Akupresura Chińska

Zwana także akupunkturą bezigłową, akupresura jest masażem, który polega na różnych metodach uciskania biologicznie aktywnych punktów na ciele. Ucisk powinien wywołać u pacjenta zjawisko zwane de-qi. Czym jest? To po prostu reakcja organizmu na akupresurę. Reakcją może być ciepło, rozluźnienie, mrowienie, swędzenie czy drętwienie. De-qi najczęściej występuje w miejscu uciskania, lecz może promieniować w na inne, nawet odległe części ciała. Im silniejsze odczucia, tym lepiej wykonany jest masaż. Jeśli jednak powyższe reakcje nie wystąpią, będzie to znaczyć, że źle wybrano punkt lub nacisk jest zbyt słaby. Pobudzone naciskiem zakończenia nerwowe wysyłają impulsy, które docierają do chorych narządów i zmniejszają ból.

W zależności od miejsca nacisku używa się do niego różnych technik. Punkty w okolicach miejsc wrażliwych, takich jak oczy czy nos, można uciskać za pomocą specjalnego pręcika lub małego palca; punkty na plecach najlepiej ugniatać kciukiem. Istnieje kilka rodzajów nacisków. Punktowy – naciska się jeden punkt, bez odrywania palca i wykonywania ruchów. Inny jest połączony z ruchem ciągłym na boki oraz tył i przód. Istnieje również punktowy z ruchem okrężnym, spiralnym od zewnątrz lub od środka.

Odpowiednie punkty można wyznaczać na kilka sposobów. Najczęściej korzysta się z cech anatomicznych pacjenta, jednak gdy nie da się zastosować tej metody, odpowiednią techniką jest „cun”, która bazuje na szerokościach palców pacjenta (np. 1 cun to szerokość kciuka). Istnieje kilka rodzajów punktów. Punkty LO wiążą meridiany, tworząc „skrzyżowania”. Uciskają je, możemy przywrócić równowagę w sąsiadujących ze sobą meridianach. Na plecach znaleźć można punkty Shu, które ściśle związane są z danym narządem i zawsze leżą tuż nad nim. Punkty MO znajdują się poza meridianami i są punktami alarmowymi. Gdy bolą, oznacza to chorobę danego narządu. Punkty hamujące i pobudzające służą do pobudzania lub zwalniania przepływu qi.

Metody oddziaływań w akupresurze
Istnieją dwa rodzaje masażu ze względu na sposób pobudzania punktów. W masażu metodą uspokajającą mamy do czynienia z lekkim uciskiem i stopniowym zwiększaniem siły oraz ruchami horyzontalnymi i obrotowymi. Metoda pobudzająca polega na szybkim i mocnym uciskaniu ciała z odrywaniem od niego palców.
By akupresura przyniosła widoczne efekty, zaleca się stosować ją do 3 razy w tygodniu, w serii do 20 zabiegów. Masaż nie trwa dłużej niż 30 minut, zazwyczaj jednak wykonywany jest przez 10 lub 15 minut. Akupresurę łączy się zazwyczaj z masażem klasycznym, który jest wstępem i zakończeniem zabiegu.
Istnieje 12 punktów uciskowych, każdy wykorzystywany do radzenia sobie z różnymi rodzajami dolegliwości, od bólu głowy, żołądka, karku, krzyża, przez zaburzenia mowy, nadciśnienie, oparzenia słoneczne, schorzenia dróg żółciowych, kołatania serca, zaburzenia snu, zapalania migdałków na żylakach kończąc, choć lista chorób z którymi akupresura może sobie poradzić jest znacznie dłuższa.
Zarezerwuj termin!
Orientacyjny czas oczekiwania na przyjęcie wynosi obecnie: 130 dni