Badania nad Bezpieczeństwem Akupunktury

WNIOSKI
Przez ostatnie 50 lat akupunktura była poddawana intensywnej ocenie naukowej w ponad 8000 badań klinicznych i wykazała swoją skuteczność w leczeniu wielu chorób występujących we współczesnych społeczeństwach zachodnich. Aby akupunktura mogła być realnym wyborem opieki zdrowotnej, każde leczenie musi być nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla pacjentów, wykazując dobrą równowagę korzyści i potencjalnych szkód.
W poniższym artykule omówimy bezpieczeństwo akupunktury oraz niektóre z głównych zagadnień dotyczących badań w tej dziedzinie.
Badania nad Bezpieczeństwem Akupunktury
– Wstęp
Przeglądy systematyczne badań klinicznych wykazały skuteczność akupunktury i poszerzyły naszą wiedzę o mechanizmach działania w leczeniu wielu schorzeń. Jednak korzyści z jakiegokolwiek leczenia należy porównać z potencjalnymi szkodami, aby ocenić jego potencjalną rolę w opiece zdrowotnej.
Zgłaszając zdarzenia niepożądane w ramach badań nad akupunkturą, zwykle bierze się pod uwagę dwa aspekty: poważne zdarzenia niepożądane, takie jak odma opłucnowa lub nakłucie igłami narządów oraz drobne zdarzenia niepożądane, takie jak siniaki, omdlenia lub przejściowe nasilenie objawów. Niektóre badania obejmują również osoby, która czują się pobudzone lub zmęczone po leczeniu jako niewielkie zdarzenie niepożądane, chociaż wielu lekarzy i pacjentów uważa to za przydatną odpowiedź organizmu na leczenie.
W 2006 roku analiza bezpieczeństwa akupunktury została opublikowana przez brytyjskiego badacza Adriana White’a. Autor przedstawił wyniki dwóch prospektywnych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w latach 1998-2000. Przeanalizowano 66 229 zabiegów. Ta analiza leczenia wykazała, że częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych wynosi zero.
W Badaniu Zdarzeń Niepożądanych po Akupunkturze (SAFA) w 2002 r. zgłoszono 2178 drobnych zdarzeń niepożądanych, w tym 31 822 wszystkich terapii (7%).
W badaniu The York Acupuncture Safety Study opublikowanym w 2001 roku, które obejmowało 34 407 zabiegów, zgłoszono 4528 (13%) drobnych działań niepożądanych. Różnice między tymi dwoma badaniami wynikają przynajmniej częściowo z różnych kryteriów określania tego, co kwalifikuje się jako zdarzenie niepożądane, które w badaniu York obejmowały na przykład pacjentów, którzy po leczeniu czuli się słabi i zmęczeni. [ Naszym zdaniem reakcja, która tutaj uznana jest za niepożądana w rzeczywistości jest jak najbardziej właściwa i wręcz oczekiwana ].
W tym samym artykule White przedstawia również wyniki innych badań opisujących bezpieczeństwo akupunktury. Analiza objęła 13 badań i 4 441 103 terapie. Ogólnie zgłoszono 11 poważnych zdarzeń niepożądanych. Najczęstszym poważnym zdarzeniem niepożądanym była odma opłucnowa (7 na 4 441 103 zabiegów). Zdarzyły się również dwa przypadki złamania igły, gdy była jeszcze włożona, jednak dotyczyło to użycia igieł wielokrotnego użytku, a nie jednorazowych igieł jednorazowego użytku, które są używane w dzisiejszej praktyce. [ Kwestia złamania igiełki przy używaniu jednorazowych igieł akpunkturowych jest praktycznie niemożliwa – jedyny wyjątek to długa manipulacja igłowa, która nie jest charakterystyczna dla typowych zabiegów akupunktury ].
Spośród 4 441 103 zabiegów akupunktury liczba zgłoszonych poważnych zdarzeń niepożądanych wyniosła tylko 11

