” to tak naprawdę niewykształcone i upośledzone osobniki zazdroszczące wam wiedzy i otwartych umysłów. Im zależy na tym abyś łykał ich papkę i nabijał oglądalność.

WYŁĄCZ TELEWIZJĘ I WŁĄCZ MYŚLENIE!

czego boi sie farmacja
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
czego boi się farmacja

Ebook: „Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:
Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia „Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura

Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.
Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura

POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
B

Alergie

Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
B

NA BÓL

Metody przeciwbólowe w leczeniu akupunkturą oraz wytłumaczenie schematu oddziaływań i bodźców na organizm człowieka.
faq pierwsza wizyta
B

PIERWSZA WIZYTA

Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

rwa kulszowa,akupunktura,leczenie,nerw kulszowy,specjalistka uga,elektroakupunktura
B

Klimakterium

Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

akupunktura pediatryczna akupunktura dla dzieci
B

DLA DZIECI

Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

bezpieczeństwo akupunktury czy akupunktura jest bezpieczna
B

BEZPIECZEŃSTWO

Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.

Autorem materiałów jest wysokiej klasy specjalistka profesor kliniczny lekarz medycyny - pani Enkhjargal Dovchin ( prof Enji). Redagowanie i poprawki stylistyczne: Zespół MT

Umów Wizytę

Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Pin It on Pinterest

Powieleń