Akupunktura w leczeniu nerwic i depresji

Czy akupunktura jest w stanie wyleczyć depresję? Odpowiedź brzmi tak. Do akupunktury warto uciec się w przypadku gdy inne metody walki z tą chorobą zawiodły, gdy jesteś narażony na ciągły stres, bądź też przejawiasz objawy zaburzeń nerwicowych.

Jeśli podejrzewasz u siebie, bądź bliskiej ci osoby zachowania o charakterze depresyjnym, nie ma przeciwwskazań, by nie skonsultować się z lekarzem medycyny orientalnej i zapytać o ewentualne korzyści z leczenia, zwłaszcza że te zostały już potwierdzone przez szereg naukowców, wśród nich także lekarzy medycyny alopatycznej.

Wedle nich akupunktura bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie, uspakaja i odpręża, a zatem niewątpliwie może być uznana za jedną z głównych, acz alternatywnych metod leczenia nerwic i depresji.

Depresja jest chorobą umysłu, a nie leczona może przekształcić się w znacznie poważniejszą, mogącą nawet zagrażać życiu depresję kliniczną. Choroba ta może się przytrafić każdemu, bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny; na dzień dzisiejszy, ze względu na swoją powszechność zdążyła już zasłużyć na miano cywilizacyjnej.

cennik zabiegu akupunktury Niemcy

Akupunktura, a depresja

Cierpiący na depresję borykają się z:

  • natarczywymi myślami,
  • brakiem snu,
  • nieustającą apatią,
  • wykazują objawy lękowe i antyspołeczne,
  • stają się bardziej drażliwi i nerwowi,
  • a problemów dodają nasilające się objawy fizyczne, charakterystyczne także dla nerwic, jak: bóle głowy, mięśni i innych narządów wewnętrznych, częściowe odrętwienia kończyn, czy zaburzenia funkcji seksualnych.

Objawy podobne do depresyjnych występować mogą również w przypadku nerwicy. Choć ta druga posiada swe różne oblicza – wyróżnia się m.in. takie odmiany, jak: fobia (zaburzenia lękowe), natręctwa (nieustannie powracające, dręczące umysł myśli), nerwica neurasteniczna (charakteryzuje się permanentnym zmęczeniem i apatią), czy też nerwica wegetatywna (silne zaburzenia psychofizyczne), źródła choroby tak nazwanej często miewają to samo podłoże.

Podobnie, choć zwykło się rozróżniać nerwicę od depresji, postępowanie diagnostyczne nieraz może okazać się omylne, zwłaszcza gdy zaistnienie jednej z tych chorób wcale nie wyklucza drugiej.

akupunktura nerwice warszawa

AKUPUNKTURA

Jedna z najskuteczniejszych metod naukowych walki ze stresem, lękami i depresją.

akupunktura na stres

UMÓW WIZYTĘ

Dzwoniąc pod nr. 607 489 251 lub online na stronie.

Podobieństwo, a niekiedy i równoległość występowania objawów tych zaburzeń stanowi o potrzebie przeprowadzenia gruntownej diagnozy, którą w przypadku medycyny Wschodu określa stanowisko holistyczne. Całościowe zbadanie pacjenta stanowi bowiem wgląd nie tylko w występujące objawy, ale wskazuje na ich źródła nie bagatelizując nawet tych, które z pozoru nie mają wpływu na chorobę.

Wobec tego terapia akupunkturą celuje w określone objawy żadnej choroby nie traktując przy tym jako specyficznego stanu, którego wystarczy się pozbyć, na co znany nam współczesny nurt medycyny zdaje się nie zwracać uwagi i zbawienne działanie przypisuje lekom „na wszystko”.

Podczas, gdy bliższa nam medycyna zachodnia podkreśla konieczność leczenia farmakologicznego w przypadku depresji, jak i wystarczalności leczenia psychiatrycznego jeśli chodzi o nerwicę, wciąż poszukująca swojego miejsca na płaszczyźnie powszechnie akceptowanych metod leczenia akupunktura wychodzi ze swoistego rodzaju alternatywą, wbrew pozorom łączącą w sobie obie te metody – leczy zarówno ciało, jak i ducha.

depresja choroba cywilizacyjna

Akupunktura w walce z depresją udowodniona naukowo

Warto także podkreślić, że nawet wobec rozpoczętego wcześniej leczenia psychologicznego czy farmaceutycznego w żadnym stopniu ich ona nie wyklucza, a raczej stanowi w tym przypadku niezwykle efektywne dopełnienie. Niemniej jednak i na gruncie redukcji objawów dowiedziono, że samodzielnie przeprowadzana terapia akupunkturą jest tak samo skuteczna jak wcześniej wspomniane metody.