Największe źródło danych dotyczących bezpieczeństwa pochodzi z niemieckiego badania PEP-Ac z 2006 r., w którym wzięło udział 454 920 pacjentów i ponad 4 miliony zabiegów zastosowanych przez niemiecki system opieki zdrowotnej. 7,9% pacjentów w tym badaniu zgłosiło niewielkie działania niepożądane, podczas gdy tylko 0,003% (13 pacjentów) doświadczyło poważnych działań niepożądanych. Drobne zdarzenia niepożądane obejmowały ból igłowy, krwiak i krwawienie, podczas gdy poważne zdarzenia niepożądane obejmowały odmę opłucnową, ostre nadciśnienie lub hipotensję, zakażenie skóry zwane różą, napad astmy i nasilenie myśli samobójczych.
Dalsze badania nadal wykazują niski odsetek zdarzeń niepożądanych związanych z akupunkturą. Badania te obejmują prospektywne studium wykonalności opublikowane w 2017 r., Akupunkturę uznano za leczenie „wykonalne, bezpieczne i akceptowalne” na kalifornijskim OIOM-ie, bez zgłaszania znaczących skutków ubocznych i stwierdzonego znacznego spadku użycia morfiny.
Przeglądy systematyczne badań z lat 2013-2016 wykazały, że akupunktura wykonywana przez przeszkolonych praktyków przy użyciu „techniki czystej igły” jest ogólnie bezpieczną procedurą. Literatura medyczna wskazuje również, że akupunktura może być z powodzeniem stosowana u pacjentów onkologicznych w leczeniu objawów ze względu na niskie ryzyko związane z jej stosowaniem oraz w opiece związanej z ciążą.
Te wyniki kliniczne sprawiają, że akupunktura jest jedną z najbezpieczniejszych procedur dostępnych we współczesnej medycynie. Porównując ten profil bezpieczeństwa np. z poważnymi skutkami ubocznymi niesteroidowych leków przeciwzapalnych i opioidów oraz liczbą zgonów związanych z ich stosowaniem, bezpieczeństwo akupunktury staje się jeszcze bardziej widoczne. Jest tylko jedno zastrzeżenie: akupunkturę muszą wykonywać wykwalifikowani akupunkturzyści z odpowiednim przeszkoleniem.
WNIOSKI
„Ryzyko związane z akupunkturą można sklasyfikować jako znikome, a akupunktura jest bardzo bezpiecznym zabiegiem w rękach kompetentnych lekarzy”. Biały, 2006
Bezpieczeństwo Akupunktury
w Kontekście Leczenia Konwencjonalnego
- Spośród pacjentów, którym przepisano opioidy w celu złagodzenia bólu, do 25% z nich rozwija uzależnienie na całe życie
- W 2015 r. przedawkowanie narkotyków związanych z opioidami spowodowało w Stanach Zjednoczonych 33 091 zgonów (co stanowi więcej niż zgony z powodu wypadków samochodowych
- Niedawne badanie nad stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych z udziałem 446 763 osób wykazało, że przyjmowanie dowolnej dawki NLPZ przez dowolny czas zwiększa ryzyko zawału serca
Szkolenie jest Kluczem dla Bezpieczeństwa Akupunktury
Według literatury dotyczącej bezpieczeństwa akupunktury, odpowiednia edukacja akupunkturzystów jest podstawowym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom korzystającym z tej metody leczenia. W 2011 roku prestiżowe czasopismo Pain opublikowało przegląd przeglądów systematycznych autorstwa Edzarda Ernsta i współpracowników. Autorzy dokonali przeglądu literatury szczegółowo opisując wszelkie działania niepożądane, które można przypisać akupunkturze. Autorzy omówili przypadki zgłaszane głównie w krajach rozwijających się, gdzie akupunktura może być wykonywana przez nieprzeszkolonych lekarzy w warunkach niespełniających norm higienicznych. Akupunktura wykonywana w ten sposób nieuchronnie zwiększa ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej lub ran kłutowych. Co ważniejsze, tych komplikacji można łatwo uniknąć, dlatego tak ważne jest zapewnienie profesjonalnej edukacji akupunkturzom.
Aby pomóc pacjentom i lekarzom w dokonywaniu świadomych wyborów dotyczących opcji leczenia, bezpieczeństwo akupunktury należy ocenić w świetle dostępnych danych i porównać z bezpieczeństwem dostępnych alternatyw. Ogólne dowody, w tym pochodzące z kontrolowanych badań klinicznych, wskazują, że akupunktura stosowana przez wykwalifikowanych lekarzy jest jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia w porównaniu z dostępnymi alternatywami.
„Wciąż zgłaszane są poważne komplikacje po akupunkturze. Wiele z nich nie jest związanych z akupunkturą, ale jest spowodowanych błędami w sztuce akupunktury. To może wyjaśniać, dlaczego ankiety odpowiednio przeszkolonych terapeutów nie przyniosły takich komplikacji. . . Kluczem do postępu byłoby wyszkolenie wszystkich akupunkturzystów do wysokiego poziomu kompetencji.” Ernst i in., 2011