Wyniki prac badawczych dotyczących skuteczności akupunktury jako metody terapeutycznej w leczeniu depresji, które zostały ogłoszone przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych w roku 1998 potwierdziły znaczącą redukcję objawów choroby u pacjentów, którzy zostali poddani tej formie terapii.

Kolejne badanie rozpoczęte w roku 1999, a zakończone w roku 2001 na Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Guangzhou, w Chinach dowiodło, że w przypadku leczenia zarówno depresji, jak i różnego rodzaju nerwic, pacjenci o wiele lepiej reagują na tę formę terapii, aniżeli na wcześniej podawane im leki przeciwdepresyjne. Co więcej, akupunktura, choć należy do metod integracyjnych, okazuje się o wiele bezpieczniejsza od antydepresantów i w znacznym stopniu obniża ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

akupunktura na stres

Nasze ciało „oznaczone jest” przez ponad 2000 punktów akupunktury połączonych 8 kanałami (meridianami), zapewniającymi przepływ energii (Qi) w całym organizmie. Według wspomnianego wyżej Narodowego Instytutu Zdrowia, energia ta jest odpowiedzialna za równowagę sił duchowych, fizycznych i mentalnych.

Sięgając do źródeł tej teorii, a mianowicie do tradycyjnej medycyny chińskiej, gdy yin i yang, dwie przeciwstawne sobie siły działają na równoważnym sobie poziomie, zapewniają tym samym jednakowy przepływ Qi przez meridiany, co z kolei umożliwia ciału osiągnięcie i utrzymanie optymalnego stanu zdrowia.

Stymulacja punktów za pomocą igieł ma na celu pobudzać kanały przewodzące energię w naszym organizmie oraz regulować jej przepływ. Badania wykazały, że akupunktura jest w stanie przekształcić procesy chemiczne zachodzące w mózgu w pozytywny sposób stymulując impulsy nerwowe, a więc wyzwalając naturalne procesy samoregulacji neurohormonów i neuroprzekaźników.

„Grupa trzydziestu ośmiu osób, które uczestniczyły w badaniu to kobiety ze zdiagnozowaną łagodną i umiarkowaną depresją. Zastosowano u nich leczenie akupunkturą, według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, u każdej z uwagi na jej charakterystyczny zestaw objawów. Uczęszczały one na sesje dwa razy w tygodniu w pierwszym miesiącu, oraz raz na tydzień w drugim miesiącu leczenia, w sumie przeszły dwanaście sesji.

walka z bólem akupunktura warszawa

Stres, Depresja i Stany Lękowe

Depresja to choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. W Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z tym schorzeniem. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Po zakończeniu terapii akupunkturą, 70% kobiet zauważyło zanik połowy objawów; wyniki porównywalne z poziomem skuteczności psychoterapii i stosowania leków (Eisenberg et al., New England Journal of Medicine, 328, 1993)

Rezultaty przeprowadzonych badań co do skuteczności akupunktury okazały się na tyle obiecujące, że Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie nadała jej status terapii przeznaczonej do leczenia depresji i nerwic, mogącej być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, jak i psychoterapii. Jednym z głównych argumentów opowiadających się za akupunkturą jest bezpieczeństwo jej stosowania nawet wobec równoległych terapii klinicznych.

Co więcej, terapia akupunkturą dodatkowo może być wspierana leczeniem ziołami, na które podobnie, z uwagi na ich skuteczność i minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, decyduje się coraz więcej osób – nie zapominajmy o tym, że farmakologiczne środki przeciw depresji budzą coraz to więcej wątpliwości.

Wybierając więc sposób leczenia, zanim zrealizujemy receptę, starajmy się zachować trzeźwość umysłu, rozważyć wszystkie za i przeciw, a tym samym zapobiec sytuacji, gdy „zduszona” farmaceutykami choroba kiedyś „wybuchnie” ze zdwojoną siłą, bądź na drodze swojej ewolucji dostarczy nam jeszcze więcej przykrych doświadczeń.

akupunktura leczenie naturalne
Polecane artykuły:
NIE dla GMO

NIE dla GMO

NIE dla GMO„NIE dla GMO” w polskim rolnictwie. „NIE dla GMO” w polskiej żywności. dr Roman Andrzej ŚniadyPolscy politycy, którzy powinni stać na straży naszej konstytucyjnej wolności, łamią nasze podstawowe prawa obywatelskie. Polscy naukowcy, którzy powinni stać na...