Jak Zapobiegać Rzadkim Niekorzystnym Skutkom Ubocznym Akupunktury
Najczęstsze działania niepożądane akupunktury, choć niezwykle rzadkie, to odma opłucnowa, złamanie igły w ciele pacjenta, przeniesienie choroby zakaźnej, krwiak lub krwawienie w miejscu wkłucia, brak efektu, pogorszenie objawów i zawroty głowy.
- Odmy opłucnowej lub ewentualnego nakłucia innej struktury (naczynia, pęcherza moczowego, osierdzia) można uniknąć ćwicząc anatomię i fizjologię oraz odpowiednią technikę igłową.
- Zastosowanie wysokiej jakości igieł do akupunktury wykonanych ze stali nierdzewnej, zapewniających elastyczność zapewniającą bezpieczeństwo pacjentom.
- Igły do akupunktury są jednorazowego użytku i są używane zgodnie z przepisami techniki czystych igieł, minimalizując możliwość przenoszenia chorób zakaźnych.
- Odpowiednie techniki wprowadzania i usuwania igły zapobiegają powstawaniu krwiaków.
Zawroty głowy, zawroty głowy, brak efektu lub nawet pogorszenie objawów występują głównie w przypadku błędnej diagnozy. Aby tego uniknąć, akupunkturzyści muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat diagnozowania i leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 2500 godzin formalnego szkolenia w ramach akredytowanego programu.
WNIOSKI
Podsumowując, akupunktura należy do najbezpieczniejszych metod leczniczych we współczesnej medycynie, a częstość występowania poważnych zdarzeń niepożądanych wynosi 11 na 4 441 103 zabiegów. Aby utrzymać ten profil bezpieczeństwa, akupunkturę muszą wykonywać wykwalifikowani akupunkturzyści, którzy posiadają udokumentowaną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii oraz techniki czystej igły, spełniając standardy szkolenia określone przez Światową Organizację Zdrowia. Lekarze stosujący akupunkturę bez odpowiedniego przeszkolenia zwiększają ryzyko wystąpienia u swoich pacjentów możliwych działań niepożądanych, a lekarze bez umiejętności prawidłowej diagnozy mogą prowadzić nieskuteczne leczenie. Pomimo doniesień o rzadkich, niepożądanych zdarzeniach klinicznych, akupunktura pozostaje jedną z najbezpieczniejszych dostępnych obecnie metod leczenia.
Wygląd opakowania igiełek do akupunktury
Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury
Akupunkturzystka uga przy zabiegu akupunktury kosmetycznej
Bibliografia:
1 . McDonald, JL i Janz, S. (2017). Projekt dowodów akupunktury, 1-81. Pobrane z https://www.acupuncture.org.au/resources/publications/the-acupuncture-evidence-project-a-comparative-literature-review-2017/
2 . Biały, A. (2006). Bezpieczeństwo akupunktury – dowody z Wielkiej Brytanii. Akupunktura w medycynie, 24 (Suppl), 53-57. https://doi.org/10.1136/aim.24.Suppl.53
3 . Linde K., Streng A., Hoppe A., Jürgens S., Weidenhammer W. i Melchart D. (2006). Program oceny opieki nad pacjentem z akupunkturą (PEP-Ac) – projekt sponsorowany przez dziesięć niemieckich funduszy społecznego ubezpieczenia zdrowotnego. Akupunktura w medycynie, 24 (Suppl), 25-32. https://doi.org/10.1136/aim.24.Suppl.25
4 . Feeney C., Bruns E., LeCompte G., Forati A., Chen T. i Matecki A. (2017). Akupunktura na ból i nudności na oddziale intensywnej opieki medycznej: studium wykonalności w szpitalu sieci bezpieczeństwa publicznego. Czasopismo Medycyny Alternatywnej i Komplementarnej, acm.2016.0323. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0323
5 . Lao L. Praktyka akupunktury, przeszłość i teraźniejszość: czy jest bezpieczna i skuteczna?. Czasopismo Towarzystwa Onkologii Integracyjnej. 2006;4(1):13.
6 . Park, J., Sohn, Y., White, AR i Lee, H. (2014). Bezpieczeństwo akupunktury podczas ciąży: przegląd systematyczny. Akupunktura w medycynie: Journal of the British Medical Acupuncture Society, 32(3), 257-266. https://doi.org/10.1136/acupmed-2013-010480
7 . Boscarino, JA, Ruktalis, M., Hoffman, SN, Han, JJ, Erlich, PM, Gerhard, GS, & Stewart, WF (2010). Czynniki ryzyka uzależnienia od narkotyków wśród pacjentów ambulatoryjnych leczonych opioidami w dużym amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Uzależnienie (Abingdon, Anglia), 105 (10), 1776-1782. https://doi.org/10.1111/j.1360-0443.2010.03052.x