Książki prof Enji:

Ebook: “W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”

Bogato ilustrowany, napisany na podstawie wielu lat doświadczeń przybliży Wam tajniki wiedzy znanej w Tybecie od wieków.

Pierwsza ksiązka profesor Enji, która w możliwe najławiejszy sposób miała tłumaczyć trudne pojęcia związane z Medycyną  Tradycyjną i stanowić pomost pomiędzy medycyną klasyczną, a wschodnią.

Ebook: “Akupunktura i Życie”

Pani profesor przybliża tajniki akupunktury w swoich książkach, które możecie Państwo pobrać na tej stronie za darmo w postaci e-booków:

Książka jest próbą podjęcia polemiki z osobami co uważali metody medycyny tradycyjnej za mało naukowe i średniowieczne. Jak sie póżniej okazało Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła osiągnięcia “Traditional Medicine” i uznało te metody za naukowe.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Akupunktura

Jest jedną z najskuteczniejszych metod Medycyny Tradycyjnej w walce z chorobą. W rękach dobrego specjalisty – skuteczna bezpieczna i bezbolesna metoda.

Masaż

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Pierwsza Wizyta

Wielu ludzi nie wie jak dobrze przygotować się do wizyty u lekarza. Wizyta u lekarza Tradycyjnej Medycyny wymaga jeszcze lepszego przygotowania. Oto pytania i odpowiedzi na nie, które mogą ocenić się pomocne przez wizytą w naszym gabinecie. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym blogiem, gdzie publikujemy aktualne materiały z zakresu naturalnego zdrowia.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo polega na odpowiednim doborze ziół leczniczych do określonych schorzeń tak, aby nie kolidowały one z dotychczas zaleconą terapią. Dlatego ziołolecznictwo jest wspaniałym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej niwelującej czesto skutki uboczne leków. Ziołolecznictwo TCM znane jest od przeszło 5 tyś lat, a farmakopea chińska zawiera przeszło 100 tyś opisów różnych substancji z ich walorami leczniczymi.

Gua Sha

Zajmujemy się tylko i wyłącznie masażami leczniczymi i mającymi pomóc w określonych dolegliwościach związanych z mobilnością, problemami z ruchem oraz rekonwalescencją po urazach i wypadkach komunikacyjnych. Wspieramy też czynnie zawodników klasy mistrzowskiej w ich karierze sportowej.

Moksa

Moksa jest kombinacją kilku ziół suchych, a jej opary mają lecznicze właściwości udokumentowane naukowo. Dla Japończyków i Chińczyków nazywana jest często cudownym ziołem. Kuracja moksą polega na opalaniu specjalnie przygotowanego cygara nad ciałem pacjenta i w określonych punktach celem osiągnięcia określonego efektu leczenia.

Świecowanie

Jest zabiegiem starożytnych Indian Hopi. Ma na celu głównie relaksację oraz walory lecznicze. Polega na uzyciu niskiego ciśnienia wywołanego poprzez efekt komina ze spalającej się świeczki do świecowania do usuwania nadmiaru woskowiny z ucha. Olejki eteryczne zawarte w otulinie świeczki mają wartości lecznicze i przeciwzapane. Częstym efektem świecowania poza bezpieczeństwem jest polepszenie słuchu i redukcja tzw. szumów w uszach.

TCM

Umiejętność łączenia medycyny konwencjonalnej z medycyną tradycyjną dla dobra pacjenta. Szczególnie polecana w tzw. “beznadziejnych przypadkach” lub przy leczeniu zapobiegawczym medycyny paliatywnej.

Zobacz galerię zabiegów akupunktury

Zarezerwuj termin!

Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni

Gdzie możemy pomóc?

Co leczymy?

Dodatkowe usługi

Godziny Pracy

Dzień
Godziny
Poniedziałek
9:00 - 19:00
Wtorek
9:00 - 19:00
Środa
9:00 - 19:00
Czwartek
9:00 - 19:00
Piątek
9:00 - 19:00
Sobota
tylko umówione
Niedziela
zamknięte

Polecane serwisy

Książki prof Enji
Panel Pacjenta

BEZPIECZNA STRONA

Nasza strona www zabezpiecznona jest najwyższymi możliwymi do użycia certyfikatami bezpieczeństwa SSL.

PANEL PACJENTA

Szybkie, bezpieczne i wygodne umawianie wizyt, przekładanie wizyt oraz ich odmawianie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej

POŁĄCZENIE SZYFROWANE

Wszelka komunikacja z nami jest zaszyfrowana i bezpieczna. Państwa dane nie są nikomu udostępniane.

Pin It on Pinterest

Powieleń