8 . Schuchat A, Houry D, Guy GP. Nowe dane dotyczące używania i przepisywania opiatów w Stanach Zjednoczonych. Jamie. 2017 sierpnia 1;318(5):425-6.
9 . Bally, M., Dendukuri, N., Rich, B., Nadeau, L., Helin-Salmivaara, A., Garbe, E. i Brophy, JM (2017). Ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego po zastosowaniu NLPZ w rzeczywistych zastosowaniach: metaanaliza bayesowska danych indywidualnych pacjentów. BMJ (wyd. badań klinicznych), 357, j1909-13. https://doi.org/10.1136/bmj.j1909
10 . Ernst, E., Lee, MS i Choi, T.-Y. (2011). Akupunktura: czy łagodzi ból i czy istnieje poważne ryzyko? Przegląd recenzji. Ból, 152 (4), 755-764. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.11.004
Bibliografia:
1 . McDonald, JL i Janz, S. (2017). Projekt dowodów akupunktury, 1-81. Pobrane z https://www.acupuncture.org.au/resources/publications/the-acupuncture-evidence-project-a-comparative-literature-review-2017/
2 . Biały, A. (2006). Bezpieczeństwo akupunktury – dowody z Wielkiej Brytanii. Akupunktura w medycynie, 24 (Suppl), 53-57. https://doi.org/10.1136/aim.24.Suppl.53
3 . Linde K., Streng A., Hoppe A., Jürgens S., Weidenhammer W. i Melchart D. (2006). Program oceny opieki nad pacjentem z akupunkturą (PEP-Ac) – projekt sponsorowany przez dziesięć niemieckich funduszy społecznego ubezpieczenia zdrowotnego. Akupunktura w medycynie, 24 (Suppl), 25-32. https://doi.org/10.1136/aim.24.Suppl.25
4 . Feeney C., Bruns E., LeCompte G., Forati A., Chen T. i Matecki A. (2017). Akupunktura na ból i nudności na oddziale intensywnej opieki medycznej: studium wykonalności w szpitalu sieci bezpieczeństwa publicznego. Czasopismo Medycyny Alternatywnej i Komplementarnej, acm.2016.0323. https://doi.org/10.1089/acm.2016.0323
5 . Lao L. Praktyka akupunktury, przeszłość i teraźniejszość: czy jest bezpieczna i skuteczna?. Czasopismo Towarzystwa Onkologii Integracyjnej. 2006;4(1):13.
6 . Park, J., Sohn, Y., White, AR i Lee, H. (2014). Bezpieczeństwo akupunktury podczas ciąży: przegląd systematyczny. Akupunktura w medycynie: Journal of the British Medical Acupuncture Society, 32(3), 257-266. https://doi.org/10.1136/acupmed-2013-010480
7 . Boscarino, JA, Ruktalis, M., Hoffman, SN, Han, JJ, Erlich, PM, Gerhard, GS, & Stewart, WF (2010). Czynniki ryzyka uzależnienia od narkotyków wśród pacjentów ambulatoryjnych leczonych opioidami w dużym amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Uzależnienie (Abingdon, Anglia), 105 (10), 1776-1782. https://doi.org/10.1111/j.1360-0443.2010.03052.x
8 . Schuchat A, Houry D, Guy GP. Nowe dane dotyczące używania i przepisywania opiatów w Stanach Zjednoczonych. Jamie. 2017 sierpnia 1;318(5):425-6.
9 . Bally, M., Dendukuri, N., Rich, B., Nadeau, L., Helin-Salmivaara, A., Garbe, E. i Brophy, JM (2017). Ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego po zastosowaniu NLPZ w rzeczywistych zastosowaniach: metaanaliza bayesowska danych indywidualnych pacjentów. BMJ (wyd. badań klinicznych), 357, j1909-13. https://doi.org/10.1136/bmj.j1909
10 . Ernst, E., Lee, MS i Choi, T.-Y. (2011). Akupunktura: czy łagodzi ból i czy istnieje poważne ryzyko? Przegląd recenzji. Ból, 152 (4), 755-764. https://doi.org/10.1016/j.pain.2010.11.004
Ebook: „Akupunktura i Życie”


Ebook: „W Cztery Oczy z Medycyną Naturalną Dalekiego Wschodu”


POWIĄZANE ARTYKUŁY OPARTE NA FAKTACH

Alergie
Artykuł naukowy o wpływie akupunktury na leczenie alergicznego nieżytu nosa i dolegliwości towarzyszących.

NA BÓL

PIERWSZA WIZYTA
Artykuł jak najlepiej przygotować się do wizyty u lekarza medycyny tradycyjnej, aby jak najwięcej skorzystać.

Klimakterium
Bardzo indywidualny proces starzenia się kobiet, który jednak można niwelować przy pomocy akupunktury.

DLA DZIECI
Akupunktura pomaga w leczeniu dzieci oraz różnych schorzeń dzicięcych w tym ADHD. Wspiera koncentrację i dotlenienie mózgu.

BEZPIECZEŃSTWO
Największy zespół skumulowanych badań klinicznych nad bezpieczeństwem akupunktury i medycyny tradycyjnej.
Umów Wizytę
Klikając w baner poniżej mogą Państwo zarezerwować termin wizyty w Gabinecie Akpunktury i Medycyny Wschodniej prof.klin.lek.med. Enkhjargal Dovchin
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni